Żywopłot ze świerka serbskiego (picea omorica)

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

syferus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 415
Rejestracja: czwartek 07 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: suburbia

Żywopłot ze świerka serbskiego (picea omorica)

Post autor: syferus »

Hej!
Zasadziłem jakiś czas temu tuje przy ogrodzeniu i chcę z nich zrezygnować. Chcę zamiast nich zasadzić świerki serbskie. I mam kilka watpliwości. Chcę uzyskać wysoki szpaler przy ogrodzeniu, żeby móc zasłonić się jako rolnik przed pewnie kiedyś wydanymi warunkami zabudowy na gruncie sąsiednim.
1. W jakiej odległości od ogrodzenia (granicy własności) zasadzić świerki, żeby nie wadziły za X lat przybyłym sąsiadom? Nie mówię o nasłonecznieniu - myślę o tym, żeby gałęzie nie wchodziły w ich przestrzeń.
2. W jakiej odległości od siebie zasadzić świerki? Jak wspomniałem - celem jest wysoki szpaler. Myślę zasadniczo o jednym rzędzie.

Grunt jest na ekspozycji slonecznej, klasy IVa.
Czytałem różne fora etc., ale nie wiem na ile są to fachowe wypowiedzi, dlatego chcę skorzystać z Waszego wsparcia.

3. Biorąc pod uwagę klasę ziemi, jakie przyrosty rocznie przewidujecie?
"Grunt to podejście"
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

Jest kilka odmian świerka serbskiego. Niektore z nich mają wyższy pokrój (więc muszą być sadzone gęściej), inne mają szerszy pokrój...
Czy to ma być typowy żywopłot (strzyżony regularnie jako całość), czy raczej szpaler drzew (raz ogławiamy i parę razy strzyżemy każde drzewko oddzielnie)?
Jesli żywopłot, to ja sadziłbym drzewka co 0,5 metra.
A jeśli szpaler - sadziłbym co 1,5 metra.
No i wydaje mi się, że w tej sprawie lepiej od lesników moga poradzić ogrodnicy.

http://www.naturazycie.pl/2017/12/25/sw ... y-szpaler/
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Sadziłem świerki ok 1 m od ogrodzenia i przy intensywnym cieciu już po 6 latach przechodziły za ogrodzenie . Drugi problem to ich system korzeniowy ( talerzowy ) , jak dasz im się zbytnio rozrosnąć i masz płot z siatki to po jakimś czasie przy wichurach może się położyć ( mowie o otwartym otoczeniu )
syferus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 415
Rejestracja: czwartek 07 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: suburbia

Post autor: syferus »

Tak, mam ogrodzenie z siatki...
Zakładam wysoki szpaler świerków - w ogóle nieprzycinany.
Myślę o odmianie "Aurea". Co myślicie? Odstęp 1,5m od siatki i 1,5m świerk od świerka? A co myslicie o dwóch rzedach w więźbie na mijanego?
"Grunt to podejście"
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Ja bym osobiscie sadził świerk pospolity. Mam jeden omorika ale jest bardziej ażurowy. Na wsi mam u sąsiada szpaler świerkowy, gęsty i wysoki. Aż za bardzo...


Obrazek
https://www.zakumaj.pl/artykuly/jak-zasadzic-w-ogrodzie-swierk.html?page=5
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

syferus pisze:Myślę o odmianie "Aurea". Co myślicie?
Po 20 latach te świerki będą miały 15 metrów wysokości, u dołu gałęzie będą rzadkie (siatka ogrodzeniowa będzie widoczna), a nad siatką gałęzie będą sięgać do 3 m od pnia. Na mocnym wietrze takie świerki niebezpiecznie się chwieją... (mój sąsiad co jakiś czas prosi abym je wyciął).
Mam tylko dwie sztuki, które sadził mój ojciec (gleba gliniasta IV klasy) i tak to wygląda.
Moim zdaniem po 10 latach konieczne jest ogłowienie (obcięcie czuba) - inaczej świerki rosną za wysoko, a u dołu korona robi się ażurowa.
syferus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 415
Rejestracja: czwartek 07 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: suburbia

Post autor: syferus »

Naj, ale u świerka pospolitego w przeciwieństwie do świerka serbskiego ogołocą się dolne piętra...?
Na zdjęciu jest szpaler sąsiada? Co ile sadził?

