Ustawa o dostępie do informacji publicznej

SILP, BIP, ACER, GIS, Raporty, mapy numeryczne...

Moderator: Moderatorzy

Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Ustawa o dostępie do informacji publicznej

Post autor: Glaca »

Lasy Państwowe zostały tą ustawą zobligowane do tworzenia biuletynów informacji publicznej (BIP).

Jest strona:

http://bip.lp.gov.pl/pl/bip

Ale ta strona to jeszcze nie koniec - ustawa mówi, że jak czegoś nie ma w BIP, to każdy może złożyc wniosek z zapytaniem (mailem, faxem, telefonicznie, osobiście).

Pytający nie musi się nawet przedstawiać, może pozostać anonomowy :jupi: - nie ma też obowiązku informowania po co mu ta informacja :brawo:
http://bip.lp.gov.pl/pl/bip/niepodlegaj ... licznieniu

Odmowa udzielenia informacji musi być wydana w formie decyzji administracyjnej podpisanej przez kierownika jednostki. Żadna inna forma odmowy lub brak reakcji jest niezgodne z prawem.

Nie można pytać o prywatne sprawy, gdy nie ma to związku z działalnością organu - ale i wtedy trzeba podać powód odmowy.

Wszystko w terminie 14 dni - można wyjątkowo ten termin wydłużyć, ale trzeba o tym poinformowac zainteresowanego i podać przyczynę zwłoki.

Ktoś już z forumowiczów ma praktyczne doświadczenia w tym temacia z LP :?:
murzasihle
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 486
Rejestracja: niedziela 25 lis 2007, 10:37
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: murzasihle »

Glaca pisze:Ktoś już z forumowiczów ma praktyczne doświadczenia w tym temacia
Ja próbowałem z urzędem gminy.
W oparciu o tą ustawę chciałem pozyskać ksero fragmentu "mapy zagospodarowania przestrzennego gminy".
Pani zaoferowała mi abym obejrzał sobie mapę w pokoju pod jej nadzorem (żebym nie zrobił foto). Nie zgodziłem się, bo chciałem mieć w domu ten fragment mapy. Z tego co pamiętam to forma udostępnienia zależy od wnioskodawcy.
Oczywiście ustnie odmówili, więc złożyłem na piśmie.
Dziwne, bo to za publiczne pieniądze zrobione i podane do publicznej wiadomości, ale jednak można tylko spojrzeć.
Zobaczymy co odpiszą.
Pewnie zaoferują mi wypis i wyrys konkretnej działki za jakąś cenę.
A ja potrzebuje szerszego fragmentu tj. całej ulicy.
Ciężko z urzędasami wgrać.
Ale że chcę sobie poćwiczyć na żywo przepisy KPA to wszedłem w to.
jak nie odpowiedzą w 14 dni to piszę skargę o bezczynność organu.

A co do PGL LP.
Wydaje się zę jazda ostra będzie. Wyobraźmy sobie, żę kolekcjoner ptasich jaj występuje z wnioskiem do Nadleśnictwa o podanie lokalizacji gniazd orlika k.
Wnioskodawca nie musi podawać powodów ale domyślamy sięże chodzi o zebranie jaj.
Co zrobi N-ctwo?
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170013
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

CILP jest w trakcie opracowywania informacji stanowiących tajemnicę zawodową (przedsiębiorstwa) LP, pojęcia nie mam jakie informacje tam się znajdą, ale nie będzie obowiązków ich publikacji w BIP, ani udzielania komukolwiek informacji w tych tematach.
murzasihle pisze:występuje z wnioskiem do Nadleśnictwa o podanie lokalizacji gniazd orlika k
jak pamiętam w 2000 roku informacja ta była niejawna, później z różnych (przyziemnych względów) została wykreślona
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
isopyrum
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 489
Rejestracja: poniedziałek 26 mar 2007, 18:03
Lokalizacja: dokąd

Post autor: isopyrum »

cilp jest w trakcie ustalania tego już od ponad pół roku
pamiętam jak na szkoelniu byłam bodajże w czerwcu z prawych aspektów bip
i już wtedy o tym mówili

a gdzie elektroniczny obieg dokumentów?
w katowiciej już testują ponoć nie jest tragicznie

wszystko stoi w miejscu potem znó się ktoś obudzi i będzie szturmowa akcja
wdrożenia nowego projektu
na gwałtu rety i od jutra
Awatar użytkownika
Chrobry
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1048
Rejestracja: piątek 03 mar 2006, 19:12
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: Chrobry »

