Jak powinien być rozpatrywany skład gatunkowy odnowień

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Jak powinien być rozpatrywany skład gatunkowy odnowień

Post autor: j24 »

Capricorn pisze:
Wiesław pisze:Czyli nie ściśle ustalony i dający się zmienić w indywidualnych konkretnych warunkach.
Oczywiście. Przecież i my mamy plus minus 30% dla gatunku. Co więcej odnosimy go do siedliska, a nie do wydzielenia, więc można potraktować w calości działkę jako domieszka biocenotyczna i posadzić np... czereśnią :roll:
Może u Was tak. U nas nie. Każde wydzielenie rozpatrujemy osobno.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66911
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

j24 pisze:Każde wydzielenie rozpatrujemy osobno.
A dlaczego? Chyba nie chcesz powiedzieć, Äšźe jeśli masz zrąb np. 0,15 ha to sadzisz wszystkie gatunki z tabeli :shock: U mnie najmniejsze wydzielenia mają kilkanaście m2 :cry:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Capricorn pisze:
j24 pisze:KaÄšźde wydzielenie rozpatrujemy osobno.
A dlaczego? Chyba nie chcesz powiedzieć, Äšźe jeśli masz np. 0,15 ha to sadzisz wszystkie gatunki z tabeli :shock:
A żebyś wiedział. Miałem 0,20 ha zrębu na aneksie.
Napisałem wniosek o odstępstwo od ustalonych w PUL składów odnowień.
I dostałem odmowę. Posadziłem (bo musiałem) 0,15 ha sosny.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66911
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

j24 pisze:Posadzilem (bo musiałem) 0,15 ha sosny.
Nie namawiam, ale przydałaby się u Was kontrola problemowa w temacie znajomosci ZHL u decydentów ;)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Wieŝaw pisze:Tak, przepraszam, Ramowy. Czyli nie ściśle ustalony i dający się zmienić w indywidualnych konkretnych warunkach. Ale już powierzchnia upraw jest określona w UPUL jako orientacyjna...
Przyjęte też nie oznacza "nakazane ściśle"
:)

http://bip.glubczyce.pl/download/attach ... bczyce.pdf
Zresztą Zobacz Äšźe tutaj jednak stoi "orientacyjny skład odnowień" (tabela 7)... :wink:
To co zalinkowałeś, to ma standardy PUL.
U nas UPUL jest zdecydowanie prostszy i krótszy.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

j24 pisze:Posadziłem (bo musiałem) 0,15 ha sosny.
I macie w PUL w jakimś typie siedliskowym zapodane 100% sosny? :wink:
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

j24 pisze:To co zalinkowaleś, to ma standardy PUL.
U nas UPUL jest zdecydowanie prostszy i krótszy.
To jest UPUL wykonany przez BULiGL według oficjalnych wytycznych, które dawno temu temu wydał dyr. Dawidziuk
A gdyby UPUL był prostszy i krótszy (w wykonaniu firmy Krzak), to tym bardziej nie móglby być traktowany jako obligatoryjny nakaz.
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Wiesław pisze:
j24 pisze:Posadziłem (bo musiałem) 0,15 ha sosny.
I macie w PUL w jakimś typie siedliskowym zapodane 100% sosny? :wink:
Nie. Dla tego TSL jest: 7 So 3 Db Brz Św i inne gatunki.
A rozpatrujemy to dla każdej pozycji planu.
I dla 0,20 ha zrębu dało to 0,15 ha So do posadzenia.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Wiesław pisze:
j24 pisze:To co zalinkowałeś, to ma standardy PUL.
U na UPUL jest zdecydowanie prostszy i krótszy.
To jest UPUL wykonany przez BULiGL według oficjalnych wytycznych, które dawno temu temu wydał dyr. Dawidziuk
U nas UPUL-i BULiGL nie robi. Są za drodzy. Mamy inną firmę - prywatną - która zgarnia zlecenia starostów.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

j24 pisze:Nie. Dla tego TSL jest: 7 So 3 Db Brz Św i inne gatunki.
A rozpatrujemy to dla każdej pozycji planu.
I dla 0,20 ha zrębu dało to 0,15 ha So do posadzenia.
No to właśnie sobie zaprzeczyłeś (w stosunku do pytania, które Ci zadał Capri), bo na 20 arach nie posadziłeś 70% sosny, itd...
A przepraszam, nie doczytałem - czyli 15 arów sosny i 5 arów inne.... a jak to się ma do formy zmieszania gatunków, kółra jest określona w PUL?
P.S.
Zaokróglenie jest odejściem od zapisu (rzekomo obligatoryjnego)... :wink:
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Wiesław pisze:
j24 pisze:Nie. Dla tego TSL jest: 7 So 3 Db Brz Św i inne gatunki.
A rozpatrujemy to dla kaÄšźdej pozycji planu.
I dla 0,20 ha zrębu dało to 0,15 ha So do posadzenia.
No to właśnie sobie zaprzeczyłeś (w stosunku do pytania, ktĂłre Ci zadał Capri), bo na 20 arach nie posadziłeś 70% sosny, itd...
Zaokrąglamy do pełnych 10 %. Tak jak sklad gatunkowy się określa.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66911
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Panowie moÄšźe by tak skupić się na tym wątku i ewentualnie załoÄšźyć nowy w temacie konieczności dostosowania składu gatunkowego do wydzielenia, czy siedliska :roll:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Capricorn pisze:Panowie moÄšźe by tak skupić się na tym wątku i ewentualnie załoÄšźyć nowy w temacie konieczności dostosowania składu gatunkowego do wydzielenia, czy siedliska :roll:
A pewnie Äšźe tak. Wydzielaj. :P
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

