Studia podyplomowe w Instytucie Badawczym Leśnictwa

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Badacz39
początkujący
początkujący
Posty: 1
Rejestracja: wtorek 22 maja 2007, 14:12
Lokalizacja: wawa

Studia podyplomowe w Instytucie Badawczym Leśnictwa

Post autor: Badacz39 »

Co sądzicie? Jak Wam sie wydaje czy program studiów (jest dostępny na stronie IBL) jest ciekawy? Warto zainwestowac w siebie 3500 zł?
Awatar użytkownika
borodziej
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 10250
Rejestracja: poniedziałek 05 gru 2005, 11:59
Lokalizacja: Jaktorów-Kolonia
Kontakt:

Post autor: borodziej »

Witaj Badaczu! :D
Gdy już poruszyłeś ten temat, to warto też dać link do informacji LINK
Pełna nazwa studium: „Nadzór i zagospodarowanie lasów prywatnych”
Dodam jeszcze, że termin składania zgłoszeń został przedłużony do dn. 11 czerwca br.
Awatar użytkownika
Syriusz
początkujący
początkujący
Posty: 164
Rejestracja: piątek 12 sty 2007, 18:27
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Syriusz »

noo ciekawy:) może też się wybiorę... :lol:
Awatar użytkownika
borodziej
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 10250
Rejestracja: poniedziałek 05 gru 2005, 11:59
Lokalizacja: Jaktorów-Kolonia
Kontakt:

Post autor: borodziej »

Bo warto! Taki glejt i nabyte umiejętności zwiększają konkurencyjność Twojej oferty na rynku pracy 8)
Awatar użytkownika
greendog
początkujący
początkujący
Posty: 125
Rejestracja: wtorek 29 maja 2007, 15:06
Lokalizacja: rdlp szczecinek

Post autor: greendog »

a ja raczej sceptycznie oceniam..dla lesnika z tytułem mgr inz. nie widze zbytniej mozliwosci poszerzenia wiedzy - no bo czym rózni sie las prywatny od państwowego w kwestii prowadzenia zabiegow? niczym.a to sie umie po studiach.. :wink: cała roznica zamknie sie w kolorze plakietek nabitych na drewnie :)
zawodowców cechuje spokój i wyważone ruchy
Awatar użytkownika
borodziej
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 10250
Rejestracja: poniedziałek 05 gru 2005, 11:59
Lokalizacja: Jaktorów-Kolonia
Kontakt:

Post autor: borodziej »

O, to zbyt duze uproszczenie. Idąc tym tropem można powiedzieć: co za różnica jakie technikum leśne skończę - to w Białowieży/Goraju/Warcinie/Tucholi z 50-letnią tradycją, czy też w Pcimiu Dolnym istniejące od 2-3 lat. I to TL, i to TL - tak samo plakietki się nabija :lol:
Awatar użytkownika
greendog
początkujący
początkujący
Posty: 125
Rejestracja: wtorek 29 maja 2007, 15:06
Lokalizacja: rdlp szczecinek

Post autor: greendog »

nie zrozumielismy sie :) chodzi mi o to, ze jak ktos skonczyl lesne studia, to poradzi sobie koncertowo z nadzorem na lasami niepanstwowymi- i nie potrzebuje do tego studium podyplomowego. lepiej (moim skromnym zdaniem) inna podyplomowke "robic".
a róznice w nadzorze na lasem LP a lasem niepanstwowym w istocie sprowadza sie do niewielkich roznic vide kolor plakietki :wink:
zawodowców cechuje spokój i wyważone ruchy
Awatar użytkownika
borodziej
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 10250
Rejestracja: poniedziałek 05 gru 2005, 11:59
Lokalizacja: Jaktorów-Kolonia
Kontakt:

Post autor: borodziej »

Hm, sam pracując w nadleśnictwie zrobiłem studia podyplomowe z zagospodarowania lasu - kształtowanie i ochrona ekosystemów leśnych. Dały mi dużo, naprawdę dużo. Podyplomówkę zrobiłem z rębni złożonych.
Dużo zależy od tematyki takich studiów, doboru prowadzących etc. Z reguły wykładają najlepsi fachowcy z danej dziedziny. Szczegółów nie znam, ale mogę się dowiedzieć. Z pewnością poruszana jest w dużej mierze problematyka prawna, hodowlana (dobór gatunków, więźby etc.), dotacje na zalesienia gruntów porolnych itd.
Studia podyplomowe są przydatne leśnikom po studiach - nie traci się łączności z najnowszymi trendami w nauce i w praktyce. Podyplomówki ochroniarskie - dla ochroniarzy, hodowlane - dla hodowców, ekonomiczne - dla ekonomów ;) Dla zajmujących się lasami prywatnymi (a są takie rejony w kraju, gdzie jest przewaga lasów prywatnych) - podyplomówka z lasów prywatnych. Oferta głównie skierowana jest do starostw zatrudniającyh leśników do nadzoru nad LNP, ale także leśnicy z nadleśnictw znajdą tu coś dla siebie :) Jeśli od studiów minęło 10-15 lat, warto iść na podyplomowe, to jak odnowienie studiów - tak przynajmniej potraktowałem swoją podyplomówkę (nie było taryfy ulgowej, sporo nauki, sporo nowej lub zaktualizowanej wiedzy, na koniec praca pisemna - przekrojowa). Poza tym wymiana doświadczeń z kolegami-leśnikami z całego kraju (grupa liczyła ok. 40 osób). :)
Awatar użytkownika
Syriusz
początkujący
początkujący
Posty: 164
Rejestracja: piątek 12 sty 2007, 18:27
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Syriusz »

