Czy SL może prowadzić sprawy dot naruszenia granic

Ochrona mienia w Lasach Państwowych...

Moderator: Moderatorzy

victorsp
początkujący
początkujący
Posty: 44
Rejestracja: czwartek 22 sie 2013, 14:59
Lokalizacja: Leśny Gaj

Czy SL może prowadzić sprawy dot naruszenia granic

Post autor: victorsp »

Witam serdecznie krótkie pytanie czy SL ma prawo prowadzić sprawy dot. niszczenia znaków granicznych ( art 277 kk ) czy też geodezyjnych, czy ktoś zetknął się w nadleśnictwie z problemem naruszenia granic niszczenia znaków? co z tym robiliście? jakie były skutki, efekty :help:

Ja uważam osobiście że straż nie mam do tego uprawnień i może mnie ktoś tak kompetentnie, profesjonalnie, przepisowo, solidnie, wiarygodnie, jak w pudełeczku wyprowadzić z błędu bądź potwierdzić moje przypuszczenia ? :D ja w swym przekonaniu opieram się na ustawie o lasach art 47 gdzie czytamy..

7) prowadzenia dochodzeń oraz wnoszenia i popierania aktów oskarżenia, jeżeli przedmiotem przestępstwa jest drzewo lub drewno pochodzące z lasów stanowiących własność Skarbu Państwa, w trybie i na zasadach określonych w Kodeksie postępowania karnego;
8) prowadzenia postępowania w sprawach o wykroczenia oraz udziału w rozprawach przed kolegium do spraw wykroczeń (obecnie: przed sądem rejonowym) w charakterze oskarżyciela publicznego i wnoszenia środków zaskarżania do sądów rejonowych od rozstrzygnięć kolegium (obecnie: sądu rejonowego) w sprawach zwalczania wykroczeń w zakresie szkodnictwa leśnego;
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170056
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Jest to niszczenie mienia LP. Art. 124 Kodeksu wykroczeń.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Według mojej wiedzy nie może. Takie sprawy zgłaszamy policji (jak i np. podejrzenia podpaleń, zniszczenia / kradzieży szlabanów itd.)
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
victorsp
początkujący
początkujący
Posty: 44
Rejestracja: czwartek 22 sie 2013, 14:59
Lokalizacja: Leśny Gaj

Post autor: victorsp »

Sten pisze:Jest to niszczenie mienia LP. Art. 124 Kodeksu wykroczeń.

Dobrze ale gdzie SL ma uprawnienia do tego artykułu ?
( inna sprawa, że oczywiście powinna mieć !)

