straż Leśna godziny pracy i weekendy

Ochrona mienia w Lasach Państwowych...

Moderator: Moderatorzy

springfild
początkujący
początkujący
Posty: 1
Rejestracja: środa 04 maja 2016, 09:50

straż Leśna godziny pracy i weekendy

Post autor: springfild »

Witam.
Mam takie pytanie odnosnie godzin pracy Straży Leśnej w waszych nadleśnictwach. Czy pracujecie od 7.15 do 15.15? Ustawowe 8 godz? Czy tak jak u mnie jest w ze komendant ustala ze raz mamy 8-16, poznij 10-18, 12-20. Ciale mam prace do późna. Czy to jest zgodne z przepisami? Tak samo jesli chodzi o weekendy. Czy pracujecie soboty i niedziele? Ja praktycznie każdy weekend pracuje na zmiane raz sobota raz niedziela. Co prawda mam dzien wolny za to w tygodniu ale wolal bym miec weekendy wolne żeby spedzic je z rodzina i odpocząć.
Czekam z niecierpliwością jak to wygląda u was. Z
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67178
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

springfild pisze:Czy pracujecie od 7.15 do 15.15? Ustawowe 8 godz?
Nasi strażacy również na zmiany pracują, ale szczegółów nie podam niestety :)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170048
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Np. system zmianowy z zachowaniem 40 godzinnego tygodnia i ustawowego prawa do odpoczynku za pracę w dni wolne od pracy. A wynika to z planu pracy opracowanego przez Komendanta i zatwierdzonego przez Nadleśniczego.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Sten pisze:Np. system zmianowy z zachowaniem 40 godzinnego tygodnia i ustawowego prawa do odpoczynku za pracę w dni wolne od pracy. A wynika to z planu pracy opracowanego przez Komendanta i zatwierdzonego przez Nadleśniczego.
Który to plan nie jest podawany do publicznej wiadomości.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170048
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Jeszcze parę lat temu miesięczne plany pracy były klauzulowane.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
kokos
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 389
Rejestracja: środa 09 maja 2007, 23:26
Lokalizacja: Posterunek

Post autor: kokos »

Wolał byś mieć wolne weekendy - czy wolała byś?
Wracając do tematu - taka specyfika tej roboty/tego stanowiska. W normalnych nadleśnictwach większość wyniku robi się na weekendzie więc Straż Leśna powinna wtedy pracować. Powinna nie oznacza że musi. O ile da się jakoś uzasadnić pracę w soboty "za odbiór nadgodzin" o tyle za pracę w niedzielę/święta powinno się oddać dzień wolny i jeszcze extra zapłacić dniówkę lub nie oddawać dnia i zapłacić 200%. Nikt tego nie robi a przynajmniej ja nie znam takiego nadleśnictwa a to oznacza, że łamany jest kodeks pracy. A w każdy weekend należy ci się 35-godzinna przerwa od roboty obejmująca sobotę bądź niedzielę
Currahee rządzi! I więcej nie trzeba...
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

kokos pisze:to oznacza, że łamany jest kodeks pracy.
A czy PIPa ma dostęp do akt St.L.?
Awatar użytkownika
kokos
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 389
Rejestracja: środa 09 maja 2007, 23:26
Lokalizacja: Posterunek

Post autor: kokos »

Wiesz, przez ostatnich kilkanaście lat nie przypominam sobie wizyty PIP-y w nadleśnictwie... :mg: Bezprawie w tej kwestii zostało usankcjonowane zarządzeniem nr 45 z 1999 r. Tam zostało podkreślone, że za pracę strażnika w niedzielę, święta i dni wolne od pracy należy się dzień wolny "na tygodniu". A to tylko część prawdy, przynajmniej jeśli chodzi o niedzielę i święta. Tyle, że nikt dalszej części nie dopisał, do kodeksu pracy mało kto zagląda a nadleśniczowie interpretują jak im wygodnie - czytaj taniej. Swoją drogą uważam, że wymaganie by każdy weekend był obstawiony przy dwuosobowych lub trzyosobowych posterunkach jest czystym mobbingiem na pracowniku.
Currahee rządzi! I więcej nie trzeba...
rafal77
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 393
Rejestracja: środa 02 sie 2006, 15:51

Post autor: rafal77 »

Ewidencja czasu pracy strażników znajduje się w kadrach. Jeśli dokument sporządzony przez komendanta, a zatwierdzony przez nadleśniczego (ewentualnie merytorycznie sprawdzony przez kadry) nie trafia do kadr zgodnie z przyjętym obiegiem dokumentów, to zarówno plan pracy strażników jak i zapisy w książkach służbowych co do zasady nie są ważne, bo w kadrach odnotowane jest zazwyczaj, że Straż Leśna pracuje pn-pt 7-15. Tak to niestety wygląda formalnie. Proszę zapytać w kadrach o tę ewidencję - można się zdziwić...

