obliczanie dawek nawozu dla Bk i Db

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
baldidi
początkujący
początkujący
Posty: 1
Rejestracja: sobota 02 sty 2016, 10:51

obliczanie dawek nawozu dla Bk i Db

Post autor: baldidi »

Witam
Mam problem dotyczący obliczania dawek nawozu potasowego i magnezowego na nowo zakładanej szkółce.
Mszę zrobić projekt szkółki wraz z oceną potrzeb nawożenia mineralnego dla Bk i Db.
Oto dane którymi dysponuję:
wartość rzeczywista K2O w glebie- 5,1 mg/100 g gleby, MgO-4,1 mg/100 g gleby
poziom docelowy- K2o 16 mg/100 g gleby, MgO- 7 mg/100 g gleby
różnica- K2O 10,9 mg/100 g gleby, MgO- 2,9 mg/100 g gleby
Nie wiem jak obliczyć konkretną dawkę (kg/ha) na powierzchnię poletka, które wynosi (17*120 m) 20,4 ara.
Bardzo proszę o pomoc i ewentualne przykładowe obliczenia.
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

Znajomosć nawozów się kłania i przeliczania mg na kg z % nawozów.
K2O polecam ci sól potasową, albo bezpieczniej siarczan potasu. Magnez to głownie siarczan magnezu. Literatura, literatura, nikt chyba ci nie obliczy zadania wprost...
Jest to stary błąd, na tym utrzymywanie lasu zasadzać, żeby żadnego drzewa nie tykać. Każda rzecz w przyrodzie ma swój kres, do którego przyszedłszy, trwa czas niejaki w dobrym stanie, ten przebywszy, psuć się musi. Drzewo przestarzałe staje się niezdatnym i próżno miejsce zalega: trzeba go więc w czasie doskonałej jego pory wycinać, ale w tym wycinaniu tak poczynać roztropnie, żeby aktualna korzyść dalszej nie przeszkadzała.
Ignacy Krasicki
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105135
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

baldidi, nie obraź się - tak jak pisze maverick, nikt ci tego nie policzy. Dodam tylko, że było by to według mnie niepedagogiczne i ze szkodą dla ciebie. Gdy się tego sam nauczysz, będziesz umiał zawsze. A nie zawsze będziesz miał internet pod ręką.
Po gotowce to idź na onet.pl albo do sciaga.pl - nie na to forum. I sprawdź czy cię na tamtych portalach nie robią w konia, oni lubią bzdety naiwnym popychać. :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

pralek
początkujący
początkujący
Posty: 146
Rejestracja: piątek 26 cze 2009, 18:27
Lokalizacja: mordor

Post autor: pralek »

Popieram.... wyliczenia dawek są dosyć proste - poszperaj w literaturze szkółkarskiej, zwłaszcza starszej. Jak znajdziesz - na przyszłość będziesz "w domu" ... a czy wyliczenia są właściwe - to już kwestia doświadczenia i odpowiedniej modyfikacji obliczeń
VOX POPULI VOX DIABOLI
Lukasz105
początkujący
początkujący
Posty: 201
Rejestracja: poniedziałek 07 gru 2015, 12:37
Lokalizacja: z Puszczy

Post autor: Lukasz105 »

Witaj, te dane a konkretnie grupa gatunków pochodzą z książki pt. szkółkarstwo leśne ozdobne i zadrzewieniowe sobczaka ( bardzo dobry podręcznik polecam nie ma za wiele dobrych ). Tam są tabelki jak stosować nawozy różniste.
Grupa A oznacza tutaj liściaste gatunki i to dla nich odczytuje się z tej tabeli wartość tzw. współczynnika czyli 10 dla K20 i mnoży się ten wspołczynnik przez różnicę poziomu docelowego i rzeczywistego.Ja odczytałem ci ten współczynnik dla nawozu K20 dla wartości poniżej 50 % czystego składnika w 100 kg bo zaproponowałem ci nawóz 25 % - owy a więc wartość współ. wynosi tu 10 .
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
,,Rób w życiu to co lubisz a nigdy nie będziesz musiał pracować''
ODPOWIEDZ