Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
wujek12
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 276
Rejestracja: środa 16 gru 2009, 21:52

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: wujek12 »

Czy nasze Państwo stać na ,,taką ochronę lasu" aby zostawiać po lasach tak dużo posuszu ekologicznego, który z powodzeniem mógłby być wykorzystany jako opał?
wujek12
wujek12
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 276
Rejestracja: środa 16 gru 2009, 21:52

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: wujek12 »

Zima i kryzys już się zbliża, a niektórzy leśniczowie zapisują do swoich książek służbowych nabywców drewna opałowego i informują,że oddzwonią w tej sprawie.Natomiast przy leśniczówkach duże ilości drewna opałowego, które jest suszone na opalanie leśniczówek.
wujek12
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105114
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: Piotrek »

wujek12 pisze: środa 31 sie 2022, 08:43Także pytają się czy leśnicy, którzy biorą deputaty opałowe w drewnie też dostaną dodatki węglowe?
Czy leśnicy którzy nie mieszkają w leśniczówkach też dostaną dodatki węglowe?
Chyba nie czytali ustawy, skoro takie pytania zadają. Dodatek węglowy jest dla każdego którego głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest jedno z następujących źródeł:
  • kocioł na paliwo stałe,
  • kominek,
  • koza,
  • ogrzewacz powietrza,
  • trzon kuchenny,
  • piecokuchnia,
  • kuchnia węglowa,
  • piec kaflowy na paliwo stałe
Przy czym w lokalu ogrzewanym w ten sposób nie trzeba być zameldowanym ale koniecznie trzeba zamieszkiwać. Główne źródło ciepła musi być wpisane do CEEB.
Jak widzisz przyznanie dodatku węglowego nie jest w żaden sposób powiązane z otrzymywaniem deputatu. Co do zamieszkania leśniczego poza leśniczówką sprawa jest jasna - w tym lokalu nie zamieszkuje, dodatek się nie należy.
A jeśli ludzie we Włocławku maja takie problemy w sprawie dodatku, jakie opisujesz, to "dołóż im do pieca" jeszcze informacje z wyjaśnień do wniosku o wypłatę dodatku. Otóż punkt "kocioł na paliwo stałe" ma dodatkową informację:
Należy zaznaczyć także w przypadku gdy ogrzewanie budynku realizowane jest przez lokalną sieć ciepłowniczą, obsługiwaną z kotła na paliwo stałe w rozumieniu art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym. W tym przypadku do wniosku należy załączyć oświadczenie właściciela lub zarządcy budynku o takim sposobie ogrzewania budynku zgodnie ze zgłoszeniem lub wpisem do centralnej ewidencji emisyjności budynków.
To powinno ich niepokoić bardziej niż leśnicy. :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
malkontent2
leśniczy
leśniczy
Posty: 642
Rejestracja: piątek 18 cze 2021, 16:42

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: malkontent2 »

Piotrek pisze: środa 31 sie 2022, 07:59 ]Ale jak myślisz, skoro skład opału kupi po wskazanej przez ciebie cenie, to ile marży sobie naliczy? Korzystając przy tym ze wznieconej "paniki opalowej", osobiście podtrzymywanej poprzez opowieści dla dziennikarzy...

PS. Pewien stary żydowski sklepikarz, gdy zauważył, że ludzie chodzą chętniej do konkurencji (epatującej promocjami i rabatami) niż do niego, nie wprowadził u siebie takich samych promocji i rabatów, lecz wywiesił na środku okna wystawowego ogromny napis: "Od jutra wszystko drożej!". Przed końcem dnia cały towar został wykupiony przez spanikowanych klientów. :wink:
Ja podaję suche fakty. Co myślę - nie chcesz wiedzieć ;)
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67160
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: Capricorn »

wujek12 pisze: środa 31 sie 2022, 08:43Także pytają się czy leśnicy, którzy biorą deputaty opałowe w drewnie też dostaną dodatki węglowe
A dlaczego mieliby nie dostać jeśli węgiel jest podstawowym materiałem palnym w ich piecach według specyfikacji pieca? Drewno jest tylko dodatkowym źródłem ciepła.
Jeśli masz w domu piec, a dodatkowo kupisz grzejnik na prąd to dodatek się nie należy?
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
wujek12
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 276
Rejestracja: środa 16 gru 2009, 21:52

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: wujek12 »

A dlaczego mieliby nie dostać jeśli węgiel jest podstawowym materiałem palnym w ich piecach według specyfikacji pieca? Drewno jest tylko dodatkowym źródłem ciepła.
Jeśli masz w domu piec, a dodatkowo kupisz grzejnik na prąd to dodatek się nie należy?

