Normy

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

haru112
początkujący
początkujący
Posty: 182
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:04
Lokalizacja: Kresy wschodnie

Normy

Post autor: haru112 »

Witam przygotowuje się do kursu brakarskiego. Potrzebuje poniższych norm do nauki, jeśli jakiś życzliwy "Ktoś" mógłby mi je udostępnić byłbym bardzo wdzięczny. Pozdrawiam

1. PN-93/D-02002 Surowiec drzewny. Podział, terminologia i symbole

2. PN-D-95000:2002 Surowiec drzewny. Pomiar, obliczanie miąższości i cechowanie

3. PN-92/D-95008 Surowiec drzewny. Drewno wielkowymiarowe liściaste

4. PN-91/D-95018 Surowiec drzewny. Drewno średniowymiarowe

5. PN-91D-95019 Surowiec drzewny. Drewno małowymiarowe

6. PN-79/D-01011 Drewno okrągłe. Wady

7. PN-D-02006 Surowiec drzewny. Odbiorcza kontrola jakości według metody alternatywnej
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77782
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

idź do kogoś z nadleśnictwa, kto ma Kalendarz Leśnika na ten rok i skseruj sobie wszystko co tam Cię interesuje w tego tematu
haru112
początkujący
początkujący
Posty: 182
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:04
Lokalizacja: Kresy wschodnie

Post autor: haru112 »

I co mam wejść powiedzieć że chce normy? I mi tak poprostu dadzą? Spróbuje choć, wydaje mi się że poniosę fiasko chociażby z tego względu że te normy muszę zabrać do jakiejś miejscówki i skserować.
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77782
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

nie, że chcesz, tylko czy mogę poprosić o ksero, poprosić mógłbyś, prawda? w nadleśnictwach mają maszyny kserujące
haru112
początkujący
początkujący
Posty: 182
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:04
Lokalizacja: Kresy wschodnie

Post autor: haru112 »

To oczywiste będę używał form grzecznościowych :) Ok spróbuje może się uda. Dzięki za pomoc. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105117
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

haru112 pisze:jeśli jakiś życzliwy "Ktoś" mógłby mi je udostępnić
Problem z "udostępnianiem" norm wynika z tego, że są one chronione prawem autorskim a PKN jest bardzo czuły na jego naruszanie...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77782
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

Piotrek pisze:są one chronione prawem autorskim a PKN jest bardzo czuły na jego naruszanie
co jest chore, bo powinny być dobrem ogólnym do dowolnego wykorzystania
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170028
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

W kalendarzu są wyciągi, zatem nie powinno być problemów ze skopiowaniem.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170028
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

To co jest w kalendarzu można znaleźć choćby tu:
http://zslmilicz.nazwa.pl/_zslmilicz/Pl ... or_KJW.pdf
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
trzezwylesnik
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 360
Rejestracja: piątek 23 sie 2013, 15:16

Post autor: trzezwylesnik »

W sieci wszystko dostępne jest, materiały na kursie dostaniesz.
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Zależy jaki kurs... (przez kogo organizowany).
Kto cię wysyła niech ci da materiały.
No chyba, że sam się wysyłasz... to PN musisz sobie kupić a WT dostępne są na stronie PLD... ale te już wizę, że masz...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
haru112
początkujący
początkujący
Posty: 182
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:04
Lokalizacja: Kresy wschodnie

Post autor: haru112 »

Nie Panie trzeżwy w sieci nie jest wszystko dostępne, wiem że dostanę materiały na kursie ale wolałbym przygotować się nieco wcześniej i posiadać pewne rozeznanie w normach. Jak już te wszystkie wartości z tabelek będę miał opanowane będzie mi łatwiej.
Jaźwiec Sam się wysyłam na kurs, orientujesz się ile takie normy kosztują? tak WT posiadam z PLD :) tylko jeśli chodzi o drewno łuszczarskie to te ramowe wytyczne są w zakładce nieobowiązujące? Wiecie może gdzie można dostać obowiązujące wytyczne na ten temat?
haru112
początkujący
początkujący
Posty: 182
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:04
Lokalizacja: Kresy wschodnie

Post autor: haru112 »

Jestem monotematyczny :) bo widzę że temat norm był poruszany na forum milion razy
trzezwylesnik
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 360
Rejestracja: piątek 23 sie 2013, 15:16

Post autor: trzezwylesnik »

