Borelioza

Szkolenia, wypadki, choroby, pierwsza pomoc, ocena ryzyka...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Lena
leśniczy
leśniczy
Posty: 574
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 12:07
Lokalizacja: Śląskie

Borelioza

Post autor: Lena »

Pytanie do ludzi pracujących w leśnictwie i ogólnie w terenie.
Czy macie uwzględnione w karcie oceny ryzyka zawodowego narażenie na boreliozę?
Czy ktoś starał się o to indywidualnie lub wspólnie z innymi pracownikami?
Pietia
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 379
Rejestracja: piątek 13 mar 2009, 19:35
Lokalizacja: z lasu

Post autor: Pietia »

Lena pisze:Pytanie do ludzi pracujących w leśnictwie i ogólnie w terenie.
Czy macie uwzględnione w karcie oceny ryzyka zawodowego narażenie na boreliozę?
Tak mam, jest jeden podpunkt w zagrożeniach "Kontakt z drobnoustrojami chorobotwórczymi" jako źródło zagrożenia wymienione są "Kleszcze, mikroorganizmy" Samo ryzyko oszacowane jest jako średnie. W sumie bezpośrednio słowo borelioza nie pada, ale w przypadku pracy w lesie puki co borelioza jest choroba zawodową.
Lena pisze:Czy ktoś starał się o to indywidualnie lub wspólnie z innymi pracownikami?
U nas akurat nikt się o to nie starał , kartę ocenę ryzyka na stanowisku pracy przygotowała osoba odpowiedzialna za BHP w nadleśnictwie.
"I oczom im ukazał się las..... krzyży"
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Pietia pisze:W sumie bezpośrednio słowo borelioza nie pada
Bo borelioza to nie czynnik, ale choroba a w karcie znajdują się źródła zagrożenia - stąd słusznie wymienione kleszcze i mikroorganizmy.
Ja kategorię ryzyka mam oszacowaną na małą, ale i tak punktowo jest to jedna z najwyższych w całej karcie.
Co do tego czy możecie wpływać na pracodawcę to kodeks pracy mówi wprost:
Art. 23711a. § 1. Pracodawca konsultuje z pracownikami lub ich przedstawicielami wszystkie działania związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, w szczególności dotyczące:
...
2) oceny ryzyka zawodowego występującego przy wykonywaniu określonych prac oraz
informowania pracowników o tym ryzyku,...
§ 2. Pracownicy lub ich przedstawiciele mogą przedstawiać pracodawcy wnioski w sprawie eliminacji lub ograniczenia zagrożeń zawodowych.
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Awatar użytkownika
Lena
leśniczy
leśniczy
Posty: 574
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 12:07
Lokalizacja: Śląskie

Post autor: Lena »

Przy sporządzaniu karty oceny ryzyka zawodowego uwzględnia się źródła zagrożeń czyli w tym przypadku czynniki biologiczne - kleszcze, ale również możliwe ich skutki - bolerioza. Ale widziałam też wersje bez tych możliwych skutków...

U nas narażenia na ten czynnik biologiczny, nie ma uwzględniony żaden z pracowników, odpowiedź na pierwsze pismo jest odmowna, napisaliśmy kolejne...
;)
Pietia
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 379
Rejestracja: piątek 13 mar 2009, 19:35
Lokalizacja: z lasu

Post autor: Pietia »

Lena pisze:U nas narażenia na ten czynnik biologiczny, nie ma uwzględniony żaden z pracowników, odpowiedź na pierwsze pismo jest odmowna, napisaliśmy kolejne...
Może u was nie ma kleszczy zainfekowanych krętkami Borellia :?: :help: :wink:
A tak serio ktoś kto sporządzał kartę oceny ryzyka zawodowego po prostu z jakiegoś powodu zapomniał tego uwzględnić. Równie dobrze BHPowiec mógłby pominąć brak zagrożenia od spadających przedmiotów(gałęzie etc.) czy ryzyko pogorszenia wzroku podczas pracy z komputerem. Ale puki co Borelioza jest w wykazie chorób zawodowych tak więc jest ona chorobą zawodową :!: A związek przyczynowo skutkowy pracy w lesie i borelioza jest bardzo łatwy do udowodnienia :wink:
"I oczom im ukazał się las..... krzyży"
Awatar użytkownika
Lena
leśniczy
leśniczy
Posty: 574
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 12:07
Lokalizacja: Śląskie

Post autor: Lena »

Ktoś robił na szybko i pominął, jakiś specjalista - podobno :P z zewnątrz,
nie pracowałam jeszcze wtedy... o ironio poszłam na studia bhp (za poparciem pracodawcy) i tak powiedziano mi, że powinniśmy mieć poddane karty oceny ryzyka zawodowego aktualizacji i uwzględnione i kleszcze i boleriozę.
Więc walczymy o swoje :)
;)
Vinca minor
początkujący
początkujący
Posty: 82
Rejestracja: niedziela 31 sty 2010, 13:52
Lokalizacja: ...

Post autor: Vinca minor »

Ja w swojej karcie oceny ryzyka mam wyszczególnioną boreliozę, ale zagrożenie określono tam jako małe. Osoba odpowiedzialna za BHP przeszkoliła mnie w zakresie radzenia sobie z kleszczami, dostałam preparat na owady i mam po prostu uważać:)
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Pietia pisze:Może u was nie ma kleszczy zainfekowanych krętkami Borellia
Do niedawna mogło tak być. Obecnie za obszar endemiczny (występowania zakażonych kleszczy) uznaje się cały obszar Polski.
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Awatar użytkownika
Fred
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2069
Rejestracja: sobota 30 sty 2010, 20:58
Lokalizacja: Ze smutnych borów

Post autor: Fred »

Mój kolega leczy się na boreliozę już około roku, a potrzeba na wyleczenie 1,5 roku z pobraniem silnego antybiotyku i utrzymania ścisłej diety ze spokojnym trybem życia. Niestety mojemu koledze leśniczemu w czasie leczenia na boreliozę nie udzielono urlopu zdrowotnego, który należy się zgodnie z Ustawą o Lasach, nie umorzono kilka rat pożyczki za samochód, przyjeżdżał pracodawca i śmiał mu się szyderczo w oczy proponując mu zmianę leśnictwa i w końcu odwołano go z tego leśnictwa. Na podstawie kilku donosów wszczęto postępowanie administracyjne w celu zabrania broni myśliwskiej. Ogólnie mówiąc ,,piękne jest piekiełko w LP".
Fred
Awatar użytkownika
Skumbria
wiceminister
wiceminister
Posty: 36309
Rejestracja: sobota 03 cze 2006, 07:03
Lokalizacja: w drodze

Post autor: Skumbria »

Pietia pisze:A związek przyczynowo skutkowy pracy w lesie i borelioza jest bardzo łatwy do udowodnienia :wink:
a jak ktoś po 40 latach przypomniał sobie, że pracował w lasach i zgłosił się do sanepidu i wszczęto postępowanie :?: :wink:
Życie wymaga celnego oka i twardej ręki. http://www.solidarnosc.org.pl/
A gnębiciele naszego Narodu "Umacniają się w złym zamiarze, zamyślają potajemnie zastawić sidła i mówią sobie:Któż nas zobaczy i zgłębi nasze tajemnice?"
Rota https://www.youtube.com/watch?v=o_VL6ZYv2bE
https://youtu.be/r71UOZHy140
ODPOWIEDZ