odlesienie lasu na działki budowlane

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
syferus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 415
Rejestracja: czwartek 07 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: suburbia

Post autor: syferus »

Poza tym w tym stanie wiedzy nie widzę problemu przy Ls na R przy symultanicznej zmianie ZL na MN w planie. Bowiem to, że chciałbym mieć budowlankę, aby podnieść wartość gruntu dajmy na to pozwala mi na wzięcie kredytu pod hipotekę, aby móc założyć np. plantację borówek. Pomijam jakąś ekstremę, w postaci dewelopera, który od razu tnie taki grunt na działki np. w mieście.

Bo kto powiedział, że zmiana planu musi być skonsumowana od razu? No i kto powiedział, że przy Ls na R uzyskana R-ka będzie po wsze wieki? Zwróćmy uwagę jak zmienia się przestrzeń w ciągu dekady, nie mówiąc o całym pokoleniu. Chyba Piotrek kilka stron wstecz zauważył, że plany mogą się zmienić. Jakie ma znaczenie, czy w ciągu roku czy 10? Z nikim tutaj nie polemizuję, bo nie widzę oponentów. Chcę po prostu zobaczyć, czy podobnie to widzicie.

Uwielbiam te nasze forum ze względu na open minded atmosphere. Niespotykane nigdzie indziej. :)
"Grunt to podejście"
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

syferus pisze:te nasze forum /.../ open minded atmosphere. Niespotykane nigdzie indziej. :)
sięciwydaje
popatrz na logo ;-)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

poreba pisze:sięciwydaje
Musięniewydaje. "Psst!" nie neguje open minded atmosphere. Co najwyżej neguje atmosphere of open mouth :wink:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

syferus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 415
Rejestracja: czwartek 07 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: suburbia

Post autor: syferus »

Malkontenci. :P
"Grunt to podejście"
syferus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 415
Rejestracja: czwartek 07 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: suburbia

Post autor: syferus »

Ile średnio wycina sosen w wieku rębnym (niech będzie jednostkowo np. w m3) sprawny pilarz w ciągu 8h roboczych?
"Grunt to podejście"
Rafal
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: wtorek 15 lis 2016, 18:28

lasy prywatne

Post autor: Rafal »

W wypisie z rejestru gruntow lasu nie mam , zas na mapie zasadniczej juz tak . Bylem w RDLP i uzyskałem odp ze ich interesuje tylko wypis z rej. gruntow i ze moge postawic dom na w/w dzialce a oni problemow robic nie beda bo tez nie maja map ktore by to potwierdzaly . Panie ze Starostwa sprawdzily rowniez operat na ktorym tez nie bylo wzmianki o lesie i nakazaly usuniecie owego symbolu LS z mapy przez geodete . Fakt , faktem jest tam 20- letnie rzadkie zadrzewienie . Sprawa wydawała sie prosta ale jak zwykle pojawily sie problemy . Uzyskalem odp ze owy las figuruje w Małym Planie Urzadzania Lasów - czy jakos tak i nie wiem czy realne jest przejscie problemu
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Rafal pisze:Uzyskalem odp ze owy las figuruje w Małym Planie Urzadzania Lasów - czy jakos tak
Nie tak. Coś takiego nie istnieje. Może być "Uproszczony plan urządzenia lasu" (UPUL) lub "Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego" (MPZP). :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Rafal
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: wtorek 15 lis 2016, 18:28

Post autor: Rafal »