Wszystko w necie jest np. na stronie PKN za opłatą. Kto i gdzie organizuje ten kurs?
brakarz
początkujący
początkujący
Posty: 83
Rejestracja: piątek 07 lut 2014, 23:05

Post autor: brakarz »

haru112 pisze:Jestem monotematyczny :) bo widzę że temat norm był poruszany na forum milion razy
po pierwsze wyrazy szacunku, że jedziesz na kurs za własne pieniądze. tym bardziej, że podejrzewam, że to dla Ciebie spory wydatek. ja też byłem 2 razy za swoje i raz - udało mi się - nie za swoje.

jeśli chodzi o wyciągi tabelaryczne z norm, to kup: ""Szacunek brakarski i klasyfikacja drewna okrągłego" Dieter F. Giefing, Witold Pazdrowski ". koszt ok 30zł.
informacje o szacunkach brakarskich są tam nieaktualne, ale tym się nie przejmuj. tabelki dla W0 i S masz kompletne i aktualne. na twoje potrzeby wystarczy.
dzięki temu - nie będziesz musiał kserować norm - mówiąc wprost - nie będziesz kradł (i wiem, że zaraz podniesie się larum, że bronię utopii, ja jednak jestem zdania, że to kradzież - sam kilka rzeczy w życiu napisałem i jak widzę, że ktoś po prostu żywcem przepisuje moje słowa, albo wykorzystuje moje zdjęcia, to krew mnie zalewa - ale to dygresja).

do rzeczy:
rozwiązanie problemu "kserowania norm" jest oczywiste. już dawno trzeba było wprowadzić "warunki techniczne" na wszystko. i po sprawie. kserować można by było do woli.
tym bardziej, że w średnim wymiarze i drewnie kłodowanym jest taki burdel, że brak słów.
i tym bardziej, że sortymentów po prostu jest zbyt wiele. w zasadzie tyle co w 1954 (początek "spięcia" systemu klasyfikacji surowca drzewnego w Polsce w formie Polskich Norm, norm branżowych, itd).

ps: w zasadzie tylko jeden podmiot w Polsce organizując szkolenia brakarskie nie kseruje Polskich Norm (nie będę pisał kto konkretnie), reszta organizatorów robi to do woli, więc podejrzewam, że brakiem norm na kursie nie musisz się przejmować.

pozdrawiam :)
haru112
początkujący
początkujący
Posty: 182
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:04
Lokalizacja: Kresy wschodnie

Post autor: haru112 »

trzezwylesnik pisze:Wszystko w necie jest np. na stronie PKN za opłatą. Kto i gdzie organizuje ten kurs?

Kurs organizuje ORWLP w Bedoniu, a odbędzie się w OEE w Janowie Lubelskim.
haru112
początkujący
początkujący
Posty: 182
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:04
Lokalizacja: Kresy wschodnie

Post autor: haru112 »

brakarz pisze: po pierwsze wyrazy szacunku, że jedziesz na kurs za własne pieniądze. tym bardziej, że podejrzewam, że to dla Ciebie spory wydatek. ja też byłem 2 razy za swoje i raz - udało mi się - nie za swoje.
Dzięki za dobre słowo brakarz, no nie będę ukrywał, że trochę musiałem poświęcić organizując środki na odbycie kursu, lecz myślę, że są to dobrze zainwestowane pieniądze. Akurat posiadam tą książkę Giefinga :) i nie ukrywam, że póki co wobec braku większości norm to ona jest moim podstawowym źródłem wiedzy na ten temat. Pozdrawiam
trzezwylesnik
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 360
Rejestracja: piątek 23 sie 2013, 15:16

Post autor: trzezwylesnik »

No stress...w sumie jeden z najłatwiejszych kursów, jeśli chodzi o organizatora. Dość sympatycznie i po ludzku. Życzę powodzenia...
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

brakarz pisze:już dawno trzeba było wprowadzić "warunki techniczne" na wszystko.
To na co czekają? brakarze...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
brakarz
początkujący
początkujący
Posty: 83
Rejestracja: piątek 07 lut 2014, 23:05

warunki techniczne

Post autor: brakarz »

Jaźwiec pisze:
brakarz pisze:już dawno trzeba było wprowadzić "warunki techniczne" na wszystko.
To na co czekają? brakarze...
w DGLP jest taki wydział "Użytkowania Lasu". na dzień dzisiejszy tam trzeba pytać :)

pozdrawiam
ODPOWIEDZ