Powierzchnie próbne

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mlody_o2
początkujący
początkujący
Posty: 133
Rejestracja: niedziela 28 maja 2006, 16:05
Lokalizacja: ???

Powierzchnie próbne

Post autor: mlody_o2 »

Mam wyznaczyć powierzchnie próbną kołową -20 arów i potrzebóje długość promienia. Ktoś się zna na tym? Pewnie wylicza sie to z wzoru na pole pow. koła, ale czy napewno? Mam jutro wyznaczyć, a nie mam czasu poszukać :D
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

Nie inaczej, dokładnie tak, geometria również ma zastosowanie w leśnictwie.
Borsuk
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5015
Rejestracja: czwartek 06 sty 2005, 00:00
Lokalizacja: tubylec

Post autor: Borsuk »

mlody_o2 pisze:Mam wyznaczyć powierzchnie próbną kołową -20 arów i potrzebóje długość promienia.
... 25 m ... dkoładnie 25,22 m ...

8)
... chcesz pokoju - szykuj się na wojnę ...
Awatar użytkownika
mlody_o2
początkujący
początkujący
Posty: 133
Rejestracja: niedziela 28 maja 2006, 16:05
Lokalizacja: ???

Post autor: mlody_o2 »

Dzięki bardzo za pomoc:)
Awatar użytkownika
JarekP
początkujący
początkujący
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek 06 gru 2004, 00:00

Post autor: JarekP »

W takich sytuacjach prof. Klocek (WL SGGW) mawiał, ze znaczącym uśmiechem,: "Proszę państwa! Zakres szkoły podstawowej!"
Jarosław Paciorek
Towarzystwo Przyrodnicze "Bocian"
www.bocian.org.pl
Silver

Post autor: Silver »

Zapisz sobie chłopie że pole koła to 3,14*r podniesione do kwadratu gdzie "r" to promień koła ( czyli mówiąc obrazowo to połowa tego kola "przekątnej") :D słowem jak masz promień swej powierzchni próbnej np 25m to rachunki wygladają tak że 25*25*3,14=1962,5m2 co po przesunięciu przecinka o dwa miejsca wstecz da 19,62ar ale możnaby wynik od razu w arach otrzymywać jakbyś zamiast miary 25m uzył cyfry "2,5" przyjmując że 10m to miara podstawowa dla wszelkich Twych wyliczeń powierzchni w arach bo 2,5*2,5*3,14 da 19,62ar bez żadnego już przecinka przesuwania..... wcale też kurczowo nie musisz sie trzymać przy wyznaczaniu powierzchni póbnych tych 20ar czyli jak to wcześniej Borsuk podał prawidłowo kólek o promieniu ~25m bo czasem wygodniej jest załozyć dwie mniejsze lub jedną większą powierzchnię póbną w zależności od sytyacji. Cholerka do dziś tę "metodykę" pamietam a to dlatego że jak zacząłem pracę w LP to jeszcze kwadraciki królowały gdzie ich prawidłowe w terenie wyznaczenie to mordęga była bo przeważnie nijak się boki zgrac nie chciały i każdy inny wychodził więc te kołowe powierzchnie próbne to był w mych czasach "epokowy wynalazek" :) No cóż nawet Borsuk chyba przyzna że dobrze czasem i podstawy tej matematyki opanować by się potem w lesie nie "mylać" za mocno przed ludem :)
Brzost
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22054
Rejestracja: piątek 22 lip 2005, 00:00

Post autor: Brzost »

JarekP pisze:W takich sytuacjach prof. Klocek (WL SGGW) mawiał,
Teraz (od 16 lat) dyrektor IBL.
Awatar użytkownika
formicarufa
leśniczy
leśniczy
Posty: 919
Rejestracja: poniedziałek 26 wrz 2005, 18:30
Lokalizacja: Z drogi.........

Post autor: formicarufa »

Brzost pisze:
JarekP pisze:W takich sytuacjach prof. Klocek (WL SGGW) mawiał,
Teraz (od 16 lat) dyrektor IBL.
fajny ten Klocek, jeden z najbardziej zakręconych gości na sggw jakich poznałem z kadry profesorskiej ale łeb to on ma
Awatar użytkownika
mlody_o2
początkujący
początkujący
Posty: 133
Rejestracja: niedziela 28 maja 2006, 16:05
Lokalizacja: ???

Post autor: mlody_o2 »

JarekP pisze:W takich sytuacjach prof. Klocek (WL SGGW) mawiał, ze znaczącym uśmiechem,: "Proszę państwa! Zakres szkoły podstawowej!"
W takich sytuacjach mój kolega Tadzik mówi : "Jeśli proszą o pomoc to nie o komentarz" i dodaje "Być najmądzrzejszym to straszne przekleństwo" ...ale i Tobie dziękuję za pomoc!
ODPOWIEDZ