Pozycjonowanie drewna nadmiarowego i kontrole

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Quercus
leśniczy
leśniczy
Posty: 601
Rejestracja: piątek 02 mar 2007, 17:52

Post autor: Quercus »

A czy zna ktoś taki zapis w jakimkolwiek obowiązującym dokumencie, że leśniczy powinien znaczyć miejsca pomiarów wysokości stosów albo jeszcze pisał na tym miejscu zmierzoną wysokość, bo ja zbaraniałem jak usłyszałem, że tak winno być robione żeby uniknąć dwuznacznych sytuacji :|
borowiak

Post autor: borowiak »

Znamy takie zapisy :)
Awatar użytkownika
rutbekia
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 17311
Rejestracja: poniedziałek 24 sie 2009, 08:51
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: rutbekia »

Ciekawe jak to zrobi przy pomiarze fotograficznym (czy jak to się nazywa)?
Przypomina mi to zarzut o błędne zaokrąglanie kosztów delegacji: najpierw w poziomie czy najpierw w pionie.
Umysł jest jak spadochron. Nie działa, jeśli nie jest otwarty.(Frank Zappa)
Jacek_Skorpion
początkujący
początkujący
Posty: 24
Rejestracja: piątek 11 kwie 2008, 23:13
Lokalizacja: wyżej południa

Post autor: Jacek_Skorpion »

Ok, ale skąd wiecie że normy regulujące odbieranie surowca stosowego z nadmiarem nie uwzględniły w normogodzinach faktu pozyskania 5% nadmiaru? - czyli de facto zapłaty za usługę?. Poza tym, w ramach zawieranych umów ZUL deklaruje wyróbkę / a więc i obmiar/ surowca zgodnie z normami obowiązującymi w pgl LP. Moim zdaniem jedno jest pewne : co na fakturze to na wozie, skoro tak... fakt pozostawania nadmiaru w lesie jest czymś normalnym ... kwestią do dyskusji choć ja swój pogląd wyraziłem powyżej jakim kierunkiem zaprzychodowywać nadmiar.
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5603
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Post autor: Blues Brothers »

Nadmiar S4 i M2 też pozostawiasz w lesie?
Awatar użytkownika
bromarek
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6102
Rejestracja: poniedziałek 24 mar 2008, 23:58
Lokalizacja: Las Palmas

Post autor: bromarek »

Jacek_Skorpion pisze:Ok, ale skąd wiecie że normy regulujące odbieranie surowca stosowego z nadmiarem nie uwzględniły w normogodzinach faktu pozyskania 5% nadmiaru?
Nie sądzę że powstały nadmiar jest wynikiem tylko tych 5%, raczej jest to wynik punktu pomiarów. Niestety stos nie jest pod linijkę i pomiar wysokości pięć centymetrów w lewo czy prawo da tak różny wynik że otrzymamy pole do dyskusji na następne dziesiątki lat.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170036
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Może by ów wątek podzielić ...?
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Quercus
leśniczy
leśniczy
Posty: 601
Rejestracja: piątek 02 mar 2007, 17:52

Post autor: Quercus »

borowiak pisze:Znamy takie zapisy :)
A gdzie to jest napisane bo ja szukam piąty dzień i nie mogę znaleźć, może jakiś tępy jestem? 8)
Awatar użytkownika
Krążownik
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1014
Rejestracja: wtorek 02 sty 2018, 17:17
Lokalizacja: Trzecia planeta od Słońca

Post autor: Krążownik »

Quercus pisze:
borowiak pisze:Znamy takie zapisy :)
A gdzie to jest napisane bo ja szukam piąty dzień i nie mogę znaleźć, może jakiś tępy jestem? 8)
http://drewno.zilp.lasy.gov.pl/drewno/a ... 8.2011.pdf

2.3.3 przykładowo

"Wysokość stosu, dla każdej ze stron, określa się jako średnią arytmetyczną przynajmniej czterech pomiarów. Miejsca pomiaru powinny być rozłożone równomiernie wzdłuż szerokości stosu i trwale oznaczone."

Zerknij też na Zarządzenie nr 74

http://drewno.zilp.lasy.gov.pl/drewno/Z ... dowane.pdf
Awatar użytkownika
Quercus
leśniczy
leśniczy
Posty: 601
Rejestracja: piątek 02 mar 2007, 17:52

Post autor: Quercus »

Nie no ok, ale konkretnie to mi chodziło o drewno S2 i S4, sorki moja wina bo nie doprecyzowałem :D
Awatar użytkownika
Krążownik
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1014
Rejestracja: wtorek 02 sty 2018, 17:17
Lokalizacja: Trzecia planeta od Słońca

Post autor: Krążownik »

