Przetargi 2013

Szczególnie dla Zakładów Usług Leśnych...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
zul
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14733
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2006, 00:25

Przetargi 2013

Post autor: zul »

Zaczyna się "ruch w interesie", plotki, spotkania, nowe wytyczne albo ich brak, procenty. Ot takie doroczne zakłócanie świętego spokoju nadzorcy i zmuszanie go do wymyślania, dlaczego to, podwykonawcy muszą zarabiać grosze.

I ja byłem, i słuchałem, a jakże. Wpierw dostałem informację, że na spotkaniu z firmami nie będzie szefa. Stwierdziłem, że jest mi obojętne kto mi będzie wciskał kit.
Ale z-ca się sprawił, szybko i w żołnierskich słowach stwierdził, że mamy kryzys i nie jest ważne, że nie mamy pracowników (bo mamy niskie stawki), podwyżek i tak nie będzie. Na moją dygresję, że, z reguły nie mamy wpływu na to co podpisujemy, bo padało hasło: rozbijamy przetarg na leśnictwa!. Znów padło - nie musieliście !. Nie musieliśmy !
Mogliśmy zmienić zawód, sprzedać sprzęt. A jakże !
W tym roku też nie musimy....
Mogliśmy.
Awatar użytkownika
zulus
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1544
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 20:53
Lokalizacja: Beskidy

Post autor: zulus »

zul pisze:podwyżek i tak nie będzie
Dla mnie "brak podwyżki" to podwyżka tylko o inflację. Stawki ubiegłoroczne oznaczają faktyczną obniżkę zarobków.
QERKUS
początkujący
początkujący
Posty: 35
Rejestracja: sobota 20 lis 2010, 22:40

Post autor: QERKUS »

Witam kolegów. U nas przetarg zaplanowany jest na 31 pażdziernik. Z przecieków doszło że nadl. planuje podwyżki na poziomie; pozyskanie i zrywka 10 proc. natomiast hodowla z ochroną 15 proc. Jak wyjdzie czas pokaze.Interesują mnie stawki jakie macie w tym roku w swoich nadleśnictwach,najlepiej z rdlp Wrocław.16 mamy zebranie z szefostwem i chce mieć pare argumentów bo co roku szef wciska kit że mamy jedne z najwyższych stawek w rdlp. Za odp. będe wdzięczny.
Animal
początkujący
początkujący
Posty: 99
Rejestracja: piątek 12 lut 2010, 20:22
Lokalizacja: Polska

Post autor: Animal »

Kolego tutaj argumenty już Ci nic nie dadzą niestety. Ja stwierdziłem, że szkoda naszego czasu na tłumaczenia, lepiej wziąć się za robote to chociaż parę złoty wpadnie...na raty
Awatar użytkownika
zul
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14733
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2006, 00:25

Post autor: zul »

Otrzymałem ciekawą, acz nie sprawdzoną informację, jakoby DGLP zaleciło rozstrzyganie przetargów w obrębie jednej RDLP, w jednym terminie.

Czy to prawda ?
Awatar użytkownika
Argon
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4576
Rejestracja: czwartek 13 sty 2011, 17:44
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: Argon »

zul pisze:Otrzymałem ciekawą, acz nie sprawdzoną informację, jakoby DGLP zaleciło rozstrzyganie przetargów w obrębie jednej RDLP, w jednym terminie.

Czy to prawda ?
U "nas" było tak w ubiegłym roku i pewnie się powtórzy ta sytuacja.
... czasami mam wrażenie, że przeciętny Polak uważa, że jak jego sąsiad złamie nogę, to jemu się będzie lepiej chodzić. Kayah
Awatar użytkownika
Argon
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4576
Rejestracja: czwartek 13 sty 2011, 17:44
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: Argon »

zul pisze:Otrzymałem ciekawą, acz nie sprawdzoną informację, jakoby DGLP zaleciło rozstrzyganie przetargów w obrębie jednej RDLP, w jednym terminie.
Twoim zdaniem, Zul, to dobrze, czy też źle :?:
... czasami mam wrażenie, że przeciętny Polak uważa, że jak jego sąsiad złamie nogę, to jemu się będzie lepiej chodzić. Kayah
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2627
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Potwierdzam takie zalecenie
Awatar użytkownika
zul
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14733
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2006, 00:25

Post autor: zul »

Argon pisze:Twoim zdaniem, Zul, to dobrze, czy też źle
Dobrze.
Awatar użytkownika
zul
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14733
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2006, 00:25

Post autor: zul »

Czy ktoś pokusi się o odpowiedź na następujące pytanie:

dlaczego jedne n-ctwa żądają zabezpieczenia należytego wykonania umowy, a inne nie ?

