Nadeszła pora dokarmiania zwierząt

Piękno lasu, czyste powietrze, zbiorniki wodne...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170036
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Nadeszła pora dokarmiania zwierząt

Post autor: Sten »

Pokrywa śnieżna szczelnie okrywająca ziemię i silne mrozy zamieniające glebę w kamień a wodę w lód są sygnałem do rozpoczęcia akcji dokarmiania zwierząt. W trakcie zimowych spacerów po lesie możemy podpatrywać jak robią to leśnicy. Akcję dokarmiania możemy także przeprowadzić w swoim miejscu zamieszkania.
Dokarmianie zwierząt jest jednym zadań stojących w okresie zimy przed leśnikami. Równowaga w populacjach poszczególnych gatunków nie jest bez znaczenia dla całego ekosystemu leśnego. Wiele zwierząt to sprzymierzeńcy leśników w walce ze szkodnikami.
Całość >>>>
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
szpila
początkujący
początkujący
Posty: 132
Rejestracja: czwartek 12 lut 2009, 05:42
Lokalizacja: z uroczyska

Post autor: szpila »

Sten pisze:W trakcie zimowych spacerów po lesie możemy podpatrywać jak robią to leśnicy. Akcję dokarmiania możemy także przeprowadzić w swoim miejscu zamieszkania.
Dokarmianie zwierząt jest jednym zadań stojących w okresie zimy przed leśnikami.
Ten autor słyszał dzwon tylko nie wie z jakiej miescowośći dobiega głos. :wink:
Awatar użytkownika
Forestman50
leśniczy
leśniczy
Posty: 567
Rejestracja: wtorek 21 cze 2011, 09:24
Lokalizacja: Cieszyn

Post autor: Forestman50 »

:roll: A ja już dokarmiam moją zwierzynę - ogródkową od miesiąca i żadnego leśnika nie widziałem ;)
Moje zasady:
1. Wolność jednego człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.
2. Nie zawsze mów, co wiesz, ale zawsze wiedz, co mówisz...
3. Mogę nie podzielać twoich poglądów, ale oddam życie byś mógł je wyznawać.

Lubię to: https://www.facebook.com/pages/Fao-Far/142484252496732
Awatar użytkownika
Hania
wiceminister
wiceminister
Posty: 30246
Rejestracja: czwartek 16 gru 2004, 00:00
Lokalizacja: Z-ec

Post autor: Hania »

Ja zakupiłam dzisiaj kilogram mieszanki różnych ziaren i kilogram słonecznika dla ptaszków :)
"Zielono mi, zielono w głowie,
zielone trawy obrastają mą skroń,
zielony mętlik, o którym nie powiem,
zielone me czoło ociera ma dłoń..."
Awatar użytkownika
ejus
początkujący
początkujący
Posty: 166
Rejestracja: piątek 23 gru 2011, 13:32
Lokalizacja: Śląsk Cieszyński

Post autor: ejus »

A dokarmiacie ptactwo pieczywem? Ja nie, chociaż wiele ludzi upiera się, że to im nie szkodzi. Nie zgadzam się - bułki, chleb, niedojedzone kanapki pęcznieją, niszczą przewód pokarmowy ptaków i je tuczą. Poza tym pieczywo zawiera dużo soli i konserwantów, które szkodzą ptakom szybciej niż nam (bo na nas to współczesne jedzenie też w końcu się odbije). Ornitolodzy od kilku lat alarmują - jak karmić to przede wszystkim REGULARNIE, bo inaczej ptaki się przyzwyczają a potem głodują, kiedy zapomnimy o nich na jakiś czas... Niektórzy nawet twierdzą, że lepiej nie karmić wcale niż karmić ale nieregularnie.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170036
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

ejus pisze:dokarmiacie ptactwo pieczywem?
W Warszawie jest to niestety zjawisko nagminne i całoroczne. Wydaje mi się, jak napisałeś, że gdyby zaprzestano tego procederu, to cała masa ptactwa faktycznie wyginęłaby z głodu, bo nie potrafiłaby niczego do zjedzenia samodzielnie znaleźć.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Hania
wiceminister
wiceminister
Posty: 30246
Rejestracja: czwartek 16 gru 2004, 00:00
Lokalizacja: Z-ec