Z mojego rozeznania sytuacji z wdrażaniem wszystkiego z e-cośtam w LP jest tak dziwnie, że aż strasznie. Gdy mam okazję porozmawiać z różnymi znajomymi z różnych rdLP na ten temat, to mogę śmiało stwierdzić, że:
1) LP są niby z przodu - ale za (jak to się kiedyś mówiło) Murzynami,
2) a w LP są rdLP, które są wśród swoich też za (jak to się kiedyś mówiło) Murzynami,
3) i w tych rdLP są nadleśnictwa, które wśród swoich są (jak to się kiedyś mówiło) Murzynami.
W tej sytuacji w tej 3 kategorii - zawsze jest huragan, a i tak nikt nie myśli by pwołać w tym miejscu brygadzistę, który po przejściu tego huraganu wreszcie poustawiałby co trzeba, gdzie trzeba i dał ludziom popracować normalnie - czyli nowocześnie. Ale by to się stało, to:
4) Generał musiałby to samo zrobić i u siebie, i i z Regionałami.
A na to chyba póki co się nie zanosi - nie słychać. No, chyba, że będzie niespodzianka na czacie.
murzasihle
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 486
Rejestracja: niedziela 25 lis 2007, 10:37
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: murzasihle »

Sten pisze:jak pamiętam w 2000 roku informacja ta była niejawna, później z różnych (przyziemnych względów) została wykreślona
To może tak dla wprawy w KPA wystąpię z stosownym wnioskiem do konkretnego Nadleśnctwa - zobaczymy czy podadzą lokalizacje gniazd.

[ Dodano: 2008-01-21, 19:44 ]
isopyrum pisze:w katowiciej już testują ponoć nie jest tragicznie
W moim jeszcze nie testują??
Obrazek
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170013
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

murzasihle pisze:To może tak dla wprawy w KPA wystąpię z stosownym wnioskiem do konkretnego Nadleśnctwa - zobaczymy czy podadzą lokalizacje gniazd.
testowałem hehehe i nie chcieli - tłumacząc, że wojewódzki konserwator przyrody nie pozwala :lol: choć może barziej tak :shock:
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

Tak dla przypomnienia:

odmowa udzielenia informacji musi byc wydana w formie decyzji administracyjnej :twisted:

Zawsze !!

A art. 23 ustawy przewiduje sankcje w postaci grzywny lub pozbawienia wolności do roku dla tych, którzy nie udzielają informacji publicznych 8)

Szanowne urzędy NIE MOGĄ:

- żądać pism poleconych z zapytaniem,
- domagać się uzasadnienia,
- przekraczać 14 dni,


Ps. Gdzie można zdobyć wszystkie maile do 473 Nadleśnictw :roll:

Może mały teścik realizacji ustawy w LP :twisted:
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77779
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

... a wiecie, że możecie złożyć pisma z pytaniem o zarobki nadleśniczego, dyrektora regionalnego i innych podobnych stanowisk? ... :D
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
niziołek
wiceminister
wiceminister
Posty: 25653
Rejestracja: poniedziałek 07 sty 2008, 12:44

Post autor: niziołek »

drwalnik pisze:... a wiecie, że możecie złożyć pisma z pytaniem o zarobki nadleśniczego, dyrektora regionalnego i innych podobnych stanowisk? ... :D
W RDLP Katowice praktykuje się, że nawet legalnym ZZ odmawia się informacji kto ile zarabia, kiedy dostał ostatnio podwyżkę .... pod pretekstem tajemnicy i ustawy o Ochronie danych osobowych...
"To duch buduje sobie ciało" - Fryderyk Schiller
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170013
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Glaca pisze:Ps. Gdzie można zdobyć wszystkie maile do 473 Nadleśnictw
Glaca - czyżbym o czymś nie wiedział?? Skąd Ci wyszło 473 Nadleśnictwa (jakbym nie liczył, wychodzi mi 430 - razem z Kołaczycami)
A maile to najprościej z lp.pl, ale to wielce pracochłonne
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