przepraszam , ale nie chciałem nic tu kręcić czy mieszać bo jak większość tu osób - szukam porady . Odn nazewnictwa Mały Plan - taką nazwe podała mi urzędniczka i tyle , a odn pisania tych samych treści w kilku działach wynikaja z faktu ze nie bylem pewien czy pierwsza wiadomość trafila na forum . Wracając do tematu , to juz nie mam lasu na mapie zasadniczej i czy nadal będę miał problem uzyskać warunki zabudowy lub czy moge sie dowiedziec czy jest możliwość zmiany w tym plani UPUL
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Rafal pisze:przepraszam , ale nie chciałem nic tu kręcić czy mieszać bo jak większość tu osób - szukam porady . Odn nazewnictwa Mały Plan - taką nazwe podała mi urzędniczka i tyle , a odn pisania tych samych treści w kilku działach wynikaja z faktu ze nie bylem pewien czy pierwsza wiadomość trafila na forum . Wracając do tematu , to juz nie mam lasu na mapie zasadniczej i czy nadal będę miał problem uzyskać warunki zabudowy lub czy moge sie dowiedziec czy jest możliwość zmiany w tym plani UPUL
Ja bym się UPUL-em aż tak nie przejmował. Podstawa to ewidencja gruntów.
U nas np. nagminnie UPUL-e obejmują zaniedbane grunty rolnicze, z samosiewami. I opisują to jako np. młodnik Brz lat 15. I dają wskazanie CP (czyszczenia późne = pielęgnacja młodników). A na końcu UPUL ujmują to w wykazie rozbieżności z ewidencją. Co teoretycznie dla starosty jest podstawą do wysłania klasyfikatora, by dokonać zmian w ewidencji. Ale póki starosta tego nie zrobi ... (a nie ma na to kasy, bo 10 lat temu, w poprzednim UPUL, te grunty były opisane jako uprawy Brz lat 5)... to nie masz problemu...
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
syferus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 415
Rejestracja: czwartek 07 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: suburbia

Post autor: syferus »

Czy przy zmianie klasyfikacji gleboznawczej na wniosek właściciela może tenże upoważnić danego klasyfikatora w celu sporządzenia operatu? Czy jednak starosta musi wysłać zapytania ofertowe i wybrać klasyfikatora? Ile w praktyce powinno trwać takie postępowanie? Wiadomo KPA swoje, życie swoje.
"Grunt to podejście"
syferus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 415
Rejestracja: czwartek 07 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: suburbia

Post autor: syferus »

Nie chcę zakładać nowego wątku, bo chyba nie trzeba :)

Czy gmina mogła przeznaczyć w mpzp do zalesienia (R/ZL) działkę, która w ewidencji gruntów widnieje jako RIVa, na której doszło do sukcesji leśnej?

Czy taki grunt podlega ustawie o lasach czy ustawie o ochronie przyrody?



Pozdrawiam
"Grunt to podejście"
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

syferus pisze:Czy gmina mogła przeznaczyć w mpzp do zalesienia
Mogła.
syferus pisze:Czy taki grunt podlega
Dopóki grunt nie jest przekwalifikowany na las nie podlega ustawie o lasach. Ta dotyczy tylko lasów.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

syferus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 415
Rejestracja: czwartek 07 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: suburbia

Post autor: syferus »

A czy da się to odkręcić czy późniejszej zmianie planu, o ile nie zmienią użytków na Ls? I czy dla takiej działki, o ile jest R w ewidencji sporządza się UPUL?
"Grunt to podejście"
syferus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 415
Rejestracja: czwartek 07 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: suburbia

Post autor: syferus »

Odkręcić, mam na myśli, czy da się przywrócić rolnicze użytkowanie terenu w planie, o ile nie dojdzie do zmiany klasyfikacji przez Starostwo. Ponawiam pytanie o UPUL, czy pomimo faktu, że taki grunt nie polega ustawie o lasach, czy Starostwo sporządza dla niego plan i kiedy, co dziesięć lat, tzn. w momencie, kiedy obecnie obowiązujący UPUL dla danego obrębu/gminy przestanie obowiązywać? Słowem: czy mogę wyciąć w pień samosiejki, ażeby móc w przyszłości przywrócić zapisy planu sprzed uchwalenia świetnego zapisu R/ZL
"Grunt to podejście"
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

Piotrek pisze:
syferus pisze:Czy taki grunt podlega
Dopóki grunt nie jest przekwalifikowany na las nie podlega ustawie o lasach. Ta dotyczy tylko lasów.
Czyli nie jest lasem 50 letni drzewostan sosnowy o powierzchni 5 ha na użytku ewidencyjnym N, dla którego sporządzono u/pul?
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

