Zmiana w ewidencji gruntów z lasów na rolę

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
DamianKl
początkujący
początkujący
Posty: 8
Rejestracja: środa 23 mar 2022, 10:49

Zmiana w ewidencji gruntów z lasów na rolę

Post autor: DamianKl »

Witam,
nie widzę podobnego wątku więc chciałem się dopytać Państwa z doświadczeniem.
CHCIAŁBYM ZAMIENIĆ SWOJĄ DZIAŁKĘ Z LASÓW (LsIV) na rolę / pastwisko czy cokolwiek.

Generalnie mam działkę, która kiedyś widniała jako rola (akt notarialny). Po kilku latach (nikt mnie nie informował) przeszła w działkę LS. Cała jest obecnie zalesiona i około 45 drzew wymaga zgody na ich wycięcie.
Moja działka ma prąd, kanalizację, gaz, linię telefoniczną oraz wygrany sądownie dojazd 4 m do działki, co kosztowało mnie 40 tys.
W planie zagospodarowania przestrzennego jest tam możliwość zabudowy jednorodzinnej. Działka sąsiaduje od jednej strony z działkami budowlanymi, a z drugiej z leśnymi (ale też w planie zagospodarowanie jest tam możliwość zabudowy jednorodzinnej, są media i jest dojazd). Powierzchnia działki to 1200 m2. Las na wszystkich działkach to las dziki - mieszanina różnych drzew.
Chcę się wybudować. Gmina odsyła mnie do nadleśnictwa, twierdząc, iż jest to las, a nadleśnictwo zaprasza Mnie do złożenia wniosku o wyłącznie działki z produkcji leśnej. Ale z tego co czytam na forach, nie jest to prosta sprawa, jednak ludzie budują się w lasach ...
Prosiłbym o doradzenie CO MUSZĘ ZROBIĆ I GDZIE SIĘ UDAĆ aby moja działka nie widniała w ewidencji jako Las, tylko np: zadrzewienie na gruncie rolnym / pastwisku czy coś podobnego. Uważam, iż gmina źle sklasyfikowała moją działkę. Co z tego, że są tam drzewa, jak są tez tam media i dojazd. Starostwo natomiast twierdzi, iż jak wybuduję tam dom, wtedy w ewidencji działka będzie widniała jako budowlana. Ale jak to zrobić skoro nie mogę usunąć drzew, ponieważ działka jest lasem. I dlatego chcę zmiany w ewidencji.
Wspomnę, iż w nadleśnictwie jest jakiś uproszczony plan lasu dla mojej działki czy coś takiego.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Sylvan

Re: Zmiana w ewidencji gruntów z lasów na rolę

Post autor: Sylvan »

Najpierw skontaktowałbym się jednak z Nadleśnictwem.
Zawsze istniej szansa, że jednak da się sprawę załatwić.
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Re: Zmiana w ewidencji gruntów z lasów na rolę

Post autor: j24 »

1. Ruszenie ewidencji gruntów to nie taka prosta sprawa. To prowadzi starosta.
2. Zamiana lasu na rolę - decyzja uznaniowa starosty [zmiana lasu na użytek rolny jest dopuszczalna w przypadkach szczególnie uzasadnionych potrzeb właścicieli lasów. W stosunku do lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa decyzję wydaje starosta na wniosek właściciela lasu (art. 13 ust. 3 pkt 2 ustawy)].
3. Wyłączenie gruntu leśnego z produkcji - w oparciu o plan miejscowy - organem jest regionalny dyrektor Lasów Państwowych. Wyłączenie na potrzeby mieszkalnictwa jednorodzinnego do 500 m2 - bezpłatne.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
DamianKl
początkujący
początkujący
Posty: 8
Rejestracja: środa 23 mar 2022, 10:49

Re: Zmiana w ewidencji gruntów z lasów na rolę

Post autor: DamianKl »

No tak ale Starostwo mogą sklasyfikować taką działkę z mediami i dojazdem wygranym sądownie jako LS ? Moja mama jest budowlańcem i jak szkła do sądu o drogę konieczną to nie brała prawnika, ponieważ mówiła, iż działka budowlana musi mieć dojazd i sprawę wygra i wygrała. I sąd dojazd dał. Zatem, Sąd musiał potraktować tę działkę jako rolę czy też inaczej (z możliwością budowlanej) skoro dał dojazd. Myślę, że jak Sąd traktowałby te działkę jako LS to nie dałby dojazdu ... A już wtedy w księdze wieczystej działka widniała jako LS. Droga sądownie kosztowała rodziców około 40 tys - bo sąsiadom należało zapłacić.

