Nadchodzi trudny okres dla Lasów Państwowych

Pieniądze nie tylko w lasach są ważne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
madic
początkujący
początkujący
Posty: 208
Rejestracja: czwartek 18 gru 2008, 20:43
Lokalizacja: góry

Post autor: madic »

U nas ilość drewna S4 liściastego nie może przekraczać 5%. W trzebieżach głównie Bk, jest to jak najbardziej wykonalne. Gorzej w niektórych rębniach - trzeba się tłumaczyć. Inna sprawa, że takiej ilości drewna S2a, S2b nie ma komu sprzedać ( wysoka cena, brak odbiorców hurtowych ). Jest to nienormalna sytuacja trwająca od lat. Praktycznie co by nie zrobił leśniczy to i tak za to może oberwać.
rutas
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2297
Rejestracja: sobota 15 gru 2007, 18:35
Lokalizacja: polska

Post autor: rutas »

Piotrek - daleki jestem od posądzania Cię o brak uczciwości kupieckiej, ale piszę o tym co widzę i słyszę z terenu.
Trwajmy przy swoich przekonaniach!
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

rutas pisze: Czasami co do S2a jest przegięcie gdyż przeciętny XY jej nie zna / ale to jego sprawa /. Natomiast gdzie nasza uczciwość kupiecka?
Na opał liściasty jest stały, duży popyt i zmienna, mała podaż. Często są nieformalne "zapisy" wśród mieszkańców danego leśnictwa. Bogatsi kupują drożej drewno S2a...

Nie bardzo rozumiem nawiązanie do "uczciwości kupieckiej" w tym kontekście :|
rutas
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2297
Rejestracja: sobota 15 gru 2007, 18:35
Lokalizacja: polska

Post autor: rutas »

Nie obowiązuje nas stan majątkowy klienta tylko norma. To jest ta uczciwość kupiecka. Jeżeli chcemy sprzedawać całość liściastego jako s2a to zmieńmy normę.
Trwajmy przy swoich przekonaniach!
Awatar użytkownika
bromarek
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6102
Rejestracja: poniedziałek 24 mar 2008, 23:58
Lokalizacja: Las Palmas

Post autor: bromarek »

Właśnie znalazłem jak sobie radzą lasy w trudnym okresie czyli sposób na oszczędnościzobacz
murzasihle
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 486
Rejestracja: niedziela 25 lis 2007, 10:37
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: murzasihle »

zul pisze:Ja z uporem maniaka przypominam, że Lasy Państwowe są po to żeby hodować i chronić las
Maż strasznie nieaktualne przekonania. Chronić las mają RDOŚ-ie. My mamy tylko ciąć i sadzić bo zdaniem MŚ nic innego nie umiemy. :P
Obrazek
Awatar użytkownika
zul
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14733
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2006, 00:25

Post autor: zul »

murzasihle pisze:Maż strasznie nieaktualne przekonania. Chronić las mają RDOŚ-ie.
:spoko: :lol:
żenada
początkujący
początkujący
Posty: 30
Rejestracja: niedziela 12 paź 2008, 22:37
Lokalizacja: gdzie popadnie

Post autor: żenada »

Może nie jest to najlepsze miejsce, ale słuchy mnie dochodzą, że staż absolwencki ma być wstrzymany??? ktoś coś może wie na ten temat ???
"Będzie lepiej - tylko kiedy???"
Awatar użytkownika
Steve Carpenter
początkujący
początkujący
Posty: 122
Rejestracja: piątek 20 lut 2009, 14:01
Lokalizacja: United Nowhere

Post autor: Steve Carpenter »

Żenada pisze:Może nie jest to najlepsze miejsce, ale słuchy mnie dochodzą, że staż absolwencki ma być wstrzymany??? ktoś coś może wie na ten temat ?
No way!!! :shock:
Awatar użytkownika
Ferguson
leśniczy
leśniczy
Posty: 883
Rejestracja: sobota 12 maja 2007, 20:12
Lokalizacja: jestem z miasta

