Chcę kupić 0,5ha lasu prywatnego...

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
alik
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: sobota 29 sie 2020, 02:32

Post autor: alik »

Chcę kupić 0,5ha lasu prywatnego, który bezpośrednio graniczy z posiadaną przeze mnie działką budowlaną. Las jest na terenie pola przekształconego na działki budowlane i powstaje wokół niego zabudowa jednorodzinna. Dla lasu wydany jest UPUL, a zabiegi pielęgnacyjne określone są jako "trzebież wczesna". Obecnie las jest miejscem spotkań miejscowego kwiatu młodzieży i podręcznym śmietnikiem. Widoczne są też ślady po wycince drzew, ale od właściciela wiem, że nie było nic zgłaszane leśniczemu. UPUL jest wydany 2 lata temu i większość wycinek według właściciela była przed jego wydaniem.

Zanim spotkam się z leśniczym i ustalę szczegóły działania chciałbym uzupełnić swoją wiedzę w tym zakresie. W związku z tym mam pytania co do praw i obowiązków z tym związanych:
1) czy prywatny las można ogrodzić, a jeśli tak jakie są wymogi co do takiego ogrodzenia?
2) czy na sąsiedniej działce budowlanej mogę wyznaczyć miejsce na ognisko i z kim należałoby to uzgodnić?
3) czy bez pozyskiwania zgody mogę usunąć roślinność (krzaki), które rozrosły się poza obręb działki leśnej? (na działkę pod drogę prywatną i działkę budowlaną)
4) co oznacza na mapie oznaczony linią przerywaną obszar z oznaczeniem LsV? Nie obejmuje on całości działki leśnej.
5) czy w lesie prywatnym mogę wyznaczyć ścieżkę spacerową i postawić np. ławkę?
6) co wlicza się do określonej w UPUL ilości drewna, które można pozyskać/wyciąć? czy np. wchodzą w to też usunięte pnie pozostałe po poprzedniej wycince, drewno spróchniałe nienadające się do sprzedaży czy użytku własnego?
7) czy usunięcie części chrustu i/lub części krzaków z lasu trzeba zgłaszać?
8) czy jest gdzieś gotowy formularz zgłoszenia zapotrzebowania do Nadleśnictwa na oznakowanie drzew do wycinki w ramach zabiegów określonych w UPUL?
9) czy powinienem jeszcze o czymś wiedzieć zanim zdecyduję się na zakup działki leśnej?
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

alik pisze:mam pytania co do praw i obowiązków
Na część pytań odpowiedzi są tu:
http://www.niebowlesie.pl/2019/03/dziak ... mozna.html
https://www.eporady24.pl/wycinka-drzew- ... 22825.html
Poza tym: zgodnie z przepisami na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozpalać ognisk w dowolnych miejscach, lecz w stałych miejscach, wyznaczonych przez właściciela lasu. Nie można ognisk rozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie może przekraczać 2 metrów. Przy stałym miejscu ogniskowym należy mieć coś w rodzaju paleniska (zwykłe obłożenie kamieniami wystarczy), sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia, a w trakcie korzystania mieć sprawny środek łączności.
alik
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: sobota 29 sie 2020, 02:32

Post autor: alik »

@Wiesław dzięki za odpowiedź

Na stronę niebowlesie już trafiłem - niestety brakuje informacji o podstawie prawnej do ogrodzenia lasu i informacji jakiego rodzaju ogrodzenie jest dopuszczalne.

Co do pyt. 5 znalazłem w głębokich czeluściach forum wątek, w którym poruszane jest podobne zagadnienie dot. "urządzeń turystycznych": http://www.lasypolskie.pl/viewtopic.php?t=15245&start=0

Zweryfikowałem aktualną ustawę o lasach i rzeczywiście art. 3 pkt. 2 mówi, o tym, że lasem jest grunt "związany z gospodarką leśną, zajęty pod wykorzystywane dla potrzeb gospodarki leśnej: budynki i budowle, urządzenia melioracji wodnych, linie podziału przestrzennego lasu, drogi leśne, tereny pod liniami energetycznymi, szkółki leśne, miejsca składowania drewna, a także wykorzystywany na parkingi leśne i urządzenia turystyczne."