Dla mnie to jest nabijanie kabzy bankom.
bartek81
początkujący
początkujący
Posty: 98
Rejestracja: piątek 29 cze 2012, 22:21
Lokalizacja: Dziki zachód

Post autor: bartek81 »

Przy usługach (praktycznie jakichkolwiek) zabezpieczenie nalezytego wykonania nie ma sensu, bo i tak do niczego nie można go wykorzystać. Przeciez ono służy zabezpieczeniu środków, gdyby Wykonawca nie wypełnił obowiązków wynikających z prawa rękojmi czy gwarancji- a tych w UL nie ma.
Co do pisma DGLP -co prawda go nie widziałem, ale mieliśmy dziś szkolenie z zamowień publicznych (nieco poźno, ale nasza dyrekcja zawsze jest ostatnia) i Z-ca Dyr. Reg. powiadomił nas, że mamy miec otwarcie ofert dokładnie 6.12. Najgorsze jest to, że my juz mamy ogłoszony przetarg z terminem otwarcia 2 tyg. wczesniejszym. Ale jak zostałem poinformowany na moje pytanie o sens i przyczynę - "Z poleceniem Dyrektora się nie dyskutuje" :shock:
bartek81
początkujący
początkujący
Posty: 98
Rejestracja: piątek 29 cze 2012, 22:21
Lokalizacja: Dziki zachód

Post autor: bartek81 »

A propos tego pisma - podobno było to skonsultowane z SPL i własciwie na ich wniosek. Tylko wg mnie to ułatwia życie dużym firmom, które stac na wpłatę wadium jednoczesnie w kilka miejsc, aby ewentualnie gdzies wygrac. Mały ZUL, który złoży oferte tylko w 1 N-ctwie w przypadku przegranej nie bedzie miał już szansy startowac gdzie indziej, tylko co najwyżej będzie żebrał robotę u tego dużego, który go zdusi i wykorzysta za psie pieniądze, sam spijając śmietankę.
Awatar użytkownika
zul
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14733
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2006, 00:25

Post autor: zul »

bartek81, niespecjalnie. Ponieważ do tej pory bywało tak, że zul (mały-duży) opracowywał harmonogram przetargowy ....
I startował po kolei w tylu przetargach w ilu się dało. (I chciało)
Awatar użytkownika
koda
początkujący
początkujący
Posty: 133
Rejestracja: wtorek 04 mar 2008, 11:30
Lokalizacja: Dół

Post autor: koda »

"Nasze" ZUL'e nie są zadowolone z faktu jednakowego terminu otwarcia ofert w n.ctwach, ponieważ zawsze uczestniczą w sesji otwarcia ofert, terez to będzie nie możliwe, jeśli złożą oferty w kilkiu n.ctwach.
Ponadto jeśli w jednym n.ctwie nie udało im się wygrać zakresu prac odpowiadającego możliwościom ZULa, to startowali w innym, żeby mieć odowiedni front robót dla swoich pracowników i sprzętu. Tymczasem teraz złożenie ofert w kilku n.ctwach to ryzyko, że nie ugrasz nic, albo ugrasz za dużo i nie podołasz. Tymbardziej, że startując w różnych n.ctwach ZULe będą legitymować się tym samym sprzętem i ludźmi.
Tak z innej beczki, to nie do końca jestem pewien czy DGLP ma prawo wpływać na kierowników zamawiających w sprawie ustalania terminu otwarcia ofert. Może powinen mieć upoważnienie od Zamawiającego?
Tak czy inaczej, zawsze może znaleźć się ZUL, który zarzuci lasom naruszenie zasad uczciwej konkurencji i dostępu do usług.
Awatar użytkownika
zulus
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1544
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 20:53
Lokalizacja: Beskidy

Post autor: zulus »

koda pisze:"Nasze" ZUL'e nie są zadowolone z faktu jednakowego terminu otwarcia ofert w n.ctwach, ponieważ zawsze uczestniczą w sesji otwarcia ofert, terez to będzie nie możliwe, jeśli złożą oferty w kilkiu n.ctwach.
To jednoosobowe ZULe startują w kilku przetargach?
bartek81
początkujący
początkujący
Posty: 98
Rejestracja: piątek 29 cze 2012, 22:21
Lokalizacja: Dziki zachód

Post autor: bartek81 »

@koda- Dyrektor nie wpływa- dyrektor poleca, a z poleceniami dyrektora (jak to usłyszałem osobiście) się nie dyskutuje...
Najgorsze jest to, że wiele N-ctw, które już ogłosiły przetarg musi przekładać terminy, bo muszą się dostosować do tych, które nie zdążyły, żeby wszystkie jednostki zachowały obowiązujące terminy od ogłoszenia do otwarcia
Awatar użytkownika
kamillo
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1011
Rejestracja: piątek 27 lis 2009, 09:28
Lokalizacja: z biura

Post autor: kamillo »

koda pisze:"Nasze" ZUL'e nie są zadowolone z faktu jednakowego terminu otwarcia ofert w n.ctwach, ponieważ zawsze uczestniczą w sesji otwarcia ofert, terez to będzie nie możliwe, jeśli złożą oferty w kilkiu n.ctwach.
Uczestnictwo w otwarciu ofert to przywilej a nie obowiązek. Przetarg odbędzie się i bez obecności Wykonawców.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105117
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

kamillo pisze:Uczestnictwo w otwarciu ofert to przywilej a nie obowiązek.
Tia... A możliwość złożenia oferty to zaszczyt...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
zul
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14733
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2006, 00:25

Post autor: zul »

Piotrek pisze:Tia... A możliwość złożenia oferty to zaszczyt...
Ty się nie śmiej. Po spotkaniu z Panem Adamczakiem, jak jeszcze był dyrektorem - długo tak uważałem ..... :lol:
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105117
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

zul pisze:długo tak uważałem ..... :lol:
Znaczy się, miał chłop siłę przekonywania... :lol:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

ODPOWIEDZ