M2 zasady odbioru i ewidencji

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170199
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

To jest Kraków, raz jeszcze przypomnę ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67281
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Wiemy, wiemy... To nie dyrekcja, to stan umysłu... :roll:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
g
leśniczy
leśniczy
Posty: 529
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2009, 10:35
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post autor: g »

Kuna Tumak pisze:zatem nie można go przemieszczać na jeden stos bo to już transport i ładowanie drewna nie zaprzychodowanego,
hmm a na jakiej podstawie tak twierdzisz? Bo skoro leżą gałęzie z wierzchołka okrzesane w długości upadku, to byś nie mógł przenieść tych gałęzi celem ułożenia stosu bo było by to Twoje "przemieszczanie". Po drugie - przy samowyrobie nie ma określonej maksymalnej odległości wynoszenia do ułożenia stosu.
Kuna Tumak pisze:w wytycznych co do pozyskiwania M2 pisze wyrażnie, każdy stos stosiki odbieramy osobno
co oznacza, że nie możesz zsumować 10 stosów i potraktować jako jeden.
"Drewno z grupy S4i M2 oraz drewno w balotach Objętość stosu powinna wynosić minimum 1 m3p. Dla drewna pozyskiwanego na zasadach samowyrobu dopuszcza się odstępstwo od stosowania legarów oraz wymagań minimalnej objętości stosu.

cytaty z norm - Zarządzenie 51 z 30.09.2019 - http://drewno.zilp.lasy.gov.pl/drewno/Normy/
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67281
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

g pisze:to byś nie mógł przenieść tych gałęzi celem ułożenia stosu bo było by to Twoje "przemieszczanie"
Parę razy to pisałem, ale czemuś bez odpowiedzi... :roll:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

Kuna Tumak pisze: Panie Gajowy tak wiem ale niech Pan sobie to obliczy i zobaczy jaka wyjdzie ilość tych konarów, nie wspomnę o tyczkach do groszku.
U mnie nie ma takich stosów poniżej 1 m3p. Średnio mają od 2,0 do 5,0 m3p.
Mam ważniejsze sprawy niż pomiar 50 stosików M2 o łącznej wartości 20 zeta :wink:
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67281
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Jak pisałem - Kraków to stan umysłu... :lol:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
PanGajowy
początkujący
początkujący
Posty: 16
Rejestracja: niedziela 23 wrz 2012, 11:40

Post autor: PanGajowy »

Też pracowałem w Krakowie. Rzeczywiście, ta dyrekcja to... inny stan świadomości ;) Ale nie demonizujmy też! Składanie gałęzi na konkretnej powierzchni (wydzieleniu) i grupowaniu sortymentu M2 bądź S4 samowyrobem na tejże właśnie powierzchni to nie jest transport!

Z samowyrobnikami zawsze się dogadywało, że mają coś konretniejszego złożyć. Wiadomo, nie będą znosić gałęzi w jeden stos z promienia 200 m. Ale już w promieniu 30-50 jak najbardziej. Zwłaszcza M2. Ciężko mi wyobrazić sobie las (zwłaszcza po zabiegu), żeby jakichś sensownych stosów nie uskładać. Chyba, że wyrobnik leniwy i wygodny ;) Ale każdy dobry gałęziarz wie, że duży, równy i opalikowany stos ma dooooobry przelicznik... dla PKNowca ;)
Kuna Tumak
początkujący
początkujący
Posty: 132
Rejestracja: wtorek 02 cze 2020, 15:41
Lokalizacja: z Polski

Post autor: Kuna Tumak »

Bo w naszym Państwowym Gospodarstwie leśnym, coś jest nie tak bo jest zarządzenie DGLP odnośnie zasad cechowania i pomiarów, następnie Dyrektorzy RDLP to rozszerzają o swoje wytyczne co do zasad składania gałęzi i odpadów, dalej Nadleśniczowie wydaja swoje zarządzenia, pózniej swoje wytyczne co do zbierania gałęzi wydają Komendanci SL w Nadleśnictwach, potem są wytyczne brakarzy regionalnych (znam N-ctwo) w którym brakarze regionalni kontrolowali przez tydzień gałęzie, a kiedyś brakarze wspólnie z leśniczymi manipulowali prowadnika szybowego, okleinę i sklejkę i to ma sens, a szukanie w gałęziach krzywych wałków o średnicy 7,8 czy 8 cm to jest chyba, nie wiem jak to określić, potem jeszcze są wytyczne grup interwencyjnych którzy swoje wytyczne próbuja wprowadzić w terenie z życie zatem kogo słuchać.
to ja jestem
Awatar użytkownika
Bubo bubo
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1411
Rejestracja: środa 20 lip 2011, 18:15

