Szczepienia lisów

Zwierzęta łowne, hodowla, broń śrutowa i kulowa, psy myśliwskie...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Borsuk
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5015
Rejestracja: czwartek 06 sty 2005, 00:00
Lokalizacja: tubylec

Szczepienia lisów

Post autor: Borsuk »

Witam,
chciałbym poznać zdanie forumowiczów na temat szczepień lisów.

Uważam ze takie szczepienia są społecznie potrzebne (obywatele zdobywają przynajmniej psychiczne poczucie bezpieczeństwa, jak i realne (jak bardzo??) obniżenie ryzyka zakażenia). Jednak z drugiej strony powodują niemalże nieograniczony - w sposób naturalny, rozrost populacji lisa w Polsce. Z czego wynikają różne groźne konsekwencje, np. znikające i znacznie redukujące liczebność populacje kuraków leśnych, zająca, zachwianie równowagi w ekosystemach.

Czy wścieklizna jest istotnie tak ekspansywana i istnieje duże prawdopodobieństwo zakażenia człowieka? Tego nie wiem, dlatego pytam.

Przy tym informuję że : słyszałem o przypadku w Olsztynie (ale to nietoperz) i mam na uwadze to iż wścieklizna jest, w przypadku nie leczenia wrazie pogryzienia, chorobą śmiertelną.

Powstaje więć pytanie czy cena jaką płacimy - min. poważne zagrożenie populacji różnych gatunków - zwalczając wściekliznę, jest uzasadniona mniejszym lub większym(??) bezpieczństwem zwierząt domowych i gospodarskich, a pośrednio ludzi? (należy pamiętać iż obecnie zwierzęta gospodarskie mają znacznie mniej możliwości kontaktu z dzikimi zwierzętami niż kiedyś - pozostają co prawda zdziczłe psy i koty - ale ...)

Pamiętać należy również o tym że wścieklizna przenoszona jest także przez inne zwierzęta, takie jak: nietoperze, gryzonie, owadożerne - których nie dotyczy program szczepionek przeciw wściekliźnie, a które figurują jako potencjalni nosiciele i stanowią pewien procent wszystkich sprawców pogryzień/zakażeń - jak duży nie wiem. (??)

Czy zna ktoś z forumowiczów zasięgi oraz skale przypadków pogryzień z zakażeniem z czasów sprzed zwalcznia wścieklizny szczepionkami?

Do regulowania populacji lisa stosuje się odstrzały - obecnie mało atrakcyjne, prowadzone były/są projekty, badania nad środkami antykoncepcyjnymi dla lisów, mające na celu zahamowanie wzrostu populacji jak i uniemożliwienie napływu lisów z terenów nie obiętych zrzutem środka antykoncep. - terytoria są bronione przez nierozmnażające się pary zajmujące terytorium. Z tego co wiem pozostaje to w sferze projektów.

Powstaje więc kolejne pytanie czy wścieklizna - czynnik naturalny - nie mogłaby, w pewnym stopniu przejąć roli regulatora populacji lisów, oczywiście przy zapewnieniu bezpieczeństwa ludziom? Oczywiście mowa tu nie o przypadkach gdy wścieklizna już reguluje populacje na terenach gdzie nie ma zwalczania jej za pomocą szczepionek, tylko mowa o przypadku celowego zmniejszenia lub zaniechania zrzutu szczepionek celem umożliwienia swobodniejszego zarażania sie lisów, za czym idzie większej ich śmiertelności -->spadek liczebności.

Pozdrawiam
M.S.C. 8)
Awatar użytkownika
Gollum
VIP
Posty: 3956
Rejestracja: sobota 04 cze 2005, 00:00
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Gollum »

Identyczny temat (przynajmniej jeden) jest już na tym forum.
Borsuk
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5015
Rejestracja: czwartek 06 sty 2005, 00:00
Lokalizacja: tubylec

cd.

Post autor: Borsuk »

Szczerze mówiąc przejrzałem forum pod tym kątem, i nieznalazlem nic podobnego. Poza dwoma artykułami. Jeżeli się mylę to wskaż mi, prosze, ścieżke do tych tematów.
Pozdr.
M.S.C. 8)
Awatar użytkownika
macek
początkujący
początkujący
Posty: 69
Rejestracja: piątek 22 kwie 2005, 00:00
Lokalizacja: Pabianice

Post autor: macek »

Pozdawiam!
Awatar użytkownika
Demogorgon
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 456
Rejestracja: sobota 30 kwie 2005, 00:00

Post autor: Demogorgon »

tam jest cala dluga dyskusja na ten temat
pozdrawiam, SŁAWA

Demogorgon
Borsuk
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5015
Rejestracja: czwartek 06 sty 2005, 00:00
Lokalizacja: tubylec

Post autor: Borsuk »

Dzieki, dzieki. Przenopsze się więc pod wskazany adres.
8)
ODPOWIEDZ