Czy to nie ma znaczenia? Klasyfikator od Starostwa idzie, patrzy, widzi drzewa i klasyfikuje działkę jako LS ? - nie bierze pod uwagę ani mediów, dojazdu i MPZP ? Dziwne ...
DamianKl
początkujący
początkujący
Posty: 8
Rejestracja: środa 23 mar 2022, 10:49

Re: Zmiana w ewidencji gruntów z lasów na rolę

Post autor: DamianKl »

Ja bym chciał się dowiedzieć, jeżeli Ktoś z Państwa ma taka wiedzę, czy Starostwo właściwie sklasyfikowało działkę ? I dlaczego nie pozostawili roli i nie wpisali zadrzewienie...
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Zmiana w ewidencji gruntów z lasów na rolę

Post autor: Piotrek »

Sądu nie interesuje rodzaj działki w ewidencji czy w MPZP. Dla sądu istotne jest czy jest niezbędne ustanowienie drogi koniecznej i czy jej ustanowienie nie naruszy prawa. Nota bene do działki Ls też trzeba mieć dojazd, chociażby w celu prowadzenia gospodarki leśnej.
W decyzji Starostwa o uznaniu działki jako leśnej nie widzę błędu. Błędem było nie podnoszenie sprzeciwu w momencie uznania.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

DamianKl
początkujący
początkujący
Posty: 8
Rejestracja: środa 23 mar 2022, 10:49

Re: Zmiana w ewidencji gruntów z lasów na rolę

Post autor: DamianKl »

Nie byłem ani Ja, ani moi rodzice o tym poinformowani. Podobno, kiedyś była wywieszona informacja u urzędzie gminy ale do tej miejscowości mamy 600 km i nigdy tam nie mieszkaliśmy. Zatem, nikt nas o tym nie informował.
DamianKl
początkujący
początkujący
Posty: 8
Rejestracja: środa 23 mar 2022, 10:49

Re: Zmiana w ewidencji gruntów z lasów na rolę

Post autor: DamianKl »

Czyli rozumiem, iz nie należy się doszukiwać błędów w nieprawidłowej klasyfikacji mojej działki jako LSIV, tylko złożyć wniosek o wyłączenie z produkcji leśnej do Dyrekcji Lasów Państwowych ?
A jakie były by dla mnie koszty ? Działka ma 1200 m2 i jest cała lasem ?
Czy to prawda, iż mogę wylesić do 500 m2 za darmo ?
I co jeżeli, uzyskam taką zgodę ? Czy muszę wtedy już wycinać drzewa ? Czy np: mogę za 5 lat, czy też w ogóle zrezygnować ? I co wtedy z opatami.
Dziękuję za odpowiedzi.
PRINCZI
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 396
Rejestracja: sobota 21 cze 2014, 11:20

Re: Zmiana w ewidencji gruntów z lasów na rolę

Post autor: PRINCZI »

Piotrek pisze: czwartek 24 mar 2022, 12:42 W decyzji Starostwa o uznaniu działki jako leśnej nie widzę błędu. Błędem było nie podnoszenie sprzeciwu w momencie uznania.
Tez tak miałem, ale dostałem cynk od kolegi z gminy i ...zdążyłem się sprzeciwić . To są b. dziwne praktyki zmiany klasyfikacji gruntów bez powiadamiania właściciela. :x Jeden uprawia żyto drugi woli krzaki- jego pole jego sprawa. Powinno się tylko pilnować aby te krzaki nie wpływały negatywnie na uprawy sąsiada .
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Zmiana w ewidencji gruntów z lasów na rolę

Post autor: Piotrek »

DamianKl pisze: czwartek 24 mar 2022, 13:02 Nie byłem ani Ja, ani moi rodzice o tym poinformowani. Podobno, kiedyś była wywieszona informacja u urzędzie gminy ale do tej miejscowości mamy 600 km i nigdy tam nie mieszkaliśmy. Zatem, nikt nas o tym nie informował.
No takie mamy prawo - wywieszenie w UG uważa się za skuteczne poinformowanie zainteresowanych.
Co ciekawe aby wysłać wymiar podatku (od nieruchomości/rolnego/leśnego) urzędnicy tego samego UG adres właściciela znają i potrafią odpowiednią korespondencje wysłać...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

DamianKl
początkujący
początkujący
Posty: 8
Rejestracja: środa 23 mar 2022, 10:49

Re: Zmiana w ewidencji gruntów z lasów na rolę

Post autor: DamianKl »

Witam, a jak ja mam rozumieć definicję lasu ?

