czy LP obowiązuje KPA?

Prawo pracy, prawo karne, zmiany w ustawodawstwie w LP...

Moderator: Moderatorzy

Sylvan

Post autor: Sylvan »

Pozwoliłem sobie sprawdzić. W Google. I co mi wyszło?
http://dziennikustaw.gov.pl/du/2017/125 ... 125701.pdf
Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 czerwca 2017 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy − Kodeks postępowania administracyjnego
No to zajrzałem tam.
Art. 1. Kodeks postępowania administracyjnego normuje:
1) postępowanie przed organami administracji publicznej w należących do właściwości tych organów sprawach indywidualnych rozstrzyganych w drodze decyzji administracyjnych albo załatwianych milcząco;
2) postępowanie przed innymi organami państwowymi oraz przed innymi podmiotami, gdy są one powołane z mocy prawa lub na podstawie porozumień do załatwiania spraw określonych w pkt 1;
Art. 3.
§ 3. Przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego nie stosuje się także do postępowania w sprawach wynikających z:
1) nadrzędności i podległości organizacyjnej w stosunkach między organami państwowymi i innymi państwowymi jednostkami organizacyjnymi,
2) podległości służbowej pracowników organów i jednostek organizacyjnych wymienionych w pkt 1, o ile przepisy szczególne nie stanowią inaczej.

ALE!!
Art. 2. Kodeks postępowania administracyjnego normuje ponadto postępowanie w sprawie skarg i wniosków (Dział VIII) przed organami państwowymi, organami jednostek samorządu terytorialnego oraz przed organami organizacji społecznych.

i
Art. 3. § 4. Do postępowania w sprawach wymienionych w § 1, 2 i 3 pkt 2 stosuje się jednak przepisy działu VIII.

A tam jak byk stoi:
Art. 224. Ilekroć w przepisach niniejszego działu jest mowa o organach państwowych – rozumie się przez to także organy przedsiębiorstw państwowych i innych państwowych jednostek organizacyjnych.

A Lasy Państwowe są przecież przedsiębiorstwem Państwowym? Prawda?
No to muszą KPA stosować.

Nie będę tu więcej cytował. Zainteresowani mogą sobie sami poczytać. To tylko 45 stron.
poreba pisze:hymenofor napisał/a:
LP obowiązuje KPA , zawsze uczyli tego na szkoleniach.
To opisz procedur administracyjną, w przypadku podania o treści:
"Prosze uprzejmnię mnie sprzedać 2 kubika, bo mnie na palenie zimom potrzeba"

- ze szczególnym uwzględnieniem rodzaju rozstrzygnięcia, procedury odwoławczej, terminów.
Takie prośby się zdarzają. Nic śmiesznego. A gdyby było: Najuprzejmiej proszę o umożliwienie mi zakupu w Waszym Nadleśnictwie itd itp..... to inaczej by było załatwione? Może autor tego pisma został z kwitkiem odesłany? Szczerze wątpię. :*
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

Sylvan pisze:A Lasy Państwowe są przecież przedsiębiorstwem Państwowym? Prawda?
Nie są przedsiębiorstwem.
Natomiast są inną państwową jednostką organizacyjną
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

Sylvan pisze:Pozwoliłem sobie sprawdzić. W Google. I co mi wyszło?/.../
Art. 1. Kodeks postępowania administracyjnego normuje: /.../
2) postępowanie przed innymi organami państwowymi oraz przed innymi podmiotami, gdy są one powołane z mocy prawa lub na podstawie porozumień do załatwiania spraw określonych w pkt 1; /.../

