zrywka forwarderem stosy metr wysokie

Maszyny, urządzenia, narzędzia leśne...

Moderator: Moderatorzy

cl.tajga
początkujący
początkujący
Posty: 94
Rejestracja: niedziela 17 kwie 2011, 18:02
Lokalizacja: kapowicko

zrywka forwarderem stosy metr wysokie

Post autor: cl.tajga »

W pewnym nadlesnictwie,przy zrywce forwarderem lesnicy wymagaja stosow regularnych na maks 130cm wys. Po czym trzeba je zabic:)tzn wkopac kolek...kpina...
Dlatego w poprzednich postach pytalem o zarzadzenia generala...
dodam ze owe nadlesnictwo nakazuje ciecie szlakow operacyjnych co 40 metrow, gdzie BHP jak taka jednostka mogla uzyskac certyfikat???
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105135
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

cl.tajga, jeżeli jest miejsce na stawianie takich stosów, to znaczy jeśli brak przestrzeni nie wymusza układania stosu ponad tę wysokość, to w czym widzisz problem? Że operator musi ruszyć dupkę z kabinki i zabić stos?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67194
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Jeśli operator jest wprawiony to może zrobić przekładki na stałe, aż do zakończenia zrywki. Tylko trzeba dobrze je umocować w gruncie i dość głęboko osadzić. Wówczas stosy są stabilne i się nie rozjeżdżają :)
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2630
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Po za tym drewno musi być przygotowane do odbioru do końca dnia roboczego . Chodzi o możliwość kradzieży takiego stosu ( nie widać ubytków )
borowiak

Post autor: borowiak »

cl.tajga pisze:W pewnym nadlesnictwie,przy zrywce forwarderem lesnicy wymagaja stosow regularnych na maks 130cm wys. Po czym trzeba je zabic:)tzn wkopac kolek...
To rób nieregularne, zgodne z normą.
Piotrek pisze:to w czym widzisz problem
Może w tym, że trochę technika poszła do przodu i niekoniecznie normy przewidziane dla zespołu ścinkowo-zrywkowego opartego o Baśkę i Gniadego przystają do dzisiejszych czasów ;) Wprowadź jeszcze obowiązek stawiania stosów z dawnych czasów, czyli po 5 "stosów" (12 mp)............
Kuna lesna pisze:Po za tym drewno musi być przygotowane do odbioru do końca dnia roboczego
Wnioskuję, że codziennie zajeżdżasz na pozycję cięć w celu wykonania bieżących odbiórek?
Kuna lesna pisze:Chodzi o możliwość kradzieży takiego stosu ( nie widać ubytków )
Znam n-ctwa, gdzie zarządzono, by na koniec dnia tak "niedokończony" stos był odpowiednio oznaczony farbą bądź lubryką.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67194
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

borowiak pisze:To rób nieregularne, zgodne z normą.
Widziałem gdzieś w na Podkarpaciu, że nawet od góry stos zabijany żerdką jest. Ciekawe kto za takie fanaberie płaci :roll:
Kuna lesna pisze:Po za tym drewno musi być przygotowane do odbioru do końca dnia roboczego .
Jakiś przepis na to jest? Ja odbieram drewno dopiero gdy stos jest zakończony. Gdy jest sporo gatunków i sortymentów może się okazać, ze będzie trzeba odbierać stosy po 0,15 - 045m3. Jaki ma to sens?
borowiak

Post autor: borowiak »

Capricorn pisze:Jakiś przepis na to jest?
Sporo jest w wewnętrznych uregulowaniach, często zapisy dotyczące ZUL zawarte są w opisie wykonawstwa prac stanowiącym załącznik do umowy, przetargu. Sam zawarłem pewne obwarowania mające jednak na celu ułatwienie pracy zarówno ZUL, jak i pracownikom terenowym. Do granic wściekłości doprowadzał mnie ZUL ustawiający mnóstwo małych, nieregularnych stosów (raczej kupek), powołujący się na zapisy normy, gdzie nie ma słowa o np. minimalnej długości stosu, wysokości itp, itd......
Awatar użytkownika
Teo
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3018
Rejestracja: wtorek 28 lip 2009, 16:58
Lokalizacja: -----

Post autor: Teo »

Pewnie, po co zabijać, po co tak nisko, po co regularne. Najlepiej z wyjątków zrobić regułę bo się po prostu dopy ruszyć nie chce.

