numery pasów w rębniach złożonych - o co chodzi?

Geodezja, teledetekcja, inwentaryzacja, plan urządzenia lasu...

Moderator: Moderatorzy

Aniczek
początkujący
początkujący
Posty: 22
Rejestracja: piątek 19 lis 2010, 13:04
Lokalizacja: Świętokrzyskie

numery pasów w rębniach złożonych - o co chodzi?

Post autor: Aniczek »

Witajcie!
Mam na mapie projektowanych cięć rębnych taki przypadek (właściwie większość oddziałów ma taką zagadkę):
w jednym oddziale złożonym z kilku wydzieleń większość jest przeznaczona w tym dziesięcioleciu do cięcia rębnią IV (dotyczy to zarówno rębni IV a i IV d a trafia się też czasem, że występuje we wskazaniach rębnia III). Każde takie wydzielenie oprócz rodzaju rębni i procentu masy ma jeszcze informację o numerze pasa. Moje pytanie jest następujące, czy ten numer pasa ma nam wskazywać na kolejność cięć, czyli że najpierw tnę to wydzielenie, które ma numer pasa 1, a potem kolejne (zostawiamy w spokoju ostęp, bo to zupełnie inny temat)? Jaki znaczenie w sytuacji, gdzie prawie cały oddział "schodzi" w dziesięcioleciu rębniami złożonymi ma takie numerowanie pasów? I co ewentualnie z odstępem czasowym między sąsiadującymi wydzieleniami ciętymi rębnią złożoną? Wiem, że jednostka kontrolna nie może mieć więcej niż 35 ha, więc gdyby teoretycznie cały oddział miał więcej niż te 35 ha, to na chłopski rozum mogłabym wziąć do cięcia w jednym roku tylko tyle wydzieleń, żeby ich łączna powierzchnia nie przekroczyła tej powierzchni. A może ja trochę to przekombinowałam.
Jeśli te numery pasów faktycznie mają znaczenie, to chyba pójdę siedzieć, bo wcześniej w rębniach złożonych nie kojarzę takiej numeracji - urządzanie sprzed dwóch lat takie nam zostawiło.
Pomóżcie w interpretacji, błagam!
Awatar użytkownika
acer_75
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2813
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2011, 10:12
Lokalizacja: Bory

Re: numery pasów w rębniach złożonych - o co chodzi?

Post autor: acer_75 »

Aniczek pisze:..... Moje pytanie jest następujące, czy ten numer pasa ma nam wskazywać na kolejność cięć, czyli że najpierw tnę to wydzielenie, które ma numer pasa 1, a potem kolejne (zostawiamy w spokoju ostęp, bo to zupełnie inny temat)? ....
tak właśnie powinno być, najpierw pas 1 później 2

Aniczek pisze:......Jaki znaczenie w sytuacji, gdzie prawie cały oddział "schodzi" w dziesięcioleciu rębniami złożonymi ma takie numerowanie pasów? I co ewentualnie z odstępem czasowym między sąsiadującymi wydzieleniami ciętymi rębnią złożoną? .....
hmm...nie wiem czy dobrze myślę ale w przypadku rębni częściowej odstęp czasowy dotyczy tej samej powierzchni a nie sąsiednich wydzieleń.
W rębni III w tym samy czasie można założyć gniazda na sąsiednich pasach ale cięcie uprzątające na drugim pasie można wykonać tylko w przypadku, gdy uprawa między gniazdami na pasie 1 osiągnie dobrą udatność, w rębni IV każde wydzielenie traktowane jest osobno.
Aniczek
początkujący
początkujący
Posty: 22
Rejestracja: piątek 19 lis 2010, 13:04
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post autor: Aniczek »

