"Wymiana" z Lasami Państwowymi

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

Elżbieta76
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: czwartek 07 cze 2018, 19:33

"Wymiana" z Lasami Państwowymi

Post autor: Elżbieta76 »

Witam
Trafiłam do Was już dawno, po wielu poszukiwaniach, ale dopiero teraz odważyłam się napisać, ponieważ nie znalazłam wątku dotyczącego mojej sprawy.
Jestem właścicielem lasu o pow 1,04 ha, a w tym lesie stoi drewniany domek i budynek gospodarczy, który również jest mój. Działka leży bezpośrednio przy lasach państwowych.
Pomijając, że jest to mój kochany zakątek, jak też "ojcowizna"...to mam wielki problem i dylemat. Do mojej posesji nie ma żadnej drogi. Wszelakie próby ustalenia czegokolwiek nic nie wyłaniają, ponieważ jeszcze, za życia Dziadka droga niby była, ale tylko "na gębę", nigdzie nie ma zaznaczonego czegokolwiek. Po 30 latach wszystko zarosło i żadnego śladu nie ma, nikt tam nie mieszkał, a właścicielem stałam się 7 lat temu.
Budowa drogi do posesji nie wchodzi w rachubę, ponieważ jak już wspomniałam, sąsiad to lasy państwowe i kilku sąsiadów ( z Nimi nie byłoby problemu) Jednak koszty drogi przerosłyby wszystko. Od drogi publicznej do mojej posesji idę przez las około 20 minut.
Nie mam możliwości wyremontowania domu, a bardzo chciałabym w nim zamieszkać...
Zdaję sobie sprawę, że chyba z moich marzeń nic nie będzie i stąd moje pytanie do Was:
czy istnieje możliwość " wymiany " gruntu z lasami państwowymi na taki z możliwością dojazdu do posesji? Nie chcę tego sprzedawać bo to wszystko co mam...ale zanim udam się do Nadleśnictwa chciałabym usłyszeć Wasze opinie i prosić o poradę.

Z góry dziękuję i przepraszam, że tak się rozpisałam.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170021
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Teoretycznie taka możliwość istnieje, a jak jest w praktyce, to dowiedz się w miejscowym Nadleśnictwie.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Elżbieta76
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: czwartek 07 cze 2018, 19:33

Post autor: Elżbieta76 »

Dziękuję :)
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170021
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Proszę uprzejmie :)
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Re: "Wymiana" z Lasami Państwowymi

Post autor: Glaca »

Elżbieta76 pisze:Witam
Do mojej posesji nie ma żadnej drogi. Wszelakie próby ustalenia czegokolwiek nic nie wyłaniają, ponieważ jeszcze, za życia Dziadka droga niby była, ale tylko "na gębę", nigdzie nie ma zaznaczonego czegokolwiek. Po 30 latach wszystko zarosło i żadnego śladu nie ma(...)
Ok, na gruncie nie ma śladu bo wszystko zarośnięte ale:
czy na mapach geodezyjnych np. w skali 1:5000 ( takie mapki można kupić w Starostwie) nie ma narysowanej drogi ? To kluczowe pytanie i trzeba być tego pewnym w 100 %, na ustnych przekazach nie można się opierać.
Elżbieta76
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: czwartek 07 cze 2018, 19:33

Post autor: Elżbieta76 »

Sprawdzałam w gminie, w Starostwie, nawet w archiwach. Nie ma żadnego śladu zapisu. Odrys mapek posiadam.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67158
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Na stronie Goeportalu2 można wyświetlić mapę rzeźby terenu. Jeśli droga niegdyś istniała to może być widoczny jej ślad. Być może to pomoże w rozmowie... :roll:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Elżbieta76
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: czwartek 07 cze 2018, 19:33

Post autor: Elżbieta76 »



działka 340



zaznaczone na szybko: żółty działka, czerwony droga
Awatar użytkownika
Krążownik
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1014
Rejestracja: wtorek 02 sty 2018, 17:17
Lokalizacja: Trzecia planeta od Słońca

