Co laik o lesie powinien wiedzieć ?

Technikum, liceum profilowane, studia leśne i przyrodnicze...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
luscinia
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 9787
Rejestracja: wtorek 02 sty 2007, 20:00
Kontakt:

Co laik o lesie powinien wiedzieć ?

Post autor: luscinia »

W temacie Co się dzieje w Beskidach poruszony został bardzo ważny temat - zwykli ludzi, tacy jak np. ja, odwiedzamy las dla przyjemności i nie znamy lasu.
Widzę drzewa i inne piękne rośliny, spotykam zwierzęta, słucham ptaków, ciszy albo szumu drzew, czasami zbieram grzyby i runo leśne. Dostrzegam też, że lasy różnią się między sobą.
Ale zdaje sobie sprawę, że las to bardzo skomplikowana „fabryka” w której mają miejsca skomplikowane procesy. Ale jakie ?? Jak to wszystko działa, jak ze sobą współgra??

My laicy tego nie rozumiemy, albo rozumiemy słabo 

Forum to odwiedza liczna grupa specjalistów. Ale też liczna grupa laików którzy kochają las i prawdopodobnie trafili tu w poszukiwaniu wiadomości na temat lasu i ludzi mających podobne zainteresowania.
Na forum omawia się mnóstwo tematów związanych z lasem i otrzymujemy ogromną dawkę wiedzy z doskonałego źródła. Ale czytając niektóre tematy, wypowiedzi przyznam szczerze, że często nie rozumiem o czym piszecie. Dla mnie niektóre wypowiedzi są wyrwane z kontekstu – mimo że zdaje sobie sprawę, że Wy wiecie o czym rozmawiacie.

Mam więc prośbę/propozycję. Może Wy leśnicy moglibyście poświecić trochę czasu i objaśniać nam sprawy lasu ??
Ale tak systematycznie, po kolei i po ludzku (tzn zrozumiałam językiem)
luscinia

To możliwość spełniania marzeń sprawia, że życie jest takie fascynujące.

Dziennik Leśny
Awatar użytkownika
kater
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4494
Rejestracja: piątek 03 lut 2006, 16:54

Post autor: kater »

luscinia pisze:Może Wy leśnicy moglibyście poświecić trochę czasu i objaśniać nam sprawy lasu ??
...leśnicy pewnie by mogli, ale trzeba zacząć od jakiegoś tematu :)
Awatar użytkownika
Skumbria
wiceminister
wiceminister
Posty: 36427
Rejestracja: sobota 03 cze 2006, 07:03
Lokalizacja: w drodze

Post autor: Skumbria »

Najlepiej w Edukacji :roll: wyodrębić temat dla społeczności laików
Życie wymaga celnego oka i twardej ręki. http://www.solidarnosc.org.pl/
A gnębiciele naszego Narodu "Umacniają się w złym zamiarze, zamyślają potajemnie zastawić sidła i mówią sobie:Któż nas zobaczy i zgłębi nasze tajemnice?"
Rota https://www.youtube.com/watch?v=o_VL6ZYv2bE
https://youtu.be/r71UOZHy140
Awatar użytkownika
luscinia
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 9787
Rejestracja: wtorek 02 sty 2007, 20:00
Kontakt:

Post autor: luscinia »

...leśnicy pewnie by mogli, ale trzeba zacząć od jakiegoś tematu
zastanawiałam się od czego zacząć, Ale nie wiem. Dlatego liczę na Was. To Wy tu jesteście specjalistami :)

skumbria - to jest dobry pomysł :) - jak myślisz - przenieść temat do szkolnictwa :)

To będą studia podyplomowe na Lasach Polskich :)
luscinia

To możliwość spełniania marzeń sprawia, że życie jest takie fascynujące.

Dziennik Leśny
Awatar użytkownika
Ptasiek76
leśniczy
leśniczy
Posty: 603
Rejestracja: wtorek 11 wrz 2007, 16:04

Post autor: Ptasiek76 »

luscinia pisze:To będą studia podyplomowe na Lasach Polskich
to ja już się zapisuję: Ptasiek76 z *** :D
Rzuć cegłą i podziwiaj dzieło!
Awatar użytkownika
Skumbria
wiceminister
wiceminister
Posty: 36427
Rejestracja: sobota 03 cze 2006, 07:03
Lokalizacja: w drodze

Post autor: Skumbria »

luscinia pisze:kumbria - to jest dobry pomysł - jak myślisz - przenieść temat do szkolnictwa
pewnie, mi się tak skojarzyło laicznie :wink:
Życie wymaga celnego oka i twardej ręki. http://www.solidarnosc.org.pl/
A gnębiciele naszego Narodu "Umacniają się w złym zamiarze, zamyślają potajemnie zastawić sidła i mówią sobie:Któż nas zobaczy i zgłębi nasze tajemnice?"
Rota https://www.youtube.com/watch?v=o_VL6ZYv2bE
https://youtu.be/r71UOZHy140
aniabe
początkujący
początkujący
Posty: 104
Rejestracja: wtorek 20 lis 2007, 13:53
Lokalizacja: AR Krakow

Post autor: aniabe »

Taki temat to świetny pomysł! :spoko:
Dziewiczość lasu świadczy o impotencji wiatru... ;)
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Co laik o lesie powinien wiedzieć ?

