Mój las znajduje się na obszarze NATURA 2000

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
FIJAŁKOWSKA
początkujący
początkujący
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek 03 gru 2007, 11:51
Lokalizacja: Stargard

Post autor: FIJAŁKOWSKA »

Witam !
Zwracam się z prośbą do osób, które próbują zamienić las na użytek rolny o pomoc.
Jak najlepiej umotywować podanie do starosty, czy ktoś uzyskał zgodę i jaką powierzchnię próbował zamienić. Mój las znajduje się na obszarze NATURA 2000 . Mam zamiar korzystać z przepisów w Ustawie o lasach art.13 poz.2
Dziękuję za poradę.
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

To wszystko zależy od tego co to za obszar natury. Jeżeli chronione są siedliska leśne to marne szanse widzę...
Tryb art. 13 poz. 2 UoL jest Ci znany więc wiesz zapewne, iż taka zmiana może być przeprowadzona z bardzo istotnych powodów, np. twoje gospodarstwo rolne wymaga tego kawałka, bo naprzykład nie możesz bez niego osiągnąć właściwego wyniku finansowego, albo brakuje ci do uzyskania dopłat, albo powiększyła Ci się rodzina i musisz wyżywić dodatkową osobę i ten kawałek jest Ci niezbędnie do tego potrzebny...
Ponieważ w przypadku obszarów N2K wiele zależy od zapisów planu ochrony to proponowałbym Ci jednak wizytę wstępną w swoim starostwie w ochronie środowiska i przeprowadzenie rozmowy z urzędnikiem który tę sprawę będzie załatwiał, na zasadzie czy jest taka możliwość i jak to załatwić. A nóż ów urzędnik podpowie jakiś myk... Pozatym będziesz odrazu wiedzieć czy jest to do zrobienia czy trzeba szukać innej ścieżki.
Aha. I jeszcze jedno. Jeżeli planujesz na tym gruncie budowę to dobrze się zastanów, bo to, że dostaniesz przekwalifikowanie wcale nie świadczy o tym, że później dostaniesz pozwolenie na budowę (znam przypadki, że się to nie udało). Więc zastanów się czy nie lepiej byłoby zrobić to z ustawy o ochronie gr. rolnych i leśnych gdzie za 5a na cele budowlane (lub 2a na mieszkanie przy budynku wielorodzinnym) jesteś zwolniona z opłat...
Powodzenia. I napisz co załatwiłaś.
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
ODPOWIEDZ