Modrzew na tartaku

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

gki17
początkujący
początkujący
Posty: 68
Rejestracja: piątek 18 lis 2005, 18:31

Modrzew na tartaku

Post autor: gki17 »

Witam wszystkich szanujących się leśników. Chciałbym zadać takie ciekawe pytani, ale tylko w celach kontrolnych czy ludzie wiedza o co chodzi. Oczywiście znam na nie odpowiedź. Pyt. brzzmi : DLACZEGO UDZIAŁ DR. MODRZEWIOWEGO NA TARTAKU NIE MOŻE PRZEKRACZAĆ 30% SUROWCA TARTACZNEGO ???
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77784
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

bo drewno tartaczne modrzewiowe nie ma takich właściwości jak sosna i świerk?
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
Cephalanthera
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 326
Rejestracja: wtorek 25 paź 2005, 11:02
Lokalizacja: z lasu i gór

Post autor: Cephalanthera »

pewnie tak zawaliło by piły żywicą, że nic innego nie dao by się przetrzeć..
Co za dziwne pytania. Myślę że to nie żaden przepis tylko względy praktyczne...
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77784
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

a nawet "prośba" odbiorcy, ustalenia umowy zakupu
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
gki17
początkujący
początkujący
Posty: 68
Rejestracja: piątek 18 lis 2005, 18:31

md

Post autor: gki17 »

Otóż w gdzie w md jest żywica?
Igły - nie, kora - nie, więc cały deficyt żywicy skupia się w drewnie, którego nadmiar na tartaku zakleja traki - żywica.
Brzost
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22054
Rejestracja: piątek 22 lip 2005, 00:00

Post autor: Brzost »

A w dawnych czasach na SGGW, gdy hodowlę lasu wykładał prof. Bellon, był fanem wprowadzania modrzewia, gdzie się da. A w tym samym czasie studenci mieli okazję słuchać wykładów z użytkowania prof. Laurowa, który pomstował na drewno modrzewiowe (z powodów podanych przez przedmówców).
Awatar użytkownika
Cephalanthera
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 326
Rejestracja: wtorek 25 paź 2005, 11:02
Lokalizacja: z lasu i gór

Post autor: Cephalanthera »

gdzie sie da? bez przesady...
Mnóstwo przyrodników twierdzi że modrzew zaśmieca lasy. Bo tak naprawdę rodzimo to występuje w górach (Tatry) no i subpopulacja modrzewia Polskiego w G. Swiętokrzyskich. Poza tym nie powinno go byc w lasach. A juz na pewno nie w postaci jednogatunkowych drzewostanów. :evil:
Awatar użytkownika
Kasia
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3830
Rejestracja: piątek 27 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: z dziupli
Kontakt:

Post autor: Kasia »

No to kto go posadził na Wybrzeżu Środkowym???Na zdjeciu stanowisko tego gatunku w mojej okolicy.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
zu
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6179
Rejestracja: piątek 30 wrz 2005, 21:51
Lokalizacja: Roztocze Płd.

Post autor: zu »

Cephalanthera pisze:gdzie sie da? bez przesady...
Mnóstwo przyrodników twierdzi że modrzew zaśmieca lasy. Bo tak naprawdę rodzimo to występuje w górach (Tatry) no i subpopulacja modrzewia Polskiego w G. Swiętokrzyskich. Poza tym nie powinno go byc w lasach. A juz na pewno nie w postaci jednogatunkowych drzewostanów. :evil:
U mnie sa takie miejsca, gdzie rośnie lity modrzew... ogólnie, dosc duzo jest modrzewia, i dosć dziwnie sie idzie przez taki lasek...
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77784
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

zu pisze:rośnie lity modrzew... ogólnie, dosc duzo jest modrzewia, i dosć dziwnie sie idzie przez taki lasek...
co to znaczy dziwnie?
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
Kasia
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3830
Rejestracja: piątek 27 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: z dziupli
Kontakt:

Post autor: Kasia »

Zu pewnie chodzi o to,że iglaste a łyse...
zu
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6179
Rejestracja: piątek 30 wrz 2005, 21:51
Lokalizacja: Roztocze Płd.

Post autor: zu »

drwalnik pisze:co to znaczy dziwnie?
No wiesz, modrzew mi raczej pasuje jako jakas domieszka, albo po prostu są miejsca, gdzie ejst go duzo, ale tak sam sam samiuski modrzew, wygląda dziwnie...
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77784
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

ale w takim litym d-stanie modrzewiowym jest klimat niepowtarzalny :D
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
zu
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6179
Rejestracja: piątek 30 wrz 2005, 21:51
Lokalizacja: Roztocze Płd.

