Pytanie o uzytkowaniu pilarki bez ... No właśnie....

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Kasia
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3830
Rejestracja: piątek 27 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: z dziupli
Kontakt:

Post autor: Kasia »

Tak, tu chodzi o dwie sprawy:

1) Praca bez papierów w lesie państwowym (obojętnie czy samowyrób, czy praca)
2)Zezwolenie dla kobiet

Mnie dotyczą obie sprawy. :)
Driada
leśniczy
leśniczy
Posty: 794
Rejestracja: poniedziałek 09 kwie 2007, 20:41
Lokalizacja: Puszcza Drawska

Post autor: Driada »

Mały wycinek z prawa:


ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 24 sierpnia 2006 r.


w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu niektórych prac z zakresu gospodarki leśnej
(Dz. U. z dnia 8 września 2006 r.)
Na podstawie art. 23715 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:



§ 3. Niedopuszczalne jest wykonywanie prac przez pracowników nieposiadających wymaganych kwalifikacji stosownie do rodzaju wykonywanej pracy.

Czyli mnie - jako pilarza, czy jako leśnika też??


Bo jeśli prywatnie, to:

§ 4. Niedopuszczalne jest wykonywanie prac na terenie leśnym bez powiadomienia właściciela lasu, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2005 r. Nr 45, poz. 435, z późn. zm.


Natomiast:

§ 16. Do prac na drzewach stojących dopuszcza się wyłącznie pracowników, którzy ukończyli z wynikiem pozytywnym szkolenie.

rozumiem, że to szkolenie - to innymi słowy kurs pilarza. Przedmioty i fakultety ze ścinki drzew trudnych nie obowiązują.



I - co ciekawe, w całym Rozporządzeniu, ni ema ANI SŁOWA o tym, że nie mogą pracowac kobietki....


I CO??
:help:


Poniżej link do strony z rozporządzeniem
http://www.abc.com.pl/serwis/du/2006/1141.htm
- Co ci się stało?! - zawołał z przestrachem Puchatek, patrząc na zesztywniałego Kłapouchego.
- Ciii... - szepnął Kłapouchy -
zachciało mi się skakać. Czekam aż mi przejdzie...
Awatar użytkownika
zulus
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1544
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 20:53
Lokalizacja: Beskidy

Post autor: zulus »

Katarzyna pisze:I - co ciekawe, w całym Rozporządzeniu, ni ema ANI SŁOWA o tym, że nie mogą pracowac kobietki....


I CO??
Nadrzędnym aktem nad rozporządzeniem jest ustawa. W tym przypadku (piszesz o pracownikach) jest to Kodeks Pracy.

Art. 176 k.p. zakazuje zatrudniania kobiet przy pracach, które stwarzają szczególną uciążliwość, tzn. wymagają dużego wysiłku lub obciążenia dla organizmu kobiety lub gdy są szkodliwe dla jej zdrowia.

Katalog prac wzbronionych kobietom zawiera rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych kobietom (Dz. U. Nr 114, poz. 545 ze zm.).

Zakaz zatrudnienia kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych i szkodliwych dla ich zdrowia jest bezwzględnie obowiązujący, a zatem nie jest dopuszczalne zatrudnienie przez pracodawcę kobiety przy takiej pracy nawet za jej zgodą.

Nadleśnictwo zawierając umowę z firmą na wykonanie prac z pozyskania drewna wymaga (przynajmniej u nas) udokumentowania posiadania uprawnień do ścinki drzew, jak również zobowiązuje nas do przeprowadzania badań lekarskich i szkoleń BHP. Niby dlaczego inne zasady miałyby obowiązywać przy samowyrobie?
Driada
leśniczy
leśniczy
Posty: 794
Rejestracja: poniedziałek 09 kwie 2007, 20:41
Lokalizacja: Puszcza Drawska

Post autor: Driada »

zulusie - jesteś wielki :) Dziękuję.

A co do mojego pytania - to poprostu zapytam sie nadleśniczego przy nadażającej się okazji.
Nie ma co gdybać :)
- Co ci się stało?! - zawołał z przestrachem Puchatek, patrząc na zesztywniałego Kłapouchego.
- Ciii... - szepnął Kłapouchy -
zachciało mi się skakać. Czekam aż mi przejdzie...
Awatar użytkownika
Kasia
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3830
Rejestracja: piątek 27 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: z dziupli
Kontakt:

Post autor: Kasia »

Pan leśniczy nawet nie chciał mnie wpisać na upoważnieniu, więc czy kobiety nie są dyskryminowane w lesie? Przecież jak sama robię dla siebie, to nie ma mowy o zatrudnieniu. :(
Brzost
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22054
Rejestracja: piątek 22 lip 2005, 00:00

Post autor: Brzost »

Katarzyna pisze:zulusie - jesteś wielki Dziękuję.
To może by tak punkty "pomógł" dla kolegi? :-)
„Imperatorowa i państwa ościenne przywrócą spokojność obywatelom naszym/Przeto z wolnej woli dziś rezygnujemy/Z pretensji do tronu i polskiej korony/Nieszczęśliwie zdarzona w kraju insurekcja/Pogrążyła go w chaos oraz stan zniszczenia." (Jacek Kaczmarski - "Krajobraz po uczcie")
ODPOWIEDZ