Rozdział XIX Szkodnictwo leśne, polne i ogrodowe
Art. 148. kw
Art. 148. § 1. Kto: 1) dokonuje w nienależącym do niego lesie wyrębu gałęzi, korzeni lub krzewów, niszczy je lub uszkadza...
Art. 149. kw
Art. 149. Kto nabywa gałęzie, korzenie, krzewy lub pniaki wiedząc o tym, że pochodzą one z wykroczenia określonego w art. 148, lub...
Art. 150. kw
Art. 150. § 1. Kto uszkadza nienależący do niego ogród warzywny, owocowy lub kwiatowy, drzewo owocowe lub krzew owocowy,podlega karze...
Art. 152. kw
Art. 152. § 1. Kto niszczy lub użytkuje kosodrzewinę znajdującą się na siedliskach naturalnych w górach lub na torfowiskach,podlega...
Art. 154. kw
Art. 154. § 1. Kto na nienależącym do niego gruncie leśnym lub rolnym: 1) wydobywa piasek, margiel, żwir, glinę lub torf, 2)...
Art. 155. kw
Art. 155. § 1. Kto na gruncie leśnym rolnym niszczy lub uszkadza urządzenia melioracyjne, podlega karze grzywny. § 2. W razie...
Art. 156. kw
Art. 156. § 1. Kto na nienależącym do niego gruncie leśnym lub rolnym niszczy zasiewy, sadzonki lub trawę,podlega karze grzywny do 500...
Art. 158. kw
Art. 158. § 1. Właściciel lub posiadacz lasu, który dokonuje wyrębu drzewa w należącym do niego lesie albo w inny sposób pozyskuje z...
Art. 159. kw
Art. 159. Kto, wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi w zakresie ochrony lasów, nie wykonuje zabiegów zapobiegających, wykrywających i...
Art. 160. kw
Art. 160. § 1. Kto, działając bez wymaganego zezwolenia, zmienia las na uprawę rolną, podlega karze grzywny. § 2. W razie...
Art. 161. kw
Art. 161. Kto, nie będąc do tego uprawniony albo bez zgody właściciela lub posiadacza lasu, wjeżdża pojazdem silnikowym, zaprzęgowym...
Art. 162. kw
Art. 162. § 1. Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, śmieci, złom, padlinę lub inne nieczystości,...
Art. 163. kw
Art. 163. Kto w lesie rozgarnia ściółkę i niszczy grzyby lub grzybnię,podlega karze grzywny albo karze nagany.
Art. 164. kw
Art. 164. Kto wybiera jaja lub pisklęta, niszczy lęgowiska lub gniazda ptasie albo niszczy legowiska, nory lub mrowiska znajdujące się...
Art. 165. kw
Art. 165. Kto w lesie, w sposób złośliwy, płoszy albo ściga, chwyta, rani lub zabija dziko żyjące zwierzę, poza czynnościami...
Art. 166. kw
Art. 166. Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem,podlega karze grzywny albo karze nagany.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170056
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Jest też i Art. 288 Kodeksu karnego ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105128
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

victorsp pisze:Dobrze ale gdzie SL ma uprawnienia do tego artykułu ?
Wyliczasz przypadki, w których StL jest upoważniona do nakładania mandatów. To nie jest równoznaczne z katalogiem spraw jakie może prowadzić StL. Ten katalog zawiera właśnie art. 47 UoL.
W większości spraw, w których nie ma upoważnienia do prowadzenia postępowania mandatowego może sporządzić wniosek o ukaranie do właściwego sądu.

PS. Nie wiem jak traktować naruszenie art. 277. Chyba nie można tego traktować jak zniszczenia mienia LP bowiem art. 277 wynika z art. 48 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

victorsp
początkujący
początkujący
Posty: 44
Rejestracja: czwartek 22 sie 2013, 14:59
Lokalizacja: Leśny Gaj

Post autor: victorsp »

[quote="Piotrek"][/quote]


to jest mądre bardzo też tak myślę troszkę ale gdzie jest na to stosowne rozporządzenie bądź gdzie są wypisane te artykuły .... Bo bez tego jest to mocna nadinterpretacja przepisów bo ustawa mówi jasno

prowadzenia postępowania w sprawach o wykroczenia oraz udziału w rozprawach przed kolegium do spraw wykroczeń (obecnie: przed sądem rejonowym) w charakterze oskarżyciela publicznego i wnoszenia środków zaskarżania do sądów rejonowych od rozstrzygnięć kolegium (obecnie: sądu rejonowego) w sprawach zwalczania wykroczeń w zakresie szkodnictwa leśnego;
victorsp
początkujący
początkujący
Posty: 44
Rejestracja: czwartek 22 sie 2013, 14:59
Lokalizacja: Leśny Gaj

Post autor: victorsp »

W zakresie szkodnictwa leśnego a zakres szkodnictwa leśnego jest w rozdziale szkodnictwo leśne i ogrodowe kw ja tak to rozumiem

Oczywiście powinny być gdzies odrębne rozporządzenia nadające SL szersze uprawnienia ale jak skoro ustawa jest tak ograniczająca
victorsp
początkujący
początkujący
Posty: 44
Rejestracja: czwartek 22 sie 2013, 14:59
Lokalizacja: Leśny Gaj