Post autor: Glaca »

luscinia pisze: tacy jak np. ja, odwiedzamy las dla przyjemności i nie znamy lasu.
To że ktoś miał 5-kę na studiach z regułek to jeszcze nie czyni go ekspertem :wink:

Ja znowu mam skrzywiony trochę światopogląd (leśniczy), ale myślę, że do "hodowcy desek" jeszcze mi trochę brakuje :mg:

A opinie osób odwiedzających moje miejsce pracy dla własnej przyjemności, widzących to samo ale inaczej, są dla mnie akurat arcyciekawe i kształcące :roll:
Awatar użytkownika
luscinia
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 9787
Rejestracja: wtorek 02 sty 2007, 20:00
Kontakt:

Post autor: luscinia »

Glaca pisze:To że ktoś miał 5-kę na studiach z regułek to jeszcze nie czyni go ekspertem
dlatego Glaca liczę na wiedzę prawdziwych fachowców, miłośników lasów.

Takich jak to określasz "hodowców desek" w ostatnich kilku latach spotkałam kilku. Z ich wypowiedzi wynikało że las to tylko "fabryka desek" i żadnych innych argumentów nie przyjmowali - nawet swoich kolegów leśników.

Ja wydzielę ten temat - jak radziła skumbria do Szkolnictwa i chyba zadam pierwsze konkretne pytanie :)
luscinia

To możliwość spełniania marzeń sprawia, że życie jest takie fascynujące.

Dziennik Leśny
Awatar użytkownika
Agnieszka
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 12973
Rejestracja: czwartek 17 maja 2007, 17:54

Post autor: Agnieszka »

luscinia pisze:las to tylko "fabryka desek"
No to pogratulować klapek na oczach tym ekspertom :evil:
A wiesz Lusci, tak mi teraz przyszło do głowy, że nie zawsze "leśny laicyzm" jest taki zły. Ostatnio przyłapałam się na tym, że jak włażę do lasu albo go sobie oglądam z okien samochodu to na pierwszy plan wysuwa się np. to, że jest za gęsto i warto by go trochę przeciąć, a dopiero potem myśl, że jest pięknie.... Zawód wyuczony "zepsuł" mi spojrzenie na las. Walczę z tym i staram się nie mysleć jak leśnik kiedy się szwędam po lesie dla przyjemności.
Czarodziejka zawsze działa. Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.(A. Sapkowski)
Awatar użytkownika
luscinia
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 9787
Rejestracja: wtorek 02 sty 2007, 20:00
Kontakt:

Post autor: luscinia »

aga.kinsel pisze:Zawód wyuczony "zepsuł" mi spojrzenie na las.
:lol:
Masz rację w pewnym sensie :)

Ale ja chciałabym wiedzieć trochę więcej:) Lubię niestety wiedzieć jak? , dlaczego ? po co.....
Pamiętam jak kiedyś (dosyć dawno) byłam w lesie w którym drzewa stały w wodzie - zastanawiałam się co to za kataklizm :lol:

Potem dowiedziałam się, że taki rodzaj lasu :lol:

No to może przy okazji - pierwsze pytanie i pierwsza lekcja (może nawet będą oceny) :lol:
(po pewnym czasie możemy zrobić sprawdzian ;/

:idea: Co laik powinien wiedzieć na temat rodzajów lasu :?:
luscinia

To możliwość spełniania marzeń sprawia, że życie jest takie fascynujące.

Dziennik Leśny
Diana
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4287
Rejestracja: poniedziałek 29 maja 2006, 16:39
Lokalizacja: z lasu

Post autor: Diana »

luscinia pisze:Z ich wypowiedzi wynikało że las to tylko "fabryka desek"
Takie chwasty zawsze w lesie były i będą. Dużo zależy od nauczania, ja mam szczęście trafiać na mądrych nauczycieli- przyrodników i tak mój "wykładowca" od użytkowaniu lasu mawia, do Nas, 1-klasistów- "nie możecie wejść do lasu i na każdym drzewie widzieć dolary." :)

[ Dodano: 2007-12-13, 19:54 ]
luscinia pisze:Co laik powinien wiedzieć na temat rodzajów lasu[/b] :?:
Podstawą jest nie dzielić drzewa na iglaki i liściaki :lol:

[ Dodano: 2007-12-13, 20:00 ]
A tak serio to mieszkając w Polsce warto wiedzieć czym są buczyny, olsy, grądy, łęgi, bory sosnowe i mieszane, prawda?

