Policjant może sprawdzić legalność CB-radia

Samochody terenowe, testy, opinie, informacje...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77797
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Policjant może sprawdzić legalność CB-radia

Post autor: drwalnik »

... "Kierowca kontaktujący się przez CB-radio musi się liczyć z tym, że za korzystanie z niego w niewłaściwy sposób może dostać mandat..." ... całość ...
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105143
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Niedługo naprawdę dojdziemy do paranoi, że każdego faceta profilaktycznie będzie się podejrzewało o gwałt. Bo ma sprzęt.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170096
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Na wszelki wypadek mam w dowodzie rejestracyjnym świadectwo homologacji.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
borowiak

Post autor: borowiak »

A ja nie i mam to gdzieś.... Przeszukać też mogą, a kiedy z tego korzystają:
http://moto.wp.pl/kat,45754,title,Przes ... caid=1fb65
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105143
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Sten pisze:Na wszelki wypadek mam w dowodzie rejestracyjnym świadectwo homologacji.
Nie trzeba by tych wszystkich idiotyzmów gdyby wprowadzić drastyczne kary dla sprzedawców niehomologowanego sprzętu.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77797
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

borowiak pisze:A ja nie i mam to gdzieś.... Przeszukać też mogą, a kiedy z tego korzystają:
http://moto.wp.pl/kat,457...ml?ticaid=1fb65
... a co z czynnościami typu "trzeźwy poranek"? ...
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170096
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

drwalnik pisze:a co z czynnościami typu "trzeźwy poranek"?
Mają się dobrze, szczególnie w niektórych regionach kraju. Osobiście, póki co, tylko raz się załapałem na taką kontrolę i to gdzieś w Polsce.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77797
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

Sten pisze:Mają się dobrze, szczególnie w niektórych regionach kraju. Osobiście, póki co, tylko raz się załapałem na taką kontrolę i to gdzieś w Polsce.
... ale czy to zgodne z prawem do końca? ...
borowiak

Post autor: borowiak »

Akcję trzeźwość "zaliczyłem" w ciągu ostatnich 3 lat 9 razy. Rekord - 3 razy w weekend ;)
Awatar użytkownika
Rafał i Ania
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3056
Rejestracja: niedziela 16 sty 2011, 21:07

Post autor: Rafał i Ania »

a w tej kwestii cb radio , wiecie ze większość Uniden 520xl nie ma homologacji a rado president harry 2 ma , a to dokładnie to samo radio
Siedzą na Wall Street panowie z pejsami
mozolnie pracują nad zerami
do zera wciąż doliczają zera
to się nazywa finansjera (G.M.)
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170096
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Mam na Unidena, dość leciwe, ale przeca nie muszę wiedzieć, że jest nieważne. :wink:
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Śmietan
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22661
Rejestracja: czwartek 11 maja 2006, 09:17
Lokalizacja: Floryda

Post autor: Śmietan »

Wiecie co to jest takie straszenie. Tak jak z telefonami. Kiedyś pod baterią były naklejki, że ma homologację. Teraz nie. I jak to sprawdzić?
gajowwy
początkujący
początkujący
Posty: 69
Rejestracja: sobota 17 lis 2012, 16:46
Lokalizacja: inąd

Post autor: gajowwy »

Panowie sprawa jest prosta. Homologacja czy jak ją tam zwał jest potrzebna tylko dla producentów danego radia, żeby mogli sprzedawać je w europie. Dla was wystarczy znaczek CE na tabliczce znamionowej. Fakt na stronie UKE (http://www.uke.gov.pl/uke/redir.jsp?pla ... s&id=59499) jest lista urządzeń niedopuszczonych do sprzedaży i używania na terenie Polski. Jest tam między innymi U510, U520, ale też nowy Lafayette Zeus czy Sunker one. Te radia rzeczywiście jeśli policjant się zna może wam zarekwirować za pokwitowanie i skierować do UKE na sprawdzenie. Zresztą panowie, jestem radioamatorem, jeżdżę czasami z 3 antenami na dachu - pasmo CB (11m), LowBand 48Mhz - służbowe Lasów Państwowych i 2m/70cm i nie raz mnie zatrzymywano, nikt się nie przyczepił tylko pytano po co tyle anten.
korsarz
początkujący
początkujący
Posty: 191
Rejestracja: poniedziałek 14 maja 2007, 13:57
Lokalizacja: zdolny Śląsk