Ustawa o ochronie gruntów leśnych i rolnych definiuje urządzenia turystyczne następująco: "rozumie się przez to parkingi, pola biwakowe, wieże widokowe, kładki, szlaki turystyczne (ścieżki dydaktyczne) i miejsca widokowe"

i rodzi się pytanie, a co z ławkami? Niestety zdefiniowany jest zamknięty katalog urządzeń i czy ławka mieści się jako element któregoś ze wskazanych urządzeń np. jako część szlaku turystycznego?
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169486
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Ławka jako urządzenie turystyczne choćby na parkingu, jak najbardziej. Ławę i stół podobnie można potraktować.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

alik pisze:Niestety zdefiniowany jest zamknięty katalog urządzeń i czy ławka mieści się jako element któregoś ze wskazanych urządzeń np. jako część szlaku turystycznego?
Czy w sprawie umieszczenia na szlaku turystycznym znaków drogowych też miałbyś takie wątpliwości?
Albo uważasz, że wiaty z ławkami na szlaku rowerowym Green Velo nie są częścią szlaku?
https://greenvelo.pl/66
:lol:
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Co do ogrodzenia - moim zdaniem ogrodzenie "liniowe" - bez wyłączania powierzchni z produkcji leśnej - postawić możesz.
Było to już nie raz wałkowane na Forum. Pierwszy z brzegu temat:

http://www.lasypolskie.pl/viewtopic.php ... sc&start=0
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

j24 pisze:Co do ogrodzenia - moim zdaniem ogrodzenie "liniowe" - bez wyłączania powierzchni z produkcji leśnej - postawić możesz.
Tyle że niekoniecznie może je (bez dodatkowych uzgodnień) postawić na granicy nieruchomości.
Treść art. 154 § 1 Kodeksu cywilnego pozwala domniemywać, że mury, płoty, miedze, rowy i inne podobne urządzenia znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących służą do wspólnego użytku sąsiadów. Natomiast zgodnie z art. 154 § 2 korzystający z wymienionych obiektów są obowiązani ponosić wspólnie koszty ich utrzymania. Obowiązek ten nie obejmuje jednak kosztów wybudowania nowego urządzenia, czyli między innymi płotu (takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w uchwale z 24 stycznia 2002 r. sygn. III CZP 75/01, OSNC 2002/10/121).
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

alik pisze:niestety brakuje informacji o podstawie prawnej do ogrodzenia lasu i informacji jakiego rodzaju ogrodzenie jest dopuszczalne
A na jakiej podstawie prawnej ogradzasz działkę budowlaną, rekreacyjną, ogródek działkowy, działkę rolną, sad? I jakiego rodzaju ogrodzenie jest na nich dopuszczalne?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

alik
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: sobota 29 sie 2020, 02:32

Post autor: alik »

prawo budowlane i rozporządzenie ministra infrastruktry w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

alik pisze:rozporządzenie ministra infrastruktry w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
To rozporządzenie dotyczy działek budowlanych. A Piotrek pytał co z działką rolną/sadem/itp?
:wink:
alik
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: sobota 29 sie 2020, 02:32

Post autor: alik »

Nie interesowałem się innymi działkami niż budowlane stąd najwyraźniej niesłusznie szukałem podobnych przepisów dla innych typów działek.

W Nadleśnictwie potwierdzili mi, że mogę grodzić i nie ma specjalnych wymagań co do tego jakie to ogrodzenie powinno być. Czy z punktu widzenia ochrony roślinności ma znaczenie czy słupki płotu będą drewniane czy metalowe? Czy poza siatką leśną można stosować jakieś inne typy ogrodzenia? Zwłaszcza od strony drogi gminnej.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

alik pisze:Czy z punktu widzenia ochrony roślinności ma znaczenie czy słupki płotu będą drewniane czy metalowe?
Tu decyduje wyłącznie ekonomia.
alik pisze:Czy poza siatką leśną można stosować jakieś inne typy ogrodzenia? Zwłaszcza od strony drogi gminnej.
Każda siatka, parkan, płot ze sztachet. Decyduje trwałość i jaką funkcjonalność chcesz uzyskać.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

