Utwardzenie drogi w lesie

Prawo pracy, prawo karne, zmiany w ustawodawstwie w LP...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
filipz
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: piątek 03 maja 2013, 09:08

Utwardzenie drogi w lesie

Post autor: filipz »

Hej!

Chcę nabyć gospodarstwo rolne z domem mieszkalnym i stodołą, do którego jedyna droga dojazdowa prowadzi na dystansie około 250 metrów przez prywatny las.

Droga istnieje na mapach i w terenie jako gruntowa, nie utwardzona. W mapie MPZP jest tam jednolity las. Droga prowadzi od asfaltu po jednej stronie lasu do asfaltu po drugiej stronie lasu (pomiędzy lasem a drogami asfaltowymi jest trochę terenów rolnych), gospodarstwo jest 'w środku'. Jeżdżą nią na razie tylko ciągniki wywożące drewno z lasu.

Prawdopodobnie będzie możliwość takiego podzielenia i scalenia działek, że stanę się właścicielem pasa lasu z tą drogą.

Rodzi to kwestie, których nie potrafię sam rozpracować:

1. Czy ta droga jest drogą leśną (niby można powiedzieć, że służy do obsługi lasu, ale z drugiej strony na upartego można ją uznać za 'przelotową')

2. Czy po utwardzeniu nadal będzie drogą leśną?

3. A może do utwardzenia muszę wyłączyć ten pas z produkcji leśnej? Wraz z gospodarstwem nabyłbym trochę lasu, ale nie wiem, czy to wystarczy do uznania drogi dojazdowej do gospodarstwa rolnego i lasu jako leśnej.

4. Czy mogę wyłączyć ten pas z produkcji leśnej (użytkownanie dopuszczalne w MPZP: "utrzymanie i realizacja dróg wewnętrznych niewydzielonych")?

5. Czy mogę wydzielić pas nie pokrywający się dokładnie z drogą gruntową i utwardzić go wyciąwszy wcześniej drzewa na nim? Wtedy można by posadzić drzewa na 'starej' drodze gruntowej...

6. Czy jest możliwość 'zamiany' zamiast wyłączenia z produkcji leśnej? Załóżmy, że utwardzam 12 arów w lesie, a na 12 arach mojego terenu rolnego sadzę drzewa.


Sprawa jest na tyle nietypowa, że urzędnicy nie bardzo potrafią udzielić precyzyjnych odpowiedzi :(.

Z góry dziękuję za jakiekolwiek informacje albo sugestie w tym temacie.

pozdrawiam,
Filip
wod4

Post autor: wod4 »

Wszystkie, nie będące drogami publicznymi pasy terenu, służące do przemieszczania się, w tym z użyciem pojazdów mechanicznych: ludzi, maszyn i sprzętu ( przede wszystkim w związku z działalnością leśną prowadzoną przez gospodarzy lasów), utrwalone pod takim tytułem w ewidencji nieruchomości jako grunt, będący lasem, trwale pozbawionym roślinności leśnej – jest lasem, w rozumieniu Ustawy o Lasach.
Mówi o tym art. 3 ustawy, który brzmi:
Lasem w rozumieniu ustawy jest grunt:
1) o zwartej powierzchni co najmniej 0,10 ha, pokryty roślinnością leśną (uprawami leśnymi) - drzewami i krzewami oraz runem leśnym - lub przejściowo jej pozbawiony:
a) przeznaczony do produkcji leśnej lub
b) stanowiący rezerwat przyrody lub wchodzący w skład parku narodowego albo
c) wpisany do rejestru zabytków,
2) związany z gospodarką leśną, zajęty pod wykorzystywane dla potrzeb gospodarki leśnej: budynki i budowle, urządzenia melioracji wodnych, linie podziału przestrzennego lasu, drogi leśne, tereny pod liniami energetycznymi, szkółki leśne, miejsca składowania drewna, a także wykorzystywany na parkingi leśne i urządzenia turystyczne.


Nie ma znaczenia czy to droga gruntowa czy asfalt. Nie ma konieczności wyłaczania jej z produkcji leśnej, skoro z mocy ustawy ta droga jest lasem. Jeśli za 20 lat Starostwo zrobi w twoim lesie nowy Plan Uproszczony i stwierdzi, że droga jest szersza, ta szersza droga też będzie lasem...
filipz
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: piątek 03 maja 2013, 09:08

Post autor: filipz »

Dziękuję za odpowiedź!