Jak dla mnie - te numery pasów, to jakiś sztuczny twór, bo do tej pory najczęściej leśniczy planował koncentrację cięć w jednym miejscu, choćby po to, żeby łatwiej było zapasu upilnować na składnicach, czy skompletować ładunek wywozowy. Według rozumowania moich zwierzchników i cięcia w takiej kolejności jak stoi na tych mapach (po numerach pasów) należałoby rozgrzebać całe leśnictwo, tylko co wtedy z ostępami. Dla mnie to po prostu ogromna zagadka urządzeniowa. A może jest szansa, że wypowie se w tej kwestii, jakiś zaznajomiony z tematem Urządzeniowiec.
Te wszystkie zasady z cięciem uprzątającym na sąsiednich pasach, itd. są mi znane, ale w IV rębniach nie widać w tym sensu, bo nawet jak jest cięcie uprzątające, to z bogatym odnowieniem w spodzie w dodatku zróżnicowanym wiekowo i wysokościowo, więc trwałości lasu nie ma szans zaburzyć.
CZARNA MAGIA!!!
Awatar użytkownika
acer_75
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2813
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2011, 10:12
Lokalizacja: Bory

Post autor: acer_75 »

Aniczek pisze:.....ale w IV rębniach nie widać w tym sensu, bo nawet jak jest cięcie uprzątające, to z bogatym odnowieniem w spodzie w dodatku zróżnicowanym wiekowo i wysokościowo, więc trwałości lasu nie ma szans zaburzyć......
ano dokładnie o tym napisałem, w przypadku rebi IV każde wydzielenie traktowane jest osobno czyli można w tym samym czasie wchodzić z poszczególnymi cieciami w tym z uprzątającymi na sąsiednich wydzieleniach.
Awatar użytkownika
Abigeil
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1000
Rejestracja: wtorek 11 lip 2006, 13:37
Lokalizacja: Polska

Post autor: Abigeil »

Pomóżcie w interpretacji, błagam!
A po co kombinować, i zastanawiać się co autor miał na myśli? Zadzwoń do autora (twórcy PUL) i niech objaśni. :wink:
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4264
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Witam!!!

Jak dla mnie to "numery" pasów w powiązaniu z SILP-em to raczej jeśli w 10-cioleciu wykonujemy dwa nawroty cięć w jednym pododziale (-00)
Wtedy po pierszym cięciu powstaje nam -99 i -01
Po kolejnej "ingerencji" w wydzieleniu (czy to w wyniku cięcia rębnego czy to innego wyłączenia) powstaje -98 i -02

Co do oznaczeń w PUL to co kraj (czytaj biuro) i Operat to dopuszczalne są modyfikacje oznaczeń... :wink:
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Aniczek pisze:najpierw tnę to wydzielenie, które ma numer pasa 1, a potem kolejne (zostawiamy w spokoju ostęp, bo to zupełnie inny temat)?
Nie możemy zostawić ostępu w spokoju, bo to z ostępu wynika kolejność cięć. Jeśli cięcia rębne wykonamy w innej kolejności, to rozpieprzymy ostęp.
Aniczek pisze:Według rozumowania moich zwierzchników i cięcia w takiej kolejności jak stoi na tych mapach (po numerach pasów) należałoby rozgrzebać całe leśnictwo,
Jak trzeba, to trzeba i zwierzchnicy raczej mają rację.
Aniczek pisze:tylko co wtedy z ostępami
Jeśli wykonasz cięcia zgodnie z kolejnością działek zrębowych, to właśnie wówczas zachowasz ostępy.
Aniczek pisze:więc trwałości lasu nie ma szans zaburzyć.
Trwałości może nie, ale ład czasowo przestrzenny (wpisz w google) jednak warto zachować tak, jak urządzeniowcy go zaplanowali. Jeśli nie ułatwi to życia obecnie, to najprawdopodobniej ułatwi życie w nastepnych dziesięcioleciach.
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4264
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Atlas pisze:
Fichtel pisze:powstaje -98 i -02
Mnie się zdaje, że pozostaje -99 oraz powstaje -02
Ale "zdaje się" czy tak jest?

Bo skoro było -00 i z niego powstaje -01 i -99
to jeśli dalej kroimy -99 - to ono też jest już historią (z inną powierzchnią) więc nie może być -99...

