Zasady hodowli lasu

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
tumanleśny
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2596
Rejestracja: środa 19 lip 2023, 08:54

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: tumanleśny »

A czy przypadkiem nie odgrywa dużej roli to, że po posadzeniu to od razu widać co, gdzie, ile, i jak rośnie?
Czy samosiew dębowy w i ilości 1 sztuka co 2 metry nie wystarcza? Według mnie wystarcza. Pod warunkiem, że na czas usunie się "wypełnienie.
Czy wielu przypadkach nie wystarczy nic nie robić aby po kilku latach mieć ładne nowe pokolenie nie dość, że zróżnicowane gatunkowo to jeszcze i wiekowo?
A może też i popatrzeć co się wycina w ramach cięć przygotowawczych i nie golić równo z glebą?
O sośnie zaś na borach to w ogóle nie ma się co wymądrzać.
A przecież w stosunku do ilości ha borowych ile mamy w Polsce odnowień naturalnych?
Trudności?
Raczej przyzwyczajenia.
Tak, że: To, tamto, ten, tego, ten....
ferszta
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 314
Rejestracja: czwartek 14 gru 2023, 09:09
Lokalizacja: Norda

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: ferszta »

tumanleśny Masz rację co do dęba - proces wydzielania sie u tego gatunku jest mocno ograniczony od najmłodszych lat.
Co do sosny , to chyba nie skumałem co chciałeś napisać. Moim zdaniem możliwości są ogromne (zupełnie zrezygnowaliśmy "u nas" ze sztucznego odnowienia. Niestety powstało bodajże 18 kontenerówek i coś tam produkować trzeba. No to się sadzi. a jeszcze warto wspomnieć, ze spora kasa poszła na PUN i PN - niektóre nawet obradzają i co z tym zrobić?
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105191
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: Piotrek »

Andy64 pisze: poniedziałek 18 gru 2023, 20:58Lsw; Lw; LMsw; LMw;
No to cię uświadamiam, że u mnie na tych siedliskach dąb i buk nie mają żadnych problemów z odnawianiem się. I jakoś nigdy nie doświadczyłem twoich katastroficznych doświadczeń ze "szczotką graba, jaworu lub brzozy a nie dęba czy buka", oraz z tym, że "gatunki typu: gb; brz; os; lp; jw - zagłuszają gat. pożądany".
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

ferszta
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 314
Rejestracja: czwartek 14 gru 2023, 09:09
Lokalizacja: Norda

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: ferszta »

Piotrek bez urazy, przytoczę tu Miłosza:

Na ziarn­ku maku stoi mały dom,
Pie­ski szcze­ka­ją na księ­życ ma­ko­wy
I ni­g­dy jesz­cze tym ma­ko­wym psom,
Że jest świat więk­szy, nie przy­szło do gło­wy

Są takie zbiorowiska leśne, gdzie trudno o odnowienie z samosiewu. Przyczyny można mnożyć: robinia, czeremcha, bałagan z wodą, Szum informacyjny wprowadza także typologia leśna (im szybciej zarzucimy jej stosowanie tym lepiej). Są też takie mapy mentalne , które utrudniają.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67291
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: Capricorn »

Andy64 pisze: poniedziałek 18 gru 2023, 21:10 Ile jest powierzchni na których cięcia rozpoczyna się na poczatku roku (zimą ) z myślą
o odnowieniu wiosną , lecz z powodu przestoju w sprzedaży i odbiorze surowca ,
pozyskanie się przeciąga do jesieni ?
Zadam proste pytanie - po co? Od lat tłucze się o zaletach przelegiwania zrębów, a tu ciągle orka w roku cięcia.
Że się zachwaści? Że nie ma szansy na wyprowadzenie jakiegokolwiek samosiewu? A próbował kiedyś kolega instytucji przygotowania gleby pod odnowienia naturalne? Czy nadleśniczy powiedział, że nie wolno, bo się las zawali?
Można popełnić orkę z pogłębiaczem, żeby spulchnić glebę i dać szansę na skuteczny obsiew sosny. Można popełnić wzruszenie gleby wałem Krokowskiego, co się sprawdza w ciężkonasiennych, Jest wiele metod na próby tylko trzeba chcieć i... zaplanować stosowne czynności. Masz kupę lat na odnowienie sztuczne, więc opowiadanie o trudnościach przed wykonaniem prób nie ma specjalnie sensu. To po pierwsze. Po drugie, jeśli już uda i boisz się o zarośnięcie dęba przez graba to zabezpiecz dęba, a graba niech sobie zając, czy tam inny jeleń żre. On się naje, dąb będzie miał łatwiej. Ja na starcie zabezpieczam i promuję wszystkie możliwe gatunki (mam mało drzewostanów iglastych dlatego są dla mnie cenne), nawet jeśli rosną w gatunku głównym (u mnie zazwyczaj jest to buk). W czyszczeniach się będę zajmował tym, co warto zostawić, bo przecie może się okazać, że lokalnie pojawi się tylko osika, albo tylko brzoza, a przecie to też gatunki lasotwórcze, więc czemu miałbym ich nie szanować? Pod osiką dąb lubi się odnowić, a i drewno daje niezłe. Brzoza tez nie jest gorsza, a taka lipa, czy jawor potrafią skutecznie odnowić kawał lasu bez roboty.
Gdzie jest problem ludkowie, gdzie jest ten problem, by próbować?
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
bynajmniej
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1828
Rejestracja: wtorek 03 sie 2021, 19:40

