Spadek cen ropy źle wróży ochronie środowiska

Zagadnienia z szeroko pojętej ekologii, przyrody, środowiska i biologii...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77883
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Spadek cen ropy źle wróży ochronie środowiska

Post autor: drwalnik »

Spadek cen ropy w ostatnim półroczu to zła wiadomość dla tych, którzy mieli nadzieję na szersze wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, ponieważ rozwijanie ich staje się niekonkurencyjne, co źle wróży ochronie środowiska - pisze w sobotę "The Independent"...
... całość ...
Awatar użytkownika
magda55
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 16544
Rejestracja: środa 22 mar 2006, 16:24
Lokalizacja: krakow

Post autor: magda55 »

taaaaaaaaaaaaaa :roll:
Dobry humor nie załatwi wszystkiego ale wkurzy tyle osób, że warto go mieć :)
wod4

Post autor: wod4 »

drwalnik pisze:wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (...) staje się niekonkurencyjne, co źle wróży ochronie środowiska
Nie wiem czemu, przypomniało mi to piosenkę Kleyffa i zwrotkę:
W telewizji czterej znawcy
Od nawozów i od świata
Orzekają, co się zdarzy
W Gwatemali za trzy lata



:lol:
Awatar użytkownika
niziołek
wiceminister
wiceminister
Posty: 25653
Rejestracja: poniedziałek 07 sty 2008, 12:44

Post autor: niziołek »

:lol: Tu nadaje awangarda światowej ekologii prosto z Moskwy... źle wróżą niskie ceny ropy,oj źle... Hej! :lol:
"To duch buduje sobie ciało" - Fryderyk Schiller
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105239
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Jeżeli ktoś myślał, że ci, który z ropy żyją będą spokojnie czekać potulnie zerkając jak im się rynki kurczą...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
off-legal
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4893
Rejestracja: czwartek 05 cze 2014, 08:11
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: off-legal »

Trzeba szybko robić zapasy, za nim kolejny podatek dowalą i się ceny "wyrównają" ;) Jak w Mad Maxie :P
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105239
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

off-legal pisze:Jak w Mad Maxie :P
Ja bym się za jego przykładem zbroił... :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
off-legal
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4893
Rejestracja: czwartek 05 cze 2014, 08:11
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: off-legal »

Tzn. samochód już "zbroję" ;)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105239
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

I to jest słuszna koncepcja... :wink:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4271
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Piotrek pisze:Jeżeli ktoś myślał, że ci, który z ropy żyją będą spokojnie czekać potulnie zerkając jak im się rynki kurczą...
Piotrek
a może jest inaczej?
Może te obniżki i przecena cen ropy wynikają z faktu, że zmiany w postaci alternatywnych źródeł zasilania pojazdów poszły tak daleko iż jedynie niższa cena ropy może dać jeszcze szanse jej sprzedaży przez "parę" lat... :wink:
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105239
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Fichtel pisze:a może jest inaczej?
Nie. Jest tak jak napisałem, plus "pistolet" włożony w usta Rosji :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4271
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Piotrek pisze:
Fichtel pisze:a może jest inaczej?
Nie. Jest tak jak napisałem, plus "pistolet" włożony w usta Rosji :)
Dni ropy są policzone.
Zasada działania silnika spalinowego opracowana ponad wiek temu to najstarszy zabytek z jakiego korzystamy :D
Koncernom opłaca się "modernizować" silniki zmniejszając spalanie bo opracowanie nowej technologii jest droższe. Sieć dystrybucji paliwa z rafinerii to też plus.
Jednak powoli odchodzi się ropy.
Zwiastunem może byś seryjnie produkowane elektryczne Mitsubishi. Dostęp do zasilania też praktycznie nie ograniczony.
Oczywiście trudno będzie wyprodukować czołg na prąd. :]
Ale mało kto wie, że największe wywrotki przewożące prawie 0,5mln ton mają silniki hybrydowe. Tam silnik diesla o mocy ponad 3 tyś Km zasila turbinę, która wytwarza prąd do napędzania każdego koła osobno...
Wiem, że to kilkadziesiąt kW energii i nie ma takich akumulatorów ... ale :)
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
DAKa
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4989
Rejestracja: piątek 03 maja 2013, 17:08

