Dochodzi element niepewności zatrudnienia

Szczególnie dla Zakładów Usług Leśnych...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Abigeil
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1000
Rejestracja: wtorek 11 lip 2006, 13:37
Lokalizacja: Polska

Post autor: Abigeil »

77forest pisze:Zamawiający przewidział wymóg minimalny 2 przyczep do zrywki drewna
a co z innymi środkami o podobnych parametrach?Tego mi tu brakuje.
77forest pisze:Przypuszczam, że min 2 ZUL-e pracujące w danej jednostce mają różne interpretacje stawek podatkowych za tą samą czynność np grodzenie upraw, dowóz sadzonek ze szkółki leśnej itp. :)
VAT jest określony ustawowo i nie ma możliwości dowolnej interpretacji. To zamawiający ocenia a nieprawidłowo zastosowana stawka vatu jest podstawą do odrzucenia oferty. :wink:
Awatar użytkownika
darkside
początkujący
początkujący
Posty: 197
Rejestracja: czwartek 03 lip 2008, 10:26
Lokalizacja: z daleka

Post autor: darkside »

Abigeil pisze:VAT jest określony ustawowo i nie ma możliwości dowolnej interpretacji. To zamawiający ocenia a nieprawidłowo zastosowana stawka vatu jest podstawą do odrzucenia oferty.
Tak być powinno abi :)
ale lasy mają interpretacje, że grodzenia w lesie sa na 23% a ja widziałem interpretacje indywidualna, że wykonawca mógł stosować stawkę obniżoną.
http://interpretacje.tmxp.pl/Podatek-od ... lesne.html

Dlatego część orzeczeń idzie w kierunku porównywania kwot netto a nie brutto- pozostawiając wykonawcy określenie VAT i ewentualne kopanie się z US
Awatar użytkownika
zul
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14733
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2006, 00:25

Post autor: zul »

Abigeil pisze:Zauważ,że zamówienie jest unijne i prowadzone zgodnie z prawem unijnym, nie można wprowadzać kryteriów dyskryminujących podmioty.
I to jest ta nasza papieskość... :(
Pisałem kiedyś kiedy kolega n-czy będąc na leśnej wycieczce we Włoszech, zapytał jak robią przetargi na budowę leśnych dróg?. "Jakie przetargi ?!, nasi to robią - pieniądze mają zostać w naszej gminie"
Awatar użytkownika
Abigeil
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1000
Rejestracja: wtorek 11 lip 2006, 13:37
Lokalizacja: Polska

Post autor: Abigeil »

Zulku, masz rację, tak to jest w naszej rzeczywistości, chyba wiesz dlaczego. Może z te Włochy to nie najlepszy przykład ale, faktycznie sątakie możliwości prawne by pieniądze zostały w "naszej gminie".A o tym kiedy indziej powiem. :wink:
Awatar użytkownika
77forest
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 287
Rejestracja: wtorek 04 paź 2011, 12:31
Lokalizacja: Polska

Post autor: 77forest »

Abigeil pisze:a co z innymi środkami o podobnych parametrach?Tego mi tu brakuje.
Chodzi o przyczepy do zrywki zaopatrzone w żuraw. A przyczepy jak sama wskazuje są doczepiane do innych urządzeń pociągowych i nie są samojezdne.
Pewnie chodzi Ci o np. Forwordery.
Zamawiający przewidział dodatkowo że firma przystępująca do przetargu musi udowodnić dysponowanie posiadania dwóch zestawów maszyn. Zestaw = harwester + forvorder :P
Awatar użytkownika
Abigeil
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1000
Rejestracja: wtorek 11 lip 2006, 13:37
Lokalizacja: Polska

Post autor: Abigeil »

77forest pisze:Zamawiający przewidział dodatkowo że firma przystępująca do przetargu musi udowodnić dysponowanie posiadania dwóch zestawów maszyn. Zestaw = harwester + forvorder :P
Przeczytaj jeszcze raz od początku wątek i postaraj się zrozumieć, nie o to tu chodzi. :wink:
Awatar użytkownika
77forest
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 287
Rejestracja: wtorek 04 paź 2011, 12:31
Lokalizacja: Polska

Post autor: 77forest »

Ok Abigeil zrozumiałem - pewnie przeoczenie się komuś wkradło :shock:
Awatar użytkownika
zul
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14733
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2006, 00:25

Post autor: zul »

Mamy full "Element niepewności". III przetarg ..... Oczywiście dwa poprzednie unieważniono ponieważ: Cena złożonej oferty przewyższa kwotę, którą Zamawiający może przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.