alik pisze:1) czy prywatny las można ogrodzić, a jeśli tak jakie są wymogi co do takiego ogrodzenia?
Można, wymogi określa prawo budowlane, w szczególności wspomniane przez innych rozporządzenie w sprawie wymogów..., które w żadnym przypadku nie dotyczy jedynie gruntów budowlanych
alik pisze:2) czy na sąsiedniej działce budowlanej mogę wyznaczyć miejsce na ognisko i z kim należałoby to uzgodnić?
Możesz, uzgodnić to musisz z właścicielem, np, z samym sobą. Miej jednak na uwadze przepisy dotyczące "ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów" i nie chodzi jedynie o przepis mówiący:
W lasach/.../ również w odległości do 100 m od granicy lasów nie jest dopuszczalne wykonywanie czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru, w szczególności:
1)rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lub zarządcę lasu
a o zakazy z "katalogu czynności zabronionych"
alik pisze:3) czy bez pozyskiwania zgody mogę usunąć roślinność (krzaki), które rozrosły się poza obręb działki leśnej? (na działkę pod drogę prywatną i działkę budowlaną)
Przy założeniu, że poza obrębem działki leśnej oznacza poza lasem, to owszem, bez zgody, ale po uprzednim zgłoszeniu właściwemu wójtowi (ustawa o ochronie przyrody, art. ok. 82-86), jeżeli nie dla celów związanych z prowadzoną działalnością gosp.
alik pisze:4) co oznacza na mapie oznaczony linią przerywaną obszar z oznaczeniem LsV? Nie obejmuje on całości działki leśnej.
LsV oznacza, że mamy do czynienia z gruntem leśnym, tj. "działką leśną" właśnie w ramach działki ewidencyjnej (tej z numerkiem), z potwierdzoną "urzędowo leśnością". To o czym piszesz, to stan faktyczny, masz drzewa rosnące w lesie, a zaraz obok nich drzewa rosnące na roli, gruncie budowlanym, drodze, itd.
Różni je status prawny i procedury wycinki.
W życiu może to wyglądać tak, że stojąc przed działką, nie poznasz która jej część w ewidencji gruntów jest gruntem ornym (RVI), która łąką (ŁV), a która lasem (LsVI). Na każdej z tych ewidencyjnych części będzie rósł taki sam las, lub każda będzie zarośnięta tym samym zielskiem.
alik pisze:5) czy w lesie prywatnym mogę wyznaczyć ścieżkę spacerową i postawić np. ławkę?
A czym będziesz "wyznaczać"? patykami, kołkami, farbą czy płytami betonowymi?
alik pisze:6) co wlicza się do określonej w UPUL ilości drewna, które można pozyskać/wyciąć? czy np. wchodzą w to też usunięte pnie pozostałe po poprzedniej wycince, drewno spróchniałe nienadające się do sprzedaży czy użytku własnego?
W lesie, w ramach tzw. gospodarki leśnej z zasady się tych pni nie wyrywa (z poprawką na zarzucone pozyskanie tzw. karpiny). Ba! powinny zostać do rozkładu /zgnicia/ jako drewno martwe, żeby różne robaczki i inne zyjątka miały gdzie jeść, żyć, rozmnażać się i ginąć.
alik pisze:7) czy usunięcie części chrustu i/lub części krzaków z lasu trzeba zgłaszać?
j.w.
alik pisze:8) czy jest gdzieś gotowy formularz zgłoszenia zapotrzebowania do Nadleśnictwa na oznakowanie drzew do wycinki w ramach zabiegów określonych w UPUL?
Przede wszystkim to nie trzeba oznakowywać. Wiesz, które można wyciąć kierując się potrzebami hodowlanymi lasu w ramach dozwolonej masy - wycinasz. I masz obowiązek po wycięciu zgłosić.
Nie wiesz? Możesz skorzystać z prawa uzyskania doradztwa, w swoim nadleśnictwie. Czy w ramach tego doradztwa dostaniesz informację ile możesz wyciąc m^3, czy przyjedzie ktoś i Ci doradzi farbą na drzewach, które należałoby ciachnąć, to już należy do kolorytu lokalnego. No i do biegłych w piśmie dzielących włos na czworo, w postaci rozważań, czym różni się doradztwo ustawowe od instruktażu na gruncie, i czy wyznaczenie drzew do wyrębu jest obowiązkiem nadleśniczego, czy nie.
alik pisze:9) czy powinienem jeszcze o czymś wiedzieć zanim zdecyduję się na zakup działki leśnej?
Tak, o prawie pierwokupu, jakie mają LP.
W skrócie i uproszczeniu działa to tak, że po pierwszym akcie notarialnym, w którym zadeklarujecie chęć wymiany Twojej kasy na las Sz.Sprzedawcy, to sprzedawca wie tylko, że działkę sprzedał, nie wie jeszcze komu, i za ile. Dopiero jak LP powiedzą, że "nie, innym razem", możecie iść po raz drugi zostawić trochę kasy u notariusza, żeby to, co ustaliliście za pierwszym razem weszło w życie.
ODPOWIEDZ