granica lasu

Geodezja, teledetekcja, inwentaryzacja, plan urządzenia lasu...

Moderator: Moderatorzy

piotrr24
początkujący
początkujący
Posty: 98
Rejestracja: środa 05 sty 2011, 18:20

granica lasu

Post autor: piotrr24 »

Witam zastanawiam się jak określić granicę las - pole? Ile od ostatniego rzędu drzew to jeszcze las a kiedy to już pole? Chodzi mi o określenie pow. lasu bo przy działce o boku 200 m to 1 metr w jedną lub drugą to 2 ary różnicy w powierzchni.
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2630
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

piotrr24 polecam Geoportal np na androida i za pomocą GPS określenie działki .
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170090
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Najlepiej z pomocą geodety. Fakt, że kosztowne to nieco, ale pewne.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
piotrr24
początkujący
początkujący
Posty: 98
Rejestracja: środa 05 sty 2011, 18:20

Post autor: piotrr24 »

Nie mam problemu z obliczeniem powierzchni. Mam problem z tym: czy użytek Ls na tej samej działce powinien kończyć się na ostatnim rzędzie drzew a reszta to już np Ps czy 1 m od ostatniego rzędu drzew a może dwa... pytałem w geodezji i nie wiedzieli
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

piotrr24 pisze: Mam problem z tym: czy użytek Ls na tej samej działce powinien kończyć się na ostatnim rzędzie drzew(...)
Jak nie ma widocznych kamieni granicznych to tylko geodeta. Bo sadzący ten las też nie miał precyzyjnych danych, więc linii drzew nie możesz zaufać.

Ps. Napisz co Ci pokazał Geoportal.
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Glaca pisze:Jak nie ma widocznych kamieni granicznych to tylko geodeta.
Tu zdaje się bardziej pomocna powinna być wiedza leśnika. Choćby dla tego, że
piotrr24 pisze: pytałem w geodezji i nie wiedzieli
piotrr24 pisze:Witam zastanawiam się jak określić granicę las - pole? Ile od ostatniego rzędu drzew to jeszcze las a kiedy to już pole?
Hmm
Zależy czy chcesz mieć tego lasu więcej, czy jednak mniej :)


Gdy chodzi o refundację nasadzeń lasu na roli to stosowany jest przepis:

Dz.U. 2007 nr 114 poz. 786

Rolnik zakłada uprawę leśną w odległości co najmniej:
1) 1,5 m od granicy sąsiedniego gruntu użytkowanego jako grunt leśny,
2) 3 m od granicy sąsiedniego gruntu użytkowanego jako grunt rolny
— stanowiących własność innego podmiotu.

Tu mały wykład gdyż rzadko który urzędnik rozumie co już jest lasem a co nie. Wielu nieprawidłowo odczytuje ten zapis.
Dodam, że dobry leśnik powinien to nasadzenie na granicy polno-leśnej rozpocząć od wytworzenia prawidłowej ściany lasu, a więc:
okrajek ziołoroślowy
oszyjek krzewiasty
strefa krzewów wysokich
strefa niskich drzew (w luźniejszej więźbie)
drzewostan (drzewa wysokopienne sadzone w odległości 20-30 m od granicy)

Taka ściana lasu o szerokości około 30 m nie narusza dobrosąsiedzkich stosunków (zwykle). I chroni las przed niszczącym działaniem wiatru.
Sadzenie drzew przy granicy skutkuje wnikaniem korzeni na cudzą działkę na szerokość zbliżoną do wysokości drzew. W tej sytuacji trudno o sąsiada, który będzie lubił właściciela tych drzew. O cieniu, zaśmiecaniu sąsiada przez liście nie wspomnę.
3 m to ustawowe minimum - (jak rozumiem dla ściany lasu utworzonej zgodnie z w/w schematem, czyli tak, by w przyszłości korzenie drzew nie mogły wrastać w cudzy grunt) jednak to za mało w przypadku drzew, których szerokość korony zwykle jest większa. Więc rozsądniej jest posadzić drzewo w odległości przekraczającej osiąganą przez nie wysokość.

Takie kształtowanie ściany lasu to nie jakaś łaska ale dobra praktyka leśna. Tak należy postępować, tym bardziej, że Kodeks Cywilny Art. 144 zobowiązuje do
"Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych."


Czyli te 3 metry ziół to też las, dalej te niskie krzewy to też uprawa leśna, droga przebiegająca za tymi ziołami, krzewami też jest lasem (służy do racjonalnego prowadzenia gospodarki leśnej - wywozu drewna, ochronie przeciwpożarowej, umożliwia wykonanie prac ).

