jak wyciac chaszcze w lesie prywatnym ?

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
peter
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 07 maja 2007, 23:14
Lokalizacja: Warszawa

jak wyciac chaszcze w lesie prywatnym ?

Post autor: peter »

Witam, jestem tu nowym uczestnikiem, wiec klaniam sie nisko. Mam pytanko. Jestem wlascicielem dzialki lesnej (Ls) na ktorej rosnie starodrzew brzozowo-debowy. Pomiedzy pieknymi drzewami - chaszcze, czyli podszyt i podrost. Te chaszcze chcialbym wyciac, ale boje sie ze jak przyjedzie lesniczy to bedzie krecil glowa i wybrzydzal i mowil mi ze w tych drzeweczkach (maja mniej niz 150cm) tkwi potencjal itd itp. Nie takich cwaniakow warszawskich w tym miescie sie widzialo. Moje pytanie wiec brzmi - czy jak zrobie to po cichu a dowod zbrodni spale to lesniczy post factum moze dojsc do tego co ja zrobilem i wlepic mi kare ?
I drugie pytanie - czy ognisk w okresie letnim nie mozna tez palic pod lasem ? Jaka jest granica ochronna lasu dla palenia ognisk ?

DZIEKI !!
Peter
rafal77
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 393
Rejestracja: środa 02 sie 2006, 15:51

Post autor: rafal77 »

Kodeks wykroczeń:

Art. 158 § 1. Właściciel lub posiadacz lasu, który dokonuje wyrębu drzewa w należącym do niego lesie albo w inny sposób pozyskuje z tego lasu drewno niezgodnie z planem urządzenia lasu, uproszczonym planem urządzenia lasu lub decyzją określającą zadania z zakresu gospodarki leśnej albo bez wymaganego pozwolenia,
podlega karze grzywny.
§ 2. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 orzeka się przepadek pozyskanego drewna.

To jedyna sankcja za usunięcie drzewa (podkreślam - drzewa) bez odpowiedniej decyzji przez właściciela w swoim lesie. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której miałbyś występować z wnioskiem o decyzję ws. wycięcia "chaszczy" wysokości ok. 1m. Z drugiej strony zastanów sie jaki sens ma wycinka podrostu skoro co rok będziesz miał podobną sytuację.

Kodeks wykroczeń:
Art. 82. § 1. Kto nieostrożnie obchodzi się z ogniem lub wykracza przeciwko przepisom dotyczącym zapobiegania i zwalczania pożarów, a w szczególności:
(...) 7) w lesie lub na terenie śródleśnym albo w odległości mniejszej niż 100 m od granicy lasu:
c) pozostawia rozniecony ogień,
d) korzysta z otwartego płomienia,
e) wypala wierzchnią warstwę gleby lub pozostałości roślinne,
f) porzuca nie ugaszone zapałki lub niedopałki papierosów,
podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany
peter
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 07 maja 2007, 23:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: peter »

Czy wobec tego zakaz palenia ognisk nie dotyczy mnie jesli bede je palil w sposob "ostrozny". Co sie stanie jesli w okresie ochronnym przyjedzie do mnie straz miejska (wezwana przez zyczliwego sasiada) - czy moge im powiedziec - panowie to moj kawalek Polski i moge sobie palic ile mi sie chce ?

Peter
Awatar użytkownika
das0
leśniczy
leśniczy
Posty: 867
Rejestracja: niedziela 29 kwie 2007, 22:50
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: das0 »

..............myślę, że wystarczająca odpowiedz..............

........ale te chaszcze to może być atrakcyjny podrost.............który może być następnym pokoleniem lasu...................może warto go hodować..............a wyciąć ...........to zawsze można i to szybko.........czasami takie podrosty rosły już kilka, kilkanaście lat..............jako naturalna sukcesja.........czy to niszczyc? Zastanów się, las to życie nie niszcz tego, tylko patrz i patrz..............a on szumi dła Ciebie 8)
Nie bój się cieni, one świadczą o tym, że gdzieś znajduje się światło.
[Oscar Widle]
Awatar użytkownika
pio
początkujący
początkujący
Posty: 121
Rejestracja: środa 02 maja 2007, 23:29
Lokalizacja: blisko centrum)

Re: jak wyciac chaszcze w lesie prywatnym ?