Post autor: Hania »

ejus pisze:A dokarmiacie ptactwo pieczywem?
Nie, pieczywem nie, tylko ziarnami i dla sikorek wisi słoninka :)
"Zielono mi, zielono w głowie,
zielone trawy obrastają mą skroń,
zielony mętlik, o którym nie powiem,
zielone me czoło ociera ma dłoń..."
ania tal
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3032
Rejestracja: piątek 06 mar 2009, 16:31
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post autor: ania tal »

A dokarmiacie ptactwo pieczywem?
Nie! Ptactwo wodne lepiej karmić obierkami warzyw lub potartymi warzywami ;) ...ja dziś wywiesiłam kule tłuszczu za oknem ;) nie długo czekać a sikory i dzięcioły się zleciały na ucztę ;)
PTAKI SĄ JAK ANIOŁY - PIĘKNE I TAJEMNICZE
Awatar użytkownika
motyl1974
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1927
Rejestracja: poniedziałek 01 paź 2007, 20:10
Lokalizacja: z mazowsza

Post autor: motyl1974 »

ania tal pisze:nie długo czekać a sikory i dzięcioły się zleciały na ucztę
plus kowaliki :)
Awatar użytkownika
ejus
początkujący
początkujący
Posty: 166
Rejestracja: piątek 23 gru 2011, 13:32
Lokalizacja: Śląsk Cieszyński

Post autor: ejus »

Niektórzy ludzie trochę traktują dokarmianie ptactwa jako wartość dodaną - myślą sobie: a co tam, pokażę jaki jestem cudowny i wyrzucę te bułki zamiast do kosza do stawu. A przecież mieszanki ziaren dla ptaków są nawet w supermarketach i kosztują po 2 zł za paczkę.
ania tal
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3032
Rejestracja: piątek 06 mar 2009, 16:31
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post autor: ania tal »

ejus pisze:Niektórzy ludzie trochę traktują dokarmianie ptactwa jako wartość dodaną - myślą sobie: a co tam, pokażę jaki jestem cudowny i wyrzucę te bułki zamiast do kosza do stawu. A przecież mieszanki ziaren dla ptaków są nawet w supermarketach i kosztują po 2 zł za paczkę.
Ludzie też często nie zdają sobie sprawy z tego że jak zaczyna się dokarmiać ptactwo to trzeba to robić do końca zimy.
PTAKI SĄ JAK ANIOŁY - PIĘKNE I TAJEMNICZE
Awatar użytkownika
rojber1410
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4091
Rejestracja: wtorek 05 kwie 2011, 23:07
Lokalizacja: ADELNAU

Post autor: rojber1410 »

ania tal pisze:Ludzie też często nie zdają sobie sprawy z tego że jak zaczyna się dokarmiać ptactwo to trzeba to robić do końca zimy.
Nawet dłużej bo najmniej pokarmu jest na przedwiośniu....jak zaczynamu dokarmiać to trzeba to robić codziennie,ptaki potrafią pokonywać bardzo duże odległości do naszego karmnika ,i kiedy ,szczególnie w silne mrozy nie zastaną tam pokarmu mogą to przypłacić śmiercią...nie można też zapomnieć o wodzie szczególnie zimą jest to ważne
Nie wiem, ile wytworzyliśmy niedorzecznych kodeksów postępowania i bezsensownych wierzeń religijnych; nie wiem też, jakim sposobem wryły się tak głęboko we wszystkich krajach świata w umysł człowieka; warto jednak zaznaczyć, że wierzenie wpajane w pierwszych latach życia, gdy mózg jest wrażliwy, staje się niemal instynktem; a zasadniczą cechą instynktu jest to, że się go słucha niezaleąnie od tego, co mówi rozum. Karol Darwin
Awatar użytkownika
ejus
początkujący
początkujący
Posty: 166
Rejestracja: piątek 23 gru 2011, 13:32
Lokalizacja: Śląsk Cieszyński

Post autor: ejus »