:P
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Fichtel pisze:"zdaje się"
Przepraszam mój błąd.
Awatar użytkownika
3006hc
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1129
Rejestracja: piątek 22 sie 2008, 03:25
Lokalizacja: z lasu

Post autor: 3006hc »

najlepiej zadzwoń do tego co robił plan cięć...
Różnica między ekologiem, a ekofilem jest mniej więcej taka jak miedzy pedagogiem a pedofilem....
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4264
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Atlas pisze:
Fichtel pisze:tak jest
Bo tak mówi zarządzenie.
a jak dzieli SILP...?
:)
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22739
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Fichtel pisze:
Atlas pisze:
Fichtel pisze:tak jest
Bo tak mówi zarządzenie.
a jak dzieli SILP...?
:)
oddz. 20 a - 00
oddz. 20 a - 01 oraz 20 a - 99
oddz. 20 a - 02 oraz 20 a - 98
Tak podzielił u mnie po aktualizacji, po wykonaniu w drzewostanie drugiego paska rębni I B.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Fichtel pisze:a jak dzieli SILP...?
Zarządzenie właśnie o SILP-ie mówiło. Lata temu, ale ta zasada się nie zmieniła.

Skoro tak stawiasz pytanie, to muszę się przekopać przez segregatory i odszukać to pismo :)

Popełniłem błąd przepraszam.

Te słodycze mnie kiedyś zabiją :D
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4264
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Spoko Spoko

Się robiło kiedyś aktualizacje...
i to jeszcze tą gdzie szło wszystko kolejno i ręcznie

Teraz to nie aktualizacja

to jak porównanie DOS-a 3.00 z Windowsem XP :D

P.S. Bill Gates powiedział (DAWNO DAWNO TEMU), że każdemu wystarczy 1MB RAM-u... :mg:
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105139
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Fichtel pisze:P.S. Bill Gates powiedział (DAWNO DAWNO TEMU), że każdemu wystarczy 1MB RAM-u... :mg:
Mniej :) Powiedział w roku 1981: "Nikt nigdy nie będzie potrzebował więcej niż 640 KB RAM". :mg:
A skoro już offtopujemy to takich "proroctw" w historii mieliśmy więcej. Do najsłynniejszych należą:
"Gramofon nie ma żadnej przyszłości handlowej" Thomas Edison wynalazca gramofonu.
"Może Amerykanie potrzebują telefonów,my na pewno nie. Mamy całe mnóstwo kurierów" William Henry Preece główny inżynier British Post Office 1876.
:lol:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Aniczek
początkujący
początkujący
Posty: 22
Rejestracja: piątek 19 lis 2010, 13:04
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post autor: Aniczek »

Dzięki za zażartą dyskusję w moim temacie.
Nie dawało mi to spokoju i postanowiłam w końcu uderzyć do "twórców" map i okazało się, że te numery pasów w rębniach złożonych są na mapie tylko dlatego, że system wymuszał wpisanie jakichś cyfr. Dokładnie tak samo jak w rębniach zupełnych, tyle, że tam jest to uzasadnione. Beznadzieja - wrzuca coś na mapę, co nie ma żadnego merytorycznego uzasadnienia, a ty człowieku kombinuj.
A dodatkowo przyjrzałam się tym mapom cięć i okazało się, że są w tej samej skali, tj. 1:20000, ale na jednej z nich skalówka pokazuje, że 1cm = 100m, a na drugiej że 1 cm = 200m. ZGROZA!
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105139
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

"Dwudziestka" jako mapa cięć? Nie słyszałem. Ależ jestem zacofany tu w tej głuszy...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22739
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Piotrek pisze:"Dwudziestka" jako mapa cięć? Nie słyszałem. Ależ jestem zacofany tu w tej głuszy...
Ja też nie słyszałem. U nas mamy 1:10 000. :wow:
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Aniczek pisze:okazało się, że te numery pasów w rębniach złożonych są na mapie tylko dlatego, że system wymuszał wpisanie jakichś cyfr.
Tego to bym nie wymyślił
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22739
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Atlas pisze:
Aniczek pisze:okazało się, że te numery pasów w rębniach złożonych są na mapie tylko dlatego, że system wymuszał wpisanie jakichś cyfr.
Tego to bym nie wymyślił
Łapy opadają... :( :shock:
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
ODPOWIEDZ