Obawiam się po prostu zarzutu, że po utwardzeniu drogi na odcinku do gospodarstwa nie bedzie ona gruntem "związanym z gospodarką leśną" / "zajętym pod drogi leśne", a drogą dojazdową do gospodarstwa rolnego, czyli przestanie być lasem. Zwłaszcza, jeśli utwardzoną drogę będę chciał poprowadzić inaczej od istniejącej.

W ewidencji gruntów nie ma wzmianki o tym, że istniejąca droga gruntowa jest "trwale pozbawiona roślinności leśnej" - czy to może być problem?

Troche mnie to wszystko dezorientuje - czy mogę wyrżnąć w dowolnym lesie korytarz o szerokości 5 metrów, utwardzić i wszystko jest w porządku, bo to "droga leśna"?

pozdrawiam,
Filip
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67312
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Nie będzie problemów. Drogi leśne mogą być nawet asfaltowe. :)
EDIT: Mam na myśli wyłącznie kontekst utwardzenia drogi, a nie zmianę jej lokalizacji, czy też wycinanie kolejnego pasa lasu z okazji widzimisię właściciela.
filipz
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: piątek 03 maja 2013, 09:08

Post autor: filipz »

Czyli podsumowanie napisane tutaj to bzdura? Chodzi mi dokładnie o "Budowa drogi wewnętrznej na gruncie leśnym będzie możliwa dopiero po zmianie lasu na użytek rolny" na końcu.

Bardzo bym nie chciał wrąbać się w sytuację patową...

EDIT: ach, właśnie zauważyłem twoj EDIT, czyli jednak nową drogę trzeba wyłączyć z produkcji leśnej?

Tylko skąd oni mają wiedzieć, kiedy utwardzano droga jest nowa, a kiedy po prostu jest starą drogą gruntową po utwardzeniu?

Jest jeszcze kwestia szerokości - MPZP zmusza mnie do utwardzenia na szerokości 3 metrów (tyle musi mieć droga dojazdowa), a koleiny o pojedynczej szerokości są węższe, więc pewnie będzie trzeba wyciąć trochę drzew, aby zapewnić te 3 metry...
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67312
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Nie jestem pewien, czy dobrze myślę, ale w załączonym linku chodzi o wybudowanie drogi dojazdowej na potrzeby rolnictwa. Natomiast w Twoim przypadku jest już na terenie lasu droga leśna. Nie ma więc potrzeby budowania czegokolwiek ani zmiany użytku terenu
filipz
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: piątek 03 maja 2013, 09:08

Post autor: filipz »

Droga jest w sensie widocznych kolein i przerywanych linii na mapach topograficznych - nie wiem, czy to wystarczająca "podkładka" do wycinania drzew rosnących blisko kolein.

Spróbuję może próbnie zgłosić utwardzenie do starostwa i zaobserwować reakcję...
wod4

Post autor: wod4 »

przerywane linie na mapie obrazujące przebieg drogi są dowodem na to, że jest to droga leśna będąca z mocy ustawy lasem.
Standardowo minimalna szerokość takiej drogi wynosi 3 metry.
Jeśli Twój las w imieniu starosty nadzoruje miejscowe nadleśnictwo - Zgłoś się do własciwego leśnika od lasów prywatnych z prośbą aby Ci pomógł (wyznaczenie i formalności) w zabiegu gospodarczym w lesie, polegającym na usunięciu części drzew. Gdy będziecie w terenie, pokaż mu, że Ci zależy na doprowadzeniu szerokości drogi do tych 3m. Jestem przekonany, że nie będzie z tym problemu.
Bieżące naprawy dróg wewnętrznych leśnych nie wymagają chyba nawet zgłoszenia.
Natomiast całkowita zmiana lokalizacji drogi to już formalnie większy problem.
W artykule, który Przytoczyłeś, droga formalnie ma nie być drogą leśną, tylko całkiem nowym obiektem liniowym prowadzącym do budynku mieszkalnego. Jeśli w Twoim lesie droga już jest, to sprawa jest całkiem inna, nawet jesli przypadkiem :wink: na końcu tej drogi (poza lasem) Postawisz dom. Oczywiście nie ma problemu gdy las i dom należą do Ciebie - jeśli las byłby sąsiada to wtedy byłaby potrzeba ustanowienia dojazdu koniecznego...
ODPOWIEDZ