Wycinka zagajnika

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
bury13
początkujący
początkujący
Posty: 16
Rejestracja: sobota 03 sie 2013, 20:15
Lokalizacja: z kontowni

Wycinka zagajnika

Post autor: bury13 »

Witam Szanowną Brać Leśną,

Od kilku tygodni a szczegĂłlnie od kilku wieczorĂłw zgłębiam to zacne forum i wiele rzeczy poznałem, zrozumiałem, sprawdziłem, ale wielu jeszcze nie pojmuję.
Kilkanaście lat temu zakupiłem sporą działkę rolną. V i VI klasa ziemi. Po roku czy dwĂłch zasiały się tam brzĂłzki. MnĂłstwo brzĂłzek. W tej chwili drzewka mają od kilku do kilkunastu lat - większość napewno ponad magiczne 10.
PoniewaÄšź co roku zakupuję ok 15-20mp drewna od LP do palenia w kominku, doszedłem do wniosku, Äšźe skoro mam własne to nie będę kupował, bo sprawa nie jest tania.
Z tego forum wyczytałem jaka jest procedura formalna i samemu bez zezwolenia "broń BoÄšźe" bo kary wysokie. ZłoÄšźyłem stosowny wniosek w gminie i przez telefon otrzymałem zapewnienie, Äšźe zgodę taką prawdopodobnie dostanę, ale papierek w urzędzie musi swoje poleÄšźeć, więc czekam na pismo.
I tu pojawia się moje pierwsze pytanie: co dalej? Czy ja mogę skrzyknąć kilku "chłopa" z piłami i sami to moÄšźemy wyciąć czy potrzebuję ZUL lub kogoś z uprawnieniami na piłę albo zawodowego drwala? Drzewa jak wspomniałem nie są wielkie. Ja doświadczenie mam niewielkie, bo poza kilkoma starymi gruszami i jabłoniami wyciętymi pod budowę domu co roku piłuję ok 15-20 mp drewna samemu.
I tu pojawia się moje drugie pytanie: ktĂłre drzewa wycinać? Czy te dorodne rosnące samotnie czy te w duÄšźym zagęszczeniu? Jeśli np na 1m2 są trzy drzewa: jedno grubsze a dwa mniejsze to lepiej wyciąć to jedno grubsze czy te dwa mniejsze? Napewno nie chcę wycinać całości, tylko przerzedzić. PoniewaÄšź chciałbym aby ten zagajnik" się odnawiał, czy potrzebuję posadzić sadzonki, czy to się samo rozsieje tak jak dotychczas? MoÄšźe inne odmiany drzew? Klon, dąb, buk? Co dobrze rośnie z brzozami w symbiozie?

Gratuluję wszystkim, ktĂłrzy wytrwali do końca mojego wywodu i będę ogromnie wdzięczny za wszelkie uwagi i sugestie do powyÄšźszego.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

1. Twoja działka, Twoje drzewa, Twoje będzie pozyskane drewno. Czy kogoś najmiesz, czy wytniesz samodzielnie - Twoja sprawa. Prawo nic do tego nie ma.
2. KtĂłre drzewa wycinać? Te, na ktĂłre złoÄšźyłeś stosowny wniosek i na ktĂłre otrzymasz zezwolenie.
3. Jeśli chcesz, by ten "zagajnik" przypominał las, to przerzedzaj, wycinając drzewka najcieńsze i najgorsze. Tak, by te najlepiej rosnące miały więcej miejsca. Tak to działa w lesie.
4. Skoro przerzedzasz tak gęste samosiewy to nic juÄšź tam nie dosadzaj. Ewentualnie moÄšźesz coś wsadzić na miejscach, gdzie nic dotąd nie rośnie. Ale rĂłb to "z głową" - minimalna luka do posadzenia to kilka arĂłw.
5. Co dobrze rośnie z brzozami w symbiozie? To zaleÄšźy od tego, jaka tam jest gleba. Na VI klasie to sobie nie poszalejesz. MoÄšźe sosna - tyle, Äšźe jest sens ją sadzić na większych powierzchniach. Na V klasie moÄšźe jeszcze klon i lipa.