Wiesław, mówisz ogólnie o wszystkich świerkach czy tej odmianie?
"Grunt to podejście"
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Tutaj dwa zdjęcia szpaleru sąsiada z 2010 i 2020. Świerki sa ugałęzione do samej ziemi, korony bardzo gęste. Sadzone co około 2,5 -3 m. Ten świerk w środku był ogłowiony jakieś 3 lata temu. Odbił jak głupi...
Wiesław ma racje o tyle, że świerk bardzo mocno reaguje na ocienienie boczne i wtedy się oczyszcza. I chyba zależy to od cech osobniczych. Mam takiego w stolycy. Ugałęzienie zaczyna się od 3 m... Jeśli ma duzo światła bocznego, to utrzymuje ugałęzienie długo. Zaobserwuj świerki rosnące na skraju lasu. Mają z reguły gałęzie do samej ziemi.

Na szpalery dobrze nadaje się świerk kłujący/srebrny. Ale nie wszystkim się podoba.
Dla mnie serbski jest rozwiązaniem marnym. Z reguły tworzy dość nieregularną, ażurowa koronę. Fakt, że oczyszcza się słabo... Chociaż widziałem szpaler serbskich tworzących "ścianę" też... Serbski dobrze wygląda w kępach, na trawniku. Ta żołta odmiana mi się nie podoba...
Jeżeli nie zamierzasz tworzyć żywopłotu ciętego często, to raczej posaź szpaler co około 3 m... I czekaj :wink:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
syferus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 415
Rejestracja: czwartek 07 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: suburbia

Post autor: syferus »

Ok, czyli zwykły świerk pospolity co 3m zasadzić?

A w jakiej odległości od siatki?

I jeszcze jakie rozmiary sadzonek polecacie?

U mnie ekspozycja jest mocno nasłoneczniona i tak też będzie, bo to teren upraw rolnych bez barier słonecznych.

I jeszcze pytanie, co z panienkami sarnami? Bo część zść działki jest nieogrodzona jeszcze. Z tujami zrobiły mi sajgon, dopóki nie zamontowałem reklamówek które szeleszczą.
"Grunt to podejście"
syferus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 415
Rejestracja: czwartek 07 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: suburbia

Post autor: syferus »

A i jeszcze mam pytanie. Bo zostawić kilkadziesiąt tui w miejscu gdzie nie będą sadzić świerkow, bowiem mam przed tujami kilka dużych dębów i nie chce ich wycinać, żeby świerki zasadzić. :) Sadziłem je kilka lat temu. Na jakiej wysokości je przyciąć, żeby się zagęściły?
https://ibb.co/smZZx13
"Grunt to podejście"
syferus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 415
Rejestracja: czwartek 07 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: suburbia

Post autor: syferus »

Naj pisze:Ja bym osobiście sadził świerk pospolity. Mam jeden omorika ale jest bardziej ażurowy. Na wsi mam u sąsiada szpaler świerkowy, gęsty i wysoki. Aż za bardzo...


Obrazek
https://www.zakumaj.pl/artykuly/jak-zasadzic-w-ogrodzie-swierk.html?page=5
To jest świerk pospolity? Ale nie u sąsiada? U sąsiada to te zdjęcia poniżej?
"Grunt to podejście"
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Tak. Dwa górne to serbski z sieci. Dwa dolne to u sąsiada.
syferus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 415
Rejestracja: czwartek 07 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: suburbia

Post autor: syferus »

Nie chcę być upierdliwy, ale mógłbyś się odnieść do pozostałych kwestii powyżej? :)
"Grunt to podejście"
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