Post autor: DAKa »

Fichtel pisze:
Piotrek pisze:
Fichtel pisze:a może jest inaczej?
Nie. Jest tak jak napisałem, plus "pistolet" włożony w usta Rosji :)
Dni ropy są policzone.
Zasada działania silnika spalinowego opracowana ponad wiek temu to najstarszy zabytek z jakiego korzystamy :D
Koncernom opłaca się "modernizować" silniki zmniejszając spalanie bo opracowanie nowej technologii jest droższe. Sieć dystrybucji paliwa z rafinerii to też plus.
Jednak powoli odchodzi się ropy.
Zwiastunem może byś seryjnie produkowane elektryczne Mitsubishi. Dostęp do zasilania też praktycznie nie ograniczony.
Oczywiście trudno będzie wyprodukować czołg na prąd. :]
Ale mało kto wie, że największe wywrotki przewożące prawie 0,5mln ton mają silniki hybrydowe. Tam silnik diesla o mocy ponad 3 tyś Km zasila turbinę, która wytwarza prąd do napędzania każdego koła osobno...
Wiem, że to kilkadziesiąt kW energii i nie ma takich akumulatorów ... ale :)

Nie boooooooj siem....... :roll:

Mniej ropy do silnikow napedowych = tansza ropa = wzrasta oplacalnosc uzycia ropy jako
paliwa do ogrzewania i.....produkcji energii elektrycznej = Twoj Mitsubishi ( a moze i czolg ?) porusza sie napedzany energia elektryczna wytworzona dzieki spalaniu ropy ...... :mg: :mg: :mg: = wzrost popytu na rope = wzrost cen......

To juz bylo przerabiane z innymi surowcami...Mechanizm sie powtarza jak czkawka.
Buk, Humor, Dziczyzna


for ever
Awatar użytkownika
Rafał i Ania
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3056
Rejestracja: niedziela 16 sty 2011, 21:07

Post autor: Rafał i Ania »

Fichtel pisze:Dni ropy są policzone.
Zapewniam Cię ze wręcz przeciwnie
Siedzą na Wall Street panowie z pejsami
mozolnie pracują nad zerami
do zera wciąż doliczają zera
to się nazywa finansjera (G.M.)
Awatar użytkownika
off-legal
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4893
Rejestracja: czwartek 05 cze 2014, 08:11
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: off-legal »