PS. Dziękuję. Wytrwałem. :wink:
Nie było cięĹźko. :spoko: Jak masz jakieś pytania to się nie krępuj. :)
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
bury13
początkujący
początkujący
Posty: 16
Rejestracja: sobota 03 sie 2013, 20:15
Lokalizacja: z kontowni

Post autor: bury13 »

Dzięki za szybką odpowiedź. :brawo:
j24 pisze: 2. KtĂłre drzewa wycinać? Te, na ktĂłre złoÄšźyłeś stosowny wniosek i na ktĂłre otrzymasz zezwolenie.
Wniosek złoÄšźyłem na wycinkę całości: celem "przywrĂłcenia stanu pierwotnego" - tak gdzieś to tutaj na forum wyczytałem.

Gdzieniegdzie pomiędzy tymi brzĂłzkami rosną sosny i dość dobrze sobie radzą.
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3763
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Post autor: crocidura »

Wniosek złoÄšźyłem na wycinkę całości: celem "przywrĂłcenia stanu pierwotnego" - tak gdzieś to tutaj na forum wyczytałem.
Tylko zgodnie z tym co opisujesz, Twoim celem nie jest przywrĂłcenie stanu poprzedniego - tylko zalesienie gruntu.

Teraz otrzymasz pozwolenie, następnym razem... zaleÄšźy od urzędnikĂłw (obecnie coraz więcej urzędĂłw nie boi się je wydawać, więc pewnie teÄšź). Ale co jeśli po kilku - kilkunastu latach odmĂłwią? A jak ktoś z urzędu zmieni Ci działkę rolną na las (bo chcąc dobić do 33% lesistości zmienią się paragrafy i artykuły....)?

Jeśli na pewno chcesz zalesić grunt - to zrĂłb to oficjalnie nawet moÄšźesz uzyskać dopłaty...

Jeśli Twoim celem jest pozyskiwanie drewna w krĂłtkich cyklach produkcyjnych (nie pozwolisz rosnąć drzewom ponad kilka lat - w zaleÄšźności od uprawy) to zajmij się produkcją rolną - plantacja drzew o krĂłtkim cyklu produkcyjnym. Odnośnie gleb - na plantacjach takich z powodzeniem mĂłgłbyś postawić na robinię akacjową (twarde drewno, dobre do kominka), moÄšźe klon jesionolistny, brzozy, sosny, jesion pensylwański, olcha i wierzba w miejscach wilgotnych. Szybko przyrastają, są wykorzystywane do takich plantacji, poza sosną wszystkie mają duÄšźe moÄšźliwości puszczania pędĂłw odroślowych więc po wycięciu drzew nie będziesz musiał sadzić, bo same odrosną.

I w obecnym świetle przepisĂłw zezwolenia na plantacjach nie obowiązują - Wycinasz kiedy ci się spodoba i ile tylko zechcesz!
bury13
początkujący
początkujący
Posty: 16
Rejestracja: sobota 03 sie 2013, 20:15
Lokalizacja: z kontowni

Post autor: bury13 »

crocidura pisze:
Wniosek złoÄšźyłem na wycinkę całości: celem "przywrĂłcenia stanu pierwotnego" - tak gdzieś to tutaj na forum wyczytałem.
Tylko zgodnie z tym co opisujesz, Twoim celem nie jest przywrĂłcenie stanu poprzedniego - tylko zalesienie gruntu.
Taki wpisałem powĂłd wycinki, bo taki tutaj znalazłem na forum jako najbardziej logiczny. TakÄšźe facet z gminy zapytał mnie jak dzwoniłem czemu chcę wyciąć to powiedziałem, Äšźe do palenia, powiedział, Äšźebym tego przypadkiem nie pisał. Zapytałem czy "przywrĂłcenie stanu pierwotnego" będzie dobrze to powiedział, Äšźe ok. Ale widzę co masz na myśli, Äšźe teraz wydadzą pozwolenie, moÄšźe w przyszłym roku takÄšźe ale w końcu mogą odmĂłwić.

Moim zamiarem jest tak to gospodarować, Äšźeby przynajmniej tyle co wytnę dosadzić, Äšźeby mieć co w przyszłości wycinać, bo to nie jest las, Äšźe z dwĂłch drzew mam kilka tygodni palenia.

A jaka jest procedura załoÄšźenia plantacji, bo szukałem tutaj na forum, ale opisu formalności z tym związanych jakoś nie znalazłem.

Dzięki za pomoc.
ODPOWIEDZ