Gdzie to jest

Możesz w nich uczestniczyć... sam zorganizować...

Moderator: Moderatorzy

Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Gdzie to jest

Post autor: Naj »

Gdzie znajduje się ta kapliczka i kto ją postawił?
Załączniki
forum 54.jpg
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170056
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

[hide]Pojęcia nie mam ... może jakaś podpowiedź ... ? :roll: [/hide]
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
kimkolwiek

Post autor: kimkolwiek »

[hide]W lesie :wink: [/hide]
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Sten pisze:[hide]Pojęcia nie mam ... może jakaś podpowiedź ... ? :roll: [/hide]
[hide]Ma związek z leśnikiem i epidemią...[/hide]
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105128
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

8)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33795
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Post autor: góral bagienny »

[hide]słup jak słup...[/hide]
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
Awatar użytkownika
magda55
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 16544
Rejestracja: środa 22 mar 2006, 16:24
Lokalizacja: krakow

Post autor: magda55 »

8)
Dobry humor nie załatwi wszystkiego ale wkurzy tyle osób, że warto go mieć :)
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Chyba mogę podać rozwiązanie...

[hide]
Wedle funkcjonującego przekonania i informacji na tablicy stojącej obok, wystawionej przed Nadleśnictwo Przasnysz, kapliczka niedaleko leśniczówki w Przejmach (tu info: https://bit.ly/2q8RRMQ) została wystawiona na pamiątkę śmierci carskiego nadleśniczego i jego rodziny w wyniku epidemii cholery w 1867 r.

Otóż nie. Prawdą jest, że był nadleśniczy, prawdą, że kapliczka upamiętnia czyjąś śmierć. Ale resztę chyba należy schować do lamusa.

Przeszukałam akta metrykalne parafii Przasnysz (księgi zgonów) w latach 1860-1870. Informacje w nich zapisywane były bardzo dokładne (choć nie aż tak, jak np. na początku XIX w.). Znajdziemy więc informację nie tylko o zgonach w poszczególnych miejscowościach, ale też w szpitalach (z rozróżnieniem na publiczny - powiatowy i wojskowy), wzmianki o wyrobnikach, włóczęgach, jałmużnikach, zmarłych żołnierzach z informacją, czy pozostawali na służbie czy byli w stanie spoczynku itp. itd. Mnóstwo interesujących informacji.

Domyślałam się więc, że jeśli znajdę akty zgonu z Przejm, to w przypadku śmierci nadleśniczego lub kogoś z jego rodziny będzie to zaznaczone. I znalazłam, rzeczywiście, ale tylko jeden akt. W Przejmach w 1867 r. zmarła Maria Chrzanowska, dwuletnia córka Jana, Nadleśniczego Borów Rządowych i Felicji z Brzezińskich. Akt zgonu nie precyzuje przyczyny śmierci, ale można podejrzewać, że była to właśnie wówczas zbierająca żniwo cholera. Brak informacji o śmierci innych dzieci i samych rodziców.

Podejrzewam więc, że kapliczka została wystawiona po śmierci jedynego dziecka ówczesnego nadleśniczego - Polaka w służbie carskiej.

Znalazłam takie małżeństwo w literaturze. "Herbarz szlachty sieradzkiej" E.H. Nejman podaje, że Jan Nepomucen Feliks Chrzanowski ur. się 3 XI 1858 r. Dzbankach i był nadleśnym w guberni lubelskiej, zaś Felicja Brzezińska była córką Feliksa i Józefy Kanieckiej, oraz dziedziczką Dzierlina (gm. Sieradz, woj. łódzkie). Wszystko pasuje, ale gdyby to był ten sam Jan, to nie mógłby się urodzić w 1858 r., bo jego córka zmarła 9 lat później! Tak czy inaczej, pozostaje mi namierzenie nadleśniczego i jego żony. "Powód" wystawienia kapliczki, czyli córkę, już mam. Czy jesteście w stanie pomóc mi znaleźć więcej informacji o tym leśniku, jego rodzinie?
[/hide]
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170056
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Dzięki Ci wielkie :beer:
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105128
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Ukryłem odpowiedź, żeby nie psuć zabawy tym, którzy jeszcze nie próbowali zgadnąć. :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67183
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

8)
[hide]
Tajemnicza i romantyczna historia. Ciekawe, czy uda się ją do końca rozwikłać[/hide]
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
pasiecznicki
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1435
Rejestracja: czwartek 14 paź 2010, 19:52

Post autor: pasiecznicki »

8)
"Ano, posłuchaj ty o tym, że życie jest nie do przewidzenia i że każdy ma jakieś drzwi, co ich nie otworzył".
Andrzej Mularczyk, "Każdy żyje jak umie"
Awatar użytkownika
Rafał i Ania
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3056
Rejestracja: niedziela 16 sty 2011, 21:07

Post autor: Rafał i Ania »

pojecia nie mam
Siedzą na Wall Street panowie z pejsami
mozolnie pracują nad zerami
do zera wciąż doliczają zera
to się nazywa finansjera (G.M.)
ODPOWIEDZ