A tam jak byk stoi:
Art. 224. Ilekroć w przepisach niniejszego działu jest mowa o organach państwowych – rozumie się przez to także organy przedsiębiorstw państwowych i innych państwowych jednostek organizacyjnych.
A Lasy Państwowe są przecież przedsiębiorstwem Państwowym? Prawda?
No to muszą KPA stosować.
NIE są przedsiębiorstwem państwowym.
Pogugluj dalej po haśle:"Rozdział 6 Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Art. 32. 1. Lasy Państwowe jako..."
Sylvan pisze:
poreba pisze:
hymenofor pisze:LP obowiązuje KPA , zawsze uczyli tego na szkoleniach.
To opisz procedur administracyjną, w przypadku podania o treści:
"Prosze uprzejmnię mnie sprzedać 2 kubika, bo mnie na palenie zimom potrzeba" - ze szczególnym uwzględnieniem rodzaju rozstrzygnięcia, procedury odwoławczej, terminów.
Takie prośby się zdarzają. Nic śmiesznego.
Nie dla śmiechu, a dla przykładu taką prośbę wymyśliłem.
Sylvan pisze:to inaczej by było załatwione? Może autor tego pisma został z kwitkiem odesłany? Szczerze wątpię. :*
Właśnie usiłujemy wytłumaczyć, że zostałby załatwiony, a przynajmniej dostałby odpowiedź, ale NIE w trybie kpa.
Nikt (chyba?) nie neguje, że są obszary w których LP działają jako organ administracji stosując kpa (odlesienia, skargi, BTW jak z zakazami wstępu?).
Z zasady nie stosują/dzialają wg kpa, z tym zastrzeżeniem że każdy obywatel stosuje kpa.
LP nie wszczynają za każdym razem postępowania administracyjnego gdy obywatel napisze pismo, w przeciwieństwie do urzędów (to uproszczenie! nie bić przypadkami gdy pismo nie rodzi konieczności wszczynania postępowania).
Sylvan

Post autor: Sylvan »

Wszystko ładnie i pięknie. A tak naprawdę to chodziło o to, czy DG musiałby odpowiedzieć na pismo powiedzmy El Mariachi'ego czy mógłby ja najzwyczajniej w świecie olać
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105119
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Sylvan pisze:A tak naprawdę to chodziło o to, czy DG musiałby odpowiedzieć na pismo powiedzmy El Mariachi'ego czy mógłby ja najzwyczajniej w świecie olać
No i cały czas właśnie to udowadniam - że mógłby spokojnie olać.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

Piotrek pisze:
Sylvan pisze:A tak naprawdę to chodziło o to, czy DG musiałby odpowiedzieć na pismo powiedzmy El Mariachi'ego czy mógłby ja najzwyczajniej w świecie olać
No i cały czas właśnie to udowadniam - że mógłby spokojnie olać.
A skargę, nawet najbardziej durną i wydumaną?
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105119
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

poreba pisze:A skargę, nawet najbardziej durną i wydumaną?
Skargi nie mógł by olać, z powodów wyżej cytowanych.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
kamillo
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1011
Rejestracja: piątek 27 lis 2009, 09:28
Lokalizacja: z biura

Post autor: kamillo »

poreba pisze:LP nie wszczynają za każdym razem postępowania administracyjnego gdy obywatel napisze pismo, w przeciwieństwie do urzędów (to uproszczenie! nie bić przypadkami gdy pismo nie rodzi konieczności wszczynania postępowania).
Ale organy administracji publicznej też nie wszczynają postępowania administracyjnego po każdym piśmie obywatela - jedynie w przypadkach, które takiego wszczęcia wymagają. A bardziej po ludzku - tylko w sprawach, które muszą zakończyć się decyzją lub postanowieniem. Na "zwykłe" pisma odpowiadają również zwykłymi pismami. Tyle tylko, że muszą dochować określonych w KPA terminów na odpowiedź.
W opisywanym przypadku obywatelowi, który chce kupić 2 kubiki wystarczy przesłać informację o godzinach sprzedaży drewna w poszczególnych leśnictwach.
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

kamillo pisze:
poreba pisze:LP nie wszczynają za każdym razem postępowania administracyjnego gdy obywatel napisze pismo, w przeciwieństwie do urzędów (to uproszczenie! nie bić przypadkami gdy pismo nie rodzi konieczności wszczynania postępowania).
Ale organy administracji publicznej też nie wszczynają postępowania administracyjnego po każdym piśmie obywatela - jedynie w przypadkach, które takiego wszczęcia wymagają.
Ponieważ najprawdopodobniej umknęło: (to uproszczenie! nie bić przypadkami gdy pismo nie rodzi konieczności wszczynania postępowania). Dodam też, że (to uproszczenie! nie bić przypadkami gdy pismo nie rodzi konieczności wszczynania postępowania). A nas marginesie przyznam, że (to uproszczenie! nie bić przypadkami gdy pismo nie rodzi konieczności wszczynania postępowania).
Awatar użytkownika
kamillo
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1011
Rejestracja: piątek 27 lis 2009, 09:28
Lokalizacja: z biura

Post autor: kamillo »

Umiem czytać ze zrozumieniem więc nie umknęło :lol: Chciałem tylko podkreślić, że generalnie przypadków gdy pismo nie rodzi konieczności wszczynania postępowania jest zdecydowanie więcej.
ODPOWIEDZ