Post autor: pio »

może warto posłuchać leśniczego?! :D "chaszcze" to pojęcie względne :) łatwo ciąć- ale ciąć sensownie to inna bajka :lol: :lol:
zrobisz jak zechcesz :) twoje :) na pewno nikt cię za to nie posadzi :lol: :lol:
Awatar użytkownika
das0
leśniczy
leśniczy
Posty: 867
Rejestracja: niedziela 29 kwie 2007, 22:50
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: das0 »

zawsze szybko podjęte decyzje nie muszą być dobre...............warto przemyśleć sprawę.............las to istota żywa, a tak od razu ją przekreślić i wyciąć............może z decyzją poczekać do jutra, pojutrza.......................itd 8)
Nie bój się cieni, one świadczą o tym, że gdzieś znajduje się światło.
[Oscar Widle]
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

peter pisze:Te chaszcze chcialbym wyciac, ale boje sie ze jak przyjedzie lesniczy to bedzie krecil glowa i wybrzydzal i mowil mi ze w tych drzeweczkach (maja mniej niz 150cm) tkwi potencjal itd itp.
Może coś z tych chaszczy da się wybrać do ukształtowania drugiego piętra? Część przyszłego odnowienia będziesz miał z głowy, zaoszczędzisz czas i pieniądz.
Awatar użytkownika
das0
leśniczy
leśniczy
Posty: 867
Rejestracja: niedziela 29 kwie 2007, 22:50
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: das0 »

Pomyśl,że to coś małego w przyszlości może być czymś wielkim, czymś co Cię zaskoczy potęgą, będzie Twoją chlubą.........................twoja wizytówką 8)
Nie bój się cieni, one świadczą o tym, że gdzieś znajduje się światło.
[Oscar Widle]
Awatar użytkownika
borodziej
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 10250
Rejestracja: poniedziałek 05 gru 2005, 11:59
Lokalizacja: Jaktorów-Kolonia
Kontakt:

Post autor: borodziej »

Ile lat ma "starodrzew"? Albo inaczej - jak jest średnica tych drzew?
Powiedz, jak ze zwarciem - czy dużo światła dochodzi do dna lasu?
A najlepiej... zamieść tu nam fotę tego lasu. Wirtualnie go pohodujemy - niektórzy będą robić trzebież, inni wyprowadzać II piętro :D Na "znanym" materiale łatwiej coś wyrokować 8)
peter
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 07 maja 2007, 23:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: peter »

Starodrzew ma grubie pnie - no nie wiem ale wiecej niz 30-40cm. Las jest gesty, do ziemi dochodzi malo slonca i dlatego cokolwiek wyrosnie na 3-4 metry, karlowacieje, zasycha, bo przegrywa konkurencje w walce o swiatlo.
To jest dzialka lesna z prawem do zabudowy, weic bedzie na niej koegzystowal czlowiek i drzewo. Kompromis musi jakis byc, przecierz nie bede na drugi koniec dzialki przebijal sie z maczeta :). Postanowilem wiec wyciac 80% tego mlodnika ze wzgledow egzystencjonalnych, o starodrzew bede dbal jak o wlasne dzieci ;)

==
Peter
Awatar użytkownika
das0
leśniczy
leśniczy
Posty: 867
Rejestracja: niedziela 29 kwie 2007, 22:50
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: das0 »

............przemyś dokładnie co tam chcesz zrobić............może warto skorzystać z programów komputerowych pokazujących jak to może wyglądać w przyszłości i jak wykorzystać jak najjjjjjjjjjjjjjjjjwięcej z tego co tam jest............bo lepsze to co już jest..........to rośnie. ....
są programy z zagospodarowania terenu z uwzględnieniem wymagań i tendencji wzrostowych drzew..............dobrze to obrazujące
Nie bój się cieni, one świadczą o tym, że gdzieś znajduje się światło.
[Oscar Widle]
peter
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 07 maja 2007, 23:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: peter »

moglbys podac link do takiego programu ?? chcialbym sprobowac !

++
Peter
Awatar użytkownika
Wiedźma
początkujący
początkujący
Posty: 38
Rejestracja: środa 18 paź 2006, 19:01
Lokalizacja: z bagien

Post autor: Wiedźma »

Najlepsze byłoby, aby doradzić cokolwiek byłoby napisanie co rośnie w tych chaszczach?
Bo moze są to krzewy, które więcej nie urosną...

Istotne jest co planujesz osiągnąć:
1. wariant często widziany Warszawa Wesoła - starodrzew sosnowy, nawieziona żyzna ziemia i trawka do koszenia kosiarką....(problem z igłami ...)
2. wariant podobny dosadzone jako ozdobniki żywotniki....
3. wariant wycięcia podrostu i podszytu do zera: zniknie część ptactwa śpiewającego;
4. ciekawi mnie pomysł palenia- złożenie tego o ile będzie dokonane wycięcie w jakimś zakamarku ogrodu - rozłoży się owszem po latach, lecz spowoduje znaczne urozmaicenie leśnych gości.
Awatar użytkownika
das0
leśniczy
leśniczy
Posty: 867
Rejestracja: niedziela 29 kwie 2007, 22:50
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: das0 »

..................peter...........link to wyobraźnia leśnika, moc przewidywania.......................... 8)
Nie bój się cieni, one świadczą o tym, że gdzieś znajduje się światło.
[Oscar Widle]
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77792
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

... a możesz wrzucić zdjęcie tych chaszczy tutaj? ... ocenimy organoleptycznie ;) ...
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
ODPOWIEDZ