jesiony, jawory,lipy, robinie w polskich lasach

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

zu
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6179
Rejestracja: piątek 30 wrz 2005, 21:51
Lokalizacja: Roztocze Płd.

Post autor: zu »

Zależy. Czaem nie sa az tak bardzo do konca dziekie i sa po prostu mniejsze i zielensze, a dobre ;)
Awatar użytkownika
Gollum
VIP
Posty: 3956
Rejestracja: sobota 04 cze 2005, 00:00
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Gollum »

Bo to stare, często już kompletnie zapomniane odmiany. Nie były wielkie, ale za to o niebo smaczniesjze od dzisiejszych.
Borsuk
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5015
Rejestracja: czwartek 06 sty 2005, 00:00
Lokalizacja: tubylec

Post autor: Borsuk »

Gollum pisze:Grabów jest sporo, ale w lasach zbyt cenione nie są, bo wolno rosną.
... cenione są gdy tworzą drugie pietro i pielęgnują np. dęba, dzięki temu osiąga się lepsze jakościowo sortymenty dębowe - "dąb nie myśli o wilkach", a z graba jest stosunkowo wysokoenergetyczny opał ...
zu pisze:U mnie lasy pokryły wiele ruin nieistniejących już wsi, idąc leśną dróżka czesto można sobie jabłka zrywać... Dziekie, ale dobre.,
... jak się chodzi po Beskidzie Niskim w wielu dolinach można spotkać zgrupowania starych drzew owocowych, oznacza to, że kiedyś stał tu dom, niestety w ramach Akcji Wisła przesiedlono wiele tysięcy ludzi tak, że po niegdyś ludnych wsiach pozostały tylko przydrożne kapliczki i zdziczałe sady ...

8)
... chcesz pokoju - szykuj się na wojnę ...
cisza
początkujący
początkujący
Posty: 15
Rejestracja: czwartek 09 mar 2006, 09:06
Lokalizacja: katowice

Post autor: cisza »

Borsuk pisze: cenione są gdy tworzą drugie pietro i pielęgnują np. dęba, dzięki temu osiąga się lepsze jakościowo sortymenty dębowe - "dąb nie myśli o wilkach", a z graba jest stosunkowo wysokoenergetyczny opał ...


interesujące , możesz napisać mi to prostszym jezykiem?
zu
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6179
Rejestracja: piątek 30 wrz 2005, 21:51
Lokalizacja: Roztocze Płd.

Post autor: zu »

U mnie też jest dużo takich wsi w lesie...
Borsuk
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5015
Rejestracja: czwartek 06 sty 2005, 00:00
Lokalizacja: tubylec

Post autor: Borsuk »

cisza pisze:Borsuk napisał/a:
cenione są gdy tworzą drugie pietro i pielęgnują np. dęba, dzięki temu osiąga się lepsze jakościowo sortymenty dębowe - "dąb nie myśli o wilkach", a z graba jest stosunkowo wysokoenergetyczny opał ...

interesujące , możesz napisać mi to prostszym jezykiem?
... dąb jest gatunkiem który wytwarza tzw. pączki śpiące, które mają bardzo długą żywotność, występują one właściwie w każdym miejscu pod korą pnia u dojrzałych osobników ...
... pączki te raegują na światło i jeżeli zostanie ono im "dostarczone" to się rozwijają i przy sprzyjających warunkach tworzą tzw. "wilki" - gałęzie, a więc sęki - te zaś obniżają jakość surowca ...
... dlatego jest ważne aby dąb rósł otoczony innymi drzewami - tu akurat grab się dobrze nadaje - które by ograniczały dostęp światła do pnia na którym znajdują się pączki śpiące ...

... mam nadzieję że wmiarę jasno to opisałem :) ...

8)
... chcesz pokoju - szykuj się na wojnę ...
cisza
początkujący
początkujący
Posty: 15
Rejestracja: czwartek 09 mar 2006, 09:06
Lokalizacja: katowice

Post autor: cisza »

dzięki.
Człowiek całe życie uczy się . Możesz podać również inne gatunki u których występują śpiące pąki? "Potrzebuję wiedzy o drzewach jak powietrza" :)
Borsuk
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5015
Rejestracja: czwartek 06 sty 2005, 00:00
Lokalizacja: tubylec

Post autor: Borsuk »

... cóż dotyczy to głównie wszystkich dębów, buka - generalnie gatunków liściastych ...

... w tej chwili jakoś nie kojarzę innych gatunków, które napewno mają te pączki :oops: ...

8)
... chcesz pokoju - szykuj się na wojnę ...
zu
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6179
Rejestracja: piątek 30 wrz 2005, 21:51
Lokalizacja: Roztocze Płd.

Post autor: zu »

A brzoza? Taki najbardziej typowy przykład (chyba :P)
Borsuk
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5015
Rejestracja: czwartek 06 sty 2005, 00:00
Lokalizacja: tubylec

Post autor: Borsuk »

zu pisze:A brzoza? Taki najbardziej typowy przykład (chyba Razz)
... masz rację, Zu :) brzozy jak najbardziej mają te pączki ...

