PTP, czy Pplan

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ferguson
leśniczy
leśniczy
Posty: 883
Rejestracja: sobota 12 maja 2007, 20:12
Lokalizacja: jestem z miasta

PTP, czy Pplan

Post autor: Ferguson »

Mam pytanie: czy na planowej powierzchni do wykonania w bieżącym roku drewno z użytkowania przygodnego należy przychodować na ROD z pozycją planu Pplan, czy PTP?
Jest potem różnica w zestawieniu pozyskania pozycjami. W pierwszym przypadku mam, np. 170% planu na powierzchni X i muszę szukać ROD-ów z tej pozycji, odszukiwać masę z kodami uszkodzenia, zliczać je i tłumaczyć się z przekroczonej masy. W drugim przypaku drewno przychodowane na PTP nie jest wliczane do masy pozycji planowej. Jak właściwie należy to robić ? Zdania są podzielone. :help:
w84u

Re: PTP, czy Pplan

Post autor: w84u »

Obecnie (od ostatniej kontroli) wprowadzamy na pozycję planową z kodem uszkodzenia. IMHO sensowniejsze byłoby wprowadzanie na pozycje przygodne :
- przy ewidencjonowaniu na pozycji planowej większej masy przygodnych praktycznie eliminujemy możliwość wykorzystania jej przy sporządzaniu szacunków brakarskich.
- pracochłonność (stopień trudności) dla PR/PTP/PTW jest zazwyczaj wyższy, niż na pozycjach planowych - nie trzeba nic korygować (np. współczynnikiem).
- zdarza się, że cięcia przygodne są jedynym zabiegiem w roku na planowanej TP (tak będzie w tym roku w terenach uszkodzonych huraganem) - w przypadku większej masy można ją odnieść na TPN, przy mniejszych masach trzebież "wisi" jako rozpoczęta (niedorąb).
Awatar użytkownika
greendog
początkujący
początkujący
Posty: 125
Rejestracja: wtorek 29 maja 2007, 15:06
Lokalizacja: rdlp szczecinek

Post autor: greendog »

pokim był w terenie to pozycja planu z kodem uszkodzenia.i prawdziwie i sensownie wydaje się :wink:
zawodowców cechuje spokój i wyważone ruchy
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105131
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

IMHO winien decydować charakter zabiegu. Jeśli w wyniku wykonania przygodnych osiągasz to co osiągnął byś wykonując zabieg planowy to sensowne jest odniesienie masy na planową. Jeśli nie, to odnosisz na przygodne.
Bez sensu jest odnoszenie np. wywrotów, które miejscami wytworzyły gniazda i luki w drzewostanie II kl wieku jako wykonanie TW...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
greendog
początkujący
początkujący
Posty: 125
Rejestracja: wtorek 29 maja 2007, 15:06
Lokalizacja: rdlp szczecinek

Post autor: greendog »

i owszem..ale takiej sytuacji nie mialem. sczzesciarz ze mnie chyba
zawodowców cechuje spokój i wyważone ruchy
ODPOWIEDZ