Nietoperze kontra szkodliwe owady

Szkodniki, pożyteczna fauna, profilaktyka i zwalczanie...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Beskidzianin
początkujący
początkujący
Posty: 200
Rejestracja: piątek 28 sty 2005, 00:00

Nietoperze kontra szkodliwe owady

Post autor: Beskidzianin »

Nietoperze są sprzymierzencami leśnika w walce ze szkodliwymi owadami
Znaczna część najgrożniejszych szkodliwych owadów roi się w nocy. Z tego tez względu w niektórych przypadkach nietoperze mogą w większym stopniu niż ptaki przyczynić się do redukcji ich liczebności. Jest jednak jeden problem z powodu którego mają one nieduży wpływ na liczebność szkodliwych owadów, bo po prostu jest ich zbyt mało, dlatego że mało jest potężnych dziuplastych drzew. Skrzynki dla nietoperzy w odróżnieniu od dziupli mają gorsze warunki termiczne i wilgotościowe poza tym w skrzynkach nie mają możliwości wychowywać swoje młode. Teoretycznie gdyby w każdym leśnictwie były budowane schrony dla nietoperzy (uwzględniające gatunki o wąskiej i szerokiej tolerancji względem temperatury i wilgotności) to redukowałyby liczebność niektórych szkodliwych owadów do takiego poziomu ich liczebności która niezagrażałaby trwałości i ciągłości istnienia lasu. Ruszmy wyobraźnią, każdy nietoperz zjada co noc tyle owadów ile wynosi masa jego ciała. tysiące i miliony nietoperzy zjadałyby tony owadów. Mam nadzieje, że takie schrony w przyszłości się pojawią. Koszty budowy zwrócą się szybko, bo odejdą koszty związane z opryskiwaniami lasów. Co o tym pomyśle myślicie.
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77792
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

Święta racja ... na poparcie tego powiem Ci, że chrony dla nietoperzy są również wywieszane w lasach, chociaż zdecydownie mniej niż budki lęgowe dla ptaków. Widzę, że jesteś specjalistą w tym temacie ...
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
czklott
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1026
Rejestracja: poniedziałek 26 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: czklott »

Święte słowa. Na wrednym zachodzie to wymyślili zniżki w podatkach, jeśli komuś w/na poddaszu
zagnieżdżą się nietoperze.

Pzdr
Czeslaw
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77792
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

Na tym zgiłym, dzikim i wrednym zachodzie ludzie żyją normalnie ... i US nie opodatkowuje po fakcie dotacji z UE dla przedsiębiorczych, zakładających własne firmy.
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
czklott
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1026
Rejestracja: poniedziałek 26 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: czklott »

Współczuje jeśli trafiło na Ciebie :cry:
Na innych zresztą też :wink:

Pzdr
Czeslaw
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77792
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

Usłyszałem o tym kątem ucha.
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
czklott
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1026
Rejestracja: poniedziałek 26 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: czklott »

Ja usłyszałem w telewizji (mam monitor równolegle do TV - w jednej płaszczyźnie)

Pzdr
Czeslaw
Awatar użytkownika
Gollum
VIP
Posty: 3956
Rejestracja: sobota 04 cze 2005, 00:00
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Gollum »

Jest sposób, by nietoperzy było wiecej. Do projektowania odnowienia (a przy okazji przebudowy) leśniczówek zatrudnić chiropterologów. Doradzą, gdzie i jak można urządzić miejsca, gdzie nietoperze mogłyby zimować. Spece od nietoperzy powinni też w tym samym celu uczestniczyć w projektowaniu nowych domów.
Awatar użytkownika
salamandra
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 266
Rejestracja: czwartek 02 cze 2005, 00:00

Post autor: salamandra »

Tylko nie każdy życzy sobie mieć nietoperze w domu. I nie wiem jak wyglądają przepisy UE odnośnie nietoperzy, ale jaskółki w stajniach są niezgodne z przepisami UE. A te jaskółki są pięnym połączeniem tradycji polskiej z potrzebami ochrony środowiska.
pozdrawiam Salamandra
Awatar użytkownika
Gollum
VIP
Posty: 3956
Rejestracja: sobota 04 cze 2005, 00:00
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Gollum »

Ja tam sobie życzę mieć nietoperze w domu. To przecudowne jest, gdy się letnim wieczorkiem usiądzie przed domem, sącząc piwko czy winko i patrzy na bezszeletnie przelatujące nietoperze.
Awatar użytkownika
salamandra
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 266
Rejestracja: czwartek 02 cze 2005, 00:00

Post autor: salamandra »