Jeśli zależy Ci na jak najmniejszej powierzchni lasu to znajdziesz geodetę / urzędnika, który klepnie 1,5 metrową odległość pni od granicy, może nawet 1 m.

Urzędnikom, którzy będą decydować o tej powierzchni Twego lasu zawsze możesz zadać pytanie - gdzie się kończy las .... na pniach drzew, zasięgu koron drzew dziś czy zasięgu koron za 50 lat a może tam gdzie sięgają (dosięgną za 150 lat) korzenie drzew? Te korzenie powędrują nawet 35 m od np dęba.

Pozdrawiam Atlas
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

Atlas pisze: Tu zdaje się bardziej pomocna powinna być wiedza leśnika. Choćby dla tego, że(...)
:prosze:

Ja zrozumiałem, że chodzi o już rosnące starsze drzewa a nie o planowane dopiero zalesienie kawałka roli, stąd moje inne podejście do problemu.
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Ja domyślam się, że chodzi o istniejący już las. Kłopotem jest tylko pomiar powierzchni tego lasu - gdzie rozpocząć pomiar? Na pniach czy 35 m od pni? Ten jedyny przepis mówi literalnie jak daleko od roli wolno założyć uprawę leśną. Ta uprawa to najpierw zioła a wysokopienne drzewa jakieś 30 m dalej powinny być sadzone... ale granicę uprawy leśnej (lasu) liczymy od ziół, krzewów etc
Cóż, Twoja wola Panie. Zależy czy autor wątku chce mieć dużo tego lasu czy jednak mało ... mierzy więc wg powyższego.
piotrr24
początkujący
początkujący
Posty: 98
Rejestracja: środa 05 sty 2011, 18:20

Post autor: piotrr24 »

no właśnie jedyne odległości od granicy nieruchomości są określone w przepisach dotyczących zalesień no i tu nie ma wątpliwości. Właśnie zastanawiało mnie czy będzie to zasięg korony a może coś innego. Interesuje mnie to od strony ewidencji gruntów. Spróbuję dotrzeć do jakiegoś klasyfikatora gruntów i wypytać jak on to robi.
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Spróbuję dotrzeć do jakiegoś klasyfikatora gruntów i wypytać jak on to robi.
Możesz się tylu cudów dowiedzieć ilu klasyfikatorów zapytasz :)
Już Słonimski zauważył, że jak nie wiesz jak się zachować - zachowaj się przyzwoicie.
Podanie sztywnej odległości jest kiepskim rozwiązaniem, bo są różne uprawy leśne, są różne warunki glebowe czy klimatyczne.

Dla mnie najważniejszy jest Kodeks Cywilny z niego i ze zwykłej przyzwoitości wynika, że moja uprawa leśna nie może ingerować w cudzą własność (patrz korzenie, gałęzie przekraczające granicę ale też liście a nawet cień). Jasne, że nie da się całkowicie wyeliminować wpływu na sąsiednie działki (szczególnie z tym cieniem :) ) ale dobra praktyka leśna podaje gotowe sposoby zmniejszenia niedogodności takiego sąsiedztwa z lasem; bez szkody dla lasu. Dobrze ukształtowana ściana lasu (te zioła, niskie krzewy, wyższe krzewy, niskie drzewa i wreszcie gatunki drzew wysokopiennych) jest / może i powinna być bogatszym środowiskiem niż wnętrze lasu.
To kształtowanie ściany lasu jest zależne od gleby, od gatunków tych wysokopiennych drzew - a ściślej od zasięgu ich korzeni od ich max wysokości w tych konkretnych warunkach klimatyczno-glebowych.
Jeśli pierwszym krzewem w tym lesie będzie np. czarna porzeczka, to ziołoroślowy okrajek może mieć 1m szerokości. Gdy na skraju lasu pierwszym nasadzeniem będzie np. leszczyna (dziś 30 cm wysokości) to ten okrajek powinien mieć raczej 5 m.

Jeśli bezpośrednio na granicy są posadzone wysokopienne drzewa, to (jeśli to możliwe) trzeba zwiększyć powierzchnię tego lasu sadząc krzewy i niskopienne drzewa.