Słusznie Capricorn, dlaczego mieliby nie dostać. Prawo i Sprawiedliwość stworzyło nadzwyczajny dobrobyt. Większość leśników otrzymuje bezpłatnie deputat opałowy w ilości około 20 m3 drewna opałowego ze Skarbu Państwa i do tego jeszcze otrzymują dodatek węglowy albo na inne żródło energii. Do tego jeszcze prawie bezpłatne mieszkanie służbowe. Ja uważam,że takie przywileje się leśnikom należą, bo Polscy Leśnicy najlepiej i najtaniej prowadzą gospodarkę leśną na świecie.
wujek12
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2627
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: Kuna lesna »

Wujek powiem tak , twoje pytania są trochę przekorne .
Jeżeli leśniczy mieszka w leśniczówce deklaracje składa właściciel czyli nadleśnictwo jaki jest piec . Jeżeli składasz deklaracje ,że jako leśniczy palisz węglem a nie drewnem to musisz mieć zgodę nadleśnictwa że zmieniasz piec ( i o ile zmiana faktyczna daje podstawę do takiego rozliczenia ) to wątpię że nadleśnictwo będzie a tym samym osoby na stanowiskach zmieniali w imię przekrętu deklaracje .
Wszędzie w Polsce gospodarka jest prowadzona zgodnie z Ustawą o Lasach jeżeli znasz jakieś przekręty są na to instytucje spoza LP .
Może to głupie ale w każdej firmie osobą decydującą o zatrudnieniu jest nadleśniczy , dyrektor itd . Znasz jakiś przepis który zmusza kierownika firmy do wyboru pracowników z jakimi chce pracować ?
Deputat opałowy nie jest deklaracją tylko przywilejem . Może leśniczy z tego deputatu chleb robi lub daje to swojej matce .
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67160
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: Capricorn »

wujek12 pisze: środa 31 sie 2022, 11:05Do tego jeszcze prawie bezpłatne mieszkanie służbowe.
Prawie robi różnicę. Jeśli pieniądze wliczone są do dochodu, pobiera się za nie podatek, a jednocześnie nie wypłaca się ich pracownikowi tyko mówi "masz mieszkanie bezpłatne" to czym to się różni od wypłacenia pracownikowi pieniędzy tylko po to, by je wpłacił jako czynsz?
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5597
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: Blues Brothers »

Nie tylko podatek inne składki też 😉
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67160
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: Capricorn »

Nie chce mi się nawet pisać o tym. Zapis o bezpłatności kłuje w oczy, a faktycznie jest to normalny najem.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105114
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: Piotrek »

Kuna lesna pisze: środa 31 sie 2022, 11:21Jeżeli leśniczy mieszka w leśniczówce deklaracje składa właściciel czyli nadleśnictwo jaki jest piec
Nie bardzo. Zgodnie z ustawą z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (Dz.U. 2022 poz. 1692) dodatek należy się nie właścicielowi nieruchomości, ale temu, kto zamieszkuje pod danym adresem i prowadzi pod nim gospodarstwo domowe. Mówi o tym art. 2 ustawy:
[...] Art. 2. 1. Dodatek węglowy przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi, wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2022 r. poz. 438, 1561 i 1576).
2. Przez gospodarstwo domowe, o którym mowa w ust. 1, rozumie się:
1) osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe) albo
2) osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe) [...]
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67160
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: Capricorn »

Piotrek, u nas deklaracje składa nadleśnictwo, a wniosek o dodatek składa najemca. Do wniosku dopinana jest deklaracja (skan) złożona przez nadleśnictwo.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
wujek12
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 276
Rejestracja: środa 16 gru 2009, 21:52

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: wujek12 »

To nie są moje pytania, ja w lesie nie byłem już dwa lata, nie kupuję drewna z Lasów Państwowych już 14 lat, nie chcę z Lasami Państwowymi mieć wspólnego, przekazuję te uwagi,spostrzeżenia od lokalnych mieszkańców okolic Włocławka. Ja wręcz się z nimi sprzeczam i przedstawiam argumenty oparte na ustawach o lasach , ochronie przyrody, prawie łowieckim i innych przepisach ale co ja mam im powiedzieć i przedstawić argumenty na niezamieszkałe osady leśne w Nadleśnictwie Włocławek, na handel drewnem przez ZUL-e, które sami pozyskują?
wujek12
bynajmniej
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1807
Rejestracja: wtorek 03 sie 2021, 19:40

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: bynajmniej »

Dziwi mnie to, że nie władza leśna nie zmienia planu pozyskanie grubizny bo nie wiem skąd to S4 wezmą. Pomysł kontroli pozyskanie i sprawdzanie czy opał nie przenika do innych sortymentów jest żenujący.
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77782
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: drwalnik »

... służby kontrolne muszą mieć zajęcie, żeby udowodnić, że są priorytetowo niezbędne, bez nich LP upadną
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
wujek12
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 276
Rejestracja: środa 16 gru 2009, 21:52

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: wujek12 »