Post autor: Krążownik »

http://www.ostrow.warszawa.lasy.gov.pl/ ... 0d91b5b1d5

Coś takiego znalazłem.
Jeżeli działka nie jest użytkiem rolnym, to można spróbować taki wniosek podesłać. Co prawda drogi to raczej nie będzie, bardziej szersza ścieżka (nie wiem czy koszt jej utworzenia byłby dzielony, można zaproponować jej przebieg tam gdzie ona kiedyś była...), ale skoro masz grunty na wymianę to równie dobrze możesz pewnie je po prostu odsprzedać gdyby trzeba było jakieś koszty ponieść... Oczywiście najlepiej najpierw porozmawiać z miejscowym Nadleśniczym jak proponuje Sten...
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105113
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Krążownik pisze:równie dobrze możesz pewnie je po prostu odsprzedać
A kto kupi działkę w lesie bez dostępu do drogi? Tego nawet rozdać pewnie by się nie dało...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Elżbieta76
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: czwartek 07 cze 2018, 19:33

Post autor: Elżbieta76 »

Dziękuję za podpowiedzi, ale nadal twierdzę, że jednak wymiana z lasami państwowymi byłaby najlepszym rozwiązaniem. Służebność i cały koszt drogi wynosiłby tyle ile postawienie nowego domu... nie stać mnie na to , dlatego też szukam rozwiązań .
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105113
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Elżbieta76 pisze:wymiana z lasami państwowymi byłaby najlepszym rozwiązaniem
Ale najtrudniejszym. Po pierwsze wymaga bowiem dobrej woli po stronie LP a po drugie posiadanie przez nie zbędnego gruntu, który w dodatku odpowiadał by tobie.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

Na geoportalu faktycznie kiepsko to wygląda ale ja bym jeszcze oficjalnie poprosił o ekspertyzę i zapłacił za poświęcony czas geodecie. Ma wiedzę i doświadczenie, jak potwierdzi że jest kicha to sprzedać jakiemuś miastowemu amatorowi "domku w Karkonoszach" ( to tytuł skeczu, polecam niezorientowanym ).
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67158
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Glaca pisze:Na geoportalu faktycznie kiepsko to wygląda
Dlatego, że Elżbieta76 nie zdjęła warstwy drzew. Widok rzeźby terenu byłby bardziej pomocny... :roll:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

Capricorn pisze:
Glaca pisze:Na geoportalu faktycznie kiepsko to wygląda
Dlatego, że Elżbieta76 nie zdjęła warstwy drzew. Widok rzeźby terenu byłby bardziej pomocny... :roll:
Na razie mamy do rozwiązania zagadkę prawną ( potencjalny brak połączenia z drogą publiczną) a strona inżynieryjna ( utwardzenie, budowa przepustu, wycięcie krzaków) to na teraz problem drugorzędny.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105113
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Glaca pisze:Na razie mamy do rozwiązania zagadkę prawną ( potencjalny brak połączenia z drogą publiczną)
Z punktu widzenia prawa nie mamy żadnej zagadki. Czy działka Ls musi mieć połączenie z drogą publiczną?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

Działki bez dostępu do drogi publicznej mają niższą wartość - masz rację że w przypadku Ls to nie zawsze jest problem ale w przypadku działek budowlanych to już dramat, prawda ?
Ps. Zauważyłeś na geoportalu że na tej działce są widoczne dachy budynków ? Nie mam pojęcia jak można to wykorzystać - ponownie zasugeruję jednak zasięgnięcie porady u geodety.
Elżbieta76
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: czwartek 07 cze 2018, 19:33

Post autor: Elżbieta76 »

Działka zawsze widniała jako rolna , po latach, gdy nikt się już tym nie interesował ( właśnie dlatego, że nie było drogi) mama wystąpiła z wnioskiem o zalesienie i nie było z tym problemu.
p.S.
Postaram się później " pościągać " warstwy drzew aby można było zobaczyć rzeźbę terenu :)
PRINCZI
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 397
Rejestracja: sobota 21 cze 2014, 11:20

Post autor: PRINCZI »

Elżbieta76 pisze:Działka zawsze widniała jako rolna , po latach, gdy nikt się już tym nie interesował ( właśnie dlatego, że nie było drogi) mama wystąpiła z wnioskiem o zalesienie i nie było z tym problemu.
p.S.
Postaram się później " pościągać " warstwy drzew aby można było zobaczyć rzeźbę terenu :)
wydaje mi się że każda działka rolna musiała mieć jakiś dojazd choćby polna drogę .
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105113
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

PRINCZI, czytaj uważnie...
Elżbieta76 pisze:za życia Dziadka droga niby była, ale tylko "na gębę", nigdzie nie ma zaznaczonego czegokolwiek. Po 30 latach wszystko zarosło i żadnego śladu nie ma
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

ODPOWIEDZ