Grzyby - karta zabieracza.

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

Czy jesteś za wprowadzeniem karty zbieracza...

Tak, dla wszystkich
3
14%
Tak, ale tylko dla handlarzy
9
43%
Nie
9
43%
 
Liczba głosów: 21

Awatar użytkownika
Śmietan
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22661
Rejestracja: czwartek 11 maja 2006, 09:17
Lokalizacja: Floryda

Grzyby - karta zabieracza.

Post autor: Śmietan »

Czy słyszeliście kiedyś o takim projekcie wprowadzenia Karty Zbieracza dla grzybiarzy? Ja osobiście jakieś tam pomruki słyszałem, ale... No właśnie nic się nie dzieje. Jak sądzicie powinny być wprowadzone czy też nie. Ja jestem za. A wy?
zu
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6179
Rejestracja: piątek 30 wrz 2005, 21:51
Lokalizacja: Roztocze Płd.

Post autor: zu »

A po co to?
Awatar użytkownika
Kasia
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3830
Rejestracja: piątek 27 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: z dziupli
Kontakt:

Post autor: Kasia »

To powinno dotyczyć tylko tych, którzy zbierają grzyby po to,żeby nimi handlować.
Awatar użytkownika
Gollum
VIP
Posty: 3956
Rejestracja: sobota 04 cze 2005, 00:00
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Gollum »

A ja jstem za kartą grzybiarza dla wszystkich. Aby jeździć samochodem, trzeba umieć to robić i zdać egzamin, który to potwierdza. Jeżdżenie bez umiejętności oznacza śmierć. Grzyby tez trzeba umieć zbierać. Zbieranie bez umiejętności też często oznacza śmierć.
Jestem za wprowadzeniem egzaminów dla grzybiarzy. Powinny one obejmować znajomośc wszysrtkich grzybów trujących.
Anglicy poszli inną drogą. Kiedyś namiętnie zbierali grzyby i wielu się truło. A królowi trzeba było ludzi do armii. No to wydał kategoryczny zakaz zbierania grzybów. Nakrytych na zbieraniu lub jedzeniu karano głową. Oszczędzano tylko zatrutych; wystawiano ich na widok publiczny, by inni mieli nauczkę.
U nas taki numer nie przejdzie; jesteśmy wszak znani w świecie jako niechlujne pijaki uwielbiające grzyby. Ponoć dlatego najwiecej Poalczków jest na Bikini :mrgreen: . Wystarczy egzamin i karta grzybiarza.
zu
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6179
Rejestracja: piątek 30 wrz 2005, 21:51
Lokalizacja: Roztocze Płd.

Post autor: zu »

Uwazam to za przesade i zbedną biurokratyzację wręcz. Pomysl o biednych ludziach ze wsi, o takiej ciemnocie, o starszych babciach i dziadkach, o ludziach, którzy raczej sie za coś takiego nie wezmą. To już przesada. Chce zebrać sobie gryzby, to mam zdac egzamin? Rozumiem, jak ktoś ma handlowa grzybami, to dla bezpieczenstwa innych. Jak zreszta sobe wto wyobrażacie, iść na grzyby i brać ze soba prawko-prawdziwko? :D To przesada jak dla mnie, zbedne ograniczanie...
Awatar użytkownika
Chester
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1269
Rejestracja: czwartek 01 gru 2005, 10:39

Post autor: Chester »

Śmietan załóż ankiete "Czy popierasz pomysł wprowadzenia.... Tak, dla handlarzy.
Tak, dla wszystkich.
Nie.

Ja popieram pomysł ale tylko dla tych którzy grzybami handlują, żeby poprostu okazali dowód swojej wiedzy na temat grzybów.
Awatar użytkownika
Ag-Agata
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 382
Rejestracja: sobota 06 maja 2006, 10:01
Lokalizacja: Z Niedarei

Post autor: Ag-Agata »

Prawko - prawdziwko...
Ale czy byłaby to skuteczna metoda ustrzeżenia się przed trujakami? Wszak w stanie zasuszonym czy zmielonym są prawie nie do zidentyfikowania.
Awatar użytkownika
Chester
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1269
Rejestracja: czwartek 01 gru 2005, 10:39

Post autor: Chester »

a jakie to ma znaczenie ? tutaj ważne jest to czy grzybiarz ma pojęcie o tym co zbiera.
zu
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6179
Rejestracja: piątek 30 wrz 2005, 21:51
Lokalizacja: Roztocze Płd.

Post autor: zu »

Jak ktoś sie nie chce zatruć, to bedzie zbierał jadalne grzyby, jak ktos sie nie zna, niech nie zbiera. A czasem moze sie zdarzyc jakas pomyłka, czy coś, co miałoby miejsce z kartą i bez karty.
Awatar użytkownika
Śmietan
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22661
Rejestracja: czwartek 11 maja 2006, 09:17
Lokalizacja: Floryda

Post autor: Śmietan »

Jak dla mnie to karty powinny być. Już nawet nie chodzi o trujących się i innych. Ale las to zakład pracy. Kto bez pozwolenia wchodzi na teren kopalni i bierze sobie wegiel? Nikt. Grzyby są własnością lasów jako użytek uboczny. Zatem powinna być z karty kasa dla n-ctwa. A to, że mniej ludzi się potruje to bardzo duży plus ZA kartą.
zu
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6179
Rejestracja: piątek 30 wrz 2005, 21:51
Lokalizacja: Roztocze Płd.

