Reforma Straży Leśnej

Ochrona mienia w Lasach Państwowych...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
esel
leśniczy
leśniczy
Posty: 707
Rejestracja: niedziela 08 cze 2008, 00:46
Lokalizacja: z lasu

Post autor: esel »

Ale prywatne autko nie przeszkadza w prowadzeniu kontroli, bo : "...sygnał do zatrzymania podawany jest przez pieszego strażnika leśnego...", jeśli chodzi o kontrole przewożonego ładunku, drewna, na drogach publicznych.
straszny naleśnik
Awatar użytkownika
callahan
leśniczy
leśniczy
Posty: 962
Rejestracja: czwartek 24 lip 2008, 18:24
Lokalizacja: deep forest Fangorn

Post autor: callahan »

esel pisze:Przecież Pan Leśniczy MUSI dobrze żyć ze swoją społecznością - od czarnej i niewdzięcznej roboty StL właśnie jest!
Jakby kazali - to by musiał. :mg:
esel pisze:Ktoś musi przy oborniku w tej firmie robić!
:lol:
esel pisze:Ale prywatne autko nie przeszkadza w prowadzeniu kontroli
No jasne, że nie przeszkadza. Przeszkadzają powybijane szyby, poprzecinane opony i szybkie kojarzenie zainteresowanych - auta z osobą. :|
"Es mejor morir de pie que vivir de rodillas" E. Zapata
"Est enim ea non scripta sed nata lex quod vim vi repellere licet" Cicero
"Non omne quod licet honestum est" Justynian - digesta
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

callahan pisze:Jakby kazali - to by musiał. :mg:
Żaby na aby aby, a rak.... :lol:
Awatar użytkownika
kokos
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 389
Rejestracja: środa 09 maja 2007, 23:26
Lokalizacja: Posterunek

Post autor: kokos »

Ależ oczywiście, że prywatne autko przeszkadza w dokonywaniu kontroli - ba, powiem więcej - nawet ja uniemożliwia, o ile nie "dysponujesz" oznakowanym, służbowym. Powód: § 14 ustęp 3 rozporządzenia z 18 lipca 2008 w sprawie wykonywania kontroli ruchu drogowego:
"Strażnik gminny (miejski), strażnik leśny i funkcjonariusz Straży Parku jest upoważniony do zatrzymywania pojazdów, jeżeli dysponuje oznakowanym pojazdem służbowym".
Tym samym piesze patrole mogą sobie poobserwować przejeżdżających złodziejaszków - bo zatrzymywać nie wolno :evil: Po prosu absurdalne :!: Ach, byłbym zapomniał - tak promowane konne patrole także nie mają prawa zatrzymać, nawet jeśli kropierz obszyty logo LP :wink: No chyba że zastosujemy wybieg formalny i udamy, że "dysponować" zgodnie z wolą RACJONALNEGO (chyba inaczej) ustawodawcy oznacza: posiadać gdzieś tam w garażu nadleśnictwa, w sasiednim oddziale, leśnictwie itp. a niekoniecznie w zasięgu wzroku kontrolowanego.
Gwoli pocieszenia - te wszystkie durne wymogi obowiązują tylko na drogach tzw "publicznych", do zatrzymywania pojazdów w lesie nie muszą być stosowane.
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

kokos pisze: konne patrole także nie mają prawa zatrzymać
Koń z kogutem, wymalowanym pasem i logo LP na zadzie juz spełnia te wymogi :|

:wink:
Awatar użytkownika
kokos
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 389
Rejestracja: środa 09 maja 2007, 23:26
Lokalizacja: Posterunek

Post autor: kokos »

Jedno mnie tylko zastanawia - czy MSWiA konsultowało z LP część dotyczącą czynności kontrolnych przeprowadzanych przez strażników? Bo jeśli spieprzyli to tak z własnej inicjatywy- to pół biedy, ale jeśli ktoś od nas miał z tym cokolwiek wspólnego... :612:
Awatar użytkownika
esel
leśniczy
leśniczy
Posty: 707
Rejestracja: niedziela 08 cze 2008, 00:46
Lokalizacja: z lasu

Post autor: esel »