Post autor: korsarz »

A co z radiem kupionym przed wprowadzeniem obowiązujących przepisów? Prawo wstecz nie działa. Jak mi policja udowodni, że kupiłem je dziś bez wymaganej homologacji. Poza tym homologacja obowiązywała sprzedającego radio, a nie użytkownika.
Awatar użytkownika
Śmietan
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22661
Rejestracja: czwartek 11 maja 2006, 09:17
Lokalizacja: Floryda

Post autor: Śmietan »

A ja mam inne pytanie. Jeżeli nie można trzymać telefonu w ręce podczas prowadzenia auta to jak jest z cb?
gajowwy
początkujący
początkujący
Posty: 69
Rejestracja: sobota 17 lis 2012, 16:46
Lokalizacja: inąd

Post autor: gajowwy »

korsarz, to w takim razie kupuje chińskie światła dzienne które nie mają znaku CE i twierdzę że były wyprodukowane w 1946 roku i wtedy te normy nie obowiązywały.
Takim myśleniem to daleko nie zajdziesz. Po za tym musiał byś chyba używać Tukana albo Echo żeby móc takie kity wciskać, bo normy obowiązują (wprawdzie zmieniane) od dawien dawna. Mało tego jak panowie nie zlokalizują na twoim radiu znaczka CE mają prawo go zarekwirować i odesłać do UKE na sprawdzenie parametrów.

Co do pytania Śmietana. Cb nie jest traktowane jak telefon, a więc nic Ci nie grozi. Temat wielokrotnie wałkowany na forach tematycznych cb.
korsarz
początkujący
początkujący
Posty: 191
Rejestracja: poniedziałek 14 maja 2007, 13:57
Lokalizacja: zdolny Śląsk

Post autor: korsarz »

To by było jakies wyjście, ale spróbuj znaleźć coś co nie pochodzi z Chin. A naciąć na podróbę można się łatwo. Poza tym CE to znaczy nie mniej ni więcej niź China Export...Normy o zakazie używania Unidena obowiązują od 2004 r. z tego co pamiętam.I dalej radio jest w obiegu. I nie słyszałem żeby ktoś je zabierał. Dla mnie nie do udowodnienia, że nie mogę używać sprzętu. Sprzedawać i kupowac jak najbardziej nie mogę, ale używać?
Awatar użytkownika
Śmietan
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22661
Rejestracja: czwartek 11 maja 2006, 09:17
Lokalizacja: Floryda

Post autor: Śmietan »

Co do znaku CE jest mały myk. Chiny mają niemal identyczny znak CE. Różni się odstępem powiedzy literami i długością środkówej kreski w literze E. Jak ktoś nie jest w temacie nie pozna.
korsarz
początkujący
początkujący
Posty: 191
Rejestracja: poniedziałek 14 maja 2007, 13:57
Lokalizacja: zdolny Śląsk

Post autor: korsarz »

Artykuł na początku wątu wyjaśnia różnicę miedzy komórką, a cb. Jak równieź kwestię homologacji. Dowolność intepretacji przepisu przez Policję. Może, ale nie musi. Poza tym dalej nie wyjaśnia jak mi udowodnią legalny zakup. Po 5 latach od zakupu? Dłużej nie musze trzymać dokumentów dla US, dla Policji muszę?
gajowwy
początkujący
początkujący
Posty: 69
Rejestracja: sobota 17 lis 2012, 16:46
Lokalizacja: inąd

Post autor: gajowwy »

korsarz, masz tego Ubota czy szukasz jakiegoś radia do samochodu?
ODPOWIEDZ