Post autor: zu »

Jak dla mnie to z lasu powinien móc korzystać kazdy, to nie ejst tak, jak z kopalnią...
Awatar użytkownika
Śmietan
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22661
Rejestracja: czwartek 11 maja 2006, 09:17
Lokalizacja: Floryda

Post autor: Śmietan »

zu pisze:Jak dla mnie to z lasu powinien móc korzystać kazdy, to nie ejst tak, jak z kopalnią...
Taką mamy mentalność. Jak nie ma tabliczki, płotu, strażnika, psa itd. to uważamy (jako Polacy), że to już jest niczyje i można zrobić z tym wszystko. Taka smutna prawda, jedna z naszych narodowych wad.
Awatar użytkownika
yakec
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1997
Rejestracja: czwartek 09 lut 2006, 08:55
Lokalizacja: z lasu...?

Post autor: yakec »

Mówisz o zbieraniu grzybów i handlowaniu nimi. Gdybyś widział co jest skupowane a raczej dlaczego grzyby wyniesione z lasu nadal sie ruszają to zmienil bys zdanie co do karty dla handlarzy.
Niejednokrotnie w okresie wysypu grzybów jest to jedyna możliwość i szansa na pieniadze dla ludzi z wiosek. chcesz jeszcze wymagac żeby oni składali podania, zdawali egzaminy, kupowali licencje.
Myślenie ma kolosalną przyszłość
Awatar użytkownika
RR
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 9039
Rejestracja: niedziela 14 maja 2006, 21:27
Kontakt:

Post autor: RR »

Gollum pisze:A ja jstem za kartą grzybiarza dla wszystkich.
Niedługo dojdzie do tego, że potrzebna nam jest karta na wszystko. Nawet na robienie zdjęć w lesie :|
Przyrodniczy serwis informacyjny
Dziennik Leśny
Awatar użytkownika
Gollum
VIP
Posty: 3956
Rejestracja: sobota 04 cze 2005, 00:00
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Gollum »

zu pisze:Pomysl o biednych ludziach ze wsi, o takiej ciemnocie, o starszych babciach i dziadkach
Właśnie oni grzyby dobrze znają ze zdaniem problemów by nie mieli. Większość forumowiczów też.
Grzyby to chyba jedyne niebezpieczestwo, które nie jest objęte wydawaniem dokumentu. Rolnik, jesli chce użyć najskuteczniejszych pestycydów, musi przejść przeszkolenie i zdać egzamin. Inaczej nikt mu nie sprzeda tego, czego potrzebuje, a co najwyżej taki środek, z którego toto z czym chce walczyć, będzie się śmiać.
Kupując w sklepie budowlanym zwykły rozpuszczalnik, musisz podać sprzedawcy swoje dane. Pod nadzorem są wszelkie trucizny chemiczne. jedyne co pozostało bz kontroli, to grzyby. I efekty tego mamy każdego roku na szpitalnej toksykologii
Awatar użytkownika
yakec
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1997
Rejestracja: czwartek 09 lut 2006, 08:55
Lokalizacja: z lasu...?

Post autor: yakec »

Gollum pisze:I efekty tego mamy każdego roku na szpitalnej toksykologii
Ale ile procent to stanowi ogólnej liczby zbieraczy?
Myślenie ma kolosalną przyszłość
Awatar użytkownika
sympatyk
leśniczy
leśniczy
Posty: 915
Rejestracja: piątek 10 gru 2004, 00:00
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: sympatyk »

Pozwolenie na zbieranie grzybów ? A może jeszcze drzwi do lasu? Ludzie zbierają grzyby i są świadomi ( powinni być świadomi) tego co zbierają . Handlujący na rynku zebranymi grzybami obowiązani są posiadać atest na to co uzbierali i tego należy bezwzględnie wymagać.
Gollum pisze:jesteśmy wszak znani w świecie jako niechlujne pijaki uwielbiające grzyby.
A tego nie bardzo rozumiem... Może jest jakiś inny świat ( Golluma) , ale to nie mój świat....
Brzost
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22054
Rejestracja: piątek 22 lip 2005, 00:00

Post autor: Brzost »

Smietan pisze:Jak dla mnie to karty powinny być. Już nawet nie chodzi o trujących się i innych. Ale las to zakład pracy. Kto bez pozwolenia wchodzi na teren kopalni i bierze sobie wegiel? Nikt. Grzyby są własnością lasów jako użytek uboczny. Zatem powinna być z karty kasa dla n-ctwa. A to, że mniej ludzi się potruje to bardzo duży plus ZA kartą.
Grzyby własnością Lasów? A Lasy czyją? Hm, był taki artykuł parę miesięcy temu... Dyskutowany też na naszym forum.
A tlen produkowany przez las? Też wprowadzić opłaty do kasy n-ctwa? Tylko potem nie jęczmy, że ludzie nie chcą bronić LP.
Awatar użytkownika
yakec
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1997
Rejestracja: czwartek 09 lut 2006, 08:55
Lokalizacja: z lasu...?

Post autor: yakec »

Brzost pisze:Też wprowadzić opłaty do kasy n-ctwa
Oczywiście że to bzdura
Tylko jak wyjaśnić opłaty klimatyczne na wczasach?
Myślenie ma kolosalną przyszłość
Awatar użytkownika
Gollum
VIP
Posty: 3956
Rejestracja: sobota 04 cze 2005, 00:00
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Gollum »

sympatyk pisze:Ludzie zbierają grzyby i są świadomi ( powinni być świadomi) tego co zbierają .
Okazuje się że nie wszsycy. Już niebawem w szpitalach i kostnicach pojawią sie ci, co zebrali kanię, a ta w dziwny sposób zmieniła się w muchomora sromotnikowego
ODPOWIEDZ