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: bynajmniej »

Orka powinna być robiona przed wysiewem naturalnym lub przed sadzeniem. Nie połączenie przygotowania gleby z latami nasiennymi jest jedną przyczyn niepowodzeń.
tumanleśny
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2596
Rejestracja: środa 19 lip 2023, 08:54

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: tumanleśny »

ferszta pisze: poniedziałek 18 gru 2023, 22:08 tumanleśny Masz rację co do dęba - proces wydzielania sie u tego gatunku jest mocno ograniczony od najmłodszych lat.
Co do sosny , to chyba nie skumałem co chciałeś napisać. Moim zdaniem możliwości są ogromne (zupełnie zrezygnowaliśmy "u nas" ze sztucznego odnowienia. Niestety powstało bodajże 18 kontenerówek i coś tam produkować trzeba. No to się sadzi. a jeszcze warto wspomnieć, ze spora kasa poszła na PUN i PN - niektóre nawet obradzają i co z tym zrobić?
Miałem na myśli, że nie ma co o sośnie pisać bo zasadniczo to grzechem byłoby nie spróbować samosiewu.
A czemu wobec tego tych samosiewów tak mało?
Te PUN i PN to jak kombinuję Plantacyjne Uprawy Nasienne i Plantacje Nasienne?
Poszła kasa to poszła. Ale po co jeszcze dokładać?
A zawsze to jest jakieś zabezpieczenie gdyby coś nie wyszło.
A można też produkować inny asortyment w kontenerówkach.
Tak, że: To, tamto, ten, tego, ten....
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67291
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: Capricorn »

bynajmniej pisze: wtorek 19 gru 2023, 07:14 Orka powinna być robiona przed wysiewem naturalnym lub przed sadzeniem. Nie połączenie przygotowania gleby z latami nasiennymi jest jedną przyczyn niepowodzeń.
Przy czym należy dodać, że nieudane odnowienie nie ma żadnego wpływ na prace przygotowawcze w ewentualnym odnowieniu sztucznym.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
tumanleśny
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2596
Rejestracja: środa 19 lip 2023, 08:54

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: tumanleśny »

bynajmniej pisze: wtorek 19 gru 2023, 07:14 Orka powinna być robiona przed wysiewem naturalnym lub przed sadzeniem. Nie połączenie przygotowania gleby z latami nasiennymi jest jedną przyczyn niepowodzeń.
Mnie się wydaje, że jeśli chodzi o te lata nasienne to tak nie do końca jest prawda. Zwłaszcza jeśli o sosnę chodzi.
Coś mi się o uszy obiło , że nawet posiana siewnikiem potrafi kiełkować kilka lat. Zapewne te nasiona z obsiewu naturalnego mają tak samo. Myślę, że na każdej powierzchni do odnowienia, a na pewno na większości z nich jest spory zapas nasion.
5 lat okazuje się dość długim czasem aby odnowienie uzyskać.
A skład gatunkowy ukształtuje się potem. Mało to kawałków samej porośniętych samą brzozą z czasem zrobiło się wielogatunkowych?
A co do odnowień chociażby dęba z samosiewu.
Tu szansy szukałbym raczej przed wycinką starego wyszukując to co już rośnie i chroniąc to przed zmasakrowaniem.
Wiem, wiem.
Łatwiej napisać, gorzej zrobić.
Ale chyba i za to komuś ktoś płaci?
No bo własna satysfakcja to już się nie liczy?
Tak, że: To, tamto, ten, tego, ten....
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105191
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: Piotrek »