Post autor: victorsp »

Panie Piotrze uważam że Pana myśl chyba jest słuszna w kontekście uprawnień jakie posiada jeszcze SL a mianowicie posiada uprawnienia S Rybackiej Łowieckiej etc. I faktycznie ich uprawnienia dają nam szerszy wachlarz artykułów z możliwość prowadzenia spraw o wykroczenia mimo że nie powiększajansie uprawnienia do mandatowania.(np nielegalny połów mandatu nie można sprawę zrobić mozna, kłusownictwo 51 mandatu nie ma sprawa jest itd) Jednakże do prowadzenia spraw dot. Naruszenia granic nadal nie ma chyba podstawy prawnej
victorsp
początkujący
początkujący
Posty: 44
Rejestracja: czwartek 22 sie 2013, 14:59
Lokalizacja: Leśny Gaj

Post autor: victorsp »

[quote][/quote]

Nie nie nie te artykuły to w ogóle Inna bajka odpadają panie Sten
mirror
początkujący
początkujący
Posty: 107
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 21:49
Lokalizacja: z ....?!?

Post autor: mirror »

Sten pisze:Jest też i Art. 288 Kodeksu karnego ...
Sten - zajmowałeś się przeca ;-) kiedyś Strażą leśną. Powinieneś pamiętać więc, że delegacje prawne w sprawie kompetencji zwalczania szkodnictwa leśnego znajdują się w ustawie o lasach + Rozdział XIX Szkodnictwo leśne, polne i ogrodowe - ustawa kodeks wykroczeń. Nie wymyślajcie więc ty wszyscy tylko napiszcie: "nie, to nie zakres kompetencji prawnych Straży Leśnej".
Pozdrawiam!
;-)
mirror
początkujący
początkujący
Posty: 107
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 21:49
Lokalizacja: z ....?!?

Re: Czy SL może prowadzić sprawy dot naruszenia granic

Post autor: mirror »

victorsp pisze:Witam serdecznie krótkie pytanie czy SL ma prawo prowadzić sprawy dot. niszczenia znaków granicznych ( art 277 kk ) czy też geodezyjnych, czy ktoś zetknął się w nadleśnictwie z problemem naruszenia granic niszczenia znaków? co z tym robiliście? jakie były skutki, efekty :help:

Ja uważam osobiście że straż nie mam do tego uprawnień i może mnie ktoś tak kompetentnie, profesjonalnie, przepisowo, solidnie, wiarygodnie, jak w pudełeczku wyprowadzić z błędu bądź potwierdzić moje przypuszczenia ? :D ja w swym przekonaniu opieram się na ustawie o lasach art 47 gdzie czytamy..

7) prowadzenia dochodzeń oraz wnoszenia i popierania aktów oskarżenia, jeżeli przedmiotem przestępstwa jest drzewo lub drewno pochodzące z lasów stanowiących własność Skarbu Państwa, w trybie i na zasadach określonych w Kodeksie postępowania karnego;
8) prowadzenia postępowania w sprawach o wykroczenia oraz udziału w rozprawach przed kolegium do spraw wykroczeń (obecnie: przed sądem rejonowym) w charakterze oskarżyciela publicznego i wnoszenia środków zaskarżania do sądów rejonowych od rozstrzygnięć kolegium (obecnie: sądu rejonowego) w sprawach zwalczania wykroczeń w zakresie szkodnictwa leśnego;
To nie są kompetencje Straży Leśnej!
Pozdrawiam!
;-)
g
leśniczy
leśniczy
Posty: 529
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2009, 10:35
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post autor: g »