Ja u siebie tego nie toleruję. Co się da - ma być regularne i zabite. Koniec kropka. Koordynator ZUL też jeździ po lesie i nie toleruje taniej popeliny. Jak ułożą drapacz chmur to sami pójdą po drabinę i będą mierzyć.
borowiak

Post autor: borowiak »

Teo pisze:Jak ułożą drapacz chmur to sami pójdą po drabinę i będą mierzyć.
W normalnym świecie zamiast drabiny leśniczowie mają łaty do pomiaru takich stosów ;) Z drugiej strony zapraszam do mnie, gdybyś zobaczył, ile miejsca mam na ustawienie stosów, jakie są odległości zrywki, strefy i drogi wywozowe (ile w tym naszej własności), to byś sam dążył do wyższych stosów ;)
Awatar użytkownika
Teo
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3018
Rejestracja: wtorek 28 lip 2009, 16:58
Lokalizacja: -----

Post autor: Teo »

W normalnym świecie zamiast drabiny leśniczowie
W normalnym świecie w jakim pracuje, nie używam żadnej łaty. Co jeszcze ? może wysokościomierz albo dalmierz do stosów ? Łata ? Spróbuj łatą połapać średnice górnych kłód na stosie wysokości tak z 3 metry :)


Nie wiem jak jest u Ciebie i jaki jest przebieg granic - ale wiem jak jest u mnie - mimo tego, że jest praktycznie większość maszynowego pozyskania i nie jestem na pustyni ani górach, radzimy sobie doskonale i nie ma potrzeby układać drapaczy chmur. I dopóki będę gdzie jestem nie będzie takiego układania u mnie. Nie ma potrzeby ani sensu.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67194
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

borowiak pisze:Sporo jest w wewnętrznych uregulowaniach,
No tak, ale to wewnętrzne uregulowanie. Dlatego zdziwiłem się na stwierdzenie "musi", bo nie jest to obligatoryjne dla całych LP :)
Teo pisze:Co się da - ma być regularne i zabite.
Jaką odchyłkę w wysokości stosu uznajesz za mieszczącą się w pojęciu "regularności"? Albo inaczej - w jaki sposób sprawiasz, że wysokość takiego stosu nie różni się nawet o centymetr na całej długości, bo przecież wysokość mierzy się z dokładnością do centymetra.
Teo pisze:Jak ułożą drapacz chmur to sami pójdą po drabinę i będą mierzyć.
Czy przepisy nie regulują wysokości stosów? Gdzieś mi się obiło o uszy, że nie mogą przekraczać określonej wysokości, ale nie potrafię tego zlokalizować ;/

My staramy się zachować rozsądek. Nie ma norm określających minima, ale umawiamy się, że na asygnaty wozak ustawia stosy mniejsze, zaś dla większych odbiorców ok. 30m3. Nieregularne, bo po co utrudniać utrudniać sobie pracę?
Potrafię zmierzyć drewno, a jeden z brakarzy udowodnił, że nie ma czegoś takiego jak stos regularny. Nawet najlepiej ułożony stos nie będzie poziomy, bo drewno nie jest idealne. Taki stos, który ma wysokości różniące się ponad 1cm już już nie jest stosem regularnym i trzeba go tak mierzyć co najmniej w trzech miejscach z każdej strony.
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