Post autor: Ferguson »

Dziadowskie oszczędności. Ile kosztuje firmę stażysta? 2 tys. zł.? Jakby wstrzymać remont pewnej RDLP to by wystarczyło na zatrudnienie po 1 stażyście we wszystkich nadleśnictwach w kraju, ale ten remont nie może czekać...
Lasy Państwowe-A family company
Pietia
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 379
Rejestracja: piątek 13 mar 2009, 19:35
Lokalizacja: z lasu

Post autor: Pietia »

A jak policzyć ile taki stażysta generuje przychodu, może odwala czarną robotę :?: A może tak w ramach kryzysu już nawet na etapie planowania szacunków dodać opcje "% PKN w PKS" Trzeba byś dalekowzrocznym jeśli mają być PGL SA ;/
"I oczom im ukazał się las..... krzyży"
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105118
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Pietia pisze:A może tak w ramach kryzysu już nawet na etapie planowania szacunków dodać opcje "% PKN w PKS"
Trochę spóźniona propozycja bowiem w raptularzu z "Brakarza" taka pozycja istnieje. Można tam zaplanować jakie sortymenty będą wyrabiana PKN na danej pozycji...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Pietia
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 379
Rejestracja: piątek 13 mar 2009, 19:35
Lokalizacja: z lasu

Post autor: Pietia »

No tak można zaplanować %M1 w M, ale tu takie zapytanko, czy nie można by całej powierzchni np 50 ar zlecić oficjalnie jakiemuś tybylcowi, powiedzmy że pozycja musiał by mieć zrywkę 400metrów a pozyskany byłby tak sortyment S3a 95% i 5% M1 ( zakładam taki 20-30 letni porolniak). Może się źle orientuje i w raptularzu jest coś takiego jak niewykonanie pozycji PKS, przepraszam może to post odbiega od wczesniejszych, ale skoro "nadchodzi trudny okres w lasach" czy nie warto zaprzestać topienia pieniędzy na pozyskiwanie nieopłacalnych sortymentów- "nieopłacalnych"-w sensie których cena "rynkowa"(ciekawe jaka to cena rynkowa???) przekracza koszty pozyskania!!! Choć nie wiem może jest jakaś tajemna opcja PSION "X" która cała pozycję (TWP) zleca PKN, jesli wogóle istnieje możliwośc wykonania "nieopłacalnej" TWP PKN prosze o podpowiedz jak??
"I oczom im ukazał się las..... krzyży"
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

Problem jest nie w "Brakarzu","Psionie", SILP-e :roll:

Problem jest w umysłach :!:

Potrzebne jest przebudzenie o jakim pisał Anthony dr Mello SJ :spoko:
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

W moim raptularzu (w rejestratorze też jest ta opcja) pod pozycją 18 jest

WYRÓB KOSZTEM NABYWCY
S3: [ ] - TAK S4: [ ] - TAK M: [ ] - TAK

Zaznaczam X jeśli sortyment (lub ich grupa) jest pozyskiwana KN powyżej 50% jak mówi instrukcja czyli jest możliwość - co potem z tego robi Acer, jak rozlicza koszty nie wiem.
Pietia
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 379
Rejestracja: piątek 13 mar 2009, 19:35
Lokalizacja: z lasu

Post autor: Pietia »

Echhh albo mi nikt o tym nie powiedział wczesniej o tej opcji albo sam nie zauwazyłem pozycji nr 18, chodziło mi wogóle czy jest taka opcja w Brakarzu ale jak napisał Glaca "problem jest w umysłach" no i teraz pytanie jak odpowiedzieć na 2 posty na raz?? Czyli u ciebie Atlas można sortyment S3 PKN wyrabiac??
"I oczom im ukazał się las..... krzyży"
Awatar użytkownika
darkside
początkujący
początkujący
Posty: 197
Rejestracja: czwartek 03 lip 2008, 10:26
Lokalizacja: z daleka