Dokładnie borodzieju..widzę że kolega nie zorientowany w temacie..myślisz że LN to taka bułka z masłem? i cała wiedza o tych lasach sprowadza sie do legalizacji drewna??otóż mylisz sie i to bardzo..wiem bo zajmuję sie tą działką..są takie sprawy że dzwonie do ministerstwa i nie wiedza jaka wykładnia..prawo jest nie precyzyjne..w tym temacie..zmienia się ciagle.. ;/ Na dużej częsci LN uproszczone plany urządzania lasu są nie aktualizwoane ..nie mówiąc już o ich jakości i o tym że ich poprostu nie ma..Jest dużo spraw związanych z LN..i nie należą one do prostych..niechce zaśmiecać forum..ale myśle ze studia takie oprócz porządkującej mojej wiedzy w tym zakresie..dadzą możliwośc jak słuszniej zauwazył przedmówca - cennej wymiany wzajemnych doświadczeń w tym zakresie. 8)
Awatar użytkownika
greendog
początkujący
początkujący
Posty: 125
Rejestracja: wtorek 29 maja 2007, 15:06
Lokalizacja: rdlp szczecinek

Post autor: greendog »

mam za soba 5 lat nadzoru nad LN, temat mi znany na wskros. twierdze we wczesniejszych wypowiedziach, ze nadzór nad LN niczym się nie rózni od nadzoru nad LP.
nie wiem syriusz z czego wyprowadzasz tezę, ze uważam iż wiedza o LN ogranicza sie do legalizacji drewna..gdybyś chciał zrozumiec co pisze, zauwazylbyś, ze w tym jedynie upatruje róznicy. zatem: nadzór nad LN jest równie pracochlonny, czasochłonny itp jak nadzór nad LP..
Z tymi ciagłymi zmianami w prawie to tez bym nie przesadzal - ustawa o lasach regulujaca zasady nadzoru nad lasami niepaństwowymi nie ewoluuje nieustannie.
co do pytania czy uwazam to za bułke z masłem - szczerze powiem, że to jedna z latwiejszych rzeczy, które robilem.
temat niekompletnej, nieaktualnej dokumentacji urzadzeniowej - rzeczywiscie jest to najpoważniejsza przeszkoda w pracy.czy na studium podyplomowym naucza z tym walczyc - watpie. po prostu samorzady traktują to po macoszemu.
i jesli mozna- bedzie to ostatnia wypowiedz moja w tym temacie, bo jakies emocje ozywają, a po co :wink: miłego popołudnia
zawodowców cechuje spokój i wyważone ruchy
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

A mnie tam program studiów bardzo się spodobał (szczególnie część prawna) bo taki ja już jestem, że wiedzieć lubię. Iść więc chciałem, ale Stary powiedział "non possumus" a z własnej pensyjki zwykłej biurwy, wybaczcie, ale mnie nie stać. Syriusz i greendog! Wypowiedzcie się proszę w sprawie art. 45 ustawy o lasach (w rozdziale prawo). Strasznie jestem ciekaw jak to jest u was.
A tak wogóle to w LN wkurza mnie najbardziej brak jednoznacznych, jasnych i przede wszystkim jednolitych procedur.
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
strus
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 12 mar 2007, 21:46

Post autor: strus »

Hmmm... art. 45 ustawy o lasach mówi o Służbie Leśnej w LP więc nie bardzo rozumiem jaki to ma związek z LN.
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Więc se nie rozum. Co Ci będę tłumaczył.
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
strus
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 12 mar 2007, 21:46

Post autor: strus »

Chyba upał na Ciebie źle wpływa.... Przegrzałeś się a to nie powód żeby być niemiłym.
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

W większości przypadków nadzór nad LN sprawują LP z przekazania starosty. Wystarczy w ramach tłumaczenia???
I nie mieszaj do sprawy upału!!!
:twisted:

P.S. Przegrzanie może być powodem znacznie gorszych rzeczy (np. ścinania się białka w jajkach... :lol:
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77791
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

... mnie by interesowało to studium, widzę spore zapotrzebowanie na specjalistów w tym zakresie, nawet w zakresie własnej działalności ...
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
das0
leśniczy
leśniczy
Posty: 867
Rejestracja: niedziela 29 kwie 2007, 22:50
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: das0 »

no nie wiem, a kto ma być sponsorem...
Nie bój się cieni, one świadczą o tym, że gdzieś znajduje się światło.
[Oscar Widle]
Awatar użytkownika
borodziej
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 10250
Rejestracja: poniedziałek 05 gru 2005, 11:59
Lokalizacja: Jaktorów-Kolonia
Kontakt:

Post autor: borodziej »

das0 pisze:no nie wiem, a kto ma być sponsorem
Ten, kto wymaga :D


Jakoś to tak leciało: kto płaci, ten wymaga :P
ODPOWIEDZ