Capricorn pisze: wtorek 19 gru 2023, 06:14Gdzie jest problem ludkowie, gdzie jest ten problem, by próbować?
Capri, i to jest najlepsze podsumowanie. Trzeba chcieć i robić.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

bynajmniej
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1828
Rejestracja: wtorek 03 sie 2021, 19:40

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: bynajmniej »

„Mnie się wydaje, że jeśli chodzi o te lata nasienne to tak nie do końca jest prawda. Zwłaszcza jeśli o sosnę chodzi.„
Oczywiście, że prawda jeśli chodzi o sosnę.
Z każdym rokiem zwiększa się zachwaszczenie i dostępność do warstwy mineralnej gleby,
odnowienie z pierwszego rok regeneruje się w dużym stopniu po osutce, odnowienia z lat następnych na tej samej powierzchni osutka wykańcza w 100%.
Obsiew z kilku lat utrudnia wykonanie czyszczeń.
Przygotowanie gleby po obsiew sosny powinien być wykonany jesienią lub wczesną wiosną przed rokiem nasiennym.
tumanleśny
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2596
Rejestracja: środa 19 lip 2023, 08:54

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: tumanleśny »

bynajmniej pisze: wtorek 19 gru 2023, 08:12 „Mnie się wydaje, że jeśli chodzi o te lata nasienne to tak nie do końca jest prawda. Zwłaszcza jeśli o sosnę chodzi.„
Oczywiście, że prawda jeśli chodzi o sosnę.
Z każdym rokiem zwiększa się zachwaszczenie i dostępność do warstwy mineralnej gleby,
odnowienie z pierwszego rok regeneruje się w dużym stopniu po osutce, odnowienia z lat następnych na tej samej powierzchni osutka wykańcza w 100%.
Obsiew z kilku lat utrudnia wykonanie czyszczeń.
Przygotowanie gleby po obsiew sosny powinien być wykonany jesienią lub wczesną wiosną przed rokiem nasiennym.
Jeśli prawdą jest to co napisałeś to wytłumacz mi dlaczego po kilku latach młodnik rośnie na międzyrzędach a nie w bruzdach.
Tak, że: To, tamto, ten, tego, ten....
bynajmniej
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1828
Rejestracja: wtorek 03 sie 2021, 19:40

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: bynajmniej »

Rośnie tam gdzie wykiełkuje.
Przypominam, że nasionka sosny mają skrzydełka i wiatr zwiewa je na krawędź i brzegi bruzd i oczywiście na międzyrzędzie.
ferszta
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 314
Rejestracja: czwartek 14 gru 2023, 09:09
Lokalizacja: Norda

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: ferszta »

bynajmniej Z tzw " rokiem nasiennym" u sosny jest moim zdaniem i doświadczeniem tak: nie ma potrzeby oglądać się na rzekomy rok nasienny w sytuacji gdy odnawiana powierzchnia znajduje się w dużym kompleksie drzewostanów sosnowych z dużym udziałem III i wyższych klas wieku. W rozległych powierzchniowo populacjach co roku jakąś część populacji daje obfitsze owocowanie. Co do pory roku w której warto zrobić przygotowanie gleby to się zgadzam z tym co napisałeś. Co do CW to nie praktykujemy z wyjątkiem żyźniejszych siedlisk gdzie konieczna jest regulacja składu gatunkowego. (23 lata doświadczeń) ... i jeszcze podpowiadam zezłomowanie LPZ.
ferszta
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 314
Rejestracja: czwartek 14 gru 2023, 09:09
Lokalizacja: Norda

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: ferszta »