1. Jesli chodzi o odstęp to Ci nie doradzę z całą odpowiedzialnością. Patrząc na te świerki "u sąsiada" i kępę na mojej działce, to bym sadził 2,5 - 3 m
2. Chyba świerk to najlepiej 3-latka w pojemniku
3. Od płotu to konsekwentnie ok. 1,5 m.
3. T-huje :lol: ... To zależy jak teraz wygladaja i jakie są wysokie. Jak dobrze ugałęzione, to mniej wiecej na 3 m. Mój drugi sąsiad ma rząd t-hui :lol: i przyciął je (ogłowił) właśnie na tej wysokości (moze ciut wyzej). W pierwszym roku wyglądało to tragicznie. Sąsiad bał się pokazać w domu a ja mu jeszcze dokuczałem, O dziwo, po dwóch latach cięcia nie widać. No, ale przycięcie na wysokość nie spowoduje zagęszczenia na dole...
4. Jeżeli zżerają, to w pierwszych latach musisz zabezpieczyć wierzchołki sadzonek. Pomysłów jest od metra: Cervacol\Sivacol, pakuły, wełna, osłonki plastikowe (spirale - nie wiem czy jeszcze funkcjonują)... Tu Ci mogą forumowicze pomóc. A szczególnie jeden... :D
syferus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 415
Rejestracja: czwartek 07 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: suburbia

Post autor: syferus »

A w przypadku tych tui co byś zalecił? Musiałem niektóre skrócić, bo sarny zaszalały. Czy te tuje za 10 lat będą takie same, jeśli będę je przycinał?
https://ibb.co/qyqDCPp
"Grunt to podejście"
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Na thujach to się zupełnie nie znam. Te Twoje wygladają mi na jakąś formę kolumnową z której szpaler/żywopłot będzie chyba cięko wyhodować przy tej więźbie. Takie jakieś chude są. Cięć mozesz, nic im nie będzie a może trochę "utyja". Ja mam 3 z czasów dawno minionych i niesłusznych, kupione chyba jako "szmaragd" - cokolwiek to znaczy. Mają teraz ok. 5 m. Posadziłem 3, tak około 1,5 od siebie. Ta środkowa została caakowicie zdominowana. A te dwie boczne rozrosły się bardzo znacznie. Nawet zamierzałem się na nią z siekierą, ale Najowa nie pozwoliła :cry: . Teraz rośnie sobie jako patyk pomiędzy dwiema i tylko rozrasta się korona... Cała pociecha, że owocują bardzo obficie i w zimie na nich pełno dzwońców i wróbliszonów. Za budką jest jeszcze cyprysik, ale idzie marnie i Nawet Najowa zaczyna przychylać się do eksterminacji...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
syferus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 415
Rejestracja: czwartek 07 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: suburbia

Post autor: syferus »

Ja ogólnie nie lubię tui i zasadziłem je lekkomyślnie. Uważam je za zmorę współczesności i symbol katalogowej aranżacji ogrodu. Wiem, że mogę je ciąć, ale chciałbym żeby się kiedys zrownały, może się uda. Niektórych nie mogę eksterminować, jak to ładnie ująłeś, bowiem wstawiając w ich miejsce świerki, musiałbym się pozbyć kilku pięknych dębów.
Wracając do tematu świerków, jakich rozmiarów sadzonki wybrać?
"Grunt to podejście"
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Napisałem, ze według mnie trzylatka. Wysokość moze być różna. Ważne, żeby był prawidłowo uformowany system korzeniowy.
syferus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 415
Rejestracja: czwartek 07 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: suburbia

Post autor: syferus »

Zdecydowałem się na świerka pospolitego. Powiedz mi, kiedy najlepiej sadzić? Przeglądam świerki sadzonki szkókarskie z odkrytym systemem korzeniowym. Ziemia u mnie jest bardzo zakwaszona.
"Grunt to podejście"
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Zapytaj Capriego... Stara zasada mowiła, źe liściaste jesienią a iglaste wiosną :roll: A nie lepiej poszukać z zakrytym :?:
ODPOWIEDZ