Gdy powierzchni lasu nie można zwiększyć, to trzeba wykonać oręb i przebudować ścianę lasu, ewentualnie poczekać do wieku rębności i zaprojektować odnowienie zrębu zgodnie ze sztuką leśną dla zwiększenia bezpieczeństwa drzewostanu (wiatry) i dla poszanowania sąsiada (np. linii kolejowej, budynku czy ruchliwej drogi krajowej - tu upadające drzewo powinno pozostać poza pasem ruchu).
Awatar użytkownika
Veneta
początkujący
początkujący
Posty: 138
Rejestracja: piątek 10 paź 2014, 22:55
Lokalizacja: na południe

Post autor: Veneta »

Jeśli chodzi o planowanie przestrzenne, a zatem i ewidencję, to jeśli masz działkę jako Ls, to nie ważne, czy na niej są zadrzewienia, czy nie, to jest to działka leśna (takie ma przeznaczenie zagospodarowania). Jeśli chcesz na niej robić coś innego, to musisz ją przekwalifikować.
Poprzez zrozumienie kultury można zrozumieć człowieka.
A kultura to pieśń, muzyka, malarstwo, poezja, taniec i modlitwa.
A także: strawa na stole, czystość w obejściu i poszanowanie inaczej myślących
/ks. prof. J. Tischner
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Veneta pisze: jeśli masz działkę jako Ls, to nie ważne, czy na niej są zadrzewienia,
Tak nie można formułować wypowiedzi.
Na Ls możesz mieć gołą glebę, ale nie można mieć zadrzewienia.
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22739
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Atlas pisze:
Veneta pisze: jeśli masz działkę jako Ls, to nie ważne, czy na niej są zadrzewienia,
Tak nie można formułować wypowiedzi.
Na Ls możesz mieć gołą glebę, ale nie można mieć zadrzewienia.
Na upartego można. :wink:

Np. 8 So 35 l. zw. pełne zadrzewienie 0,8 :spoko:
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

:spoko:
j24 pisze:Np. 8 So 35 l. zw. pełne zadrzewienie 0,8
To nie jest zadrzewienie lecz wskaźnik zadrzewienia, w skr. Zd :spoko:
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3766
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Post autor: crocidura »

Atlas pisze:Na Ls możesz mieć gołą glebę
w ostatnich czasach coraz częściej widuję glebę w majtkach... oczywiście za sprawą osób przewożących ubrania zza zachodniej granicy.
Awatar użytkownika
Veneta
początkujący
początkujący
Posty: 138
Rejestracja: piątek 10 paź 2014, 22:55
Lokalizacja: na południe

Post autor: Veneta »

Atlas pisze:Tak nie można formułować wypowiedzi.
Na Ls możesz mieć gołą glebę, ale nie można mieć zadrzewienia.
OK, zapomniałam na jakim forum jestem :]
Poprzez zrozumienie kultury można zrozumieć człowieka.
A kultura to pieśń, muzyka, malarstwo, poezja, taniec i modlitwa.
A także: strawa na stole, czystość w obejściu i poszanowanie inaczej myślących
/ks. prof. J. Tischner
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67209
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Veneta pisze:OK, zapomniałam na jakim forum jestem :]
Na żadnym tak nie wypada :wink:
Awatar użytkownika
Veneta
początkujący
początkujący
Posty: 138
Rejestracja: piątek 10 paź 2014, 22:55
Lokalizacja: na południe

Post autor: Veneta »

Oj tam, czepiacie się szczegółów :maruda: Mimo wszystko mam nadzieję, że zrozumiano co chciałam powiedzieć, a na przyszłość będę bardziej ostrożna z tymi "zadrzewieniami"... zawsze i wszędzie :D
Poprzez zrozumienie kultury można zrozumieć człowieka.
A kultura to pieśń, muzyka, malarstwo, poezja, taniec i modlitwa.
A także: strawa na stole, czystość w obejściu i poszanowanie inaczej myślących
/ks. prof. J. Tischner
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105139
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Veneta pisze:Oj tam, czepiacie się szczegółów :maruda:
Diabeł tkwi w szczegółach... :wink:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22739
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Veneta pisze:Oj tam, czepiacie się szczegółów :maruda: Mimo wszystko mam nadzieję, że zrozumiano co chciałam powiedzieć, a na przyszłość będę bardziej ostrożna z tymi "zadrzewieniami"... zawsze i wszędzie :D
Wystarczy w Twoim poście, który wzbudził ten dygresyjny wątek, słowo zadrzewienie zastąpić słowem drzewostan. Ewentualnie napisać "niezależnie od tego, czy na działce tej cokolwiek rośnie ..." :spoko:
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
ODPOWIEDZ