Witaj szara strefo.
Awatar użytkownika
zulus
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1544
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 20:53
Lokalizacja: Beskidy

Post autor: zulus »

zul pisze:U nas dzieje się tak co przetarg :cry: Od kilku lat nigdy nie skończyło się na jednym przetargu....
Czyli macie sytuację ustabilizowaną :wink:
A tak poważnie: współczuję ...
Awatar użytkownika
77forest
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 287
Rejestracja: wtorek 04 paź 2011, 12:31
Lokalizacja: Polska

Post autor: 77forest »

zul pisze:Mamy full "Element niepewności". III przetarg ..... Oczywiście dwa poprzednie unieważniono ponieważ: Cena złożonej oferty przewyższa kwotę, którą Zamawiający może przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.
Nie wszędzie tak jest. U nas kwota została przekroczona o około 3 % i oferty zostały przyjęte bez rozpisywania nowego przetargu.
Tak więc wszystko zależy od człowieka.
Poza tym jak cena oferty ma nie przewyższać możliwości finansowych zamawiającego jak plany koszowe były sporządzane w sierpniu gdzie samo tylko paliwo było tańsze o około 20 % od cen aktualnych.
Brak środków to jest pojęcie względne, przecież średnia cena drewna uzyskana w przetargach na I półrocze 2012 również poszła do góry w porównaniu z planem sierpniowym. :D
Walczcie o swoje i nie zaniżajcie stawek
Awatar użytkownika
kamillo
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1011
Rejestracja: piątek 27 lis 2009, 09:28
Lokalizacja: z biura

Post autor: kamillo »

77forest pisze:Walczcie o swoje i nie zaniżajcie stawek
Popieram! Jak w styczniu nadleśnictwo nie będzie miało co sprzedawać, to pewnie i pieniądze się znajdą. A może też i nowy nadleśniczy :D
Przy okazji - czy czasem zgodnie z pzp termin składania ofert nie możne być krótszy niż 40 dni? Jeśli tak to III przetarg pod koniec stycznia? Czy mówimy o mniejszych kwotach?
Awatar użytkownika
zulus
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1544
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 20:53
Lokalizacja: Beskidy

Post autor: zulus »

kamillo pisze:Przy okazji - czy czasem zgodnie z pzp termin składania ofert nie możne być krótszy niż 40 dni?
Może być krótszy.
Awatar użytkownika
zul
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14733
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2006, 00:25

Post autor: zul »

Cóż, po przetargach. Były trzy. Maksimum jakie w końcu przeszło to podwyżka o niecałe 6.5 %.
Więc niech mi nikt nie wciska kitu, że ZULe dostały 10% podwyżki. Generalnie n-ctwo zaplanowało wzrost o ......... ok. 2,5% :lol:

Nie zamierzam już jeździć na żadne spotkania z generalicją, bo one "gie" dają. Do nich nie docierają żadne argumenty. Nawet te najbardziej twarde i konkretne.

Jeżeli Dyr. Gen. twierdzi, że podniesiono nam te rzeczone 10%, to albo kłamie, albo ktoś niżej robi mu koło pióra.
armilaria
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 282
Rejestracja: niedziela 07 lis 2010, 14:17
Lokalizacja: Polska

Post autor: armilaria »

zul pisze:że ZULe dostały 10% podwyżki
Przecież to było wiadome że nie mogliście dostać takiej gwarancji. Decyduje o tym przetarg.
To był tylko 10% wzrost stawek do planowania i tyle. Nawiasem mówiąc to albo nadleśnictwo w którym startowałeś ma tak oszczędnego kierownika albo tak cienko przędzie (niska zasobność drz-stanów, mała pow lasów, mały dochód ect.) albo Ciebie tam nie lubią. Zeby w takich dobrych latach nie "wspomóc" sektora usług leśnych nieumorzeniem przetargu to naprawdę trzeba mieć jakiś cel?

Cóż, życzę Tobie abyś przeszedł do jakiejś innej bardziej dochodowej branży bo w tej chyba się nic w kwestii usług leśnych radykanie nie zmieni. Nawet rzekoma zmiana formy prawnej LP nic tu nie pomoże, podobnie było z wieloma usługodawcami świadczącymi na rzecz spółek SK. Bo jeżeli wiadomo że ktoś będzie pracował za np 10zł/h to po co mu płacić 15zł/h?
Argumentacja o jakichkolwiek kwalifikacjach pracowników ZUL-a, usprzętowieniu, certyfikatach usług leśnych, będzie miała sens tylko wtedy gdy będzie to miało wpływ na obniżenie kosztów wykonania usługi co obecnie jest paradoksem. Usprzętowienie i mechanizacja powinny wpływać na obniżenie kosztów usługi aby to stało się jej motorem napędowym.
Awatar użytkownika
zul
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14733
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2006, 00:25