borowiak pisze:Do granic wściekłości doprowadzał mnie ZUL ustawiający mnóstwo małych, nieregularnych stosów (raczej kupek), powołujący się na zapisy normy, gdzie nie ma słowa o np. minimalnej długości stosu, wysokości itp, itd......
Tu mamy zapis w umowie, że stosy muszą być zakołkowane. To zapis, który przekonuje wykonawcę do stawiania większych stosów. Wszak czas to pieniądz.
Capricorn pisze:a jeden z brakarzy udowodnił, że nie ma czegoś takiego jak stos regularny.
Zrób go leśniczym i zmuś do bezsensownych pomiarów a szybko udowodni, że stos regularny (taki jak na rycinie w normie) jednak istnieje :D
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67194
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Niestety nie mam takiej władzy :D Za to każdy ma miarkę i może sprawdzić wymiary stosu ;)
Szczerze mówiąc jeśli układa się drewno na podkładkach przy drodze leśnej to różnice na samym podłożu wynoszą ok. 2-3 cm na każdym metrze. Na górze stosu jest podobnie z tytułu nierówności wałków. Stąd takie, a nie inne tłumaczenie brakarza. Niestety norma nie przewiduje dopuszczalnych odchyłek w wysokości stosu ponad normatywny 1cm. Tak więc wszystko, co przekracza 1cm powinno być traktowane jako stos nieregularny. Leśniczy jest od stosowania normy. Nie ma uprawnień do jej "naciągania" dla wygody. Wiem, to idiotyczne, ale tak stanowi norma ;/
Awatar użytkownika
bromarek
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6102
Rejestracja: poniedziałek 24 mar 2008, 23:58
Lokalizacja: Las Palmas

Post autor: bromarek »

borowiak pisze: Do granic wściekłości doprowadzał mnie ZUL ustawiający mnóstwo małych, nieregularnych stosów (raczej kupek)
Przy 9-12 gatunków na pozycji to raczej norma że mamy dużo małych stosów a nawet stosików :D
Teo pisze:Spróbuj łatą połapać średnice górnych kłód na stosie wysokości tak z 3 metry :)
Klasy jakości też na stosie klasyfikujesz :twisted: Oj nieładnie :wink:
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Kłoda to co innego.
Ale takie S2A czy S2B ... co tu klasyfikować. :roll:
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67194
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

j24 pisze:Ale takie S2A czy S2B ... co tu klasyfikować. :roll:
Jedna z firm (dużych) zareklamowała nie tak dawno wałki S2a na aucie i fotki rozsyłała. Mierzyli średnicę i znaleźli kilka sztuk po 25cm. Zażyczyli sobie zwrotu za transport i oczywiście zareklamowali masę, bo niezgodna z normą... Co prawda nie u nas, ale przysłali jako wzór i ostrzeżenie...
Awatar użytkownika
bromarek
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6102
Rejestracja: poniedziałek 24 mar 2008, 23:58
Lokalizacja: Las Palmas

Post autor: bromarek »

j24 pisze:Ale takie S2A czy S2B ... co tu klasyfikować. :roll:
Tu akurat średnicy nie mierzysz (jak pisał Teo) ale dla Szczecinka wszystko może być potrzebne :lol:
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Capricorn pisze:Mierzyli średnicę i znaleźli kilka sztuk po 25cm.
A co z zapisem w normie mówiącym o dopuszczalnej niezgodności z normą 4% wałków?
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67194
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Nie wiem. Jak pisałem nie nasze to było drewno i nie wiem jaka partia była reklamowana. Nam tylko przysłano fotki i warczący mail z owej firmy :roll:
borowiak

Post autor: borowiak »

bromarek pisze:Przy 9-12 gatunków na pozycji to raczej norma że mamy dużo małych stosów a nawet stosików
Zgadza się, mam często wiele gatunków, problem polegał na tym, że ZUL ustawiał "stosy nieregularne" mające np. 0,5 mp. Nie mówię już o tym, ze ciężko znaleźć pozycję, na której będzie 12 gatunków dających 12 stosów po 0,5 mp ;)
Teo pisze:I dopóki będę gdzie jestem nie będzie takiego układania u mnie.
Jam ci tu Pan i Władca............. Czyli nie wyrażasz zgody na postępowanie zgodne z normą i zapisami umowy.....
ODPOWIEDZ