Lasem w rozumieniu ustawy jest grunt:
1) o zwartej powierzchni co najmniej 0,10 ha, pokryty roślinnością leśną (uprawami leśnymi) – drzewami i krzewami oraz runem leśnym – lub przejściowo jej pozbawiony:
a) przeznaczony do produkcji leśnej lub
b) stanowiący rezerwat przyrody lub wchodzący w skład parku narodowego
albo
c) wpisany do rejestru zabytków;
2) związany z gospodarką leśną, zajęty pod wykorzystywane dla potrzeb gospodarki leśnej: budynki i budowle, urządzenia melioracji wodnych, linie podziału przestrzennego lasu, drogi leśne, tereny pod liniami energetycznymi, szkółki leśne, miejsca składowania drewna, a także wykorzystywany na parkingi leśne i urządzenia turystyczne.

Mój las to lat dziki. Ja nic nie sadziłem i nie mam ani też nie miałem zamiaru uprawiać produkcji leśnej ... Moja działka spełnia jeden warunek (powyżej 0,1 ha) ale drugiego nie spełnia. Czy nie mogę się oprzeć na tym, iż tam nie ma żadnej produkcji leśnej ? I, że działka jest nieprawidłowo sklasyfikowana ?
DamianKl
początkujący
początkujący
Posty: 8
Rejestracja: środa 23 mar 2022, 10:49

Re: Zmiana w ewidencji gruntów z lasów na rolę

Post autor: DamianKl »

A i jeszcze dla mnie wazna sprawa.
MPZP to jest przeznaczenie działki - czyli u mnie zabudowa jednorodzinna.
A w definicje lasu jest przeznaczenie do produkcji leśnej.
Uważam, iz jezeli w MPZP byłoby przeznaczenie na las, to wtedy sprawa jest jasna - jest to las.
Uważam, że w moim przypadku to jest zalesienie na gruncie czy cos innego ale nie las.
Proszę o odpwoiedź czy dobrze mi sie wydaję.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Zmiana w ewidencji gruntów z lasów na rolę

Post autor: Piotrek »

Ewidencja gruntów nie posługuje się definicją lasu zawartą w ustawie o lasach. Wg urzędników lasem jest to, co w ewidencji gruntów ma przypisana kategorię Ls. :wink: Przy czym odnoszę wrażenie, że nadając kategorię kierują się wyłącznie kryterium przyrodniczym - zwarty kompleks pokryty roślinnością leśną.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

DamianKl
początkujący
początkujący
Posty: 8
Rejestracja: środa 23 mar 2022, 10:49

Re: Zmiana w ewidencji gruntów z lasów na rolę

Post autor: DamianKl »

Ok. Dziękuję za odpowiedź. Ale to co ja mam teraz zrobić ?
Czy mogę wysłać wniosek do starosty o zmianę ewidencji gruntów z LS na co innego i opierać się że to nie las czy dać sobie z tym spokój i złożyć wniosek do dyrekcji lasów o odlesienie / czy coś podobnego ? I czy jest szansa, iż dostane na to zgodę.
Generalnie, na działce 1200 m2 jest 40 drzew wymagających zezwolenia na wycięcie. Na działce są drzewa, w ewidencji jest LSIV, w MPZT jest zabudowa jednorodzinna, media są, droga jest, od jedenj strony są sąsiednie działki jako ls, a od drugiej jako rola ...
Co lepiej zrobić ?
Z góry dziękuje
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Re: Zmiana w ewidencji gruntów z lasów na rolę

Post autor: j24 »

Sam sobie musisz odpowiedzieć na to pytanie ...

Bo np. wyłączenie gruntu leśnego z produkcji - w oparciu o plan miejscowy (MPZP) na potrzeby mieszkalnictwa jednorodzinnego do 500 m2 jest bezpłatne. Pozostaje kwestia zebrania stosownych dokumentów ...
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
ODPOWIEDZ