No sam on, GIStL Pan P. był ostatnio ( w Augustowie), jakiś taki N A T C H N I O N Y. Może wziął za dużo leków uspokajających przed zawodami. A może cały czas taki natchniony - to i mógł coś tam wymyśleć!
straszny naleśnik
Awatar użytkownika
callahan
leśniczy
leśniczy
Posty: 962
Rejestracja: czwartek 24 lip 2008, 18:24
Lokalizacja: deep forest Fangorn

Post autor: callahan »

Glaca pisze:
callahan pisze:Jakby kazali - to by musiał. :mg:
Żaby na aby aby, a rak.... :lol:
Mam wrażenie, że czasem jesteś zbyt błyskotliwy i nie nadążam.
"The lowest form of humour but the highest form of wit". :roll:
"Es mejor morir de pie que vivir de rodillas" E. Zapata
"Est enim ea non scripta sed nata lex quod vim vi repellere licet" Cicero
"Non omne quod licet honestum est" Justynian - digesta
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170208
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

esel pisze:No sam on, GIStL Pan P. był ostatnio ( w Augustowie),
- może nieco nie na temat, ale te zawody prawie bez echa przeszły. Podobno Gdańsk wygrał, druga była Piła. Na oficjalnych stronach LP tylko na pilskiej znalazłem fotoreportaż z tej imprezy. Organizator - RDLP Białystok nic nie zamieścił.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
callahan
leśniczy
leśniczy
Posty: 962
Rejestracja: czwartek 24 lip 2008, 18:24
Lokalizacja: deep forest Fangorn

Post autor: callahan »

Wybitnie niszowa nisza tak te zawody jak i cała formacja.
Wiesz czemu nie było o tych zawodach informacji ? Bo igrzyska dla plebsu są właśnie dla plebsu i nikogo poza plebsem to nie interesuje. 8)
"Es mejor morir de pie que vivir de rodillas" E. Zapata
"Est enim ea non scripta sed nata lex quod vim vi repellere licet" Cicero
"Non omne quod licet honestum est" Justynian - digesta
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170208
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Jak się dzisiaj dowiedziałem, drużynowo wygrała ekipa z rdlp Gdańsk, drugie miejsce Szczecinek, trzecie Piła. Jak mi kolega powiedział wręczono zwyciężcom bardzo ładne medale z żubrem na awersie, a na rewersie małymi literkami był napis "made in China" :lol:
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
esel
leśniczy
leśniczy
Posty: 707
Rejestracja: niedziela 08 cze 2008, 00:46
Lokalizacja: z lasu

Post autor: esel »

Na reversie było logo LP, tylko wyraźnie mniejsze od samego medalu, co perfidnie było widać i szpeciło cały medal. Już mogli sobie tę wklejankę na super glue odpuścić - lepiej by wyglądało, jak by tam z tyłu nic nie było!

Oprócz made in china oczywiście :lol:

[ Dodano: 2008-10-08, 00:10 ]
Ależ się temat rozmył i stracił zainteresowanie.
Żeby go podnieść w kolejce
- co sądzicie o tym, żeby wyposażyć StL w np palmtopy, w których oprócz np mapy numerycznej ( pomocna np przy określaniu oddziału i wydzielenia podczas oględzin miejsca kradzieży) mógłby mieć bieżący spis osób pouczonych lub ukaranych za wykroczenia leśne ( np uporczywie łamiących art.161 kw grzybiarzy czy korzystających z usług ssaków leśnych itp).
A może dałoby się przed wyjazdem w teren wgrać "magazyn" leśnictw, gdzie będą działać - można sprawdzić KJW albo bez szukania leśniczego potwierdzić, czy stos zginął czy też został sprzedany i wywieziony.
Tak mi się nasunęło... :?:

[ Dodano: 2008-10-08, 00:13 ]
Ale mi się tego " na przykład" nazbierało...
straszny naleśnik
stranik leśny
początkujący
początkujący
Posty: 53
Rejestracja: sobota 01 wrz 2007, 10:51
Lokalizacja: z .....