W pierwszym linku czytaj dalej drewno opałowe (S4). Drewno przemysłowe tutaj jest oznaczone jako PM, PW, PP ale na samym końcu masz rozwinięcie co podchodzi pod drewno przemysłowe PW - drewno na masy włókniste a jest ono wyrabiane z papierówki (S2). W każdym przypadku gdy mowa o stosach nieregularnych masz zapis, że należy dokonać trwałego oznaczenia miejsca pomiaru wysokości drewna. Masz nawet napisane jaka musi być minimalna wysokość miejsca pomiarowego.
Awatar użytkownika
bromarek
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6102
Rejestracja: poniedziałek 24 mar 2008, 23:58
Lokalizacja: Las Palmas

Post autor: bromarek »

rutbekia pisze:Ciekawe jak to zrobi przy pomiarze fotograficznym (czy jak to się nazywa)?
Już ktoś to wymyślił i opracował Apkę. Ciekawe czy trafi pod strzechy. http://www.fovea.eu/?language=pl
Awatar użytkownika
rutbekia
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 17311
Rejestracja: poniedziałek 24 sie 2009, 08:51
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: rutbekia »

bromarek pisze:Już ktoś to wymyślił i opracował Apkę
To wiem. Chodziło mi o to jak trwale zaznaczą miejsce pomiaru.
Umysł jest jak spadochron. Nie działa, jeśli nie jest otwarty.(Frank Zappa)
Awatar użytkownika
bromarek
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6102
Rejestracja: poniedziałek 24 mar 2008, 23:58
Lokalizacja: Las Palmas

Post autor: bromarek »

rutbekia pisze:To wiem. Chodziło mi o to jak trwale zaznaczą miejsce pomiaru.
Prościzna wystarczy stos farbą obmalować :lol: jak na zdjęciu. :wink:
Awatar użytkownika
Krążownik
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1014
Rejestracja: wtorek 02 sty 2018, 17:17
Lokalizacja: Trzecia planeta od Słońca

Post autor: Krążownik »

Chodziło mi o to jak trwale zaznaczą miejsce pomiaru.
Może użytkownik apki zaznaczy krzyżykiem miejsce z którego dokonywał fotografię stosu. :)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105120
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

bromarek pisze:Ciekawe czy trafi pod strzechy.
Nie widzę wśród posiadanych akceptacji PGL LP. :) Czyli na razie można apką liczyć objętość makaronu w rosole. :wink:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
bromarek
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6102
Rejestracja: poniedziałek 24 mar 2008, 23:58
Lokalizacja: Las Palmas

Post autor: bromarek »

Piotrek pisze:Nie widzę wśród posiadanych akceptacji PGL LP. :)
LP oszczędza wiec nie inwestuje w nowoczesność. No chyba że w drewniane domy, a tam masy nie trzeba wyliczać.
Awatar użytkownika
Quercus
leśniczy
leśniczy
Posty: 601
Rejestracja: piątek 02 mar 2007, 17:52

Post autor: Quercus »

Krążownik pisze:W pierwszym linku czytaj dalej drewno opałowe (S4). Drewno przemysłowe tutaj jest oznaczone jako PM, PW, PP ale na samym końcu masz rozwinięcie co podchodzi pod drewno przemysłowe PW - drewno na masy włókniste a jest ono wyrabiane z papierówki (S2). W każdym przypadku gdy mowa o stosach nieregularnych masz zapis, że należy dokonać trwałego oznaczenia miejsca pomiaru wysokości drewna. Masz nawet napisane jaka musi być minimalna wysokość miejsca pomiarowego.
Ale przecież to tylko projekt i nie pamiętam, żeby było to wprowadzone. wynika z tego, że najlepiej robić stosy regularne, ale do regularnych też się czepiają, mówią, że dobrą praktyką jest ...... :oops:
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67167
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Quercus pisze:najlepiej robić stosy regularne
Mówią, że takie istnieją jedynie w teorii. W praktyce nie jest możliwe ułożenie takiego stosu.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Krążownik
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1014
Rejestracja: wtorek 02 sty 2018, 17:17
Lokalizacja: Trzecia planeta od Słońca

Post autor: Krążownik »

Ale przecież to tylko projekt i nie pamiętam, żeby było to wprowadzone. wynika z tego, że najlepiej robić stosy regularne, ale do regularnych też się czepiają, mówią, że dobrą praktyką jest ...... :oops:
Tak bo póki co nawet nie ma takich grup przynajmniej sam nie słyszałem jak PP, PM czy PW natomiast metodyka pomiarów się nie zmieniła. Chciałeś przykład zapisu trwałego oznaczenia pomiaru wysokości stosów to podałem to co znalazłem. Na kursie brakarza dostałbyś aktualne materiały.
Mówią, że takie istnieją jedynie w teorii. W praktyce nie jest możliwe ułożenie takiego stosu.

Myślę, że tu chodzi o to jak stos ma mniej więcej równą wysokość to wtedy jest on regularny a jak ma on różne wysokości to jest on nieregularny. :)
ODPOWIEDZ