Bośnia. O tym mało wiemy. Bo wiedzieć nie chcemy?

Piękno lasu, czyste powietrze, zbiorniki wodne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33524
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Bośnia. O tym mało wiemy. Bo wiedzieć nie chcemy?

Post autor: góral bagienny »

Moje „gruzińskie” dziecko Agnieszka przyleciało w zeszłym roku do rodziców „na święta”. Owo „do rodziców” też powinienem wziąć w cudzysłów.
Przyleciała z Gruzji na początku listopada i już na początku grudnia, po opędzeniu najpilniejszych spraw osobistych, nawiedziła rodziców. Wiedziałem, że chce w czasie pobytu w kraju zebrać materiał do reportażu o obecnym życiu Łemków, coś tam jej podpowiedziałem, ułatwiłem kilka kontaktów, no i zarezerwowałem jeepka na wyjazdy w Beskid Niski. Słowem – spodziewałem się, że z tego czasu w domu to w domu spędzi może połowę. O, ja naiwny optymista!
Bo tego, że z owego „w domu” trzeba będzie jeszcze wykroić ponad tydzień na wypad do Bośni, tego dowiedziałem się dopiero po jej przyjeździe.
Pojechała. Z grubsza wiedziałem, że jedzie zebrać materiał na reportaż o tranzytowych obozach dla uchodźców, ale szczegółów, oprócz tego, że często lokalizowane są w pobliżu dawnych, choć wciąż niebezpiecznych pól minowych, to nie znałem. Skąd ci uchodźcy? Z Syrii? Którędy przybyli? Gdzie chcą się dostać? Te ostatnie pytanie chyba było dla mnie najmniejszą tajemnicą, chociaż odpowiedź na nie miałem tylko intuicyjną. Wróci Agnieszka z tej Bośni to pogadamy.
Ale nie specjalnie na owo pogadanie był czas i nastrój. Czas przedświąteczny był pełen niepokoju, a same święta zupełnie nieświąteczne. Później Aga pożegnała swego dziadka i trochę szarpała się tu i tam za materiałami do tekstu o łemkowszczyźnie. Na dobrą sprawę to o tej Bośni zapomniałem. Aga jednak cały czas coś na swym lapku pisała, nawet jak jechaliśmy do Krzywej to siedząc obok tłukła w klawisze.
I po cóż ten cały, rozwlekły wstęp? A po tóż, żeby Wam uświadomić jaki szok przeżyłem dziś, gdy dwie godziny temu czytałem ten Agnieszki reportaż o sprawach dziejących się tuż obok nas, obok jakże modnych wśród rodaków, tłumnie obleganych w kanikule, chorwackich plaż.
Turski znad grobu w szeroko komentowanych od kilku dni słowach ostrzega: Nie bądźcie obojętni kiedy jakakolwiek mniejszość jest dyskryminowana. (...) Nie bądźcie obojętni kiedy jakakolwiek władza narusza prawa już istniejące. Nie bądźcie obojętni, bo nawet się nie obejrzycie, jak na was, na waszych potomków "jakiś Auschwitz" nagle spadnie z nieba.
Jeszcze trzy godziny temu byłem skłonny widzieć w tym stwierdzeniu tylko jakąś ważną metaforę. Teraz zaczynam je rozumieć również dosłownie.

Materiał Agi z Bośni znajdziecie pod tym linkiem:
https://holistic.news/gra-o-przetrwanie ... ta-swiata/
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33524
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Post autor: góral bagienny »

Kolejne artykuły dziecka w tym temacie. Siedzi w swoim pokoju, nie pokazuje się przez tydzień a później wysyła do nas takie maile:
Przesyłam Wam opublikowany dziś artykuł.
https://noizz.pl/big-stories/koronawiru ... ow/fr5vn84
i link do poprzedniego (bez opłaty można przeczytać tylko część), z którego jestem zadowolona, uważam, że jest dobry. Bo ten dziś jest trochę niedopracowany, puścili go właściwie bez żadnej edycji. No ale, treść zostaje.
https://www.miesiecznik.znak.com.pl/szl ... z-wyjscia/
Pozdrawiam serdecznie z pokoju obok,
Dziecko
Jeśli ktoś chciałby nabyć Znak papierowy, no to podpowiadam
https://www.znak.com.pl/kategoria/miesiecznik-znak-24
8)
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

W zeszłym miesiącu przeczytałem. O Bośni. Capri ma...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66919
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Mam i ja :)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33524
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Post autor: góral bagienny »

Pewnie ode mnie obaj to macie... :P
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66919
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Ja i owszem od Ciebie :D
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
ODPOWIEDZ