Post autor: Bubo bubo »

Jak żyć?
"W teorii teoria i praktyka to to samo. W praktyce - coś zupełnie innego"
Melon
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1931
Rejestracja: piątek 02 gru 2016, 23:12

Post autor: Melon »

Żyj szybko, kochaj mocno i umieraj młodo. :D
Jodełka1989
początkujący
początkujący
Posty: 158
Rejestracja: wtorek 18 sie 2020, 14:56

Post autor: Jodełka1989 »

Melon pisze:Żyj szybko, kochaj mocno i umieraj młodo. :D
:spoko: :beer:
Jodełka1989
początkujący
początkujący
Posty: 158
Rejestracja: wtorek 18 sie 2020, 14:56

Post autor: Jodełka1989 »

PanGajowy pisze:Z samowyrobnikami zawsze się dogadywało, że mają coś konretniejszego złożyć.
Masz w rację, jeśli ktoś przychodzi składać gałęziówkę to wiadomo że nie będzie zbierał gałązek śr 2cm tylko przyszedł zrobić sobie opału. Jak to mówią każdy stos musi mieć duszę hehe :lol: Poza tym dobrych samowyrobników trzeba cenić, przy okazji posprzątają powierzchnie :wink:
Kuna Tumak
początkujący
początkujący
Posty: 132
Rejestracja: wtorek 02 cze 2020, 15:41
Lokalizacja: z Polski

Post autor: Kuna Tumak »

Nie są wytyczne żeby M2 w maksymalnym stopniu trafiała na e drewno nie dla miejscowej ludności.
to ja jestem
Witold C.

Post autor: Witold C. »

Kuna Tumak, kto wydał takie wytyczne? Bo ja pierwszy raz o czymś takim słyszę.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170199
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Krak zapewne ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Witold C.

Post autor: Witold C. »

Raczej wątpię. Prędzej ktoś niżej.
malkontent
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 386
Rejestracja: sobota 26 paź 2019, 06:23

Post autor: malkontent »

Kuna Tumak pisze:Nie są wytyczne żeby M2 w maksymalnym stopniu trafiała na e drewno nie dla miejscowej ludności.
Rzecz zależna od popytu. W naszym nadleśnictwie na e-drewno trafia w pierwszej kolejności drewno z miejsc mało atrakcyjnych dla społeczności lokalnej. Leśniczowie w zależności od zainteresowania w głównej mierze decydują o przeznaczeniu drobnicy. A nie zmienia to faktu, że coraz mniejsze zainteresowanie samowyrobem pogłębia się. Jest coś grubizny, to odłożą przy stosie M2 0,4 mp grubizny i po krzyku.
Kuna Tumak
początkujący
początkujący
Posty: 132
Rejestracja: wtorek 02 cze 2020, 15:41
Lokalizacja: z Polski

Post autor: Kuna Tumak »

Kto wydał te wytyczne pierwsze przyszły z RDLP jak ma wyglądać odbiórka, każdy stos każdy patyk osobno, potem swoje wprowadzili grupy interwencyjne, wydatek do ilości pojemności przyczepki czy wozu, na jednym wozie pod nr tyle ile na AS, przykład ma ktoś na lesie pod jednym stosem i numerem 6 mp m2, przyjeżdzą 3 razy wozem ciągikowym po 3 mp a numer jest jeden jest to naruszenie zasad sprzedaży drewna, potem swoje wytyczne wprowadzaja komendanci straży leśnej, a to ile na wozie mp ile pod danym nr, i tak dalej czy pojedyńcze patyki są i dobrze żeby m2 długo leżała na lesie od sporządzenia ROD, bo też były wytyczne o sprzedaży bezpośrednio po sporządzeniu ROD.
to ja jestem
Kuna Tumak
początkujący
początkujący
Posty: 132
Rejestracja: wtorek 02 cze 2020, 15:41
Lokalizacja: z Polski

Post autor: Kuna Tumak »

W M2 grubizna to jest problem.
to ja jestem
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170199
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Jak jadą powtórnie po resztę stosu, niech zabierają wałek z numerkiem ... :wink:
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
ODPOWIEDZ