Post autor: zu »

O tej porze, kiedy dopiero zaczyna "kwitnąć", i tych różowych kulek nie widac, idzie sie jak przez wymarły, uschniety las ;)
Awatar użytkownika
Cephalanthera
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 326
Rejestracja: wtorek 25 paź 2005, 11:02
Lokalizacja: z lasu i gór

Post autor: Cephalanthera »

Dokładnie lity drzewostan modrzewiowy, podobnie zresztą jak np lity drzewostan dębu czerwonego robi ponure wrażenie. Igliwie i liście tak skutecznie uniemozliwia wzrost roślinom że jest to prawie florystyczna pustynia. Co oznacza że takie "coś" nie powinno istnieć. Modrzew jako domieszka ale bardzo nieliczna, owszem ale ostrożnie. Dąb czerwony z lasu precz.
czeremcha
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 8810
Rejestracja: poniedziałek 29 sie 2005, 00:00
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: czeremcha »

A ja widziałam uprawę z dużą ilością dębu czerwonego... i młodnik modrzewiowy, bo tak się akurat sadzonki przyjęły ;)
Pozdrawiam cieplutko, czeremcha

Lasy zaspane i bliskie codziennym naszym hałasom obiecują wilgotną ciszę WIERZĘ LASOM - M. Sewen, A. Kreczmar

"ty nie idziesz sama
chodzą wraz z tobą wszystkie drzewa..."
Awatar użytkownika
Cephalanthera
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 326
Rejestracja: wtorek 25 paź 2005, 11:02
Lokalizacja: z lasu i gór

Post autor: Cephalanthera »

czeremcha pisze:A ja widziałam uprawę z dużą ilością dębu czerwonego... i młodnik modrzewiowy, bo tak się akurat sadzonki przyjęły ;)
No i co? podobało się? :wink:
czeremcha
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 8810
Rejestracja: poniedziałek 29 sie 2005, 00:00
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: czeremcha »

Te deby czerwone nawet ładne były :) ale modrzewie nie bardzo :(
Pozdrawiam cieplutko, czeremcha

Lasy zaspane i bliskie codziennym naszym hałasom obiecują wilgotną ciszę WIERZĘ LASOM - M. Sewen, A. Kreczmar

"ty nie idziesz sama
chodzą wraz z tobą wszystkie drzewa..."
Awatar użytkownika
Gollum
VIP
Posty: 3956
Rejestracja: sobota 04 cze 2005, 00:00
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Gollum »

drwalnik pisze:ale w takim litym d-stanie modrzewiowym jest klimat niepowtarzalny :D
O tak :mrgreen: Taksowałem taki równe dwadzieścia lat temu i do dziś mam złe wspomnienia :wink: Rzuciły się na mnie tysiące (dosłownie) jakichś robali podobnych do kleszczy i łaziło toto - brrr... koszmar ....
Borsuk
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5015
Rejestracja: czwartek 06 sty 2005, 00:00
Lokalizacja: tubylec

Post autor: Borsuk »

Cephalanthera pisze:Modrzew jako domieszka ale bardzo nieliczna, owszem ale ostrożnie. Dąb czerwony z lasu precz.
... modrzew był historycznie prawie wszedzie w Plsce, ale wszędzie jako domieszka ...
... poza tym modrzew jest dobrym gatunkiem budującum szkielet drzewostanu, szczególnie w przypadku problemów z wiatrami ... przyjżyj sie także litym drzewostanom świerkowym, tam pod spodem też nie wiele rośnie (zresztą jak u większości iglaków), ponaddto pod dobrze prowadzonym i zmieszanym modrzewiem runo jednak wystepuje ... wszak to właśnie pod modrzewiem rosną wyborne, żółciutkie maślaczki modrzewiowe :D ...
... uważam, że ciekawym pomysłem na modrzewia jest modrzew z podsadzeniem bukowym ... choć badania nad tym jeszcze trwają i do wyników końcowyj to jeszcze trochę ...

... co do dęba czerwonego, to i owszem nie widzę możliwości by były to lite drzewstany, ale domieszkowo jak najbardziej, popatrz na te przyrosty ...

... widzę, ze wam szanowny Jawor dość bezdyskusyjnie i jednostronnie stawiał sprawę obcych gatunków :P ... nas uczyli wiekszej elastyczności - las to nie apteka :P ...

8)
... chcesz pokoju - szykuj się na wojnę ...
ODPOWIEDZ