Nowe zasady sprzedaży drewna

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Abigeil
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1000
Rejestracja: wtorek 11 lip 2006, 13:37
Lokalizacja: Polska

Post autor: Abigeil »

Chrobry pisze:W nadlesnictwach wg mnie wcale nie muszą byc genialni informatycy - musza byc solidni. Pamiętam wdrażanie SILP - wiele Koleżanek i Kolegów zaczynało z kartką - instrukcją. Teraz śmiało uczą następców i często sa bardzo kreatywnie. Kilka lat doświadczenia i to działa. Sprzęt się sypie, kolejne wersje rozrabiają. Ale ludzie już się wdrożyli. Tak samo będzie z klientami.
No właśnie,problemów napewno się nie uniknie ale właśnie przez pamięć o czasach przeszłych,wszak pamiętamy ile psów powieszono na Wisińskim,trzeba mieć troszkę zrozumienia dla nowego. :brawo:
Awatar użytkownika
formicarufa
leśniczy
leśniczy
Posty: 919
Rejestracja: poniedziałek 26 wrz 2005, 18:30
Lokalizacja: Z drogi.........

Post autor: formicarufa »

silver30+ pisze:To do mnie sugestia? No weź. Po raz tysięczny powtórzę że ja tylko z Pilsnerem w dłoni
nie, to nie do ciebie, to tak retorycznie............poprostu mam kontakt z kilkoma tartacznikami, takie drobne rybki w tym bagnie, gubią sie z leksza
Silver

Post autor: Silver »

Abigeil pisze:Twierdzenie że LP są zbyt duże by można skutecznie nimi zarządzać jest sprzeczne z logiką
A to ciekawe. Co też Ci ta "logika" podpowiada? Latwiej kierować firmą mniejszą czy wiekszą? Mi moja logika mówi że mniejszą. Teraz Twa kolej na odwracanie kota ogonem. Jak z tego wybrniesz?
Abigeil pisze:pocóż dokonuje się w świecie fuzji wielkich firm?Bez odpowiedzi
Ależ śpiesze odpowiedzieć bo w LP pracując za dużo z wielkimi fuzjami raczej sie nie stykasz . Nie uwierzysz zapewne ale owe fuzje odbywają z czystej konieczności ale wcale nie dlatego że kierowanie coraz wiekszymi firmami jest łatwiejsze (bo w mej logice jest coraz trudniejsze) ale tylko i wyłącznie po to by zmniejszyć koszty (jeden zarząd zamiast dwóch, jedna służba prasowa zamiast dwóch itd... Co na to Twoja logika? ;)
Awatar użytkownika
Abigeil
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1000
Rejestracja: wtorek 11 lip 2006, 13:37
Lokalizacja: Polska

Post autor: Abigeil »

silver30+ pisze:
Abigeil pisze:Twierdzenie że LP są zbyt duże by można skutecznie nimi zarządzać jest sprzeczne z logiką
A to ciekawe. Co też Ci ta "logika" podpowiada? Latwiej kierować firmą mniejszą czy wiekszą? Mi moja logika mówi że mniejszą. Teraz Twa kolej na odwracanie kota ogonem. Jak z tego wybrniesz?
Abigeil pisze:pocóż dokonuje się w świecie fuzji wielkich firm?Bez odpowiedzi
Ależ śpiesze odpowiedzieć bo w LP pracując za dużo z wielkimi fuzjami raczej sie nie stykasz . Nie uwierzysz zapewne owe fuzje odbywają z konieczności ale wcale nie dlatego że kierowanie coraz wiekszymi firmami jest łatwiejsze (bo w mej logice jest coraz trudniejsze) ale tylko i wyłącznie po to by zmniejszyć koszty (jeden zarząd zamiast dwóch, jedna służba prasowa zamiast dwóch itd... Co na to Twoja logika? ;)
I znów niezrozumienie.Z czego to wynika?Chyba nie ze złośliwości?Łączenie wielkich firm,jak słusznie zauważasz to obniżenie kosztów,a Ty chcesz dzielić.To po pierwsze a po drugie,nie tylko koszty są ważne,chodzi o rynki,w uproszczeniu by ich nie dzielić i wpływów nie dzielić.Czy ja twierdziłam że dużą firmą łatwiej kierować?No to już przesada.A skąd te informacje że ja wyłącznie w LP pracowałam i nie ma m doświadczenia? :beer:
Awatar użytkownika
formicarufa
leśniczy
leśniczy
Posty: 919
Rejestracja: poniedziałek 26 wrz 2005, 18:30
Lokalizacja: Z drogi.........