Post autor: stranik leśny »

esel pisze:... co sądzicie o tym, żeby wyposażyć StL w np palmtopy, w których oprócz np mapy numerycznej ( pomocna np przy określaniu oddziału i wydzielenia podczas oględzin miejsca kradzieży) mógłby mieć bieżący spis osób pouczonych lub ukaranych za wykroczenia leśne ( np uporczywie łamiących art.161 kw grzybiarzy czy korzystających z usług ssaków leśnych itp).
A może dałoby się przed wyjazdem w teren wgrać "magazyn" leśnictw, gdzie będą działać - można sprawdzić KJW albo bez szukania leśniczego potwierdzić, czy stos zginął czy też został sprzedany i wywieziony.
Tak mi się nasunęło... :?:
Jeżeli masz palma bez problemu można zgrać listę magazynową:
wchodzisz w raporty, (o ile masz dostęp) otwierasz listę magazynowa, najlepiej wybrać jedno leśnictwa aby nie mieć zbyt dużej ilości danych, zapisujesz jako pdf lub excel, opcja drukuj jako: PDF, excel . Potem przenosisz do palma. Ja próbowałem z excelem ale przed zapisaniem na palmie wykasowałem kilka kolumn z niepotrzebnymi danymi. Osobno kopiowałem każde leśnictwo aby później łatwiej operować danymi.
Możesz w podobny sposób zrobić sobie listę osób ukaranych czy pouczonych, również w Excelu tworząc odpowiednia tabelę. Nie jest to trudne. Możesz sobie tam posegregować wg nazwisk, nr samochodu, leśnictwa czy oddziału gdzie kontrolowałeś "klienta" wszystko zależy jakie dane wprowadzisz i w jakiej kolumnie. Trudnością jest jedynie wprowadzanie danych za pomocą rysika trochę upierdliwe. Natomiast przepisywanie z notatnika na pc a potem kopiowanie do palma nie ma sensu.
Moją propozycją na reformę straży jest wprowadzenie palmptopów w każdym posterunku, likwidacja dzienników a obowiązek wpisywania niezbędnych danych do palma: min kontrole, pouczenia, mandaty, zatrzymanych sprawcy przestępstw i wykroczeń i inne ważne zdarzenia na służbie. dane na koniec dnia przesyłane do centralnej bazy i mamy coś na wzór KSIP ( dla niewtajemniczonych Krajowy System Informacji Policji). Najlepiej gdybyśmy byli podłączeni do bazy danych i na miejscu w lesie można by sprawdzić osobę legitymowaną
Pomarzyć dobra rzecz. 8)
Awatar użytkownika
callahan
leśniczy
leśniczy
Posty: 962
Rejestracja: czwartek 24 lip 2008, 18:24
Lokalizacja: deep forest Fangorn

Post autor: callahan »

strażnik leśny pisze:Moją propozycją na reformę straży jest wprowadzenie palmptopów w każdym posterunku, likwidacja dzienników a obowiązek wpisywania niezbędnych danych do palma: min kontrole, pouczenia, mandaty, zatrzymanych sprawcy przestępstw i wykroczeń i inne ważne zdarzenia na służbie. dane na koniec dnia przesyłane do centralnej bazy i mamy coś na wzór KSIP
Słyszałem, że GISL pracuje nad programem typu @mandat (doskonale działa od lat w Strażach Miejskich) opracowywanym specjalnie na potrzeby Straży Leśnej. Młodsi strażnicy mają szansę doczekać :lol:
"Es mejor morir de pie que vivir de rodillas" E. Zapata
"Est enim ea non scripta sed nata lex quod vim vi repellere licet" Cicero
"Non omne quod licet honestum est" Justynian - digesta
Awatar użytkownika
esel
leśniczy
leśniczy
Posty: 707
Rejestracja: niedziela 08 cze 2008, 00:46
Lokalizacja: z lasu