j24 pisze:A pewnie Äšźe tak. Wydzielaj.
Lub nie wydzielaj - przecie z to robisz wybiĂłrczo... :lol:
j24 pisze:Zaokrąglamy do pełnych 10 %. Tak jak sklad gatunkowy się określa.
15 arĂłw sosny z 20 arĂłw zrębu to jest 75%... więc coś kiepsko zaokrąglanie wyszło...
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Wiesław pisze:
j24 pisze:A pewnie że tak. Wydzielaj.
Lub nie wydzielaj - przecież to robisz wybiórczo... :lol:
W sensie - podstawa wydzielenia jest.
Ale mi się nie chce. Idę spać. Jutro - jak to powiedział Brunner - czeka mnie rozmowa z gruppenführerem. (...) :wink:
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Wiesław pisze:
j24 pisze:A pewnie że tak. Wydzielaj.
Lub nie wydzielaj - przecież to robisz wybiórczo... :lol:
j24 pisze:Zaokrąglamy do pełnych 10 %. Tak jak sklad gatunkowy się określa.
15 arów sosny z 20 arów zrębu to jest 75%... więc coś kiepsko zaokrąglanie wyszło...
Czy ja wiem ... 7 So a posadzono 75 % powierzchni ... bywało gorzej...
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

j24 pisze:Czy ja wiem ... 7 So a posadzono 75 % powierzchni ... bywało gorzej...
Klasyczna formuła w zaokrąglaniu liczb wygląda:
=ZAOKR.DO.NPARZ(X,5)
I należy to rozumieć jako: Zaokrągla liczbę X,5 w górę do najbliższej całkowitej liczby nieparzystej.
8)
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66911
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Przecież nie ma sensu rozpatrywać z takimi dokładnościami skoro można spokojnie zwiększyć lub zmniejszyć ilość gatunku z tytułu choćby mikrosiedliska, czy innych lokalnych warunków/potrzeb.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Capricorn pisze:przydałaby się u Was kontrola problemowa w temacie znajomości ZHL u decydentów
Zdecydowanie tak i nie mrużyłbym tu oczka a walnął kilka wykrzykników.

Takie ćwiczenie dla decydentów.

0.10 ha zrąb na Bśw (zrąb żeby decydentom utrudnić :D bo na luce powinniśmy posadzić jeden gatunek lasotwórczy i ewentualnie jakieś biocenoty) nic się też nie stanie jeżeli posadzimy tylko gatunek / gatunki biocenotyczne Ten zrąb jest otoczony gęstymi wysokimi drzewami. Powierzchnia zacieniona przez cały czas.
I co drodzy decydenci polecicie posadzić ?
Światłożądną So ? Brzozę ? Skład według tabelki z zielonej książeczki?
To winszuję wam powodzenia. Takie rozwiązanie będzie dobre dla kogoś, kto ma bardzo dużo pieniędzy i nie oczekuje udanego odnowienia.
Wiesław pisze:Zaokrąglenie jest odejściem od zapisu (rzekomo obligatoryjnego)... :wink:
Nie jest odejściem.
Zgodnie z Instrukcją urządzania lasu zaokrąglamy tak:
np So 65% Brz 16% Dbb 13% Ol 6% to 6So 2Brz 1Dbb 1Ol
Zaokrąglamy od 6 w górę.
Zaraz pojawią się pytania co będzie jak So byłoby 66% Dbb 17% i Brz 17% ano nic by nie było suma w opisie taksacyjnym musi wynosić 10 i każdy z Was opisując taki d-stan poradzi sobie z tym, a d-stan nie zauważy co jest w tym opisie i dalej będzie sobie radośnie rósł.
Awatar użytkownika
Teo
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3018
Rejestracja: wtorek 28 lip 2009, 16:58
Lokalizacja: -----

Post autor: Teo »

Zaleca się stosowanie zdrowego rozsądku oprócz ZHL. O odnowieniu naturalnym luki już decydenci nie pomyśleli ? Zawsze tylko siłowe rozwiązania ?
ODPOWIEDZ