Każde nadleśnictwo ma inną specyfikę i inne potrzeby pracy. Ja odróżniam wyniki od efektów, bo efekty pracy są ważne (praca efektywna), a wyniki (statystyczne) poza strażnikami nikogo nie obchodzą i w zasadzie nie mają znaczenia. To wnioski po 20 latach pracy.

Przepisy odnośnie czasu pracy w Straży Leśnej są niespójne. Jedni mówią o zapisie w zarządzeniu nr 45 tłumacząc, że chodzi o zadaniowy czas pracy (a więc taki, przy którym nie rozlicza się godzin pracy, nie ma pojęcia nadgodzin), inni mówią, że jest to zwykły pracowniczy system przeciętnie 40-godzinny przeciętnie 5-dniowy tydzień z zachowaniem kodeksowych przerw w pracy (dobowych i tygodniowych). To jednak ma mniejsze znaczenie w sytuacji, gdy kadry ewidencjonują pracę tak czy siak jako pn-pt 7-15...
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

rafal77 pisze:Ewidencja czasu pracy strażników znajduje się w kadrach. Jeśli dokument sporządzony przez komendanta, a zatwierdzony przez nadleśniczego
Ale ja nie o dokumentacji czasu pracy. Ja o dokumentach sporządzanych przez strażników w prowadzonych postępowaniach, gdy trzeba podać (ze względów dowodowych) czas wykonania czynności. I czy gdyby zestawił to właśnie z ewidencjami pracowniczymi, czy nie wyszłyby kwiatki. A przy notatce/protokóle niebezpiecznie patrzeć na "plan zadań zatwierdzony przez..." zamiast na zegarek. ;-)
Awatar użytkownika
Dron
leśniczy
leśniczy
Posty: 634
Rejestracja: sobota 27 gru 2014, 20:46

Post autor: Dron »

Rozumiem że autor tematu ma zamiar podpierniczyć z lasu trochę drewna i planuje wjechać po to scanią z hds-em dlatego taki wywiad robi. Absurdalność pytania jest powalająca, dlatego takie wnioski wyciągam. Natomiast jeśli jakimś cudem ktoś naprawdę szuka przepisów prawnych dotyczących tego stanowiska, to jedyne co mogę podpowiedzieć , że druk wypowiedzenia umowy o pracę nadal obowiązuje.
kolorowe kredki

Post autor: kolorowe kredki »

poreba pisze:... I czy gdyby zestawił to właśnie z ewidencjami pracowniczymi, czy nie wyszłyby kwiatki....
A kto się będzie bawił w takie zestawienia? :roll: Ewidencja ma być git, a że ślady pracy w systemie i bilingi świadczą o ilości godzin pracy podważających te kodeksowe.... W końcu jesteśmy obywatelami neokolonii. To zobowiązuje :roll: :P :lol:
Awatar użytkownika
kokos
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 389
Rejestracja: środa 09 maja 2007, 23:26
Lokalizacja: Posterunek

Post autor: kokos »

Dron nie ekscytuj się tak, mamy pracować zgodnie z przepisami a nie zgodnie z widzimisię nadleśniczych. Ja nie widzę powodu, by być niewolnikiem pracodawcy za 3-4k. Ale swoje uczciwie odpracować trzeba nawet wówczas gdy niby nic się w lesie nie dzieje. Nie zgodzę się, że przepisy niespójne, że nie wiadomo co i jak itd. Przepisy są jasne ale leśnym obyczajem wciska się kit o misji i służbie. Kodeks pracy mówi jasno, ustawa o lasach nie ustanawia od niego żadnych wyjątków a zarządzenie nr 45 Dyrektora... Nie powinno być niezgodne z K.P. a na dokładkę to tylko zarządzenie - ustawa ma pierwszeństwo w stosowaniu. Zaciekawiliście mnie niespójnością planów, książek służbowych i ewidencji pracy. Po co fałszujecie dokumentację? To też niby do dobra LP? Gdy wszystkie te dokumenty są zgodne z prawdą (plus karta samochodu służbowego) i grają ze sobą to strażnik nie ma się czego obawiać a problem niepłacenia za niedziele, święta i nocki jest wyłącznym problemem pracodawcy.
Currahee rządzi! I więcej nie trzeba...
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