Post autor: formicarufa »

mea culpa- są, znalazłem info w mojej okolicy o szkoleniu dla tartacznikow z nowych zasad sprzedaży
Awatar użytkownika
Lipka
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: sobota 12 sie 2006, 15:46
Lokalizacja: Zi

Post autor: Lipka »

Czy już ktos była na szkoleniu organizowanym przez nadlesnictwa? jakie wrażenia? czego zabrakło ? Co się nie podobało? :D
Lipka
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

Awatar użytkownika
Raj
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1097
Rejestracja: wtorek 23 maja 2006, 19:11

Post autor: Raj »

http://www.drewno.pl/sonda/sonda1.asp?ID=436
Ku uwadze..... ale opcje są tendencyjne :P
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77791
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

poczytałem, obejrzałem, przeanalizowałem sobie i jedno tylko ciśnie mi się na usta ... TO WIELKI GNIOT, którego skutki, jeśli zostanie wprowadzony w pełni, całe LP odczują już w niedalekiej przyszłości, a efektem tego będzie rozpierducha Lasów Państwowych ... wspomnicie moje słowa :(
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
Raj
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1097
Rejestracja: wtorek 23 maja 2006, 19:11

Post autor: Raj »

drwalnik pisze: efektem tego będzie rozpierducha Lasów Państwowych ... wspomnicie moje słowa
ja tam ślepo wierze w nasz ukryty potencjał-naród (leśnicy) sie wnerwią, i zrobią rozwałke rządzącym nieprawidłowo :!: oby nie doszło do tego, tj do sytuacji, która to ma wywołać :roll:
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77791
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

rozwałkę to nam drzewiarze mogą uczynić, silne to to lobby jest oj silne
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
Raj
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1097
Rejestracja: wtorek 23 maja 2006, 19:11

Post autor: Raj »

a właśnie..o ile tańsze drewno krajowe, niz z importu? takie np. tartaczne średniej jakości
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77791
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

niestety często drewno za granicą jest tańsze i lepsze, na szczęście narazie transport jest zbyt drogi, ale powstają już pewne konsorcja transportowe, dlatego kolejne żyłowanie cen drewna to chyba "nóż we własne serce" :(
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
formicarufa
leśniczy
leśniczy
Posty: 919
Rejestracja: poniedziałek 26 wrz 2005, 18:30
Lokalizacja: Z drogi.........

Post autor: formicarufa »

drwalnik pisze:niestety często drewno za granicą jest tańsze i lepsze, na szczęście narazie transport jest zbyt drogi, ale powstają już pewne konsorcja transportowe, dlatego kolejne żyłowanie cen drewna to chyba "nóż we własne serce" :(
jak dwa lata temu na słowacji dmuchneło i położyło 2 mln kubików musiałbyś widziećjak stanęła sprzedażw katoickiej dyrekcji, gdyby nie to, że latem jużznaczna część tego drewna od słowaków albo była sprzedana , albo austriacy wzięli albo sinizna...to dalej u nas byłoby kiepsko ze sprzedażą
sporo drewna z południa trafia do nas, nawet koszty transportu można przeżyć, tam majązupełnie inną kubiktabele, więcej o tym pewnie może powiedzieć wojtekforesta
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77791
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

formicarufa pisze:jak dwa lata temu na słowacji dmuchneło i położyło 2 mln kubików musiałbyś widziećjak stanęła sprzedażw katoickiej dyrekcji, gdyby nie to, że latem jużznaczna część tego drewna od słowaków albo była sprzedana , albo austriacy wzięli albo sinizna...to dalej u nas byłoby kiepsko ze sprzedażą
a jak u nas "trąba" zdmuchnie kilkaset tysięcy metrów, to ten cały system sprzedaży będą mogli sobie włożyć ...
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
yakec
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1997
Rejestracja: czwartek 09 lut 2006, 08:55
Lokalizacja: z lasu...?

Post autor: yakec »

Jest tam opcja "ziły wyższe", która ma teoretycznie wyjasnić co w takim wypadku zrobić..
Myślenie ma kolosalną przyszłość
Awatar użytkownika
Raj
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1097
Rejestracja: wtorek 23 maja 2006, 19:11

Post autor: Raj »

Silver

Post autor: Silver »

..Brana będzie pod uwagę oferowana cena, wielkość zakupu i dotychczasowa rzetelność w terminach zapłaty za dostar­czony surowiec drzewny. Przeprowadzana będzie przy użyciu aplikacji informatycznej trzystopniowa procedura rozpa­trywania ofert, w której nastę­puje redukcja drewna potrzeb­nego na poszczególne kierunki zakupu, tym mniejsza, im więk­szą ocenę otrzyma dana oferta zakupu. Stosowany będzie tzw. przy­pis drewna do nabywców prze­mysłowych, jeżeli po redukcji w danym okresie pojawi się drewno wolne, nieposiadające aktualnie nabywcy.."