Post autor: zul »

armilaria pisze:Decyduje o tym przetarg.
To był tylko 10% wzrost stawek do planowania i tyle. Nawiasem mówiąc to albo nadleśnictwo w którym startowałeś ma tak oszczędnego kierownika albo tak cienko przędzie (niska zasobność drz-stanów, mała pow lasów, mały dochód ect.) albo Ciebie tam nie lubią. Zeby w takich dobrych latach nie "wspomóc" sektora usług leśnych nieumorzeniem przetargu to naprawdę trzeba mieć jakiś cel?
Nadleśnictwo jest jednym z bardziej dochodowych w RDLP. Mnie nie lubią, to fakt. Ale jestem tylko malutkim ogniwkiem w konsorcjum liczącym 21 firm. Do żadnego z trzech przetargów nie przystępował nikt inny.

Nie mówmy o "wspomaganiu", mówmy o zapłacie w oparciu o rachunek ekonomiczny. A ten, Urzędnicy Państwowi z LP mają w ... głębokim poważaniu. Kreują szarą strefę, a my ją urzeczywistniamy. Bo, najczęściej nie mamy wyjścia.
armilaria
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 282
Rejestracja: niedziela 07 lis 2010, 14:17
Lokalizacja: Polska

Post autor: armilaria »

dlatego dałem "" :) Bez tzw. dobrej woli czasem nic się nie zrobi mimo precyzyjnych przepisów, dobrych regulaminów czy narad w xxLP, najlepszy przykład to Twoja sytuacja.
A tak przy okazji mam takie ogólne pytanie o ile procent powinny wzrosnąć stawki aby w 2012 roku zatrudnić legalnie wszystkich ludzi obsługujących pakiet(przyjmijmy że będzie to 1 leśnictwo w nadleśnictwie w którym startowałeś) i kupić wszystkie należne materiały włącznie z kompletną odzieżą BHP dla pracowników. Z uwagi na kompleksowość zagadnienia nie proszę o konkretne wyliczenia wystarczy szacunek - jedna transparentna wartość procentowa?Czy 10% by wystarczyło?
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22753
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Zul już o tym wspominał i podawał pewne wyliczenia, np. tu: http://www.forum.lasypolskie.pl/viewtopic.php?t=24012
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Hunter61
początkujący
początkujący
Posty: 28
Rejestracja: sobota 14 sie 2010, 14:14

Post autor: Hunter61 »

Witam.Z ciekawości obserwuje przetargi w różnych nadleśnictwach i widzę,że wyniki przetargów są bardzo różne i chyba nie mają nić wspólnego z odgórnymi zarządzeniami.Np.w nadleśnictwie,w którym kiedyś świadczyłem usługi konsorcjum złożone z tylu zuli ile pakietów ,przeszło bez problemu po pierwszym przetargu po poniesieniu niektórych stawek nawet o 15%<jednostkowo, np.ceny zrywki w niektórych pakietach>a średnio ok 10%.W innym nadleśnictwie,i tu podam przykłady :

cena nadleđnictwa-cena zul,która przeszła
463000-496000
596000-628000
654000-691000
555000-586000
653000-684000
841000-886000
642000-683000
Pakietów było 12 i tylko jeden był poniżej oferty nadleśnictwa a reszta oscylowała podobnie jw.
armilaria
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 282
Rejestracja: niedziela 07 lis 2010, 14:17
Lokalizacja: Polska

Post autor: armilaria »

j24 pisze:Zul już o tym wspominał
No jo fakt ,spoko dość juz się chłopina o tym naprodukował :)

U mnie pobobnie jak u przedmówcy wzrostu o około 10% czasem powyżej czasem poniżej, hm niektórym się udało.
Awatar użytkownika
zul
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14733
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2006, 00:25

Post autor: zul »

armilaria pisze:Czy 10% by wystarczyło?
Procenty, procenty, procenty :)
Najpierw odpowiem: nie, 10% w naszym przypadku by nie wystarczyło :(
Co do tych, "nieszczęśliwych" procentów. Na okoliczność ukułem nawet powiedzenie: LP kochają procenty. Bo, mój kolega w n-ctwie X miał w zagospodarowaniu, do katalogu 16 zł za rbh, ja miałem 12 zł. I on, i ja "dostajemy" 10%........
Wielokrotnie mówiłem o tym w RDLP, pytałem czy tak ciężko porównać stawki w poszczególnych n-ctwach. Oczywiście zapewniono, że odpowiednie komórki "pochylają się nad tematem" i ...... koniec :cry:

Wróćmy do kalkulacji. Jest tutaj >>>>>>>

Zwróć uwagę, że kalkulacja odnosi się do najniższej krajowej :(
ODPOWIEDZ