8)
... chcesz pokoju - szykuj się na wojnę ...
cisza
początkujący
początkujący
Posty: 15
Rejestracja: czwartek 09 mar 2006, 09:06
Lokalizacja: katowice

Post autor: cisza »

Gollum pisze:Grabów jest sporo, ale w lasach zbyt cenione nie są, bo wolno rosną.
U mnie w lasach Katowickich grabów jest jak na lekarstwo. Za to brzóz jest bardzo dużo , nigdzie w żadnych lasach nie widziałem tak dużej ilości tych drzew. Same brzozy i dęby.
Sosen malutko. Mamy typowo liściaste lasy.
zu
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6179
Rejestracja: piątek 30 wrz 2005, 21:51
Lokalizacja: Roztocze Płd.

Post autor: zu »

Brzoza to taki leśny chwast, co sie wszedzie wedrze ;) Ja sobie żyje na takiej jakby granicy, od polnocy takie bardziej roztoczanskie sosnowe, czy sosnowo-debowe lasy, na poludnie buczyna karpacka i takie bardziej mieszane.
czeremcha
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 8810
Rejestracja: poniedziałek 29 sie 2005, 00:00
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: czeremcha »

zu pisze:Brzoza to taki leśny chwast, co sie wszedzie wedrze
Ostatnio już niestety coraz rzadziej i brzozę dopadają choróbska :(
cisza pisze:Możesz podać również inne gatunki u których występują śpiące pąki?
Nie wiem, czy to dobry przykłąd, ale olsza czarna chyba też dość szybko wypuszcza takie gałązki boczne. Widziałam taki stary wywrócony pień, z którego wyrastalo mnóstwo nowych "drzewek" mozna zobaczyć w galerii ;)
Pozdrawiam cieplutko, czeremcha

Lasy zaspane i bliskie codziennym naszym hałasom obiecują wilgotną ciszę WIERZĘ LASOM - M. Sewen, A. Kreczmar

"ty nie idziesz sama
chodzą wraz z tobą wszystkie drzewa..."
Borsuk
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5015
Rejestracja: czwartek 06 sty 2005, 00:00
Lokalizacja: tubylec

Post autor: Borsuk »

czeremcha pisze:olsza czarna chyba też dość szybko wypuszcza takie gałązki boczne.
... pączki śpiące mają praktycznie wszystkie liściaste, tylko u dębów i buka mają one bardzo duża żywotność i występują nawet u bardzo starych osobników, przez co te drzewa mogą bardzo długo reagować na dostarczenie światła do pnia i rozbidowywać koronę ...

8)
... chcesz pokoju - szykuj się na wojnę ...
Awatar użytkownika
formicarufa
leśniczy
leśniczy
Posty: 919
Rejestracja: poniedziałek 26 wrz 2005, 18:30
Lokalizacja: Z drogi.........

Post autor: formicarufa »

cisza pisze:
Gollum pisze:Grabów jest sporo, ale w lasach zbyt cenione nie są, bo wolno rosną.
U mnie w lasach Katowickich grabów jest jak na lekarstwo. Za to brzóz jest bardzo dużo , nigdzie w żadnych lasach nie widziałem tak dużej ilości tych drzew. Same brzozy i dęby.
Sosen malutko. Mamy typowo liściaste lasy.

pozwole sie niezgodzic odnosnie lacow rdlp-u katowice- graba jest sporo, i w wielu miejscach jast bardzo ekspansywny
zu
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6179
Rejestracja: piątek 30 wrz 2005, 21:51
Lokalizacja: Roztocze Płd.

Post autor: zu »

formicarufa pisze:graba jest sporo, i w wielu miejscach jast bardzo ekspansywny
Prawda, np. u mnie :)
Awatar użytkownika
formicarufa
leśniczy
leśniczy
Posty: 919
Rejestracja: poniedziałek 26 wrz 2005, 18:30
Lokalizacja: Z drogi.........

Post autor: formicarufa »

a odnośnie drzewostanów z lipy- to po co nam drzewostan z dominującym gatunkiem lipy w składzie? czasy wita stwosza mineły.
poza ty, robinia jest swietnym gatunkiem ale na poligony, i tam tez jest stowona, przynajmniej byla, chodzi o rozbudowana rozlozysta korone........pewnie wiecej na ten temat powiek ktos kto miał "przyjemność" spelnic obowiazki wzgledem ojczyzny (lub ku jej wielkiej chwale). a tak na powaznie-
jawora i jesiona, zreszta podobnie jak lipe uzywa sie jako domieszek, nawet produkcyjnych i to dosyc czesto, robini zas trafia sie w zadrzewieniach
Awatar użytkownika
kater
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4494
Rejestracja: piątek 03 lut 2006, 16:54

Post autor: kater »

Czyli jak zwykle, chodzi o pieniądze... :)
zu
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6179
Rejestracja: piątek 30 wrz 2005, 21:51
Lokalizacja: Roztocze Płd.

Post autor: zu »

Jak dla mnie, nie ma po prostu sensu trzymac nierodzimych gatunków...
Borsuk
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5015
Rejestracja: czwartek 06 sty 2005, 00:00
Lokalizacja: tubylec

Post autor: Borsuk »

zu pisze:Jak dla mnie, nie ma po prostu sensu trzymac nierodzimych gatunków...
... generalnie to nie, ale co do daglezji i dęba czerwonego to uważam, że jednak można zrobić wyjatek, popatrz jak one pięknie i szybko przyrastają :) ...

8)
... chcesz pokoju - szykuj się na wojnę ...
ODPOWIEDZ