Zrąb i odnowienie

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Dziurawe :P
Powstałe ze starych pni są nietrwałe i szybko ulegają zgniliźnie
larte
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: niedziela 26 maja 2019, 12:56

Post autor: larte »

Na pewno nie wszystkie, coś się tam da uratować.
magbol
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: wtorek 26 maja 2020, 11:58

Post autor: magbol »

Witam,
Proszę o inf. czy bez względu na to, że w UPUL dla prywatnego lasu dla danej działki leśnej nie ma przewidzianych prac odnowieniowych ani pielęgnacyjnych trzeba zrobić nasadzenia jeżeli prowadzona była wycinka? Jaką ilość należy nasadzić w stosunku do wycinki i jak określić teren do nasadzenia. Dziękuję z góry za pomoc.
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Jaki zapis masz w UPUL dla tej działki . Chodzi o wskazówki gospodarcze . Najlepiej skan bez wrażliwych informacji prywatnych .
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77501
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

magbol pisze:Witam,
Proszę o inf. czy bez względu na to, że w UPUL dla prywatnego lasu dla danej działki leśnej nie ma przewidzianych prac odnowieniowych ani pielęgnacyjnych trzeba zrobić nasadzenia jeżeli prowadzona była wycinka? Jaką ilość należy nasadzić w stosunku do wycinki i jak określić teren do nasadzenia. Dziękuję z góry za pomoc.
... w cięgu 5 lat maksymalnie?
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
Teo
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3018
Rejestracja: wtorek 28 lip 2009, 16:58
Lokalizacja: -----

Post autor: Teo »

drwalnik pisze:
magbol pisze:Witam,
Proszę o inf. czy bez względu na to, że w UPUL dla prywatnego lasu dla danej działki leśnej nie ma przewidzianych prac odnowieniowych ani pielęgnacyjnych trzeba zrobić nasadzenia jeżeli prowadzona była wycinka? Jaką ilość należy nasadzić w stosunku do wycinki i jak określić teren do nasadzenia. Dziękuję z góry za pomoc.
... w ciągu 5 lat maksymalnie?
Dokładnie, z Ustawy o Lasach.
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3714
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Post autor: crocidura »

Obowiązek odnowienia jest. Ale konia z rzędem temu kto udowodni, że nie można odnowić czeremchą, jarzębem i leszczyną.

Jeden ze znanych mi właścicieli z głową na karku odnowił swoje 2ha osiką... Chciał posadzić robinię ale uznał, że zbyt na osikę będzie bardziej pewny i być może za jego życia, staraniem dzieci. Oczywiście normę sadzenia dał jak na plantacji (6x6) i twierdził, że jak osika zdusi chwasty to podsadzi np. bukiem, lub będzie rozsiewał jawor pozamiatany z chodników. Pielęgnował tylko w roku sadzenia.

Nie przyznacie mu racji?
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77501
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

... przyznam
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

crocidura pisze:Obowiązek odnowienia jest. Ale konia z rzędem temu kto udowodni, że nie można odnowić czeremchą, jarzębem i leszczyną.

Jeden ze znanych mi właścicieli z głową na karku odnowił swoje 2ha osiką... Chciał posadzić robinię ale uznał, że zbyt na osikę będzie bardziej pewny i być może za jego życia, staraniem dzieci. Oczywiście normę sadzenia dał jak na plantacji (6x6) i twierdził, że jak osika zdusi chwasty to podsadzi np. bukiem, lub będzie rozsiewał jawor pozamiatany z chodników. Pielęgnował tylko w roku sadzenia.

Nie przyznacie mu racji?
W UPUL - zatwierdzonym przez starostą i obowiązujycym - są podane składy upraw wprowadzanych na poszczególnych TSL.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
magbol
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: wtorek 26 maja 2020, 11:58

Post autor: magbol »

Dla tej działki w UPUL mam TP i IVD
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104861
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

j24 pisze:W UPUL - zatwierdzonym przez starostę i obowiązującym - są podane składy upraw wprowadzanych na poszczególnych TSL.
Ale stanowią wyłącznie zalecenie a nie nakaz.
Tak ostatnio modne zdanie tutaj jest jak najbardziej na miejscu. :wink:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Piotrek pisze:
j24 pisze:W UPUL - zatwierdzonym przez starostę i obowiązującym - są podane składy upraw wprowadzanych na poszczególnych TSL.
Ale stanowią wyłącznie zalecenie a nie nakaz.
Tak ostatnio modne zdanie tutaj jest jak najbardziej na miejscu. :wink:
Ja mam zdanie odrębne.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104861
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

j24 pisze:Ja mam zdanie odrębne.
Na podstawie? Bo ja nie znam. Poza tym byłoby to bez sensu w sytuacji gdy nie chcę w moim lesie prowadzić gospodarki leśnej zmierzającej do wyhodowania jak najwyższej jakości drewna.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

