Zbiór nasion buka

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

ivar
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1883
Rejestracja: wtorek 20 lut 2007, 08:19
Lokalizacja: Małopolska

Zbiór nasion buka

Post autor: ivar »

Interesuje mnie kwestia zbioru nasion buka, jakie w tym roku stawki za kilogram, jak się zapowiada rok pod względem urodzaju, etc..
Będę wdzięczny za wszelkie informacje.
Nie poluje się po to by zabijać.
Zabija się, bo bierze się udział w POLOWANIU.
Awatar użytkownika
niziołek
wiceminister
wiceminister
Posty: 25653
Rejestracja: poniedziałek 07 sty 2008, 12:44

Post autor: niziołek »

:D Ja też bo mam nazbierać.... jest też regionalizacja przecież.Hej! 8) :)
"To duch buduje sobie ciało" - Fryderyk Schiller
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105131
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

U mnie zapowiada się dobry urodzaj.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
koda
początkujący
początkujący
Posty: 133
Rejestracja: wtorek 04 mar 2008, 11:30
Lokalizacja: Dół

Re: Zbiór nasion buka

Post autor: koda »

ivar pisze:Interesuje mnie kwestia zbioru nasion buka, jakie w tym roku stawki za kilogram, jak się zapowiada rok pod względem urodzaju, etc..
Będę wdzięczny za wszelkie informacje.
Urodzaj w tym roku jest bardzo dobry. Ceny kształtują się różnie w zależności od rejonu. Jedni mają ustalone stawki za zbiór nasion z Zulami inni preferują kontrolowany zbiór i skup. Trzeba liczyć się z ceną 18-25 zł/kg. Ale to tylko moja prognoza. Zapotrzebowanie na Bk jest duże. W zasadzie już można go zbierać. Pzdr.
Awatar użytkownika
Seeman
leśniczy
leśniczy
Posty: 607
Rejestracja: piątek 04 maja 2007, 10:02
Kontakt:

Post autor: Seeman »

Moim zdaniem urodzaj jest średni/dobry, ale to już lokalne uwarunkowania. Cena od 17 do 26 brutto. Zule mające niższe stawki nie wywiążą się z umowy (zbieracze wożą nasiona leśnictwo obok i sprzedają po lepszej stawce łżąc, że zbierali u niego - witaj regionalizacjo). Jakość nasion jest dobra, choć suchy koniec lata trochę namieszał. Generalnie - nadleśnictwa mające zbyt niskie stawki nie wykorzystają okazji jaką daje dobry (lokalnie) urodzaj i nie nazbierają nasion. To jednak da się obejść bez większego problemu - kupią cichcem od sąsiadów; przynajmniej do czasu, gdy metoda markerów genetycznych nie stanie się chlebem powszednim :)
Awatar użytkownika
zul
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14733
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2006, 00:25

Post autor: zul »

Seeman,
Seeman Ty żyjesz ! :jupi:
Seeman pisze:Generalnie - nadleśnictwa mające zbyt niskie stawki nie wykorzystają okazji jaką daje dobry (lokalnie) urodzaj i nie nazbierają nasion.
:spoko:
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

A co z dębem ?? Taki mały OT. Zauważyłem,że jest sporo żołędzi, ale są drobne, szczególnie u bzszpłk. Jak jest u was ??
Awatar użytkownika
SZCZEPAN
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14106
Rejestracja: wtorek 18 gru 2007, 20:18
Lokalizacja: karpaty

Post autor: SZCZEPAN »

Piotrek pisze:U mnie zapowiada się dobry urodzaj.
U nas średnio , więc jeśli ktoś wpadłby na pomysł "exportu wewnętrzego" to przy
Seeman pisze: metoda markerów genetycznych
raczej odradzam.Chyba ,że ktoś liczy na 5 minut "sławy". :|
I NIGDY NIE MÓW MI, ŻE JUŻ WSZYSTKO WIESZ.
zu
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6179
Rejestracja: piątek 30 wrz 2005, 21:51
Lokalizacja: Roztocze Płd.

Post autor: zu »

W Rogowie i okolicach ilość bukwi w ostatnich tygodniach była tak niesamowita, że kilkadziesiąt studentów nie dało rady tego zjeść ani wynieść (czytaj: bardzo dużo).
Awatar użytkownika
luscinia
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 9787
Rejestracja: wtorek 02 sty 2007, 20:00
Kontakt:

Post autor: luscinia »

dawno nie widziałam takiego urodzaju orzeszków bukowych - to zdjęcie pochodzi z Karkonoszy. Piękny widok :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
luscinia

To możliwość spełniania marzeń sprawia, że życie jest takie fascynujące.

Dziennik Leśny
mattos
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 12:48
Lokalizacja: Polska

Post autor: mattos »

Witam.
Jestem nowy na forum i chciałbym wznowić poruszany temat :) Czy w tym roku zapowiada się urodzaj bukwi w Podkarpackim? Gdzie najlepiej zbierać i sprzedawać zebrane nasiona? Jakie stawki są w tym roku? Z góry dziękuje za informacje :)
Awatar użytkownika
zul
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14733
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2006, 00:25

Post autor: zul »

luscinia pisze:dawno nie widziałam takiego urodzaju orzeszków bukowych - to zdjęcie pochodzi z Karkonoszy. Piękny widok :)
A czy aby papier odpowiedni nasionka mają ? ;-)
Z ciekawości - gdzie to ?
ivar
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1883
Rejestracja: wtorek 20 lut 2007, 08:19
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: ivar »

mattos pisze:Czy w tym roku zapowiada się urodzaj bukwi w Podkarpackim? Gdzie najlepiej zbierać i sprzedawać zebrane nasiona? Jakie stawki są w tym roku? Z góry dziękuje za informacje
Urodzaj był w zeszłym roku, w tym na moich terenach jest brak nasion.
Jeżeli masz szczęście i znalazłeś owocujące buki, to albo do nadleśnictwa albo do dyrekcji w Krośnie niech cię skierują gdzie trzeba.
Nie poluje się po to by zabijać.
Zabija się, bo bierze się udział w POLOWANIU.
mattos
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 12:48
Lokalizacja: Polska