A ja w domu nie chcę mieć żadnych dzikich lokatorów. Natomiast w bliskim sąsiedztwie jak najbardziej.
pozdrawiam Salamandra
Awatar użytkownika
Gollum
VIP
Posty: 3956
Rejestracja: sobota 04 cze 2005, 00:00
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Gollum »

Nietoperze nikomu nie wadzą. Cichutko sobie wiszą u sifitu w dzień, w nocy jeszcze ciszej latają.
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77792
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

A ja tam lubię podziwiać późnym wieczorem, kiedy wyjdę przed chacjendę i popatrzeć jak sobie latają ...
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
Lasman
leśniczy
leśniczy
Posty: 522
Rejestracja: poniedziałek 11 paź 2004, 00:00
Lokalizacja: PODKARPACIE

Post autor: Lasman »

U mnie w piwnicy przez zime "spał" sobie nietoperz i wcale mi nie przeszkadzał. Jak wyjde na poklo wieczorkiem to widze jak cichutko sobie lataja "batmany" 8)
Pozdrawiam B@rtek
Awatar użytkownika
JarekP
początkujący
początkujący
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek 06 gru 2004, 00:00

Post autor: JarekP »

Duże kolonie wcale nie są takie ciche (młode i ich matki nawołują się przez całą noc). No i jeszcze guano - po kilku latach może się go zebrać spora ilość. Warto o tym pamiętać decydując się na "zaproszenie" nietoperzy pod swój dach, ale piwniczki-schrony w środku lasu? - czemu nie.
Jarosław Paciorek
Towarzystwo Przyrodnicze "Bocian"
www.bocian.org.pl
Awatar użytkownika
Demogorgon
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 456
Rejestracja: sobota 30 kwie 2005, 00:00

Post autor: Demogorgon »

fajnie sobie popatrzec wieczorkiem na nietoperze :) a co do tych jaskolek, to UE jakby mogla to zabronilaby wszystkiego...(chcieli przeciez zabronic produkcji oscypkow i ogorkow kiszonych :( )
pozdrawiam, SŁAWA

Demogorgon
Awatar użytkownika
Lasman
leśniczy
leśniczy
Posty: 522
Rejestracja: poniedziałek 11 paź 2004, 00:00
Lokalizacja: PODKARPACIE

Post autor: Lasman »

Słyszałem że nawet kelnerkom nie wolno bluzek z dekoltem nosić bo to niezdrowe :evil: ci z UE to maja pomysły :roll:
Pozdrawiam B@rtek
Awatar użytkownika
Kasia
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3830
Rejestracja: piątek 27 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: z dziupli
Kontakt:

Post autor: Kasia »

U mnie też mieszkał netoperek w piwnicy!I bardzo mi było miło ale zanim się do niego przekonałam to cała rodzina jadło kaszę,ryż i makaron na obiad bo nie miałam odwagi zejść po ziemniaki.Teraz,specjalnie otwieram okienko od piwnicy i liczę na to,że jakiś gacek u mnie zamieszka,ale ziemniaki będe przechowywać w innym miejscu :D .I jaskółki też lubię,niech sobie latają,dzięki nim i batmankom nie mam komarów ani much,nawet goście się dziwią,że wieś,las blisko,woda a dokuczliwych owadów.W ubiegłym roku,moje jaskółeczki miały dwa razy młode,martwiłam się,że nie wychowają ich ale jakoś dały radę.
czeremcha
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 8810
Rejestracja: poniedziałek 29 sie 2005, 00:00
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: czeremcha »

Ja też lubię sobie popatrzeć na latające batmany (swoją drogą świetne określenie :D bo gacki już mi się troszkę znudziło), a jaskółki założyły gniazdo pod dachem przedszkola i dzieci mogą sobie pooglądać jak latają ptaszki, a ptrzy okazji mają świetne zajęcia przyrodnicze (swoją drogą jestem zaskoczona, ze tak w centrum miasta zdecydowały się zamieszkać). Jeżeli bym się przeprowadziła na wieś, to chętnie bym widziała nietoperze czy jaskółki w okolicy, ale nie wiem, czy zdecydowałabym się trzymać je w domu. Moze w jakiejś szopie, czy w garażu... Co do UE i wymogów, to nawet bigos chcieli nam wycofać, a to przecież tradycyjna myśliwska potrawa :wink: :wink: :wink: :wink:
Pozdrawiam cieplutko, czeremcha

Lasy zaspane i bliskie codziennym naszym hałasom obiecują wilgotną ciszę WIERZĘ LASOM - M. Sewen, A. Kreczmar

"ty nie idziesz sama
chodzą wraz z tobą wszystkie drzewa..."
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77792
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

... ja tam lubię, jak mi nietoperek przeleci wieczorem nad głową w lesie ... :D ...
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
ODPOWIEDZ