A jak jest z dokarmianiem zwierząt leśnych? Są dokarmiane przez leśniczych i członków kół łowieckich z tego co wiem, ale czy można np. przekazać na rzecz zwierzyny leśnej kasztany, orzechy, żołędzie itp. ?
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105120
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

ejus pisze:czy można np. przekazać na rzecz zwierzyny leśnej kasztany, orzechy, żołędzie itp. ?
Jeśli w Twojej okolicy koła łowieckie taka zbiórkę/skup prowadzą to tak.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
ejus
początkujący
początkujący
Posty: 166
Rejestracja: piątek 23 gru 2011, 13:32
Lokalizacja: Śląsk Cieszyński

Post autor: ejus »

Piotrek pisze:
ejus pisze:czy można np. przekazać na rzecz zwierzyny leśnej kasztany, orzechy, żołędzie itp. ?
Jeśli w Twojej okolicy koła łowieckie taka zbiórkę/skup prowadzą to tak.
Dzięki za info, poszukam koła łowieckiego które prowadzi taką zbiórkę na Śląsku.

A co do tego dokarmiania ptactwa pieczywem, to dzisiaj sobie tak odpoczywam w domu i słyszałem krótki reportaż w radiu - mówili, że te ptaki od solonego pieczywa dostają kwaśnicy żołądka, ponadto sól zawarta w chlebie zaburza gospodarkę wodną organizmu i... łabędź, czy kaczka krzyżówka mogą zginąć przez chlebek czy bułkę. Szkoda że np. przy fosach miejskich w dużych miastach brakuje jakichś tablic informujących o tym, żeby nie dokarmiać byle czym. To przecież byłoby nietrudne do zorganizowania, a wiele ludzi po prostu nie wie i dlatego dokarmia.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105120
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Weźcie przestańcie te bajki o szkodliwości pieczywa powtarzać. A jeśli ptaszkowie znajdują pieczywo lub okruchy w śmieciach, rynsztokach i tym podobnych miejscach to już im nie szkodzi, tak? To wspaniałe, bowiem oznacza wielką moc sprawczą intencji człowieka. Jeśli bowiem wyrzuca z intencją wyrzucenia to wyrzucone pieczywo jest karmą, a jeśli wyrzuca z intencją dokarmiania to to już jest trucizna. Brawo! Tego nawet Merlin nie potrafił :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Hania
wiceminister
wiceminister
Posty: 30246
Rejestracja: czwartek 16 gru 2004, 00:00
Lokalizacja: Z-ec

Post autor: Hania »

Karmnik stoi, karma wysypana, a ptaszka żadnego jeszcze nie widziałam... :(
"Zielono mi, zielono w głowie,
zielone trawy obrastają mą skroń,
zielony mętlik, o którym nie powiem,
zielone me czoło ociera ma dłoń..."
JĘDREK
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6951
Rejestracja: środa 16 sty 2008, 18:16
Lokalizacja: z siebie samego

Post autor: JĘDREK »

...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Nie popędzaj mnie. Nie dalejwięcuj mnie"
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

"Mroźna zima dla wielu zwierząt zakończy się śmiercią. - Ale w przyrodzie nie ma pustki: śmierć jednych gatunków jest korzyścią dla innych - uspokaja prof. Stanisław Czachorowski, biolog z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. ..."

Więcej... http://olsztyn.gazeta.pl/olsztyn/1,3518 ... z1lMKEebl2
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Jenny
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 11954
Rejestracja: niedziela 15 sty 2012, 14:35
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: Jenny »

Mnie ta selekcja wcale nie uspokaja... To dlaczego ratujemy 0,5kg narodzone dzieci?
Wobec takiego rozumowania co powyżej ostawiajmy na łaskę losu, ręce Boga...

Absurdy codzienności działają na mnie ze zdwojoną siłą ...
Przepraszam, ze wtrącę...od czlowieka sie zaczyna-


http://media.wp.pl/kat,1022939,wid,8494 ... caid=1ddc1


Następny przykład-


http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/art ... /397144050

Także tego ...Jestem za -nawet ,,kawałkiem chleba ,, w dokarmianiu.

Na równi traktuję przyrodę ,ponieważ jestem tylko jej marnym składnikiem...
„Zaraz na początku życia ktoś powinien nam powiedzieć, że umieramy. Może wtedy żylibyśmy pełnią życia w każdej minucie, każdego dnia. Działaj! Kiedy poczujesz, że chcesz coś zrobić, rób to od razu, teraz! Dni, które przyjdą są policzone.”
M.Landon
ODPOWIEDZ