Brak prawa odsprzedaży opału ???

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Bory5
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1360
Rejestracja: poniedziałek 23 kwie 2018, 21:40

Brak prawa odsprzedaży opału ???

Post autor: Bory5 »

Witam. Męczy mnie jedna drobna kwestia, jak chodzi o sprzedaż detaliczną. Wypisując asygnatę na drewno opałowe np. S4 jesteśmy w naszej jednostce zobligowani do przybicia na asygnacie pieczątki "Bez prawa dalszej odsprzedaży". Interesuje mnie skąd się ta pieczątka wzięła i jakie może ona mieć umocowanie prawne? Czy wynika to z jakiegoś zarządzenia Dyrektora Generalnego? Albo z jakichś przepisów ogólnych? Nigdzie nie znalazłem żadnego aktu prawnego, który by to regulował. Pytałem N-czego i Zastępcę, to odesłali mnie do Głównej Księgowej. Ta z kolei stwierdziła, że "kontrola" tego wymaga, ale konkretnego przepisu na to nie podała. A widzimisię kontroli póki co nie jest jeszcze źródłem prawa. Drewno opałowe nie jest żadnym towarem specjalnym, wymagającym jakichś koncesji, czy kontrolowanego obrotu. W mojej opinii więc zabranianie komuś, kto legalnie nabył towar jakim jest drewno opałowe, na co posiada asygnatę i paragon, prawa jego dalszej odsprzedaży jest delikatnie mówiąc nadużyciem i zapisem totalnie pozbawionym mocy prawnej, a co za tym idzie umieszczanym na asygnacie bezsensownie.
W związku z powyższym proszę Koleżeństwo o pomoc w ustaleniu, czy są na to jakieś przepisy, czy jest to zaszłość utrzymywana przez widzimisię kontroli i głównych księgowych?
Z góry dziękuję. :)
"Ja cię nie mogę" - J.K.
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Brak prawa odsprzedaży opału ???

Post autor: Wiesław »

Bory5 pisze: piątek 30 gru 2022, 00:20 jesteśmy w naszej jednostce zobligowani do przybicia na asygnacie pieczątki "Bez prawa dalszej odsprzedaży".
Świetne to jest! 8)
Może kontroler jakimś matuzalemem jest i majaczy mu się przedpotopowe Zarządzenie Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z 31 stycznia 1961 roku "w sprawie gospodarowania niektórymi materiałami drzewnymi" - tam w paragrafie 4 łaskawie upoważniono właścicieli lasów prywatnych, którzy uzyskali zgodę na wyrąb w nich drzew, że mogą:
zbyć pozyskane drewno innej osobie fizycznej na jej własne potrzeby bez prawa dalszej odsprzedaży
Obecnie takich przepisów w naszym prawie nie ma, bo wedle konstytucji własność prywatna jest jednym z filarów gospodarki rynkowej, a ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób... Takiej ustawy nie ma, bo nie ma logicznych podstaw prawnych do takiego zakazu (wiem, w prawie jest wiele nielogiczności, ale bez przesady z tym). Zostaje tylko to:
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 610080.pdf
:wink:
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66922
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Brak prawa odsprzedaży opału ???

Post autor: Capricorn »

Pokłosie efektów pracy pewnej specgrupy kontrolingowej? Może nadleśny usłyszał, że ktoś po plecach dostał i chce na zimne dmuchać :roll:
Podpowiem, że według nich użycie kawałka drewna kupionego jako opał do zrobienia psiej budy, żerdzi dla kury, czy tam siedziska w wygódce było złamaniem prawa. SL rozpylacze ma, czas najwyższy wysłać ich w teren na kontrolę spożytkowania kupionego drewna :cwaniak::
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169510
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Re: Brak prawa odsprzedaży opału ???

Post autor: Sten »

Z kart historii:
Leśniczy Stanisław P. z Nadleśnictwa Ruda Maleniecka w lutym 1955 r. dokonał samowolnie zaboru 2 sztuk sosen, oraz 1 mp szczap opałowych, które zużył na ogrzanie leśniczówki. Ponadto zużył na remont obory w osadzie służbowej 1 sosnę, oraz wydał bezprawnie ob. Władysławowi K. 1 sosnę. Jednocześnie dopuszczając się sprzedaży deputatu opałowego przez co naraził Skarb Państwa na stratę drewna o masie 5,35 m3 wartości 559,23 zł. Skazany na 6 miesięcy więzienia. Aresztowany.źródło: Rejestr notorycznych wykroczeń pracowników ALP.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Brak prawa odsprzedaży opału ???

Post autor: Kuna lesna »

To jakiś absurd.Po pierwsze na asygnacie nie ma nazwiska,po drugie jest to dokument wewnętrzny,po trzecie nie ma jakiegoś zarządzania odnośnie co z tym klient zrobi. Piękny strzał w stopę.Przy VAT który jest taki sam jak inne towary odsprzedając go innym wtedy delikwent powinien drugi raz odprowadzić VAT od swojej sprzedaży.
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Brak prawa odsprzedaży opału ???

Post autor: Wiesław »

Proponuję jeszcze jedną pieczątkę walić, z informacją, że drewno zakupione od LP i odsprzedane dalej przed upływem 6 miesięcy - podlega 2% podatkowi od czynności cywilno prawnych... Pieczątką dla odmiany walimy na paragonie... A następnie Straż Leśna dostaje zestawienia sprzedaży i wyrusza po okolicy, sprawdzając czy wola LP (wyrażona w treści pieczątki) jest ściśle przestrzegana... wtedy Straż miałaby na gości aż dwa "pieczętne" haki (z asygnaty i z paragonu)...
... Fajnie by było, rozmarzyłem się... ;)
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66922
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Brak prawa odsprzedaży opału ???

