Grubość rowka prowadnicy, a łanucha

Maszyny, urządzenia, narzędzia leśne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Garnek95
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: sobota 19 mar 2022, 18:38

Grubość rowka prowadnicy, a łanucha

Post autor: Garnek95 »

Posiadam prowadnicę o grubości rowka 1,5mm oraz łańcuch grubości rowka 1,3mm. Czy mogę używać łańcucha 1,3mm w prowadnicy o szerszym rowku niż łańcuch? Wszędzie znajduję informację, że prowadnica powinna mieć taką samą grubość rowka jak łańcuch, ale niestety byłem zmuszony wymienić prowadnicę, a kilka łańcuchów na 1,3 mm mi jeszcze zostało. Poza większym luzem łańcucha i swobodniejszym przesuwaniem chyba nie powinno się nic stać?
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5478
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Re: Grubość rowka prowadnicy, a łanucha

Post autor: Blues Brothers »

Lubisz ryzyko ? Przecież od tego zależy twoje życie.
Garnek95
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: sobota 19 mar 2022, 18:38

Re: Grubość rowka prowadnicy, a łanucha

Post autor: Garnek95 »

Tak na prawdę do tej pory stosowałem właśnie 1,3mm na prowadnicy 1,5mm będąc tego nie świadomym. Jednak kółeczko na prowadnicy odmówiło posłuszeństwa, muszę wymienić prowadnicę. Zagłębiłem się w temat i okazało się, że faktycznie powinienem stosować grubszy łańcuch 1,5mm.

Przez prawie 3 lata stosowałem 1,3mm i nie widziałem jakiejś różnicy, dlatego dopytuję ;)
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Grubość rowka prowadnicy, a łanucha

Post autor: Naj »

Znacznie pogarsza się smarowanie, Praktycznie dolna część prowadnicy jest bez oleju. To powoduje nagrzewanie i szybsze wyciąganie się łańcucha i zużycie końcówki prowadnicy. Ponadto rowek prowadnicy przybiera kształt "V", (ponieważ łańcuch nie jest prowadzony równo i "kiwa się") i powoduje, że rzaz "ucieka". Oczywiście, to nie następuje natychmiast. Jeżeli pompka olejowa ma regulację, to należy ją ustawić ma "max". Będzie większe zużycie oleju do łańcucha.
ODPOWIEDZ