Prosze Państwa i niech ktoś mnie przekona że w sytuacji niedoboru surowca najwazniejszym czynnikiem nie będzie cena proponowana przez odbiorcę? Bo jak zaproponuje cenę (i to na poczatku roku będzie musiał przewidziec zachowanie rynku do końca roku bo tylko jeden raz może skalkulowac po jakiej cenie opłacało mu sie będzie od LP drewno kupować) za niską, zostanie jego oferta odrzucona i ewentualnie otrzyma owe przyrzeczenie surowcowe. Jednak w sytuacji kiedy nadwyżki drewna na rynku to bzdura za bardzo bym na nie nie liczył :) Co zrobi przedsiębiorca? ....da wyższą cenę nawet ryzykując plajtę bo on musi drewno kupić by wogóle coś produkować. Ponieważ ryzyko jest w takim systemie spore część wogóle do przetargów nie stanie i zacznie intensywnie na stałe szukać drewna za granicą :) To oczywiście dywagacje ale możliwy jest też scenariusz że np LP owszem zhandlują po lepszych cenach swój surowiec w 60% ale pozostałe 40% zostanie w lesie co per saldo da spore straty w porównaniu z (owszem kulawym i do poprawy) systemem obecnym :) Ale OK może stanie sie cud i to zaskoczy podwyżki cen surowca są jednak w tym systemie po po prostu nieuchronne i proszę bardzo mnie przekonać że sie mylę ;) A kolejne podwyżki cen surowca będą skutkować rosnącym importem już tańszego drewna zza zagranicy. Zostają koszty transportu ktoś powie ......ale za to odbiorcy drewna zyskują pewność to że jak dziś zamówią konkretne drewno i zapłacą za nie to ono zaraz przyjedzie. W ciągle zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej możliwość dokonywania szybkich zakupów w danym momencie to skarb ......a nowy system oferowany przez LP jakoś ma to w d.. ;)
Awatar użytkownika
Abigeil
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1000
Rejestracja: wtorek 11 lip 2006, 13:37
Lokalizacja: Polska

Post autor: Abigeil »

silver30+ pisze:Co zrobi przedsiębiorca? ....da wyższą cenę nawet ryzykując plajtę bo on musi drewno kupić by wogóle coś produkować.
Zapominasz że widełki cenowe,ustalane przez komisję,mają właśnie za zadanie wyhamować niezdrowe zapędy.
silver30+ pisze:bo tylko jeden raz może skalkulowac po jakiej cenie opłacało mu sie będzie od LP drewno kupować)
No a jak można inaczej postępować w gospodarce wolnorynkowej i w przetargu publicznym?Dla przemysłu drzewnego należy zastosować specjalne zasady?I kto tu gardłuje za zasadami rynkowymi?
silver30+ pisze:LP owszem zhandlują po lepszych cenach swój surowiec w 60% ale pozostałe 40% zostanie w lesie
Skąd taki scenariusz.W sytuacji braku koniunktury żadne obniżanie cen nic nie pomoże,gdy PD nie znajdzie odbiorców na swoje produkty.Sprawdzone.
silver30+ pisze:podwyżki cen surowca są jednak w tym systemie po po prostu nieuchronne
I to źle?Takie są reguły rynku.Lepszy wygrywa.
silver30+ pisze: możliwość dokonywania szybkich zakupów w danym momencie to skarb
No to oczywiście należy z tego nawet już teraż korzystać.A nie biadolić! :wink:
Awatar użytkownika
formicarufa
leśniczy
leśniczy
Posty: 919
Rejestracja: poniedziałek 26 wrz 2005, 18:30
Lokalizacja: Z drogi.........

Post autor: formicarufa »

kubik S4 u mnie kosztuje 94 złote, taki sam kubik S2 ponad 140 zł a dla połańca S4 kosztuje 47 złotych- ............. ot tak ciekawostka dla dywagacji, gdyby całą ilość S4 puścić dla lokalnych odbiorców po 70 zł- wszystko w mig schodzi...........

"Zapominasz że widełki cenowe,ustalane przez komisję".......i z pewnością tak komisja nie pokusi się o to by dążyćdo maksymalnych cen, czekając aż NIK albo inspektory z warszangi posądząjąo niegospodarność

Szanowni Państwo- poczekamy zobaczymy- jestem ciekawy jak lokalni tartacznicy dadząsobie radę, na razie po szkoleniach z nowych zasad już zaklepująsobie dostawy ze słowacij
ODPOWIEDZ