kokos pisze:Zaciekawiliście mnie niespójnością planów, książek służbowych i ewidencji pracy. Po co fałszujecie dokumentację?
Nie, nie nie - nie twierdzę, że ktoś, gdzieś _fałszuje_ dokumentację.
Ja się tylko naiwnie zapytałem, co by było, gdyby ktoś te dokumentacje porównał np. z treścią wniosków o ukaranie za wjazd do lasu. Czy mogłoby się na przykład - tak hipotetycznie - zdarzyć, że zgodnie z planem pracy i listą strażnicy grzecznie zjechali na pielesze o 18 a we wniosku napisali, że Kowalskiego o 19 zdybali na jakimś nielegalu. ;-)
kolorowe kredki

Post autor: kolorowe kredki »

kokos pisze: Po co fałszujecie dokumentację?
Ooo, przepraszam. Nie ten adres. Na podstawie śladów w systemie i bilingach wynika, że niejaki kolorowe kredki np. pracował dziś od 6 ( darujmy już sobie dojazdy :P ) do 20.30. Za to pewny jestem, że system korpofabryki nie odnotuje co z tym fantem zrobiono w ramach KP. :P
Awatar użytkownika
Dron
leśniczy
leśniczy
Posty: 634
Rejestracja: sobota 27 gru 2014, 20:46

Post autor: Dron »

Dron nie ekscytuj się tak, mamy pracować zgodnie z przepisami a nie zgodnie z widzimisię nadleśniczych.
Ja się nie ekscytuje , za dużym chłopcem jestem ..., stwierdzam fakt. Jeśli kradną drewno w nocy , to łapie się także w nocy, a kto ma łapać jak praca będzie w godzinach np. 8-16. Logiczne prawda ?
Ooo, przepraszam. Nie ten adres. Na podstawie śladów w systemie i bilingach wynika, że niejaki kolorowe kredki np. pracował dziś od 6 ( darujmy już sobie dojazdy :P ) do 20.30. Za to pewny jestem, że system korpofabryki nie odnotuje co z tym fantem zrobiono w ramach KP. :P
Dobrze że korpofabryka nie sprawdza godzin aktywności na forum ... :P od taki żarcik :)
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170048
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Dron pisze:Dobrze że korpofabryka nie sprawdza godzin aktywności na forum ... :P od taki żarcik :)
Zdarza się, że sprawdza. W szczególności logowania ze służbowego sprzętu ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Turkuć
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 490
Rejestracja: niedziela 25 lut 2007, 06:42
Lokalizacja: Nadleśnictwo

Post autor: Turkuć »

Sten pisze:
Dron pisze:Dobrze że korpofabryka nie sprawdza godzin aktywności na forum ... :P od taki żarcik :)
Zdarza się, że sprawdza. W szczególności logowania ze służbowego sprzętu ...
Skumbria coś na ten temat wie!
Owoc �ywota Twojego JeZUS
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Turkuć pisze:
Sten pisze:
Dron pisze:Dobrze że korpofabryka nie sprawdza godzin aktywności na forum ... :P od taki żarcik :)
Zdarza się, że sprawdza. W szczególności logowania ze służbowego sprzętu ...
Skumbria coś na ten temat wie!
Był nawet u nas taki temat:

http://www.lasypolskie.pl/viewtopic.php ... 3umaczy%E6
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

Sten pisze:
Dron pisze:Dobrze że korpofabryka nie sprawdza godzin aktywności na forum ... :P od taki żarcik :)
Zdarza się, że sprawdza. W szczególności logowania ze służbowego sprzętu ...
Art. 134 i 16 kp ;-) Zdarzają się jednak rekordziści z ponad 50 wejściami na allegro podczas dnia pracy.
Z drugiej strony ktoś, gdzieś, kiedyś... wspominał o akcji poszukiwawczej w północno-zachodniej dyrekcji autora komentarza na ldl zarządzonej przez wyższy szczebel zarzadzający
ODPOWIEDZ