Kurs operatora żurawi leśnych

Szczególnie dla Zakładów Usług Leśnych...

Moderator: Moderatorzy

Piotrek1992
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: czwartek 06 lis 2014, 10:13

Kurs operatora żurawi leśnych

Post autor: Piotrek1992 »

Witam, jestem zainteresowany kursem na operatora żurawi leśnych :) . Jeśli ktoś z Was uczęszczał na taki kurs bardzo bym prosił o jak najwięcej informacji na ten temat :roll: . Ja osobiście jestem z województwa łódzkiego, dokładnie powiat Tomaszów Mazowiecki. Pomóżcie mi znaleść jakiś sensowny ośrodek w pobliżu. Ja mogę powiedzieć że z tego co przeszukałem internet to najbliżej znalazłem w Poznaniu. W Gidlach są organizowane kursy jedynie na maszyny typu harvester i forwarder, wiem bo już dzwoniłem :( .
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170070
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Sprawdź na stronie Urzędu Dozoru Technicznego. :)
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Piotrek1992
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: czwartek 06 lis 2014, 10:13

Post autor: Piotrek1992 »

Sten, dzwoniłem i powiedziano mi że oni nie prowadzą takiego spisu ośrodków ;/ , kazano szukać na własną rękę najlepiej w internecie :x . Tylko gdzie? :help:
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105131
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Wysłałem Ci PW żeby nie spamować tu reklamą. :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Piotrek1992
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: czwartek 06 lis 2014, 10:13

Post autor: Piotrek1992 »

Nie, nie o to. Wyślę Ci na PW o co mi chodziło ok :)
Piotrek1992
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: czwartek 06 lis 2014, 10:13

Post autor: Piotrek1992 »

Czyżby nikt się nie orientował, czy po prostu większość jeżeli nawet nie wszyscy pracują bez jakichkolwiek specjalistycznych uprawnień.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170070
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Mi się zdaje, że na tym forum niewielu jest użytkowników zajmujących się tym na co dzień.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
jakub
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 476
Rejestracja: wtorek 05 sty 2010, 15:58
Lokalizacja: z lasu

Post autor: jakub »

Dla UDT nie ma czegoś takiego jak żurawie leśne.
kategoria II Ż
żurawie przenośne i przewoźne
taki kurs upoważnia do pracy na żurawiu leśnym
Piotrek1992
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: czwartek 06 lis 2014, 10:13

Post autor: Piotrek1992 »

No bobrze, postaram się więcej dowiedzieć w UDT, ale podobnie miałem z prawem jazdy na ciągnik rolniczy. Każdy mówi że B+E to to samo co T, a tu guzik prawda. Mimo że miałem 40km w jedną stronę to zrobiłem kat. T.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105131
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Piotrek1992 pisze:Każdy mówi że B+E to to samo co T, a tu guzik prawda.
Przepisy mówią, że to prawda, ale z pewnymi ograniczeniami:
... Kategoria B+E uprawnia do kierowania zespołem pojazdów składającym się z pojazdu określonego w kategorii B (dmc do 3,5 tony) oraz przyczepy, której rzeczywista masa całkowita nie przekracza rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego.
Ponadto kategoria B+E uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami) oraz pojazdem wolnobieżnym z przyczepą (przyczepami). Jednak zespół pojazdów nie może składać się z więcej niż trzech pojazdów. ...
Czyli gdy chcesz ciągnąć przyczepę cięższą od ciągnika to wówczas musisz mieć T. Bo T uprawnia do:
... kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym z przyczepą (przyczepami). ...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Piotrek1992
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: czwartek 06 lis 2014, 10:13

Post autor: Piotrek1992 »

Właśnie o to mi chodziło, dlatego wolał bym aby to był kurs typowo na żurawie leśne (przyczepa zrywkowa) aby później się nie obudzić z ręką w nocniku po zrobieniu zwykłych uprawnień HDS :shock: . Wtedy to siusiak strzeli mój czas i pieniądze na dwa kursy :x .
Piotrek1992
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: czwartek 06 lis 2014, 10:13

Post autor: Piotrek1992 »

Dodam tylko że na zwykły kurs HDS kat IIŻ potrzebuje prawa jazdy kategorii C.
jakub
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 476
Rejestracja: wtorek 05 sty 2010, 15:58
Lokalizacja: z lasu

Post autor: jakub »

Piotrek1992 pisze:Dodam tylko że na zwykły kurs HDS kat IIŻ potrzebuje prawa jazdy kategorii C.
nie prawda. Po co ci prawo jazdy kat c? Po to żeby jeździć cięźarówką a nie operować żurawiem
Piotrek1992
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: czwartek 06 lis 2014, 10:13