Fichtel - mi się wydaje, że obniżka to bardziej wyniki sytuacji geopolitycznej + zmniejszenie importu przez USA (łupki - produkują w zasadzie tylko na własny rynek). Chęć wywarcia presji na Rosję, ale przede wszystkim na Państwa OPEC (żeby wybić im z głowy poparcie dla Państwa Islamskiego).
Poza tym, sprzedaż ropy i benzyny spadała przez ostatni rok czasu (ceny) - trochę się po prostu "zależało na półkach" - lepiej sprzedać mniej zarabiając, niż stracić.
Po prostu, fajna kumulacja trafiła się na Święta.
Zwróć też uwagę, na spadki cen wielu artykułów - chociażby żywności. To też dzięki mniejszym ceną paliwa.
"Zielona Rewolucja" -> czy wypali, czy nie - nie wiem, ale jeśli będą to robić za szybko, skończy się zieloną tragedią. Tragedią polegającą na rozwaleniu całej infrastruktury związanej z paliwami kopalnianymi (wzrost bezrobocia - bardzo duży) i cenami w sklepach. Już w chwili obecnej w Polsce wzrasta liczba niedożywionych dzieci. Jak na to wpłynie kolejna "rewolucja" - chyba wiadomo.
Moje osobiste zdanie - to jedna wielka ściema. Dotyczy w praktyce tylko terenów państw EU. A ile chociażby Europejskich koncernów, ma fabryki w Indiach, Chinach, Afryce, czy nawet Rosji - w celu właśnie ominięcia ograniczeń emisji? Czy to już nie wpływa na globalny klimat, jeśli tam trują ? Ile syfów i śmieci z Niemiec, leci na wysypiska w Afryce ?
Bez wątpienia, jest to sposób na wytłuczenie bliskiej konkurencji (chociażby Polskie Hutnictwo - sporo o tym było artykułów ostatnio).
Ostatnia kwestia - według różnych szacunków, zanieczyszczenia z motoryzacji wynoszą, w zależności od źródła od 10% do 15% wszystkich wytwarzanych przez ludzkość. Przy czym, nie jest brane pod uwagę (ani w ogóle mierzone - a jeśli jest, to w bardzo wątpliwy sposób) lotnictwo - a uwierz mi, start i lądowanie samolotu pochłania gigantyczne ilości paliwa. Moim zdaniem, to nie ropa jest problemem w globalnej skali.
Pozdrawiam
Nie ma za dużych opon - jest tylko za mały lift !
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67352
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Nie jestem pewien, czy jest zagrożenie bezrobociem. Koncerny paliwowe są jednymi z najbogatszych firm świata. Ponadto ich szefowie nie są ślepi. Dopóki mogą się bronić przed zmianami, dopóty będą to robić, ale kiedy stwierdzą, że nadszedł czas na zmiany to one będą miały środki na przekwalifikowanie się i to one będą chciały wykupywać nowe technologie. Reasumując zmieni się tylko sposób dostarczania paliw i ich rodzaj. Czy to akumulatory na wymianę, na obecnych stacjach paliw, czy też dystrybutory z wodorem, czy jeszcze inne... Stanie się tak, jak z gazem LPG na stacjach. Doszedł kolejny dystrybutor, pojawiły się cysterny z gazem, otwarły zakłady serwisujące instalacje. Ceny nie wzrosły, a ludzie na bruk nie trafili. Bardziej ewolucja jak rewolucja. Problem może mieć jedynie Rosja, bo ona nastawiona jest na surowce, ale jej koncerny też kasę mają i nie pozwolą sobie odebrać tego kawałka rynku.
Awatar użytkownika
off-legal
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4893
Rejestracja: czwartek 05 cze 2014, 08:11
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: off-legal »

Chodziło mi bardziej o to co jest lansowane w związku z "zr". Mnie to napawa przerażeniem :)
Poza tym, w chwili obecnej koszt produkcji i późniejszej utylizacji akumulatorków do hybryd jest dużo bardziej obciążający dla środowiska niż tradycje paliwa - zarówno pod kątem wyprodukowanego CO2, jak i odpadów, które pozostają po takim procesie. Przypomina to trochę sytuację z cyną lutowniczą bezołowiową. Niby super, tylko zamiast ołowiu leci tam rtęć ;)
Nie ma za dużych opon - jest tylko za mały lift !
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67352
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

No i chyba dlatego na razie paliwa kopalne trzymają się mocno. Potrafimy je wydobywać, przetwarzać, a silniki są coraz doskonalsze. Jeśli znajdą się technologie pozwalające tanią i bezpieczną dla środowiska produkcję oraz późniejszą utylizację i recykling, wówczas zmieni się sytuacja na rynku. Na razie nie ma zagrożenia dla firm paliwowych.
Awatar użytkownika
off-legal
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4893
Rejestracja: czwartek 05 cze 2014, 08:11
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: off-legal »

a silniki są coraz doskonalsze
-> mi się wydaje, że jest dokładnie na odwrót ;)
Jeśli znajdą się technologie pozwalające tanią i bezpieczną dla środowiska produkcję oraz późniejszą utylizację i recykling
-> akurat to będzie ostatnie, czym będą się martwić producenci ;) Zdecydowanie ważniejszą kwestią będzie pewność zwrotu zysków, uniemożliwienie odbiory korzystania z innych źródeł ("hackowane" baterie :twisted:) itd.
Nie ma za dużych opon - jest tylko za mały lift !
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4271
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Rafał i Ania pisze:
Fichtel pisze:Dni ropy są policzone.
Zapewniam Cię ze wręcz przeciwnie
A ja tam pozostanę przy swoim zdaniu :)
policzone - czy to 365, 3650 czy 36500 ale są policzone...
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
ODPOWIEDZ