Post autor: mattos »

Z tego co czytałem buki obficie owocują co 5-8 lat, poczynając mniej więcej od 50-80 lat. Interesują mnie tereny gdzie takie wiekowe drzewa występują. Czy jest szansa na zdobycie mapy na które jest naniesiony średni wiek i gatunek drzew? Czy leśniczy dysponuje takimi informacjami?
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105131
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Czy jest szansa na zdobycie mapy na które jest naniesiony średni wiek i gatunek drzew? Czy leśniczy dysponuje takimi informacjami?
W każdym leśnictwie jest taka mapa. Podany na niej jest gatunek główny i jego wiek. Oprócz tego każdy leśniczy posiada opis "swojego" lasu z podanym wiekiem wszystkich gatunków tworzących dany drzewostan.
Czy jest szansa na zdobycie takiej mapy i opisu? Tak - albo się dogadasz z leśniczym, żeby Ci pokazał a Ty sobie wynotujesz co trzeba, albo oficjalnie wystąpisz do nadleśnictwa o udostępnienie informacji publicznej.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Woodcutter
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: piątek 20 wrz 2013, 17:33

Post autor: Woodcutter »

Trochę odświeżę temat :) Chciałem się mianowice zapytać czy istnieją urządzenia wspomagające zbieranie bukwi, czy pozostaje rozkładanie mat, względnie ręczny zbiór prost z ziemi? Może jakieś przystawki do ciągnika, może nadmuchy, może jakieś samodzielne urządzenie?
Awatar użytkownika
Seeman
leśniczy
leśniczy
Posty: 607
Rejestracja: piątek 04 maja 2007, 10:02
Kontakt:

Post autor: Seeman »

Szkoda, że nie mam pod ręką zdjęć, więc opisze jak u nas się to robi:

- potrzebne spore powierzchniowo siatki (np. tkaniny raszlowe cieniujące)
- skrzynki plastikowe typu "jabłkowego" - te wyższe)
- opcjonalnie wialnia
- ludzie

Nasiona opadają na płachty - zalety to: brak lub minimalny kontakt z glebą, jedno- lub dwurazowość zbioru w odstępie 10-14 dni (najlepiej zbierać po lepszym wiaterku).
Nasiona łatwo zgarnąć z płacht gdyż zbierają się po potrząśnięciu płachtą w niższych ich punktach.
Jedno "ale" - zbierają się tam łącznie z "szyszeczkami", liśćmi i kawałkami gałązek.
Wrzucamy taką mieszankę do w.w. skrzynek - paręnaście ruchów lewo/prawo i nasiona przemieszczają się na spód, a większość zanieczyszczeń do góry - zbieramy zanieczyszczenia i tak parę razy, aż zostaną nam "względnie" czyste nasiona. Co nam zostanie wrzucamy na np. starą rolniczą wialnię (taką na korbkę).

Efekt - nasiona może nie najczystsze, ale kiełkujące wszystkie w przeciągu 7-10 dni i dobrze się przechowujące.

A skąd w ogóle pytanie? My na Dolnym śląsku mamy słabiutki urodzaj i będę szczęśliwy jak uzbieram z mojej bazy nasiennej ze 100 kg. Słyszałem, że Szczecin i Szczecinek mają w tym roku całkiem nieźle obsypane buki.

W Oleśnicy pomagano sobie kiedyś do płacht... śmigłowcem :) Zresztą chyba nie tylko tam.
Woodcutter
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: piątek 20 wrz 2013, 17:33

Post autor: Woodcutter »

Pytam bo u mnie na Podbeskidziu w tym roku jest bardzo dużo buczyny i tak się zastanawiałem czy tego nie wykorzystać :) Co niektórzy upatrują w tej obfitości bukwi długiej i srogiej zimy :)
Awatar użytkownika
SZCZEPAN
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14106
Rejestracja: wtorek 18 gru 2007, 20:18
Lokalizacja: karpaty

Post autor: SZCZEPAN »

Woodcutter pisze:na Podbeskidziu w tym roku jest bardzo dużo buczyny i tak się zastanawiałem czy tego nie wykorzystać
Z tej przyczyny cena skupu spadnie, jak znam życie.
Co do techniki zbioru przedstawionej przez
Seemana
dodatkowo zulowcy trzepali bukwie linami LKT.
I NIGDY NIE MÓW MI, ŻE JUŻ WSZYSTKO WIESZ.
Awatar użytkownika
Seeman
leśniczy
leśniczy
Posty: 607
Rejestracja: piątek 04 maja 2007, 10:02
Kontakt:

Post autor: Seeman »

Pomijając metody...

Pozostaje jeszcze kwestia "uczciwości" zbioru - tak na poziomie ZUL-i jak i SL. Radosna twórczość typu zbiór z danego GDN a rzeczywistość to w latach kryzysu nasion naprawdę groteska. I pół biedy jeżeli zamiast z danego wydzielenia zbierzemy trochę nasion z buczyny obok, która przed poprzednim PUL stanowiła z owym całość - różnica 200-300 metrów to jednak jeden rząd wielkości mniej niż 200-300 kilometrów. Z ciekawością czekam, kiedy ta mydlana bańka pęknie :)
ODPOWIEDZ