Post autor: esel »

strażnik leśny pisze: Możesz w podobny sposób zrobić sobie listę osób ukaranych czy pouczonych, również w Excelu tworząc odpowiednia tabelę. Nie jest to trudne. Możesz sobie tam posegregować wg nazwisk, nr samochodu, leśnictwa czy oddziału gdzie kontrolowałeś "klienta" wszystko zależy jakie dane wprowadzisz i w jakiej kolumnie. )
Przepraszam bo może sam sobie zaprzeczę ( post wyżej), ale ktoś mi podsunął wątpliwość, czy magazynowanie danych osób kontrolowanych czy pouczonych nie jest nielegalne. Czy StL może takie dane przechowywać sobie na nośnikach i czy nie łamie się Ustawy o ochronie danych osobowych?
Jak to wygląda od strony prawnej?
straszny naleśnik
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170208
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

esel pisze:Jak to wygląda od strony prawnej?
Ano tak wygląda, że musisz mieć Upoważnienie do przetwarzania danych osobowych wystawine na Twoje nazwisko przez nadleśnego na podstawie art. 37 ustawy o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2002 r., nr 11, poz.926 - ze zm.)
Mniej więcej takiej treści:
Upoważniam Pana [...] - stanowisko służbowe, nazwa komórki organizacyjnej i numer komputerowy pracownika
Do przetwarzania danych osobowych w zakresie zbierania, przechowywania, zmieniania, usuwania, utrwalania, opracowywania, kopiowania, udostępniania danych osobowych zawartych w :
- i tu szczegółowo wypisane zbiory danych, do których upoważnienie ma zastosowanie.

Poniżej powinna też znaleźć się klauzulka (Pouczenie) takiej treści:
Zgodnie z treścią art.39 ust.2 ustawy z dn.29.08.1997 o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2002 r. poz.926, ze zm) zobowiązuje się osobę upoważnioną do przetwarzania danych do zachowania w tajemnicy przetwarzanych danych osobowych oraz sposobów ich zabezpieczenia

poniżej podpis upoważnionego i administratora danych (czytaj - kierownika jednostki = nadleśnego)

mając taki kwit, na służbowym sprzęcie możesz gromadzić zbiory - zgodnie z powyższym pouczeniem.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
callahan
leśniczy
leśniczy
Posty: 962
Rejestracja: czwartek 24 lip 2008, 18:24
Lokalizacja: deep forest Fangorn

Post autor: callahan »

Sten pisze:Ano tak wygląda, że musisz mieć Upoważnienie do przetwarzania danych osobowych wystawine na Twoje nazwisko przez nadleśnego na podstawie art. 37 ustawy o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2002 r., nr 11, poz.926 - ze zm.)
Sten pisze:poniżej podpis upoważnionego i administratora danych (czytaj - kierownika jednostki = nadleśnego)

mając taki kwit, na służbowym sprzęcie możesz gromadzić zbiory - zgodnie z powyższym pouczeniem.
Mam wątpliwości czy dotyczy to Straży Leśnej. :|
"Es mejor morir de pie que vivir de rodillas" E. Zapata
"Est enim ea non scripta sed nata lex quod vim vi repellere licet" Cicero
"Non omne quod licet honestum est" Justynian - digesta
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170208
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

callahan pisze:Mam wątpliwości czy dotyczy to Straży Leśnej.
- dotyczy to wszystkich pracowników LP mających dostęp do danych osobowych.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
callahan
leśniczy
leśniczy
Posty: 962
Rejestracja: czwartek 24 lip 2008, 18:24
Lokalizacja: deep forest Fangorn

Post autor: callahan »

Sten pisze:- dotyczy to wszystkich pracowników LP mających dostęp do danych osobowych.
Za wyjątkiem strażników leśnych. :)
"Es mejor morir de pie que vivir de rodillas" E. Zapata
"Est enim ea non scripta sed nata lex quod vim vi repellere licet" Cicero
"Non omne quod licet honestum est" Justynian - digesta
Awatar użytkownika
esel
leśniczy
leśniczy
Posty: 707
Rejestracja: niedziela 08 cze 2008, 00:46
Lokalizacja: z lasu

Post autor: esel »

callahan pisze:
Sten pisze:- dotyczy to wszystkich pracowników LP mających dostęp do danych osobowych.
Za wyjątkiem strażników leśnych. :)
Masz na to jakąś podstawę prawną? Że nie dotyczy StL? Czy się po prostu przekomarzasz?
straszny naleśnik
ODPOWIEDZ