Post autor: Piotrek1992 »

http://szostka-tomaszow.pl/
Zerknji no sobie, czy ja źle to interpretuje czy chodzi o to że warunkiem przyjęcia na kurs jest posiadanie prawa jazdy kat. C.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105131
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Piotrek1992 pisze:wolał bym aby to był kurs typowo na żurawie leśne (przyczepa zrywkowa) aby później się nie obudzić z ręką w nocniku po zrobieniu zwykłych uprawnień HDS :shock:
Nie obudzisz się. W tym linku, który pokazałeś na PW masz przecie napisane, że kurs daje uprawnienia
... (kategoria II Ż ...
dodane dalej słowa
... typ leśne ...)
nie znajduje odzwierciedlenia na stronach UDT. Opis jest taki:
... kat. II Ż - Żurawie:
  • stacjonarne
  • stacjonarne warsztatowe ( w tym wciągniki i wciągarki wg kategorii II W),
  • przewoźne,
  • przenośne,
  • samojezdne.
Piotrek1992 pisze:Dodam tylko że na zwykły kurs HDS kat IIŻ potrzebuje prawa jazdy kategorii C.
To jak gdyby jest oczywiste - żuraw taki jest zamontowany na pojeździe wymagającym takich właśnie uprawnień do kierowania. A tak naprawdę to musisz mieć B+C bo dodatkowym warunkiem otrzymania kategorii C jest posiadanie kat. B :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

jakub
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 476
Rejestracja: wtorek 05 sty 2010, 15:58
Lokalizacja: z lasu

Post autor: jakub »

Piotrek pisze:
Piotrek1992 pisze:
Piotrek1992 pisze:Dodam tylko że na zwykły kurs HDS kat IIŻ potrzebuje prawa jazdy kategorii C.
To jak gdyby jest oczywiste - żuraw taki jest zamontowany na pojeździe wymagającym takich właśnie uprawnień do kierowania. A tak naprawdę to musisz mieć B+C bo dodatkowym warunkiem otrzymania kategorii C jest posiadanie kat. B :)
Nie trzeba mieć prawa jazdy, żeby zrobić uprawnienia IIŻ
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105131
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

jakub pisze:Nie trzeba mieć prawa jazdy, żeby zrobić uprawnienia IIŻ
Formalnie nie, ale niektóre ośrodki tego wymagają. Przy czym kierują się tu zdroworozsądkową zasadą, że człowiek tylko z uprawnieniami II Ż nie znajdzie prawdopodobnie pracy. W dzisiejszych bowiem czasach, gdy każdy pracodawca bacznie śledzi koszty działalności, raczej zatrudni jednego człowieka będącego kierowcą-operatorem niż parę kierowca + operator.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

jakub
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 476
Rejestracja: wtorek 05 sty 2010, 15:58
Lokalizacja: z lasu

Post autor: jakub »

Piotrek pisze:
jakub pisze:Nie trzeba mieć prawa jazdy, żeby zrobić uprawnienia IIŻ
Formalnie nie, ale niektóre ośrodki tego wymagają. Przy czym kierują się tu zdroworozsądkową zasadą, że człowiek tylko z uprawnieniami II Ż nie znajdzie prawdopodobnie pracy. W dzisiejszych bowiem czasach, gdy każdy pracodawca bacznie śledzi koszty działalności, raczej zatrudni jednego człowieka będącego kierowcą-operatorem niż parę kierowca + operator.
Napisałem, że nie trzeba mieć kat C prawa jazdy, żeby zrobić uprawnienia.
Zatrudnienie to całkiem inna bajka.
W mojej firmie 8 osób ma IIŻ i tylko jeden prawo jazdy kat C.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105131
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

jakub pisze:Napisałem, że nie trzeba mieć kat C prawa jazdy, żeby zrobić uprawnienia.
A ja, że niektóre ośrodki wymagają. :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Piotrek1992
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: czwartek 06 lis 2014, 10:13

Post autor: Piotrek1992 »

Dzięki wszystkim za pomoc, po wstawiemiu linku od razu wykonałem telefon do ośrodka ale żadna z pań nie wiedziała jak odpowiedzieć na moje pytania. Dostałem telefon do instruktora i wszystko mi wyjaśnił, i z tego co mówił nie muszę mieć kat. C. Nauka odbywa się na zwykłym HDS-ie zamontowanym na aucie ciężarowym. Z tego co mi jeszcze mówił aby mieć uprawnienia na żurawie leśne (kat. II Ż) są dodatkowe pytania na egzaminie przed komisją UDT i to wszystko.
ODPOWIEDZ