Zlecanie robót ZUL-om.

Szczególnie dla Zakładów Usług Leśnych...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
juniperus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 357
Rejestracja: czwartek 22 lut 2007, 21:17
Lokalizacja: to widać

Zlecanie robót ZUL-om.

Post autor: juniperus »

ZUL 2 dni przed końcem miesiąca wywiązał się z robót zleconych w pierwszych dniach miesiąca w danym leśnictwie. ZUL, jak każda rozsądna firma, nie może pozwolić sobie na niepracowanie w dni robocze – choćby ostatni w miesiącu ;-) (trzeba mu, w ramach partnerstwa, zapewnić ciągłość frontu robót). ZUL także nie może wykonywać robót bez wystawienia mu pisemnego zlecenie z silp-web (panel leśniczego). Chcę uniknąć fikcji – takiej, że ZUL pracuje ostatni dzień w miesiącu albo dwa bez zlecenia, a ja wystawiam mu zlecenie dopiero pierwszego dnia następnego miesiąca – bo trzeba zlecenie (zlecone roboty) zamknąć (zestawieniem w zagospodarowaniu lub ROD-em w pozyskaniu, itd.) w tym samym miesiącu kalendarzowym.
I tu moje pytanie brzmi: czy można zlecić roboty ZUL-owi w jednym miesiącu, a zapłacić w drugim? Chcę ZUL-owi zlecić np.: 28.06. pozyskanie i zrywkę drewna lub PIEL czy CW z zagospodarowania lasu i wiadomo, że do 30.06 tych robót nie odbiorę bo będą w toku (załóżmy, że roboty będą gotowe do odbiórki na 03.07.). Za zlecone i wykonywane roboty na przełomie miesiąca "zapłacę mu" lipcowym POR. Czy tak można i czy to przejdzie przez SILP?
Jak to jest u Was Koleżanki i Koledzy? Czy też wystawiacie zlecenia ZUL-owi, które koniecznie muszą być „zamknięte – rozliczone” w danym miesiącu? Jak postępujecie przy zlecaniu robót w ostatnich dniach miesiąca?
juniperus (but not communis :) )
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

U nas można.
Zarówno w pozyskaniu i zrywce, jak i zagospodarowaniu.
Zatem zlecenia wystawiamy na następny miesiąc już w dniu zdawania dokumentacji za miesiąc obecny.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105131
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

j24 pisze:zlecenia wystawiamy na następny miesiąc już w dniu zdawania dokumentacji za miesiąc obecny
Myślałem, że tak jest wszędzie... Nie tylko ZUL powinien mieć "ciągłość zatrudnienia". Takie rozwiązanie to czynnik dobrej organizacji pracy i sposób na unikanie "wąskich gardeł papierkologii".
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67191
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

j24 pisze:U nas można.
U nas nie. Znaczy można zlecić pracę np. na ostatni dzień roboczy, ale pierwszego dnia miesiąca następnego daje się kolejne zlecenie i je rozlicza. Krótko mówiąc zlecenie wystawiamy na konkretny miesiąc, po czym albo sporządzamy zestawienie/odbieramy drewno, albo w następnym miesiącu ponawiamy te zlecenie, a stare wygasa.
Awatar użytkownika
juniperus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 357
Rejestracja: czwartek 22 lut 2007, 21:17
Lokalizacja: to widać

Post autor: juniperus »

Capricorn pisze:Znaczy można zlecić pracę np. na ostatni dzień roboczy
Co to znaczy? Chodzi o zlecenie wystawione np: 30.06. z realizacją do końca czerwca? Czy chodzi o ostateczny termin wykonania?
juniperus (but not communis :) )
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67191
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

juniperus pisze:Chodzi o zlecenie wystawione np: 30.06. z realizacją do końca czerwca?
Dokładnie o to. Jeśli chcesz wpuścić firmę na powierzchnię musisz złożyć zlecenie. Jeśli praca ma trwać w następnym miesiącu to należy złożyć kolejne zlecenie, w tym przypadku z datą lipcową. Został ustalony miesięczny system rozliczania prac, dlatego na każdy miesiąc dajemy zlecenia nawet wówczas gdy wiemy, że prace się przeciągną.
Awatar użytkownika
juniperus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 357
Rejestracja: czwartek 22 lut 2007, 21:17
Lokalizacja: to widać

Post autor: juniperus »

Capricorn pisze:Jeśli praca ma trwać w następnym miesiącu to należy złożyć kolejne zlecenie, w tym przypadku z datą lipcową. Został ustalony miesięczny system rozliczania prac, dlatego na każdy miesiąc dajemy zlecenia nawet wówczas gdy wiemy, że prace się przeciągną.
Możesz to przedstawić na konkretnym przykładzie. Bo ja rozumiem, że jak daję zlecenie z datą 30.06. na wykonanie robót do końca czerwca (czyli tego samego dnia) - to znaczy, że zlecam je w takim rozmiarze, że ZUL zdąży wykonać te roboty, a ja zdążę je odebrać i będzie miał zapłacone za nie jeszcze przy wypłacie za czerwiec.
juniperus (but not communis :) )
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67191
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

juniperus pisze:Bo ja rozumiem, że jak daję zlecenie z datą 30.06. na wykonanie robót do końca czerwca (czyli tego samego dnia) - to znaczy, że zlecam je w takim rozmiarze, że ZUL zdąży wykonać te roboty, a ja zdążę je odebrać i będzie miał zapłacone za nie jeszcze przy wypłacie za czerwiec.
Oczywiście można i tak, ale w sumie chodzi o to, by ZUL nie miał przestojów. Mamy teraz okres na PU to przykład będzie z tej bajki. Wystawiam otóż 30 czerwca zlecenie na PU na całą powierzchnię. Jeśli ZUL Będzie chciał to odbiorę mu tyle ile zrobił, ale to on decyduje, czy odebrać mu wykonany fragment pielęgnacji, czy zostawi całość na lipiec. Zwykle szef ZULa nie bawi się w drobne pieniądze i woli poczekać na całość powierzchni.
Awatar użytkownika
juniperus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 357
Rejestracja: czwartek 22 lut 2007, 21:17
Lokalizacja: to widać