Analizując obrót drewnem, tarcicą i wszystkimi produktami z drewna w kontekście importu węgla i gazu należy stwierdzić,że Skarb Państwa a tym samym wszystkie ekipy rządzące nie panują nad obrotem drewna w naszym Kraju. To jest swoiste kuriozum aby Skarb Państwa przez swojego reprezentanta PGL Lasy Państwowe tylko hodował surowiec drzewny i sprzedawał go bez przerobienia. Na takiej gospodarce leśnej zbijają biznes rekiny, którzy przerabiają surowiec drzewny choćby na samą tarcicę i eksportują. Czy ktoś w Ministerstwie Środowiska a obecnie Ministerstwie Klimatu i Środowiska przeanalizował zyski z eksportu drewna i tarcicy w kontekście sprowadzanego węgla i gazu ? Czy ktoś w naszym rządzie przeanalizował znaczne zwiększenie pozyskania drewna w dobrej koniunkturze na drewno i z niego produkty? Dobra koniunktura przeminie i wtedy będzie można zmniejszyć pozyskanie i sprzedaż drewna, chyba ta ustawa o lasach już nie pasuje do dzisiejszej sytuacji.
wujek12
wujek12
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 276
Rejestracja: środa 16 gru 2009, 21:52

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: wujek12 »

bynajmniej pisze: środa 31 sie 2022, 14:40 Dziwi mnie to, że nie władza leśna nie zmienia planu pozyskanie grubizny bo nie wiem skąd to S4 wezmą. Pomysł kontroli pozyskanie i sprawdzanie czy opał nie przenika do innych sortymentów jest żenujący.
Oczywiście,że jest to żenujące ale w obecnym czasie nawet tragikomiczne w obecnej sytuacji wojennej. Centrala Leśna w Warszawie potrzebuje statystyk i ich przepływu aby mieli się z czego utrzymać, natomiast nabywcy drewna jest wszystko jedno co do symbolu określającego sortyment i gatunek drewna. Nabywcy opału zależy aby jego drewno na spalenie nie było droższe brutto od drewna eksportowego i na papier.
wujek12
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67160
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: Capricorn »

wujek12 pisze: środa 31 sie 2022, 14:58 To jest swoiste kuriozum aby Skarb Państwa przez swojego reprezentanta PGL Lasy Państwowe tylko hodował surowiec drzewny i sprzedawał go bez przerobienia.
Sugerujesz, że gospodarstwa rolne mają produkować chleb, a np KGHM ma bawić się w produkcję płytek drukowanych i jubilerstwo, bo młynarze, piekarze, czy inni jubilerzy oraz firmy produkujące elektronikę zbijają kokosy na przerobie surowca? :roll:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
wujek12
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 276
Rejestracja: środa 16 gru 2009, 21:52

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: wujek12 »

Capricorn pisze: środa 31 sie 2022, 15:08
wujek12 pisze: środa 31 sie 2022, 14:58 To jest swoiste kuriozum aby Skarb Państwa przez swojego reprezentanta PGL Lasy Państwowe tylko hodował surowiec drzewny i sprzedawał go bez przerobienia.
Sugerujesz, że gospodarstwa rolne mają produkować chleb, a np KGHM ma bawić się w produkcję płytek drukowanych i jubilerstwo, bo młynarze, piekarze, czy inni jubilerzy oraz firmy produkujące elektronikę zbijają kokosy na przerobie surowca? :roll:
Tak sugeruję, ze swojego gospodarstwa leśno-rolnego sprzedaję tylko nadwyżki surowca i dobrze na tym wychodzę.
wujek12
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67160
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Nowe wytyczne Lasów Państwowych - sprzedaż drewna opałowego.

Post autor: Capricorn »

Rozumiem, że jesteś też właścicielem tartaku, zakładu meblarskiego, fabryki pelletu, stolarni, młynu oraz piekarni. Nie sprzedajesz zbóż tylko je przetwarzasz na gotowe produkty i dostarczasz wprost do sklepów, a z drewna produkujesz finalne produkty. Z drugiej strony dlaczego sprzedajesz nadwyżki surowca? Możesz je magazynować, przetwarzać i sprzedawać gotowe produkty. Możesz też zakupić jakieś bydło i zacząć skarmiać nadwyżkami zwierzęta. Potem wystarczy otworzyć rzeźnię, masarnię, sklep i handlować gotowymi produktami zamiast pozbywać się za grosze surowców...

Cóż, nie każdy ma taką możliwość, a już na pewno nie Lasy Państwowe. Gdybyśmy zaczęli produkować deski i meble z mety oskarżono by nas o działania monopolistyczne i słusznie. Po to są zakłady drzewiarskie i przeróżne fabryki mebli oraz wyrobów drzewnych, by to one zajmowały się produkcją towarów gotowych. My produkujemy surowiec i zajmujemy się szeroko rozumianą gospodarką leśną. Nie naszym zadaniem jest zabawa w przerób drewna.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
ODPOWIEDZ