Sten pisze:Jest to niszczenie mienia LP. Art. 124 Kodeksu wykroczeń.
jeśli coś jest znakiem granicznym i podlega przepisom o niszczeniu czy uszkadzaniu znaków granicznych to nie możesz naciągać przepisu bo tak Ci odpowiada.
Straż leśna nie ma uprawnień do prowadzenia dochodzeń z art. 277 KK i tyle. Co możesz zrobić ? - zawiadomić Policję.
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

g pisze:
Sten pisze:Jest to niszczenie mienia LP. Art. 124 Kodeksu wykroczeń.
jeśli coś jest znakiem granicznym i podlega przepisom o niszczeniu czy uszkadzaniu znaków granicznych to nie możesz naciągać przepisu bo tak Ci odpowiada.
Straż leśna nie ma uprawnień do prowadzenia dochodzeń z art. 277 KK i tyle. Co możesz zrobić ? - zawiadomić Policję.
Ale z trzeciej strony jeżeli znak graniczny jest mieniem, to może mamy zbieg przepisów? Jeżeli ktoś uczyni znak graniczny nieczytelnym (odwracalnie) nie niszczy mienia. Ktoś, kto ukradnie kawałek kamienia granitowego (nawet nie zdając sobie sprawy, a na pewno nie w intencji zaboru znaku geodezyjnego) kradnie jakiejś wartości mienia.
g
leśniczy
leśniczy
Posty: 529
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2009, 10:35
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post autor: g »

szkoda jest z usunięcia znaku granicznego czy zniszczenia znaku granicznego. Inaczej - przedstawiasz komuś zarzut o to, że dokonał wyrębu i kradzieży drewna w lesie - dokładasz mu zarzut za wjazd do lasu bez wymaganego zezwolenia?
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

g pisze:szkoda jest z usunięcia znaku granicznego czy zniszczenia znaku granicznego. Inaczej - przedstawiasz komuś zarzut o to, że dokonał wyrębu i kradzieży drewna w lesie - dokładasz mu zarzut za wjazd do lasu bez wymaganego zezwolenia?
Pytałem już o podobną sprawę, kradzież drewna przez wyrąb pomnika przyrody, czy kradzież 10 kg srebra i zniszczenia sarkofagu świętego.
g
leśniczy
leśniczy
Posty: 529
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2009, 10:35
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post autor: g »

Pamiętam na jakimś spotkaniu z prokuratorem omawiałem mój przypadek - gość rozwalił mi zamek żeby ukraść radio. Odpowiadał za kradzież z włamaniem a nie za zniszczenie mienia - wg prokuratury - zniszczenie zamka było pokonaniem zabezpieczenia .....
W przypadku pomnika przyrody to by było 278 w związku z 290 w związku z art 187 KK
Awatar użytkownika
Skrzacik
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1023
Rejestracja: sobota 26 maja 2012, 15:44
Lokalizacja: dolinka

Post autor: Skrzacik »

Znak graniczny nie jest mieniem LP i straż leśna nie może takich spraw prowadzić, więc pozostaje zawiadomienie Policji.
I'm going off the rails on a crazy train
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

Skrzacik pisze:Znak graniczny nie jest mieniem LP i straż leśna nie może takich spraw prowadzić, więc pozostaje zawiadomienie Policji.
A czyją własnością są znaki grniczne między polem Kargulowym a Pawlakowym?
victorsp
początkujący
początkujący
Posty: 44
Rejestracja: czwartek 22 sie 2013, 14:59
Lokalizacja: Leśny Gaj

Post autor: victorsp »

poreba pisze:
Skrzacik pisze:Znak graniczny nie jest mieniem LP i straż leśna nie może takich spraw prowadzić, więc pozostaje zawiadomienie Policji.
A czyją własnością są znaki grniczne między polem Kargulowym a Pawlakowym?

Nie ma to znaczenia. W tym zagadnieniu. Prawidłowa odpowiedź jest taka, że straż leśna nie ma uprawnień do prowadzenia tego rodzaju spraw kropka.

Inna sprawa, że od straży się wymaga a nie daje się instrumentów do działania i jest tak od lat i niestety nikt nie potrafi nic z tym zrobic. Temat chyba wyczerpany.
ODPOWIEDZ