Post autor: juniperus »

Capricorn pisze:Wystawiam otóż 30 czerwca zlecenie na PU na całą powierzchnię. Jeśli ZUL będzie chciał to odbiorę mu tyle ile zrobił, ale to on decyduje, czy odebrać mu wykonany fragment pielęgnacji, czy zostawi całość na lipiec. Zwykle szef ZULa nie bawi się w drobne pieniądze i woli poczekać na całość powierzchni.
No rozumiem - i co - 1 lipca jeszcze raz wystawiasz (ponawiasz) ZUL-owi zlecenie na tę pozycję w takim samym rozmiarze rzeczowym (skoro, dajmy na to, nie dokonałeś częściowego odbioru)?
juniperus (but not communis :) )
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67191
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Dokładnie tak, bo 30 czerwca wygasa zlecenie.
Pewnie można, by wystawiać zlecenia z dłuższym terminem, ale mamy taki system rozliczania i tak jest nam prościej. Zlecenia wystawiamy co miesiąc, a stare tracą ważność.
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Capricorn pisze:Dokładnie tak, bo 30 czerwca wygasa zlecenie.
Pewnie można, by wystawiać zlecenia z dłuższym terminem, ale mamy taki system rozliczania i tak jest nam prościej. Zlecenia wystawiamy co miesiąc, a stare tracą ważność.
A co z kwestią kar umownych za niewykonanie zlecenia? :?:
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67191
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

j24 pisze:A co z kwestią kar umownych za niewykonanie zlecenia? :?:
Staramy się nie być idiotami jeśli wiesz, co mam na myśli.
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Capricorn pisze:
j24 pisze:A co z kwestią kar umownych za niewykonanie zlecenia? :?:
Staramy się nie być idiotami jeśli wiesz, co mam na myśli.
Ja wiem. Ale - owe "krótkoterminowe" zlecenia robicie w "Notatniku"? :?:
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67191
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Tak, w notatniku. Tak też wykonujemy zestawienia. Przez stanowisko to właściwie tylko z "drewniane" zlecenia robimy :)
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

No to owe krótkoterminowe - niewykonane zlecenia pozostają w systemie...
Kto wie, jak podejdzie do nich inspekcja ...
U nas porównywali swego czasu zlecenia z protokołami odbioru ...
Fakt - dość dawno temu to już było, ale ...
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67191
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Kto wie, jak podejdzie do nich inspekcja ...
U nas tak to funkcjonuje od początku. Nadleśny powiedzieli, że to leśniczy kieruje leśnictwem i to on wie, czy praca nie została wykonana, bo ZUL zawala robotę, czy też dlatego, że tego wymaga potrzeba chwili. Jeśli są jakiekolwiek problemy to leśniczy pisze stosowny wniosek do nadleśniczego na prace zlecone konkretnym numerem zlecenia i wówczas jest inna rozmowa. Jeśli sprawa dotyczy rozpoczęcia prac na przełomie miesięcy to nie ma tematu.
Żadna "pełna" nie przyczepiła się do tego systemu.
Awatar użytkownika
zulus
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1544
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 20:53
Lokalizacja: Beskidy

Post autor: zulus »

Capricorn pisze:Staramy się nie być idiotami jeśli wiesz, co mam na myśli.
Dla mnie wystawianie podwójnych zleceń na wykonanie zadania wydaje się właśnie idiotyczne. Skoro system pozwala na wystawienie zlecenia z późniejszym terminem wykonania prac (a pozwala), to po co sobie utrudniacie życie?
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67191
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

zulus pisze:po co sobie utrudniacie życie?
Bo tak jest nam wygodniej i to nasz świadomy wybór.
jakub
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 476
Rejestracja: wtorek 05 sty 2010, 15:58
Lokalizacja: z lasu

Post autor: jakub »

Mi czasewm leśniczy pisze zlecenie np kilka dni przed koncem miesiąca ale termin jest do końca następnego miesiąca
borowiak

Post autor: borowiak »

zulus pisze:Dla mnie wystawianie podwójnych zleceń na wykonanie zadania wydaje się właśnie idiotyczne. Skoro system pozwala na wystawienie zlecenia z późniejszym terminem wykonania prac (a pozwala), to po co sobie utrudniacie życie?
Moim zdaniem, zlecenie ma być wystawione z terminem wykonania możliwym do wykonania i gwarantującym prawidłowe działanie hodowlane itp, koniec miesiąca nie ma tu nic do rzeczy...... Ważne jest zgłoszenie wykonania prac przez ZUL i terminowe rozliczenie tego, ot i tyle. W naszej RDLP zlecenia z pozyskania wystawiamy na całą pozycję z terminem nawet 2 miesięcznym płacąc na bieżąco cząstkowymi POR z tytułu pozyskania i zrywki drewna. Pozostałe prace zlecane są zgodnie z potrzebami i rozliczane są rzeczowo (łącznie z naliczaniem kar).
Capricorn pisze:Bo tak jest nam wygodniej i to nasz świadomy wybór.
Świadomy wybór - OK, czy wygodnie??? Rzecz praktyki i przyzwyczajenia ;)
ODPOWIEDZ