Post autor: darkside »

Pietia pisze:Czyli u ciebie Atlas można sortyment S3 PKN wyrabiac??
Pewnie mozna, ale co na to zule i PIP :?:
Awatar użytkownika
isopyrum
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 489
Rejestracja: poniedziałek 26 mar 2007, 18:03
Lokalizacja: dokąd

Post autor: isopyrum »

Atlas pisze:co potem z tego robi Acer, jak rozlicza koszty nie wiem
Acer potem wrzuca koszty pozyskania i zrywki według stawek zadanych w parametrach
Nie interesuje go, czy całość czy część jest PKN czy PKS, jeśli z szacunku wychodzi 5 m3 drobnicy to całość jest wliczana bądź nie do kosztów.

Summa summarum koniec końców później po przeniesieniu planu do systemu planów,
gdy leśniczy nie zaznaczy opcji PKN przy M na okładce Raptularza (jak i każdego z trzech pozostałych sortymentów)
wchodzi to bądź nie do ilości metrów na kolejnych pozycjach planu w czynności CWDPN(G)
czyli wszystko to, co zostanie wskazane jako pozyskane kosztem nabywcy niejako wypada z rzeczowej strony pozycji planu. Co skutkuje tym, iż nie powinno znaleźć się wprzetargu dla ZUL.
Cała masa z szacunku oczywiście pokazuje się jako produkt bez znaczenia, czy jest to PKN czy PKS.
"Niektórzy widzą prawym i lewym okiem dokładnie to samo. I myślą, że to obiektywizm."
Stanisław Jerzy Lec
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

darkside pisze:
Pietia pisze:Czyli u ciebie Atlas można sortyment S3 PKN wyrabiac??
Pewnie mozna, ale co na to zule i PIP :?:
Obecnie można pozyskać tylko M2, jeszcze nie tak dawno PKN pozyskiwano S3 i S4 w niewielkich ilościach.

Co na to ZUL :
teraz się wnerwia, bo co innego zerwać wałki, a co innego żerdź i ułożyć w stos - waga żerdzi III kl jest spora, a wałek to 20-25% tej wagi, a ilości jakie wyrabiamy nie miałyby wpływu na dochód ZUL

Co na to PIP:
przez wiele lat nie było problemu. Pozyskiwano w d-stanach do 30 lat (siekierą, a pilarką jak były uprawnienia). Czasem za przysłowiowe piwo ZUL ściął i obalił, a okrzesanie siekierą i zrywkę robił PKN

Czysty dochód dla firmy i zero reklamacji, teraz czasem kręcą nosem choć zgodnie z normą, jak klient sam sobie wybrał drzewa to był zawsze zadowolony.
Pietia
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 379
Rejestracja: piątek 13 mar 2009, 19:35
Lokalizacja: z lasu

Post autor: Pietia »

Zgadza się w okładce raptularza, jest tylko % M1 w M, no może faktycznie da się jakoś zrobić %S3 PKN, co na to ZUL i PIP, sadze że ZULe nie miał by nic przeciwko oddania małej odległej powierzchni PKNiarzowi, i zgadza się czesto robia to za przysłowiową zupę piwną, a PIP czy sprawdza prywatnego własciciela lasu co on tam sobie pozyskuje, czy wycina żerdkę na płocik w kasku i oczojebnej kamizelce, ale nie o to mi chodziło w całej tej rozmowie co na to ZUL i PIP, co Wy tu na forum myślicie, co myśli partyjny beton w LP, czy w ogóle dopuszczacie możliwośc wykonania TWP PKN(malutkiej , porolne, odległej, pracochłonnej, i nieuzasadnionej ekonomicznie trzebieży kosztem nabywcy)?????
"I oczom im ukazał się las..... krzyży"
ODPOWIEDZ