Post autor: Capricorn »

A gdyby tak jeszcze po podarowaniu gałęziówki teściowej musiałaby ona zapłacić podatek od wzbogacenia... :lol:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Brak prawa odsprzedaży opału ???

Post autor: Wiesław »

Przy okazji: od lat w nadleśnictwach w regulaminach detalicznej sprzedaży drewna (nadleśnictwa małpują te "mundrośći" jedno od drugiego, licytując się na powtarzanie coraz dziwniejszych sformułowań) jest modny taki wpis:
Dokumentem stanowiącym dowód sprzedaży/zakupu drewna lub produktów
ubocznego użytkowania lasu w detalu jest asygnata.
Otóż nie, bowiem w tym samym regulaminie jest także inny wpis:
W świetle obowiązujących przepisów art. 111 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r. Nr 54, poz 710 z pózn. zm.) sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych prowadzona jest wyłącznie poprzez kasę fiskalną będącą na wyposażeniu leśnictwa.
Więc to paragon jest dokumentem sprzedaży (podano nawet podstawę prawną w regulaminie), zaś asygnata jest tylko dokumentem wydania z magazynu (leśnictwa). Asygnata (dla łatwiejszego zrozumienia tego przez nadleśnego, który mentalnie żyje przed rokiem 2004) powinna się nazywać: "Asygnata Magazynowa/Specyfikacja Wysyłkowa"
https://skleppapirus.pl/asygnata-magazynowa-a5-378-3
Asygnata w rzeczywistości jest dowodem wydania towaru, a matuzalemowy kontroler powinien zakwestionować wpis, że jest dowodem sprzedaży, który nie ma (w regulaminie sprzedaży) podstaw prawnych.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104872
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Brak prawa odsprzedaży opału ???

Post autor: Piotrek »

O ile pamiętam problem dalszej odsprzedaży "wybuchł" ponownie (po tym z 1961) za Konrada I. Jeśli mnie pamięć nie myli chodziło o wyeliminowanie pośredników w handlu drewnem, którzy wykorzystywali niedoskonałości pierwszego "Arkusza redukcji zamówień".
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Re: Brak prawa odsprzedaży opału ???

Post autor: Fichtel »

:513:
Można sięgnąć dna i dalej kopać...
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Bory5
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1360
Rejestracja: poniedziałek 23 kwie 2018, 21:40

Re: Brak prawa odsprzedaży opału ???

Post autor: Bory5 »

Dziękuję Koledzy!
Widzę, że podobnie do Was odczytuję ten absurd.
Niemniej wolałem się upewnić. :wink:
"Ja cię nie mogę" - J.K.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104872
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Brak prawa odsprzedaży opału ???

Post autor: Piotrek »

Bory5 pisze: sobota 31 gru 2022, 12:07Widzę, że podobnie do Was odczytuję ten absurd.
Tu nie chodzi o absurd tylko o ewidentne łamanie prawa - naruszenie Konstytucji i działanie niezgodne z Kodeksem Cywilnym.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
rutbekia
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 17292
Rejestracja: poniedziałek 24 sie 2009, 08:51
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Brak prawa odsprzedaży opału ???

Post autor: rutbekia »

Odkąd usłyszałam, ze mam inwentaryzować fak. vat wystawione w SILP jako druki ścisłego zarachowania (zarzut po pełnej kontroli) nic mnie już nie zdziwi.
Umysł jest jak spadochron. Nie działa, jeśli nie jest otwarty.(Frank Zappa)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104872
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Brak prawa odsprzedaży opału ???

Post autor: Piotrek »

Zapytałaś przynajmniej o podstawę prawną?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
rutbekia
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 17292
Rejestracja: poniedziałek 24 sie 2009, 08:51
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Brak prawa odsprzedaży opału ???

Post autor: rutbekia »

Próbowałam tłumaczyć różnicę między dokumentem a drukiem ale jak grochem o ścianę...
Umysł jest jak spadochron. Nie działa, jeśli nie jest otwarty.(Frank Zappa)
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Re: Brak prawa odsprzedaży opału ???

Post autor: Fichtel »

Piotrek pisze: sobota 31 gru 2022, 17:54
Bory5 pisze: sobota 31 gru 2022, 12:07Widzę, że podobnie do Was odczytuję ten absurd.
Tu nie chodzi o absurd tylko o ewidentne łamanie prawa - naruszenie Konstytucji i działanie niezgodne z Kodeksem Cywilnym.
:lol: :lol: :lol:
Jak odsprzedam bułkę z marketu sąsiadowi to co?
VATu nie odprowadziłem.
To tak jak z tym piekarzem co to stary chleb oddał albo z wulkanizatorem i oponami...
Swoją drogą liczy się skala tej "odprzedaży".
Oraz
Jak się będzie chciało zaszkodzić pracownikowi to się go z grilluje za 2 stosy deputatu odsprzedane szwagrowi kolegi.
I to tu jest pies pogrzebany. Bo jak jest łatwo namierzyć przestępców (czytaj ci w/w przedsiębiorcy) to domiar można nałożyć z górnej półki.
:P
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Re: Brak prawa odsprzedaży opału ???

Post autor: Fichtel »

rutbekia pisze: sobota 31 gru 2022, 19:51 Próbowałam tłumaczyć różnicę między dokumentem a drukiem ale jak grochem o ścianę...
To tak jak z naszą AS...
Taki z tego dokument, że tylko w PGL LP została podniesiona do tej rangi w ramach zarządzeń o obiegu dokumentów w jednostce.
:]
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
ODPOWIEDZ