UPUL jest dokumentem obowiązującym, zatwierdzonym przez starostę. Na początku są podane między innymi: typy drzewostanów dla poszczególnych TSL, wieki rębności, etaty i składy odnowień i jeszcze kilka tego typu informacji. Według mnie to jest obligatoryjne dla właścicieli lasów. Bo gospodarkę - zgodnie z ustawą o lasach - mają oni prowadzić na podstawie UPUL.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3714
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Post autor: crocidura »

Chcenie jest właściwe, ale sąd jest zawsze po stronie właściciela. A już były orzeczenia stwierdzające, że nie można nakazać odnowienia określonym gatunkiem. Właściciel powinien dojść do TD, ale w wieku rębności. Poza tym po odnowieniu osiką właściciel unika sankcji powierzchni nieodnowionej w 5 lat. Czas płynie i co najwyżej mogę mu zalecić meliorację lub przebudowę... i ma na to kolejne 10 lat. Przy przebudowie w zasadzie cyklicznie będzie to dopisywane.

Oczywiście jeśli w ogóle jest UPUL.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66912
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Cwancyk jest w tym, że właściciel może, ale nie ma obowiązku korzystać tego, co mu leśnik, czy też osoba uprawniona przez starostę powie, więc tak naprawdę ostatnie słowo należy do właściciela.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

magbol pisze:Dla tej działki w UPUL mam TP i IVD
Pani pyta a wy tu dewagacje uprawiacie w nieznanym kierunku :| . Przy takim zapisie tylko tam gdzie jest IVD po wycięciu w ciągu 5 lat trzeba odnowić bo przy TP powinien zostać dalej d-stan tylko przetrzebiony.
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

j24 pisze:składy odnowień
Sory ale tego nie widziałem już od lat w zapisach UPUL. Teraz UPUL tworzą róne firmy i jest tylko wskazówka ODN bez składu .
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Kuna lesna pisze:
j24 pisze:składy odnowień
Sory ale tego nie widziałem już od lat w zapisach UPUL. Teraz UPUL tworzą różne firmy i jest tylko wskazówka ODN bez składu .
Dla konkretnego wydzielenia / działki - owszem.
Ale na początku - w czści opisowej UPUL - są podane owe wspomniane przeze mnie wcześniej informacje.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

j24 pisze:Ale na początku - w czści opisowej UPUL - są podane owe wspomniane przeze mnie wcześniej informacje.
Są podane, ale nie wszystkie należy traktować jako obligatoryjne.
W UPUL jedynie wskazania dotyczące samej potrzeby odnowień, pielęgnacji upraw i młodników (CW i CP), trzebieży (TW i TP), oraz ochrony lasu i ochrony przeciwpożarowej, zaliczone są do obowiązkowych (obligatoryjnych). Czyli obligatoryjne jest właśnie ODN... a szczegły wykonania są do indywidualnego ustalenia.
W większości wskazania gospodarcze zaliczane są do fakultatywnych, co przejawia się używaniem w UPUL sformułowań: „orientacyjny skład upraw”, „orientacyjna miąższość projektowana do pozyskania w zabiegu wyrażona w % zasobności na 1 ha konkretnego drzewostanu”, itd.
Ponadto w UPUL etat cięć użytków rębnych jest określany jako „maksymalna miąższość do pozyskania w użytkowaniu rębnym” – czyli konkretna liczba też nie jest obligatoryjna, gdyż może być mniejsza…
Analogicznie etat użytków przedrębnych podawany jest jako „orientacyjna miąższość, możliwa do pozyskania w urządzanym obiekcie w ramach użytkowania przedrębnego”, czyli także nie jest to wartość obligatoryjna.
Wreszcie tabele danych mają nazwy w rodzaju:
- Orientacyjne procentowe (w stosunku do miąższości brutto) wskaźniki nasilenia cięć pielęgnacyjnych
ODPOWIEDZ