Chyba żaden człowiek nie chce na pytanie swojego dziecka co to za las odpowiedzieć:
-kochanie, to jakieś liściaki :?
sorry Polsko
Awatar użytkownika
Agnieszka
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 12973
Rejestracja: czwartek 17 maja 2007, 17:54

Post autor: Agnieszka »

luscinia pisze:Co laik powinien wiedzieć na temat rodzajów lasu
Jejku jej, Lusci, toż to pytanie rzeka :)
W zależności od tego jakie przyjmiesz kryteria podziału to masz różne rodzaje lasu.

I tak najprostszy podział, o którym wspomniała Diana (że nie wolno :twisted: ) to podział ze względu na skład: las iglasty, las liściasty, las mieszany.

Kolejny jaki mi przychodzi do głowy to podział ze względu na funkcje jakie las pełni. I tu wyróżniamy lasy np.: lasy gospodarcze i lasy ochronne. Co nie zmienia faktu, że można być i tym i tym na raz.

Jeszcze w zależności od szerokości geograficznej mamy lasy różnych stref....

Tak sobie piszę z głowy, całkiem możliwe, że zapomniałam o jakimś najistotniejszym podziale, w tych co mi przyszły do głowy coś pokręciłam, ale na pewno ktoś mnie poprawi, coś doda, coś uzupełni :)
Czarodziejka zawsze działa. Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.(A. Sapkowski)
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

Mi pierwszy do głowy przyszedł podział na lasy pierwotne oraz...wszystkie inne...

Cytat:

Masyw Puszczy Białowieskiej to jedyny w Europie obszar, w którym po dziś dzień zachowały się fragmenty lasów pierwotnych. Jest to ostatnie miejsce, gdzie znaleźć jeszcze można pozostałości lasów, jakie w czasach prehistorycznych pokrywały cały niż Europy. Żyje tu nadal wiele gatunków zwierząt i roślin, które wyginęły już w innych lasach, w tym żubr - największe lądowe zwierzę Europy.(...)
Dla biologii Puszcza Białowieska ma znaczenie porównywalne do tego, jakie mają teleskop Hubble´a dla astronomii, czy laboratorium CERN w Genewie dla fizyków doświadczalnych. Jedyną różnicą jest to, że jeśli zniszczony zostanie teleskop Hubble czy laboratorium w Genewie, będziemy w stanie je odbudować, natomiast zagłada lasu pierwotnego będzie nieodwracalna.


Wszystkie lasy wokół nas są "psute" od setek przez ludzi, w skrajnych przypadkach są tak silnie przekształcone w jednowiekowe, jednopiętrowe i jednogatunkowe lasy gospodarcze ( posadzone w dodatku "pod sznurek" :wink: ), że mają tyle wspólnego z naturalnym lasem co dzika łąka z polem pszenicy :cry:

No, prawie :wink:
danek
początkujący
początkujący
Posty: 44
Rejestracja: wtorek 29 maja 2007, 00:42
Lokalizacja: Poznań

Post autor: danek »

Luscinia jeśli rozumiem dobrze pytanie to mógłbym zasugerować dwa podziały. Jeden już rozpoczęła Diana-korolka, który dotyczy ujęcia fitosocjolicznego. Myśle, że warto wspomniec o podziale typologicznym, który towarzyszy leśnikom na co dzień(kryteriów pod względem których sie je wyróżnia jest wiele: gleba, roślinność, drzewostan) Wg. tego podziału lasy dzielimy na:

Nie bede ukrywał ze troche tego jest więc proponuje zajrzeć na podział(troche ubogo opisany ale zawsze) jaki proponuje wikipedia:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Typ_siedliskowy_lasu

Widzisz w leśnictwie jest tak, że trudno wyjaśnić jakieś pojęcie nie tworząc przy okazji kilkunastu nowych, dlatego pięć lat uczyłem się tego w technikum(Diana moze potwierdzić-pozdrawiam Milicz;) i dalej wałkuje na studiach. Ale pomysł "nauki leśnictwa" mi się podoba i proponuje upartość w tworzeniu kolejnych pytań
Awatar użytkownika
Agnieszka
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 12973
Rejestracja: czwartek 17 maja 2007, 17:54

Post autor: Agnieszka »

Glaca pisze:jednowiekowe, jednopiętrowe i jednogatunkowe
No i kolejne podziały się robią :)

Lasy jednowiekowe i różnowiekowe (tak się to nazywa?)

Lasy jedno-, dwu- i wielopiętrowe.