syferus pisze:czy pomimo faktu, że taki grunt nie polega ustawie o lasach, czy Starostwo sporządza dla niego plan i kiedy, co dziesięć lat, tzn. w momencie, kiedy obecnie obowiązujący UPUL dla danego obrębu/gminy przestanie obowiązywać? Słowem: czy mogę wyciąć w pień samosiejki, ażeby móc w przyszłości przywrócić zapisy planu sprzed uchwalenia świetnego zapisu R/ZL
Patrząc na zmieniającą się linię orzecznictwa, sprawdziłbym najpierw, czy grunt objęty jest Upr.PUL. Kiedyś obowiązywała zasada "ewidencja gruntów świętą jest i decyduje". Teraz coraz częściej pojawiają się orzeczenia które można streścić: przewidywaną formą urzędowego potwierdzenia "leśności" gruntu jest, oprócz ew. gruntów, u/pul, który powinien znaleźć odzwierciedlenie w ewidencji gruntów.
W zależności od tego, możesz wyciąć "w pień", byle zgodnie z ustawą o ochronie przyrody.
Ja bym wszystko dokładnie posprawdzał, gdyż możesz znaleźć się w klinczu.
Jeżeli grunt jest lasem i wytniesz w pień w celu zmiany rodzaju użytkowania to masz nielegalne, wbrew ustaleniom mpzp, wyłączenie z prod. leśnej.
Jeżeli lasem nie jest, a nie dopełnisz wymaganych ustawą o ochronie przyrody procedur (uważaj, wycinka związana z produkcją rolną jest usuwaniem drzew lub krzewów dla celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą) możesz nadziać się na kary.
AFAIR w wątku pojawiały się jakieś konkrety, ale nie chce mi się grzebać w święta.
syferus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 415
Rejestracja: czwartek 07 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: suburbia

Post autor: syferus »

Jaka sankcja grozi za bezprawne wyłączenie z produkcji leśnej na obszarze niepodlegającej szczególnej ochronie prawnej? Nakaz zasadzeń w ciągu 5 lat od stwierdzenia wycinki?

Dziwi mnie też, że
Jeżeli lasem nie jest, a nie dopełnisz wymaganych ustawą o ochronie przyrody procedur (uważaj, wycinka związana z produkcją rolną jest usuwaniem drzew lub krzewów dla celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą) możesz nadziać się na kary.
bo wydaje mi się, że przepisy ustawy o ochronie przyrody stanowią, iż o ile działka ma przeznaczenie rolne w mpzp, to wycinka, jeśli ma na celu przywrócenie terenu do zgodności z planem - uprawy rolne, to nie ponosi się opłat. No, ale to nieco inna sytuacja, bo mowa o zapisie R, tudzież RP, a nie R/ZL jak w podniesionym przeze mnie wątku.

Co ile UPUL jest sporządzane, co 10 lat?
"Grunt to podejście"
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

syferus pisze:Jaka sankcja grozi za bezprawne wyłączenie z produkcji leśnej na obszarze niepodlegającej szczególnej ochronie prawnej? Nakaz zasadzeń w ciągu 5 lat od stwierdzenia wycinki?
Na razie tylko o tym fragmencie.
Nakaz nasadzeń to nie sankcja, to obowiązek ustawowy, niezależny od prawnego czy nieprawnego wycięcia.
Wyłączenie z produkcji niezgodne z mpzp to podwyższone opłaty za wyłączenie (z prawdopodobieństwem większym niż 90% możesz przyjąć 1,5 x ca 1,2 tys. zł za 1a) bez legalizacji tego wyłączenia - grunt pozostaje leśnym.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

poreba pisze:dla którego sporządzono u/pul?
Na jakiej podstawie sporządzono? Wydawało mi się, że upul sporządza się dla lasu...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

Piotrek pisze:
poreba pisze:dla którego sporządzono u/pul?
Na jakiej podstawie sporządzono?
Stawiam, że na podstawie § 7. ust 1. pkt. 1 lit. a pkt. 4 lit. c Rozp.MŚ z dnia 12 listopada 2012 r. [Dz.U. 2012 poz. 1302] w związku z art. 3 pkt. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. [Dz.U. 2017 poz. 788]
Piotrek pisze:Wydawało mi się, że upul sporządza się dla lasu...
Tryb sporządzania uproszczonego planu urządzenia lasu obejmuje sporządzenie w szczególności:
1) skróconego opisu lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia /.../
4) rejestru zawierającego:/.../
c) wykaz rozbieżności między danymi ewidencyjnymi odnoszącymi się do gruntów objętych sporządzanym uproszczonym planem urządzenia lasu a stanem faktycznym tych gruntów;
ODPOWIEDZ