Najprościej na Lasach polskich:
http://www.lasypolskie.pl/sekcja-26.html
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

Sten pisze:Skąd Ci wyszło 473 Nadleśnictwa
Nie miałem czasu sprawdzić- chodziło o ideę głównie :oops: :D
rulon
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: piątek 13 sty 2006, 22:46
Lokalizacja: z domu

Post autor: rulon »

Sten pisze:
murzasihle pisze:To może tak dla wprawy w KPA wystąpię z stosownym wnioskiem do konkretnego Nadleśnctwa - zobaczymy czy podadzą lokalizacje gniazd.
testowałem hehehe i nie chcieli - tłumacząc, że wojewódzki konserwator przyrody nie pozwala :lol: choć może barziej tak :shock:
moim zdaniem nie mamy prawa udostępniać takiej informacji. Prawo ochrony środowiska mówi jasno (art20) , że nie wolno udostępnić informacji których "ujawnienie mogłoby spowodować zagrożenie środowiska."
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170013
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

rulon pisze:moim zdaniem nie mamy prawa udostępniać takiej informacji. Prawo ochrony środowiska mówi jasno (art20) , że nie wolno udostępnić informacji których "ujawnienie mogłoby spowodować zagrożenie środowiska."
Dlatego też konieczne jest opracowanie przez kogoś mądrego (CILP?) wykazu informacji, których udostępnianie, na mocy innych aktów prawnych jest zabronione, ale do tego trzeba kilku niezłych prawników jak sądzę. W przeciwnym razie, będzie tak jak jest teraz, czyli hm... tak sobie.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
rulon
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: piątek 13 sty 2006, 22:46
Lokalizacja: z domu

Post autor: rulon »

Sten pisze: Dlatego też konieczne jest opracowanie przez kogoś mądrego (CILP?) wykazu informacji, których udostępnianie, na mocy innych aktów prawnych jest zabronione, ale do tego trzeba kilku niezłych prawników jak sądzę. W przeciwnym razie, będzie tak jak jest teraz, czyli hm... tak sobie.
to prawda. Prawników do tego trzeba i trzeba to zrobić szybko. Pewne prace się zaczęły, potem były jesienne zmiany i zapewne ważniejsze tematy. Sprawa nie taka prosta, bo od różnych tajemnic jest prawie 100 ustaw :shock: , no ale na szczęscie nas dotyczy góra 30 proc. ;)
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170013
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

no proszę, proszę tylko 30 toż to nic, pytanie tylko nieśmiałe, czy jest ktoś kto to ogarnie i stworzy coś na tyle mądrego, a zarazem zrozumiałego dla "ludu" coby mogło to zaistnieć
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Sylvia
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1181
Rejestracja: środa 21 lis 2007, 09:41
Lokalizacja: Que?

Post autor: Sylvia »

murzasihle pisze:Ale że chcę sobie poćwiczyć na żywo przepisy KPA to wszedłem w to.
jak nie odpowiedzą w 14 dni to piszę skargę o bezczynność organu.
I co murzasichle? Odpowiedzieli Ci? Pytam, bo jestem ciekawa, jak to w praktyce działa.
Zdrowy rozsądek i do przodu.
Związki na Powązki.
murzasihle
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 486
Rejestracja: niedziela 25 lis 2007, 10:37
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: murzasihle »

Sybil Fawlty pisze:Odpowiedzieli Ci?
Tak.
Mogą mi zrobić wypis i wyrys wszystkich działek które mnie interesują (całej ulicy).
Oczywiście za kasę, kupę kasy.
Odpowiedzieli pismem, a nie decyzją.
Zawaliłem, bo mogłem napisać Wniosek, a nie zwykłe pismo.
Wystąpimy jeszcze raz.
Obrazek
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170013
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

isopyrum pisze:a gdzie elektroniczny obieg dokumentów?
w katowiciej już testują ponoć nie jest tragicznie
jak mnie pamięć nie myli miało to ruszyć od stycznia '08 - na początek własnie Katowice i DGLP i póki co, chyba, na mój rozum nie chodzi to wcale, przynajmniej nic o tym mi nie wiadomo. W sumie byłoby to wielkie ułatwienie, a przede wszystkim ograniczyłoby tony wysyłanych po jednostkach naszych wszelakich papierów
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
ODPOWIEDZ