Lasy jedno- i wielogatunkowe.

To tak z okazji "skojarzyło mi się" :)
Czarodziejka zawsze działa. Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.(A. Sapkowski)
Diana
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4287
Rejestracja: poniedziałek 29 maja 2006, 16:39
Lokalizacja: z lasu

Post autor: Diana »

danek pisze:Diana moze potwierdzić-pozdrawiam Milicz
Milicz pozdrawia Ciebie :)

Zawsze też dla samej przyjemności posiadania wiedzy można wiedzieć, że od względem żyzności wyróżniamy siedliska borowe (B), borów mieszanych(BM), lasów mieszanych(LM) i lasowy(L). Miło zaskoczyć starego leśniczego, który myśli, że jest najmądrzejszy na świecie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
sorry Polsko
Awatar użytkownika
luscinia
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 9787
Rejestracja: wtorek 02 sty 2007, 20:00
Kontakt:

Post autor: luscinia »

łał - dziękuję :D Podoba mi się taka nauka :) małymi kroczkami.

to ja może będę od razu dopytywać :)
danek pisze:który dotyczy ujęcia fitosocjolicznego


tzn - ze względu jakie gatunki i jak ze sobą współżyją ??

Z obrazków które zamieściła Diana:

Bory to lasy iglaste

siedliska lasowe to lasy liściaste

a czym różni się bór mieszany od lasu mieszanego ?? w BM jest przewaga iglastych a w LM liściastych ??

I przy okazji - czy zamiennie można mówić iglasty i szpilkowy ??
luscinia

To możliwość spełniania marzeń sprawia, że życie jest takie fascynujące.

Dziennik Leśny
Diana
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4287
Rejestracja: poniedziałek 29 maja 2006, 16:39
Lokalizacja: z lasu

Post autor: Diana »

luscinia pisze: a czym różni się bór mieszany od lasu mieszanego ?? w BM jest przewaga iglastych a w LM liściastych ??
Bór mieszany(BM) ma nieprzyszłościowy podrost i rośnie na glebach z zasady słabych, przemytych(QZp- piaski wodno-lodowcowe), natomiast w lesie mieszanym jest 50% na 50%, a i gleby trochę lepsze(Qp).
sorry Polsko
Awatar użytkownika
Gorajczyk66
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1093
Rejestracja: czwartek 24 maja 2007, 17:32
Lokalizacja: z Kaszub.

Re: Co laik o lesie powinien wiedzieć ?

Post autor: Gorajczyk66 »

luscinia pisze:...My laicy tego nie rozumiemy, albo rozumiemy słabo 

Forum to odwiedza liczna grupa specjalistów. Ale też liczna grupa laików którzy kochają las i prawdopodobnie trafili tu w poszukiwaniu wiadomości na temat lasu i ludzi mających podobne zainteresowania.
Na forum omawia się mnóstwo tematów związanych z lasem i otrzymujemy ogromną dawkę wiedzy z doskonałego źródła. Ale czytając niektóre tematy, wypowiedzi przyznam szczerze, że często nie rozumiem o czym piszecie. Dla mnie niektóre wypowiedzi są wyrwane z kontekstu – mimo że zdaje sobie sprawę, że Wy wiecie o czym rozmawiacie.

Mam więc prośbę/propozycję. Może Wy leśnicy moglibyście poświecić trochę czasu i objaśniać nam sprawy lasu ??
Ale tak systematycznie, po kolei i po ludzku (tzn zrozumiałam językiem)
Skromność jest piękną cechą, ale to, że Ty jesteś laikiem w leśnych sprawach, to już lekka z Twojej strony przesada.
A "zapodany" przez Ciebie temat rzeczywiście zasługuje na poważne go potraktowanie.
Wiem to po sobie.
Jako absolwent wspaniałego technikum leśnego mam nieco większą wiedzę nt. lasów i w ogólnym pojęciu tzw"przyrody". niż zwykły, statystyczny mieszczuch, dla którego las jest miejscem, gdzie mieszkają zajączkii sarenki, śpiewają ptaszki, a po ziemi łażą mrówy, które gryzą...
I chociaż moja praca zgodnie z wyuczonym pierwszym zawodem miała z różnych powodów raczej charakter krótkotrwałej przygody,to zainteresowanie tematyką leśną - w szerokim tego słowa znaczeniu- pozostało do dzisiaj.
Popieram Twój pomysł, chętnie w nim w miarę możliwości i wiedzy będę uczestniczył.
Chociażby w sposób, który już przedstawiłem niektórym forowiczom, podczas tegorocznego spotkania u Kasi....
Bogusław.

„Nadchodza znowu epoki, w których przeżyje tylko to, co umie pełzać”. Mikołaj Gomez Davilla

_______________________________________
ODPOWIEDZ