tumanleśny pisze: wtorek 19 gru 2023, 07:20
ferszta pisze: poniedziałek 18 gru 2023, 22:08 tumanleśny Masz rację co do dęba - proces wydzielania sie u tego gatunku jest mocno ograniczony od najmłodszych lat.
Co do sosny , to chyba nie skumałem co chciałeś napisać. Moim zdaniem możliwości są ogromne (zupełnie zrezygnowaliśmy "u nas" ze sztucznego odnowienia. Niestety powstało bodajże 18 kontenerówek i coś tam produkować trzeba. No to się sadzi. a jeszcze warto wspomnieć, ze spora kasa poszła na PUN i PN - niektóre nawet obradzają i co z tym zrobić?
Miałem na myśli, że nie ma co o sośnie pisać bo zasadniczo to grzechem byłoby nie spróbować samosiewu.
A czemu wobec tego tych samosiewów tak mało?
Te PUN i PN to jak kombinuję Plantacyjne Uprawy Nasienne i Plantacje Nasienne?
Poszła kasa to poszła. Ale po co jeszcze dokładać?
A zawsze to jest jakieś zabezpieczenie gdyby coś nie wyszło.
A można też produkować inny asortyment w kontenerówkach.
Zapewne masz rację, ale wielu na szczytach władzy ma inne widzenie sprawy. Strach rządzi panie kolego!
bynajmniej
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1828
Rejestracja: wtorek 03 sie 2021, 19:40

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: bynajmniej »

Z" rokiem nasiennym" u sosny jest moim zdaniem i doświadczeniem tak: nie ma potrzeby oglądać się na rzekomy rok nasienny w sytuacji gdy odnawiana powierzchnia znajduje się w dużym kompleksie drzewostanów sosnowych z dużym udziałem III i wyższych klas wieku. W rozległych powierzchniowo populacjach co roku jakąś część populacji daje obfitsze owocowanie.
Owszem, w kompleksie leśnym nie często się zdarza urodzaj nasion danego gatunku, drzewostany obradzają w różnych latach.
Nasiona nie są „ nauczone” aby lecieć na wyorane powierzchnie i prawdopodobieństwo że spadną w odpowiedniej ilości na wyoraną powierzchnię jest bardzo małe
Przy słabym obsiewie z pierwszego roku , siewki tworzą przedrosty i rozpieracze i mamy negatywny efekt ubsiewu
tumanleśny
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2596
Rejestracja: środa 19 lip 2023, 08:54

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: tumanleśny »

"Nasiona nie są „ nauczone” aby lecieć na wyorane powierzchnie i prawdopodobieństwo że spadną w odpowiedniej ilości na wyoraną powierzchnię jest bardzo małe"
Czyżbyś sugerował, że mowa o aktywnym i świadomym lataniu nasion? :wink:
A wiatr?
Na szczęście te nasiona i siewki czytać nie umieją.
Może przez to tak ładnie rosną bo nie wiedzą, że nie mogą?
Jak pisałem wcześniej: 1500 powodów.....
Capricorn napisał: Wystarczy chcieć.
A ja pojąć nie mogę dlaczego nie chce się chcieć.
Tak, że: To, tamto, ten, tego, ten....
bynajmniej
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1828
Rejestracja: wtorek 03 sie 2021, 19:40

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: bynajmniej »

Niestety nie zrozumiałeś mojego wpisu lub zwyczajowo kwestionujesz wszystko co napiszę.
Wyjaśniam po raz drugi
Urodzaj nasion w jakimś drzewostanie nie daje żadnej pewności iż nasiona spadną w kompleksie gdzie przygotujemy glebę.
Jeżeli obsiew nie nastąpi w ciągu 2 lat powierzchnię należy odnowić sztucznie.
Wiedza i doświadczenie odnośnie odnowień naturalnych jest w terenie bardzo duże,
Ale zarządzający nie chcą z tego korzystać.
ferszta
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 314
Rejestracja: czwartek 14 gru 2023, 09:09
Lokalizacja: Norda

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: ferszta »

bynajmniej tumanleśnyStawiam tezę ze w kompleksie drzewostanów sosnowych zawsze obecna jest potrzebna ilość nasion. Jeśli nie zaistnieją czynniki ograniczające to efekt jest murowany. Owe czynniki muszą zaistnieć przez kilka lat z rzędu by zaprzepaścić nasze wysiłki. Jak dotąd ten rok zapowiadał się najgorzej w ponad 20 letniej historii naszych doświadczeń. Długotrwała susza powstrzymała wschody na powierzchniach przeznaczonych do odnowienia naturalnego So (ok 12 ha). Ale sierpniowe deszcze pobudziły część nasion do kiełkowania i otrzymaliśmy ok 40% pokrycia. Jesteśmy zadowoleni, bo daje to nadzieję na sukces w przyszłym roku.
bynajmniej
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1828
Rejestracja: wtorek 03 sie 2021, 19:40

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: bynajmniej »

Mamy inne zdanie odnośnie sosny.
Ale każdy ma swoje spostrzeżenia i doświadczenia i na tym tworzymy bioróżnorodność.
ODPOWIEDZ